Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to tr translation catalogue (1151 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
tr: WordPress için 1 numaralı haritalama eklentisi

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
tr: %1$s işaretçi eklendi, %2$s işaretçi güncellendi, %3$s işaretçi atlandı, %4$s hata

en: (no name)
tr: (isim yok)

en: (no title)
tr: (başlık yok)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
tr: <a href="%1$s">Lütfen eklentinizi güncel ve güvenli tutmak için güncelleme ve destek üyeliğinizi yenileyin</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
tr: %1$s ID'sine sahip bir harita mevcut değil.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
tr: %1s kimlikli işaretçi mevcut değil

en: AJAX request
tr: AJAX isteği

en: API endpoint
tr: API uç noktası

en: API key missing
tr: API anahtarı eksik

en: API key optional
tr: API anahtarı isteğe bağlı

en: API key required
tr: API anahtarı gerekli

en: Access to updates and support valid until
tr: Güncellemelere erişim ve destek şu tarihe kadar geçerlidir:

en: Action
tr: Eylem

en: Activate
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Add Map
tr: Harita Ekle

en: Add basemap
tr: Temel harita ekle

en: Add close button
tr: Kapatma butonu ekle

en: Add filter
tr: Filtre ekle

en: Add from GeoJSON
tr: GeoJSON'dan ekle

en: Add map
tr: Harita ekle

en: Add maps
tr: Haritalar ekle

en: Add marker
tr: İşaretçi ekle

en: Add markers
tr: İşaretçi ekle

en: Add new layer
tr: Yeni katman ekle

en: Add new map
tr: Yeni harita ekle

en: Add new marker
tr: Yeni işaretçi ekle

en: Add or edit map
tr: Harita ekle veya düzenle

en: Add or edit marker
tr: İşaretçi ekle ya da düzenle

en: Add overlay
tr: Kaplama ekle

en: Add popup to track
tr: İzlemek için açılır pencere ekle

en: Add/edit custom layer
tr: Özel katman ekle/düzenle

en: Added shapes
tr: Eklenen şekiller

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
tr: Yeni bir çeviri eklemek veya var olanı değiştirmek çok kolay - daha fazla bilgi için lütfen %s i ziyaret edin.

en: Address
tr: Adres

en: Adds a map shortcode.
tr: Bir harita kısakodu ekler.

en: Admin area
tr: Yönetici alanı

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Affiliate ID
tr: Üyelik Numarası

en: Affiliates
tr: Üyeler

en: Afrikaans
tr: Güney Afrika dili

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: All
tr: Tümü

en: All maps
tr: Tüm haritalar

en: All markers
tr: Tüm işaretçiler

en: All markers except from these maps
tr: Bu haritalar dışındaki tüm işaretçiler

en: Allowed file types
tr: İzin verilen dosya tipleri

en: Also load shapes for added filters
tr: Ayrıca eklenen filtreler için şekiller yükle

en: Always
tr: Her zaman

en: Amharic
tr: Habeşistan dili

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
tr: Bing Haritalar'ı kullanmak isterseniz API anahtarı gereklidir. API anahtarının nasıl edinileceği konusunda daha fazla bilgi almak için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: An unknown error has occured
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu

en: And
tr: Ve

en: App Code
tr: Uygulama Kodu

en: App ID
tr: Uygulama ID'si

en: App icon URL
tr: App ikon URL

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply settings to all maps
tr: Ayarları tüm haritalara uygula

en: Apply settings to all markers
tr: Ayarları tüm işaretçilere uygula

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
tr: Ayarları bu haritalara atanan tüm işaretçilere uygula (filtreler aracılığıyla eklenen işaretçiler için geçersiz)

en: Apply settings to these maps
tr: Ayarları şu haritalara uygula

en: Apply settings to these markers
tr: Ayarları bu işaretçilere uygula

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (Saudi Arabia)
tr: Arapça (Sudi Arabistan)

en: Arcs
tr: Yaylar

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
tr: Seçilen katmanları seçili haritalara uygulamak istediğinize emin misiniz? Bu değişiklik geri alınamaz.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
tr: Seçilen ayarları seçili haritalara uygulamak istediğinizden emin misiniz? Bu değişiklik geri alınamaz.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
tr: Seçilen ayarları seçili işaretçilere uygulamak istediğinize emin misiniz? Bu değişiklik geri alınamaz!

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
tr: %1$s ID'li haritayı silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
tr: %1$s ID'li işaretçiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
tr: Seçili ikonları silmek istediğinize emin misiniz? Bu değişiklik geri alınamaz!

en: Are you sure you want to delete this marker?
tr: Bu işaretçiyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
tr: Bu ikonları değiştirmek istediğinizden emin misiniz? Bu değişiklik geri alınamaz.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
tr: Ayarları varsayılan değerlerine sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? Bu değişiklik geri alınamaz!

en: Are you sure?
tr: Emin misin?

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Ascending
tr: Artan

en: Assamese
tr: Asamez dili

en: Assign all unassigned markers to a map
tr: Atanması yapılmamış tüm işaretçileri bir haritaya ata

en: Assign markers
tr: İşaretçileri atayın

en: Assign markers to this map
tr: Bu haritaya işaretçiler ata

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
tr: %1$s ID'li haritaya seçili işaretçileri ata

en: Assigned to map
tr: Haritaya atandı

en: Assignment mode
tr: Atama modu

en: Assignments
tr: Atamalar

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
tr: Dikkat: Kısakodları içeriklere ekledikten sonra değiştirirseniz, bu sayfalardaki kısakodun manuel olarak değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde bu haritalar gösterilemeyecek!

en: Attribution
tr: Özellik

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
tr: Katman etkin olduğunda haritada gösterilecek ilişkilendirme metni

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
tr: Google Haritalar API's Premium Plan müşterileri için kimlik doğrulama

en: Authentication method
tr: Kimlik doğrulama yöntemi

en: Author
tr: Yazar

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto close
tr: Otomatik kapanma

en: Automatic (use WordPress default)
tr: Otomatik (Wordpress varsayılanını kullan)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
tr: Otomatik (WordPress'in dil ayarlarını kullan)

en: Automatic (use the browser language setting)
tr: Otomatik (tarayıcının dil ayarlarını kullan)

en: Autostart
tr: Otomatik başlatma

en: Available placeholders
tr: Kullanılabilir yer tutucular

en: Available providers
tr: Kullanılabilir sağlayıcılar

en: Azerbaijani (Latin)
tr: Azerice (Latin)

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Backup and restore
tr: Yedekle ve yeniden yükle

en: Backup completed successfully
tr: Yedekleme başarıyla tamamlandı

en: Backup or restore settings
tr: Yedekleme/Geri yükleme ayarları

en: Backup, restore & reset
tr: Yedekle, geri yükle & sıfırla

en: Bangla (Bangladesh)
tr: Bangladeşce (Bangladeş)

en: Bangla (India)
tr: Bangla dili (Hindistan)

en: Basemap
tr: Temel Harita

en: Basemaps
tr: Temel haritalar

en: Basque
tr: Bask

en: Batch update layers
tr: Katmanları toplu güncelleme

en: Batch update map settings
tr: Harita ayarlarını toplu güncelle

en: Batch update markers
tr: İşaretçileri toplu güncelle

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
tr: Yeni bir destek talebi açmadan önce, sıkça karşılaşıyan sorunların çözümüne dair kılavuz için lütfen %1$s üzerindeki talimatlara göz atın.

en: Belarusian
tr: Belarusca

en: Below
tr: altında

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
tr: JSON ile kodlanmış mevcut ayarlarınız aşağıda bulunmaktadır. Bir yedek oluşturmak veya yedeği geri yüklemek için kopyala ve yapıştır özelliğini kullanın.

en: Bengali
tr: Bengal dili

en: Beta testing
tr: Beta Testi

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
tr: Beta testi etkinleştirildi - güncellemeler beta sürüm kanalından indirilecek. Uyum konusunda stabil olmayabileceğinden, bu sürümü kullanma riski size aittir. Geri bildirimleriniz için lütfen <a href="%1$s" target="_blank">yardım masası</a>nı kullanın.

en: Bevel
tr: Eğim

en: Bicycle
tr: Bisiklet

en: Bicycling
tr: Bisiklet

en: Bing Maps (worldwide)
tr: Bing Haritaları (dünya çapı)

en: Bing Maps API key
tr: Bing haritalar API anahtarı

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Bosnian (Latin)
tr: Boşnakca (Latin)

en: Both
tr: İkisi de

en: Bottom
tr: Alt

en: Bounce at zoom limits
tr: Yakınlaştırma sınırlarındayken sıçrama

en: Bounds
tr: Sınırlar

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
tr: Sınırlar, sol üstü orijin alarak piksel cinsinden olacaktır

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
tr: Ödül Avcıları aranıyor - nakit ödülü ve lisans kazanmak için güvenlik hatalarını bulun!

en: Box zoom
tr: Büyütme gözü

en: Breakpoint
tr: Ara noktası

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Burmese
tr: Birmanya Dili

en: Butt
tr: Popo

en: Buttons
tr: Butonlar

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Capabilities
tr: Yetkinlikler

en: Car
tr: Araba

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Catalan Spanish
tr: Katalan İspanyolcası

en: Center
tr: Ortala

en: Center on map
tr: Haritada ortala

en: Central Curdish
tr: Kürtçe

en: Change
tr: Değiştir

en: Change icon
tr: İkonu değiştir

en: Change marker icon
tr: İşaretçi ikonunu değiştir

en: Change settings
tr: Ayarları değiştir

en: Change units
tr: Birimleri değiştir

en: Changelog
tr: Değişim listesi

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
tr: Değişiklik listesi yüklenemedi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
tr: Aranacak ülkeleri değiştirir. İki harfli ülke kodlarının virgülle ayrılmış listesini aktarabilirsiniz (%1$s).

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
tr: Aranacak ülkeleri değiştirir. İki harfli veya üç harfli ülke kodlarının virgülle ayrılmış listesini aktarabilirsiniz (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
tr: Sonuçların dilini değiştirir. İki harfli ülke kodu (%1$s) aktarabilirsiniz.

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
tr: Sonuçların dilini değiştirir. Bir IETF dil etiketini (<a href="%1$s" target="_blank">desteklenen etiketler</a>) aktarabilirsiniz.

en: Check migration
tr: Geçişi kontrol et

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

en: Chinese (simplified)
tr: Çince (basitleştirilmiş)

en: Chinese (traditional)
tr: Çince (geleneksel)

en: Choose
tr: Seç

en: Circle
tr: Daire

en: Clear measurements
tr: Ölçümleri temizle

en: Clear measurements on stop
tr: Durduğunda ölçümleri temizle

en: Click and drag to <b>move point</b>
tr: <b>Noktayı taşımak</b> için tıklayın ve sürükleyin

en: Click behavior in view
tr: Görünümdeki tıklama davranışı

en: Click behavior out of view
tr: Görünüm dışı tıklama davranışı

en: Click here for more info
tr: Daha fazla bilgi için buraya tıkla

en: Click to <b>finish line</b>
tr: <b>Hattı bitirmek</b> için tıklayın

en: Close
tr: Kilitle

en: Clustering
tr: Kümeleme

en: Collapsed
tr: Daraltıldı

en: Collapsed height
tr: Daraltılmış yükseklik

en: Collapsed on mobile
tr: Mobilde toplanmış

en: Collapsed width
tr: Daraltılmış genişlik

en: Color
tr: Renk

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Comma-separated list of bounds
tr: Virgülle ayrılmış sınırlar listesi

en: Comma-separated list of layers to show
tr: Gösterilecek katmanların virgül ile ayrılmış listesi

en: Comma-separated list of styles
tr: Stillerin virgül ile ayrılmış listesi

en: Components
tr: Bileşenler

en: Condensed
tr: Sıkıştırılmış

en: Controls
tr: Kontroller

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Could not parse settings
tr: Ayarlar ayrıştırılamadı

en: Could not retrieve file
tr: Dosya getirilemiyor

en: Count
tr: Adet

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Create backup
tr: Yedek oluştur

en: Credentials missing or incomplete
tr: Kimlik bilgileri eksik ya da tam değil

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Culture parameter
tr: Kültür parametresi

en: Current page
tr: Geçerli sayfa

en: Custom
tr: Özel

en: Custom JavaScript
tr: Özel JavaScript

en: Custom layers
tr: Özel katmanlar

en: Czech
tr: Slovakça

en: Daily
tr: Günde bir

en: Danish
tr: Flemenkçe

en: Dari
tr: Darice

en: Data by
tr: tarafından sağlanan veri

en: Data migration
tr: Veri geçişi

en: Data migration completed successfully
tr: Veri geçişi başarıyla tamamlandı

en: Database error
tr: Veritabanı sorunu

en: Database reset successfully
tr: Veritabanı başarıyla sıfırlandı

en: Date
tr: Tarih

en: Date & time
tr: Tarih ve saat

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Default culture
tr: Varsayılan kültür

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Default order by
tr: Varsayılan sıralama

en: Default sort order
tr: Varsayılan Sıralama Düzeni

en: Default sorting
tr: Varsayılan Sıralama

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
tr: Coğrafi kodlama sağlayıcısına bir istek gönderilmeden önce karakter girişleri arasında milisaniye cinsinden gecikme.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete all maps
tr: Tüm haritaları sil

en: Delete all markers
tr: Tüm işaretçileri sil

en: Delete map
tr: Haritayı sil

en: Delete maps and assign markers to this map
tr: Haritaları silin ve bu haritaya işaretçiler atayın

en: Delete maps and assigned markers
tr: Haritaları ve atanan işaretleyicileri sil

en: Delete maps and unassign markers
tr: Katmanı ve atanmış işaretçileri sil

en: Delete marker
tr: İşaretçiyi sil

en: Delete markers
tr: İşaretçileri sil

en: Delete other maps
tr: Diğer haritaları sil

en: Delete other markers
tr: Diğer işaretçileri sil

en: Delete selected
tr: Seçilileri sil

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
tr: Seçili haritaları silin ve tüm işaretçilerini %1$s ID'li haritaya atayın

en: Delete the selected maps and their markers?
tr: Seçili haritalar ve işaretleyicileri silinsin mi?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
tr: Seçili haritalar silinsin ve işaretçilerinin ataması kaldırılsın mı?

en: Delete the selected markers?
tr: Seçili işaretçiler silinsin mi?

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Tanım

en: Direction
tr: Yön

en: Directions
tr: Yön bulma

en: Directions provider
tr: Yol Tarifi Sağlayıcı

en: Disable at zoom
tr: Yakınlaştırmada devre dışı bırak

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
tr: Bu seçeneğin devre dışı bırakılması, filtrelenmemiş açılır pencereleri görüntülemenize olanak tanır ve bu yalnızca Özel HTML etiketleri gerekliyse önerilir.

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Distance precision
tr: Mesafe hassasiyeti

en: Distance unit
tr: Mesafe birimi

en: Distribute the license key to all subsites
tr: Lisans anahtarını tüm alt sitelere dağıt

en: Double click zoom
tr: Çift tıklama ile yakınlaştırma

en: Download
tr: İndir

en: Dragging
tr: Sürükleme

en: Draw
tr: Çiz

en: Draw circle
tr: Daire çiz

en: Draw marker
tr: İşaretçi çiz

en: Draw radius
tr: Yarıçap çiz

en: Driving
tr: Araç

en: Duplicate maps
tr: Haritaları çoğalt

en: Duplicate maps and assign the same markers
tr: Haritaları çoğalt ve aynı işaretçileri ata

en: Duplicate markers
tr: İşaretçileri çoğalt

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
tr: Seçili haritalar çoğaltılsın ve ilgili işaretçileri atansın mı?

en: Duplicate the selected maps?
tr: Seçili haritalar kopyalansın mı?

en: Duplicate the selected markers?
tr: Seçili işaretçiler kopyalansın mı?

en: Duration
tr: Süre

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: Dutch (Netherlands)
tr: Felemenkçe (Hollanda)

en: Edge buffer tiles
tr: Kenar tampon döşemeleri

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit map
tr: Haritayı düzenle

en: Edit marker
tr: İşaretleyiciyi düzenle

en: Edit other maps
tr: Diğer haritaları düzenle

en: Edit other markers
tr: Diğer işaretçileri düzenle

en: Edit post
tr: Gönderiyi düzenle

en: Elevation
tr: Yükseklik

en: Elevation chart
tr: Yükseklik tablosu

en: Email
tr: E-posta

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable / disable
tr: Etkinleştir / Etkisizleştir

en: End
tr: Bitti

en: End icon
tr: Bitiş ikonu

en: English
tr: İngilizce

en: English (Australian)
tr: İngilizce (Avusturalya)

en: English (Great Britain)
tr: İngilizce (Büyük Britanya)

en: English (United Kingdom)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık)

en: English (United States)
tr: İngilizce (ABD)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
tr: Üyelik numaranızı girerek varsayılan MapsMarker.com-backlinkini bütün haritalarda kişisel üyelik linkinizle değiştirin. - Bu size satışlardan %50'ye varan komisyon kazandırabilir.

en: Error
tr: Hata

en: Error loading GPX
tr: GPX yüklenirken hata oluştu

en: Error: The local key is invalid for this license.
tr: Hata: bu lisans için yerel anahtar geçersiz.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
tr: Hata: Yerel lisans anahtarınız değiştirilmiş yada geçersiz.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
tr: Hata: Bu lokasyon için geçersiz yerel lisans anahtarı.

en: Error: This license has an invalid status.
tr: Hata: Bu lisansın geçersiz bir durumu var.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
tr: Hata: Bu lisans askıya alındı. Bu genellikle birileri aynı domain için ikinci deneme lisansı kayıt etmeye çalıştığında oluşur.<a href="%1s" target="_blank">Lütfen domaininiz için sınırsız lisans almak için buraya tıklayın.</a>

en: Error: This license is pending review.
tr: Hata: Bu lisans incelenmeyi bekliyor.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
tr: Hata: Bu sürüm sizin indirme hakkınızın bitiminden sonra yayınlandı. Lütfen <a href="%1$s" target="_blank">güncelleme ve destek yenilemesi yapın</a> veya <a href="%2$s" target="_blank">%3$s ya da daha önceki sürüme indirin</a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
tr: Hata: yeni bir yerel lisans anahtarı alınamadı. Lütfen detaylı bilgi için %s e bakın.

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
tr: Hata: harita yüklenemedi  - %1$s ID'sine sahip bir harita mevcut değil. Lütfen site sahibiyle iletişime geçin.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
tr: Hata: harita yüklenemedi - %1$s ID'li bir işaretçi mevcut değil. Lütfen site sahibiyle iletişime geçin.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
tr: Hata: harita yüklenemedi - geçersiz kısakod. Lütfen site sahibiyle iletişime geçin.

en: Estonian
tr: Estonca

en: Evenodd
tr: Tek çift

en: Example
tr: Örnek

en: Example link for map with ID 1: %1$s
tr: Harita no 1 için örnek bağlantı: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
tr: 1 ID'li tam ekran haritaya örnek bağlantı: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
tr: Harita no 1 için örnek bağlantılar: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
tr: Belirli haritaları hariç tut

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: Expires
tr: Süresi dolan

en: Expiry
tr: Süre dolumu

en: Export as GeoJSON
tr: GeoJSON olarak dışarı aktar

en: Export as GeoRSS
tr: GeoRSS olarak dışarı aktar

en: Export as KML
tr: KML olarak dışa aktar

en: Export completed successfully
tr: Dışa aktarma başarıyla tamamlandı

en: Export endpoint
tr: Dışarı aktarma u. noktası

en: Export markers
tr: İşaretçileri dışa aktar

en: External URLs require an "allow origin" header
tr: Harici URL'ler "kaynak izni ver" başlığı gerektirir

en: Failed to send request
tr: İstek gönderilemedi

en: Fallback basemap
tr: Yedek temel harita

en: Farsi
tr: Farsça

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
tr: Besleme alınamadı, lütfen daha sonra deneyin yada en son blog postlarını okuyun %1$s

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
tr: Dosya (tüm işaretçiler dosyadaki atama bilgilerine göre atanacaktır)

en: File could not be opened
tr: Dosya açılamıyor

en: File could not be parsed
tr: Dosya ayrıştırılamadı

en: File could not be read
tr: Dosya okunamadı

en: File could not be written
tr: Dosya yazılamadı

en: File missing
tr: Eksik dosya

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File type
tr: Dosya tipi

en: Filename missing
tr: Dosya adı eksik

en: Filipino
tr: Filipince

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill color
tr: Dolgu rengi

en: Fill opacity
tr: Dolgu opaklığı

en: Fill rule
tr: Doldurma kuralı

en: Filter mode
tr: Filtre modu

en: Filters
tr: Filtreler

en: Filters control
tr: Filtreler kontrolü

en: Find a location
tr: Bir yer bul

en: Finnish
tr: Fince

en: First name
tr: İsim

en: Fit all markers
tr: Bütün işaretçileri göster

en: Fit markers after searching
tr: Aramadan sonra işaretçileri yerleştir

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
tr: Sabit (dosyada belirtilmiş atama bilgileri olsa dahi tüm işaretçiler seçili haritalara atanacak)

en: Fixed zoom level
tr: Sabit yakınlaştırma düzeyi

en: Follow @MapsMarker on Twitter
tr: Twitter'da takip edin @MaspMarker

en: Follow MapsMarker on Facebook
tr: MapsMarker'ı Facebook'ta takip edin

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
tr: Topluluk tarafından seçilmiş özel katmanların ve WMS hizmetlerinin listesi için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
tr: Desteklenen coğrafi kodlama sağlayıcılarının karşılaştırması için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
tr: Ücretsiz LocationIQ Geocoding API anahtarınızı nasıl edineceğiniz hakkında bir eğitim için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
tr: Ücretsiz MapQuest Geocoding API anahtarınızı nasıl edineceğiniz hakkında bir eğitim için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
tr: Ücretsiz TomTom Geocoding API anahtarınızı nasıl edineceğiniz hakkında eğitim için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
tr: Dışa aktarma özelliği ve çıktı dosyasını diğer biçimlere dönüştürme hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen  %1$s adresini ziyaret edin.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
tr: İçe aktarma özelliği hakkında daha fazla bilgi, dosya gereksinimleri ve formatlar arasında nasıl dönüştürme yapılacağına ilişkin eğitim için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
tr: Maps Marker ortaklık programı ve satış ortağı kimliğinizi nasıl alacağınız hakkında daha fazla bilgi için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
tr: Hizmet şartları, fiyatlandırma, kullanım limitleri ve Google Geocoding API anahtarının nasıl kaydedileceği ile ilgili eğitim için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
tr: Hizmet şartları, fiyatlar, kullanım limitleri ve daha fazlası için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: Format
tr: Biçim

en: Free trial license valid until
tr: Ücretsiz deneme lisansının son kullanma tarihi

en: French
tr: Fransızca

en: French (Canada)
tr: Fransızca (Kanada)

en: French (France)
tr: Fransızca (Fransa)

en: Frontend
tr: Önyüz

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Fullscreen button
tr: Tam ekran butonu

en: Fullscreen endpoint
tr: Tam ekran uç noktası

en: Fullscreen map
tr: Tam ekran harita

en: GPX control
tr: GPX kontrolü

en: GPX download
tr: GPX indir

en: GPX download button
tr: GPX indirme butonu

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: GPX izi <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: GPX izleri <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
tr: GPX izleri

en: Galician
tr: Galce

en: General
tr: Genel

en: Geo sitemap endpoint
tr: Coğrafik site haritası uç noktası

en: GeoJSON button
tr: GeoJSON düğmesi

en: GeoJSON export
tr: GeoJSON dışa aktarma

en: GeoRSS export
tr: GeoRSS dışa aktarma

en: GeoRss button
tr: GeoRss düğmesi

en: Geocoding
tr: Coğrafi kodlama

en: Geocoding bounds
tr: Coğrafi kodlama sınırları

en: Geocoding control
tr: Coğrafi kodlama kontrolü

en: Geocoding error
tr: Coğrafik kodlama hatası

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
tr: Coğrafi kodlama, adres, isim veya yer gibi bir konumun açıklamasını dünya yüzeyinde bir konuma dönüştürme, işaretleme işlemidir.

en: Geocoding provider
tr: Coğrafi kodlama sağlayıcı

en: Geocoding settings
tr: Coğrafi kodlama ayarları

en: Geolocation error
tr: Coğrafi konum hatası

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: German (Germany)
tr: Almanca

en: Gesture handling
tr: Hareket işleme

en: Get a non-expiring license key
tr: Süre dolması yaşamayacağınız bir lisans anahtarı satın alın

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
tr: Sınırsız lisans anahtarını alın %1$s ve anahtarı aşağıda aktif edin.

en: Get directions
tr: Tarif al

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
tr: Tüm haritalar için global olarak GeoJSON, KML ve GeoRSS dışarı aktarma uç noktalarını etkinleştirir ya da etkisizleştirir.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
tr: Tüm haritalar için global olarak tam ekran uç noktasını etkinleştirir ya da etkisizleştirir.

en: Globally enables or disables the geo sitemap endpoint %1$s
tr: Coğrafik site haritası uç noktası %1$s için global etkinleştirme ya da etkisizleştirme

en: Google Maps (worldwide)
tr: Google Maps (dünya geneli)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
tr: Yalnızca Google Maps APIs Premium Plan müşterileri

en: Google Maps JavaScript API key
tr: Google Haritalar JavaScript API anahtarı

en: Google styles
tr: Google stilleri

en: Greek
tr: Yunanca

en: Grid lines color
tr: Izgara çizgisi rengi

en: Gujarati
tr: Gujarati dili

en: Gzip compression
tr: Gzip sıkıştırma

en: HERE Maps API key
tr: HERE Maps API anahtarı

en: HTML filter for popups
tr: Açılır pencereler için HTML filtresi

en: Hausa (Latin)
tr: Hausa dili (Latin)

en: Header and data size mismatch at row %1$u
tr: Üst kısım ve veri boyutu %1$u satırında uyuşmuyor

en: Health check
tr: Sağlık kontrolü

en: Heart rate
tr: Kalp ritmi

en: HeavyVehicle
tr: Ağır Vasıta

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height of the icons in pixels.
tr: Simgelerin piksel olarak yüksekliği.

en: Help & Support
tr: Yardım ve destek

en: Help translate Maps Marker Pro
tr: Maps Marker Pro'nun çevrilmesine yardım et

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
tr: Burada her kullanıcı rolü için arkaplan yetkilerinizi ayarlayabilirsiniz. Yöneticiler her zaman tüm yetkilere sahiptir.

en: Hide changelog
tr: Değişiklik listesini gizde

en: Hide fields with no value
tr: Değeri olmayan alanları gizle

en: Hide minimap
tr: Mini haritayı sakla

en: Hindi
tr: Hintce

en: Hourly
tr: Saatte bir

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
tr: Haritaların ne sıklıkla değişeceği. Bu değer, arama motorlarına genel bilgi sağlar ve arama motorlarının sayfayı ne sıklıkta taradıklarıyla tam olarak ilişkilendirilmeyebilir. Ek bilgi %1$s adresinde mevcuttur.

en: Hungarian
tr: Macarca

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
tr:  <a href="%1$s" target="_blank">Kullanım şartlarını </a> ve <a href="%2$s" target="_blank">Gizlilik Politikası</a> nı okudum.

en: ID
tr: No

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icon
tr: Simge

en: Icon anchor
tr: Simge bağı

en: Icon replaced successfully
tr: Simge başarıyla değiştirildi

en: Icon size
tr: Simge boyutu

en: Icon to replace
tr: Değiştirilecek simge

en: Icons
tr: İkonlar

en: If a popup text is set, it will appear here
tr: Eğer açılır pencere için metin ayarlanmışsa, o burada görünecektir

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
tr: Boş ise, "WordPress Adresi (URL)" - %1$s - kullanılacak.

en: If empty, the entire planet will be searched.
tr: Boş bırakılırsa, tüm gezegende arama yapılacak.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
tr: Boş bırakılırsa, WordPress için ayarlanmış olan dil kullanılır.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
tr: Eğer etkinleştirilirse, haritalarınızı kolayca aramak ve eklemek için yazı ve sayfa düzenleme ekranlarındaki TinyMCE editörünün üstüne "Harita ekle" butonu eklenir.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
tr: Etkinleştirilirse ve %1$s eklentisi aktif ise, KML bağlantıları site haritasına otomatik olarak eklenir.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
tr: Eğer etkinleştirilirse ve %1$s eklentisi aktifse, coğrafi site haritası otomatik olarak site haritası dizinine eklenecektir.

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
tr: Etkinleştirilirse, yükleme sürelerini iyileştirmek için harita verileri sıkıştırılır.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
tr: Etkinleştirilirse, haritalar yalnızca görüntü alanında görünür olduktan sonra yüklenecektir.

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
tr: Etkinleştirilirse, açılır pencereler yalnızca gerektiğinde yüklenir.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
tr: Eğer etkinleştirilirse, WordPress Yönetici Çubuğunda bir açılır menü görüntülenir.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
tr: Admin panosunda son işaretçileri ve www.mapsmarker.com dan son blog postlarını widget olarak göster.

en: If enabled, the first available basemap will be used as a fallback whenever there are no other valid basemaps available for a given map (e.g. when the API key for the only added basemap is removed or no basemap was added to the map at all).
tr: Etkinleştirilirse, belirli bir harita için başka geçerli temel harita olmadığında (ör. yalnızca eklenen temel haritanın API anahtarı kaldırıldığında veya haritaya hiç temel harita eklenmediğinde) kullanılabilir ilk temel harita yedek olarak kullanılır.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
tr: Eğer etkinleştirilirse, kötü amaçlı kodların sızmasını önlemek için desteklenmeyen kod etiketleri açılır pencerelerden kaldırılır.

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
tr: Eğer ayarlanırsa, yalnızca bu sınırların içindeki döşemeler yüklenecektir

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
tr: Dosya indirme işlemi otomatik olarak başlamadıysa, lütfen <a href="%1$s">buraya tıklayın</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
tr: Listeleme sağa veya sola ayarlanmışsa ve haritanın genişliği bu ayarlanan genişlik değerin altına düşerse, listeleme sağ veya sol yerine haritanın altında gösterilecektir.

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
tr: Google Maps API's Premium Plan müşterisiyseniz, lütfen yukarıdaki kimlik doğrulama yöntemini "%1$s" olarak değiştirin, ardından Google'dan gelen hoşgeldiniz e-postasında yer alan kimlik bilgilerini aşağıda doldurun.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
tr: Lisansınız ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız,  <a href="%1$s" target="_blank">lütfen destek talebinde bulunun</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
tr: Google Haritalar'ı kullanmak istiyorsanız, kişisel bir Google Haritalar JavaScript API anahtarı kaydetmeniz gerekir. Hizmet şartları, fiyatlar, kullanım limitleri ve daha fazlası için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
tr: HERE Maps'i kullanmak istiyorsanız, kişisel bir HERE hesabına kaydolmanız gerek. Eğitim, hizmet şartları, fiyatlandırma, kullanım limitleri ve daha fazlası için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
tr: Lima Labs Haritalarını kullanmak istiyorsanız, kişisel bir Lima Labs hesabı açmanız gerekir. Öğretici, hizmet şartları, fiyatlandırma, kullanım sınırları ve daha fazlası için lütfen %1$s sitesini ziyaret edin.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
tr: TomTom Haritaları'nı kullanmak istiyorsanız, kişisel bir TomTom hesabına kayıt olmalısınız. Eğitim, hizmet şartları, fiyatlandırma, kullanım limitleri ve daha fazlası için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
tr: Konum sapması olmamasını tercih ediyorsanız, tüm dünyayı kapsamak için konum ayarını 0,0 ve yarıçapı da 20000000 (20 bin kilometre) olarak ayarlayın.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
tr: Eğer dil seçeneğiniz eksikse veya henüz tamamen çevrilmemişse, web tabanlı çeviri platformunda bize yardım etmeye davetlisiniz:

en: Image format
tr: Görüntü formatı

en: Imperial
tr: İmperial

en: Imperial (metric)
tr: İmperial (metrik)

en: Import markers
tr: İşaretçileri içe aktar

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
tr: Önemli: yenileme siparişinizi sonlandırmak için lisans anahtarının yanındaki yenile butonuna tıklayın.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
tr: her hangi bir sorunda daima<a href="%1$s">eklenti ayarlarını sıfırla</a>yabilirsiniz.

en: Inactive (API key required)
tr: Pasif (API anahtarı gerekli)

en: Include specific maps
tr: Belirli haritaları dahil et

en: Indicator line color
tr: Gösterge çizgisi rengi

en: Indicator line width
tr: Gösterge çizgisi genişliği

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: Inertia
tr: Atalet

en: Inertia deceleration
tr: Atalet yavaşlaması

en: Inertia max speed
tr: Maksimum atalet hızı

en: Initial view
tr: İlk görünüm

en: Insert map
tr: Harita ekle

en: Installation finished - you can now start creating maps!
tr: Kurulum tamamlandı - artık harita oluşturmaya başlayabilirsiniz!

en: Integration
tr: Entegrasyon

en: Interaction
tr: Etkileşim

en: Interface language
tr: Arayüz dili

en: Invalid GeoJSON
tr: Geçersiz GeoJSON

en: Invalid JSON
tr: Geçersiz JSON

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Invalid data
tr: Geçersiz veri

en: Invalid filename
tr: Geçersiz dosya ismi

en: Invalid format
tr: Geçersiz biçim

en: Invalid header row
tr: Geçersiz üst kısım satırı

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
tr: Geçersiz lisans anahtarı. Lisans anahtarı %1$s ile başlamalıdır

en: Invalid map ID
tr: Geçersiz harita ID'si

en: Invalid marker ID
tr: Geçersiz işaretçi tanımlayıcı

en: Invalid provider
tr: Geçersiz sağlayıcı

en: Invalid request
tr: Geçersiz istek

en: Invalid response
tr: Geçersiz yanıt

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
tr: Döşemeler için ters Y ekseni numaralandırması

en: Irish
tr: İrlandalı

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian (Italy)
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: JavaScript callback
tr: JavaScript geri çağırmaları

en: Jump to marker
tr: İşaretçiye atla

en: Jump to marker and zoom
tr: İşaretçiye atla yakınlaştır

en: K'iche'
tr: Maya Dili

en: KML button
tr: KML düğmesi

en: KML export
tr: KML dışarı aktarım

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Keep current zoom level
tr: Mevcut yakınlaştırma seviyesini koru

en: Keyboard navigation
tr: Klavye navigasyonu

en: Keyboard pan delta
tr: Klavye kaydırma deltası

en: Khmer
tr: Kmer dili

en: Kinyarwanda
tr: Kinyarwanda dili

en: Kiswahili
tr: Swahili dili

en: Konkani
tr: Konkanca

en: Korean
tr: Korece

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: Language
tr: Dil

en: Last name
tr: Soyadı

en: Latest available version:
tr: Son sürüm:

en: Latest news
tr: Güncel haberler

en: Latitude
tr: Enlem

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
tr: Enlem (güney), Boylam (batı), Enlem (kuzey), Boylam (doğu)

en: Latvian
tr: Letonyaca

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Layers control
tr: Katmanlar kontrolü

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
tr: Uygulama Kimliği ve Uygulama Kodu kullanarak kimlik doğrulaması yapmak istiyorsanız API anahtarını boş bırakın.

en: Left
tr: Sola yasla

en: Legacy authentication
tr: Kimlik doğrulama

en: Libraries, services and images
tr: Kütüphaneler, servisler ve resimler

en: License
tr: Lisans

en: License Key
tr: Lisans Anahtarı

en: License key missing
tr: Lisans anahtarı eksik

en: License registered to
tr: Lisans kayıt edildi

en: License settings
tr: Lisans ayarları

en: Lima Labs API key
tr: Lima Labs API anahtarı

en: Line cap
tr: Satır sınırı

en: Line color
tr: Çizgi rengi

en: Line join
tr: Çizgi birleşimi

en: Line tension
tr: Çizgi gerginliği

en: Line width
tr: Çizgi genişliği

en: Link target
tr: Bağlantı hedefi

en: List
tr: Liste

en: List action
tr: Olayı listele

en: List all maps
tr: Tüm haritaları listele

en: List all markers
tr: Tüm işaretçileri listele

en: List settings
tr: Liste ayarları

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Loading changelog, please wait ...
tr: Değişiklik listesi yükleniyor, lütfen bekleyin...

en: Locate button
tr: Konum bul butonu

en: Location
tr: Yer

en: Location biasing
tr: Belirli bir konuma eğilim gösterme

en: Location finder
tr: Konum bulucu

en: LocationIQ API key
tr: LocationIQ API anahtarı

en: LocationIQ Geocoding API key
tr: LocationIQ Geocoding API anahtarı

en: LocationIQ can be used without an API key. A key can be obtained after registering a personal account, which allows to raise the usage limits. For a more information, please visit %1$s.
tr: LocationIQ bir API anahtarı olmadan kullanılabilir. Bir anahtar kişisel bir hesap oluşturduktan sonra edinilebilir, ki bu da kullanım limitlerini artırmaya olanak sağlar. Daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin: %1$s.

en: Locator
tr: Konum belirleyici

en: Locator fill color
tr: Konum belirleyici dolgu rengi

en: Locator fill opacity
tr: Konum belirleyici dolgu opaklığı

en: Locator radius
tr: Konum belirleyici yarıçapı

en: Locator stroke
tr: Konum belirleyici strok

en: Locator stroke color
tr: Konum belirleyici kontur rengi

en: Locator stroke weight
tr: Konum belirleyici strok ağırlığı

en: Logic
tr: Mantık

en: Longitude
tr: Boylam

en: Luxembourgish
tr: Lüksemburgca

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Malay
tr: Malayaca

en: Malay (Malaysia)
tr: Malayca (Malezya)

en: Malayalam
tr: Malayalam dili

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Manage GPX tracks
tr: GPX izlerini yönet

en: Manage icons
tr: İkonları yönet

en: Maori
tr: Maori dili

en: Map
tr: Harita

en: Map ID missing
tr: Harita ID'si eksik

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
tr: Harita geçersiz lisans nedeniyle gösterilemiyor. Daha fazla bilgiye <a href="%1$s">lisans sayfasından</a> ulaşabilirsiniz.

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
tr: <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> ile oluşturulan harita geçersiz lisans nedeniyle görüntülenemedi. Daha fazla bilgi için site sahibiyle iletişime geçin.

en: Map dimensions
tr: Harita boyutları

en: Map lazy loading
tr: Harita geç yükleme

en: Map missing
tr: Harita eksik

en: Map not found
tr: Harita bulunamadı

en: Map saved successfully
tr: Harita başarıyla kaydedildi

en: Map settings for new maps
tr: Yeni haritalar için harita ayarları

en: Map style
tr: Harita stili

en: Map tiles by
tr: Tarafından sağlanan harita döşemeleri

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
tr: MapQuest Geocoding API, ücretsiz bir API anahtarı ile ayda %1$s işlem ve maksimum %2$s istek/saniye kullanım limitlerini sağlar. İstenildiğinde daha yüksek kotalar mevcuttur - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
tr: MapQuest Geocoding API anahtarı

en: Maps
tr: Haritalar

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
tr: Maps Marker Pro - WordPress için 1 Numaralı haritalama eklentisi

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
tr: Maps Marker Pro - eklenti güncellemesi mevcut!

en: Maps Marker Pro 4 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating the old one.
tr: Maps Marker Pro 4 tamamen sıfırdan yeniden yazıldı ve yeni bir veritabanı yapısına geçti. Sonuç olarak, mevcut verilerin aktarılması gerekmekte. Bunu mümkün olduğunca risksiz hale getirmek için, eklenti klasörü yeniden adlandırıldı (bu durum WordPress tarafından farklı bir eklentiymiş gibi kabul edilir) ve yeni bir veritabanı oluşturuldu. Bu sayede, herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde, yalnızca bu sürümü devre dışı bırakıp eski Maps Marker eklentisini yeniden etkinleştirerek kolayca eski eklentiye geri dönüş sağlayabilirsiniz.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
tr: Maps Marker Pro sürüm %1s den %2s! e başarıyla güncellendi.

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
tr: Maps Marker Pro,<a href="%1$s" target="_blank"> coğrafi site haritası </a> içerir. Bu site haritasına manuel olarak nasıl kayıt olacağınızı öğrenmek için lütfen <a href="%2$s" target="_blank"> bu eğitici </a>'yi ziyaret edin. Bir diğer yol olarak, işlemi otomatikleştirmek için desteklenen eklentilerden birini kullanabilirsiniz.

en: Maps and markers
tr: Haritalar ve işaretçiler

en: Maps deleted successfully
tr: Haritalar başarıyla silindi

en: Maps per page
tr: Sayfa başına harita

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
tr: MapsMarker üyelik programı - %50 ye varan komisyon alabilmek için şimdi üye olun!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
tr: MapsMarker aracı programı - %20 indirim ile satın!

en: Marathi
tr: Marathi dili

en: Marker ID
tr: İşaretçi ID'si

en: Marker icon
tr: İşaret simgesi

en: Marker list
tr: İşaretçi listesi

en: Marker mode
tr: İşaretçi modu

en: Marker name
tr: İşaretçi ismi

en: Marker saved successfully
tr: İşaretçi başarıyla kaydedildi

en: Marker settings for new markers
tr: Yeni işaretçiler için işaretçi ayarları

en: Marker with ID %1$s not found
tr: %1$s ID'li işaretçi bulunamadı

en: Marker with ID %1$s updated
tr: %1$s ID'li işaretçi güncellendi

en: Markers
tr: İşaretçiler

en: Markers deleted successfully
tr: İşaretçiler başarıyla silindi

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
tr: %1$s haritasındaki işaretçiler %2$s haritasına başarıyla taşındı

en: Markers per page
tr: Sayfa başına işaretçi

en: Markers successfully assigned to map %1$s
tr: İşaretçiler %1$s haritasında başarıyla atandı

en: Markers successfully removed from map %1$s
tr: İşaretçiler %1$s haritasından başarıyla kaldırıldı

en: Max bounds
tr: Maksimum sınırlar

en: Max cluster radius
tr: Maksimum küme yarıçapı

en: Max height
tr: En fazla yükseklik

en: Max interval
tr: Maksimum aralık

en: Max width
tr: En fazla genişlik

en: Max zoom
tr: Maksimum yakınlaştırma

en: Maximum upload size exceeded
tr: Maksimum yükleme boyutu aşıldı

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
tr: Sunucuda kullanılabilir döşemelerin olduğu maksimum yakınlaştırma düzeyi

en: Measure button
tr: Ölçüm düğmesi

en: Metadata
tr: Meta veri

en: Method of travel
tr: Yolculuk yöntemi

en: Metric
tr: Metrik

en: Metric (imperial)
tr: Metrik (İmperial)

en: Metric units
tr: Metrik birimler

en: Min width
tr: Minimum genişlik

en: Min zoom
tr: Minimum yakınlaştırma

en: Minimap
tr: Mini harita

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
tr: Coğrafi kodlama sağlayıcısına bir istek gönderilmeden önce yazılmış olması gereken minimum karakter sayısı.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
tr: Sunucuda kullanılabilir döşemelerin olduğu minimum yakınlaştırma düzeyi

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
tr: Eksik (atama bilgisi eksik olan işaretçiler seçili haritalara atanacak)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
tr: Eksik (eksik koordinatlara sahip işaretçiler coğrafi olarak kodlanacak)

en: Missing address for geocoding
tr: Coğrafi kodlama için eksik adres bilgisi

en: Missing marker ID
tr: Eksik işaretçi ID'si

en: Missing or incomplete coordinates
tr: Eksik ya da tamamlanmamış koordinatlar

en: Miter
tr: Gönye

en: Miter-Clip
tr: Gönye klipsi

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Mongolian (Cyrillic)
tr: Moğolca (Kiril)

en: Monthly
tr: Aylık

en: Move markers
tr: İşaretçileri taşı

en: Move markers to a map
tr: İşaretçileri bir katmana taşı

en: Move objects to map copies
tr: Nesneleri harita kopyalarına taşı

en: Moving
tr: Taşınıyor

en: Moving time
tr: Taşınma zamanı

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
tr: Sadece çoklu site: tüm alt sitelerin ayarlarını günceller

en: Name
tr: İsim

en: Name of the layer
tr: Katman adı

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
tr: Tam ekran haritalara veya API bitiş noktalarına anlamlı bağlantılar oluşturmak için gereklidir.

en: Nepali (Nepal)
tr: Nepalce (Nepal)

en: Never
tr: Hiç bir zaman

en: New icons will be uploaded to the following directory
tr: Yeni ikonlar takip eden dizine yüklenecek

en: New marker added
tr: Yeni işaretçi eklendi

en: New shape settings
tr: Yeni şekil ayarları

en: New shortcode
tr: Yeni kısakod

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: News via RSS
tr: RSS üzerinden haberler

en: News via email
tr: E-posta yoluyla haberler

en: No elevation data available
tr: Kullanılabilir yükseklik verisi yok

en: No geographical data found
tr: Coğrafi veri bulunamadı

en: No issues have been found.
tr: Herhangi bir sorun bulunamadı.

en: No limit
tr: Sınır yok

en: No maps selected
tr: Seçili harita yok

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
tr: İşaretçi harita kısa kodları bulunamadı - devam etmek için lütfen "Geçişi başlat" butonuna tıklayın.

en: No markers found
tr: Hiç işaretçi bulunamadı

en: No markers selected
tr: Hiç işaretçi seçilmedi

en: No preference
tr: Tercih yok

en: No preview
tr: Önizleme yok

en: No preview - save and reload to see changes
tr: Önizleme yok - değişiklikleri görüntülemek için kaydet ve yeniden yükle

en: No results
tr: Sonuç yok

en: No settings selected
tr: Hiç bir ayar seçilmedi

en: No supported multilingual plugin found
tr: Desteklenen çok dilli eklenti bulunamadı

en: No supported multilingual plugin installed.
tr: Desteklenen çok dilli eklenti kurulu değil.

en: No wrap
tr: Kaydırma yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: None (geocoding disabled)
tr: Hiç biri (coğrafi kodlama devre dışı)

en: Nonzero
tr: Sıfır olmayan

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian (Bokmål)
tr: Norveççe

en: Norwegian (Nynorsk)
tr: Norveççe (Nynorsk)

en: Not assigned to any map
tr: Hiçbir haritaya atanmamış

en: Not used in any content
tr: Hiçbir içerikte kullanılmamış

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
tr: Not: işaretçilerin yalnızca atamaları kaldırır, ancak silinmez.

en: Now
tr: Şimdi

en: Number of markers to show:
tr: Gösterilecek işaretçi sayısı:

en: OK
tr: Tamam

en: Odia
tr: Odiya

en: Off
tr: Kapalı

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
tr: Kapalı (eksik koordinatlara sahip işaretçiler atlanacak)

en: Off (no changes to marker assignments)
tr: Kapalı (işaretçi atamalarında değişiklik yapılmayacak)

en: On
tr: Açık

en: On (all markers will be geocoded)
tr: Açık (tüm işaretçiler coğrafi kodlu olacak)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
tr: Açık (içe aktarılan işaretçiler atanacak veya atamaları kaldırılacak)

en: On demand
tr: İstenildiğinde

en: Once
tr: Bir zamanlar

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
tr: Hata çözüldükten sonra lütfen güncelle düğmesine tıklayın. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa <a href="%1$s" target="_blank">destek talebi oluşturabilirsiniz</a>.

en: One result
tr: 1 sonuç

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
tr: Sadece etkin ayarlar seçilen haritalara uygulanacaklar. Bir ayarı etkinleştirmek için solunda yer alan işaret kutusunu işaretleyin.

en: Only markers from these maps
tr: Yalnızca bu haritalardan olan işaretçiler

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
tr: Bu seçeneği yalnızca sorun yaşıyorsanız veya destek ekibi tarafından öneriliyorsa WordPress klasörünüzün URL'si olarak ayarlayın!

en: Opacity
tr: Şeffaflık

en: Opacity of the layer
tr: Katman opaklığı

en: Open Media Library
tr: Ortam kütüphanesini aç

en: Open link
tr: Linki aç

en: Open on hover
tr: Fare ile üzerine gelindiğinde aç

en: Open popup
tr: Açılır pencereyi aç

en: Open popup and zoom
tr: Pencere aç ve yakınlaştır

en: Open standalone map in fullscreen mode
tr: Tam ekran modunda bağımsız haritayı açın

en: Option A: activate an unexpiring license key
tr: Seçenek A: sınırsız lisans anahtarını etkinleştir

en: Option B: get a personalized trial license key
tr: Seçenek B: size özel deneme sürümü lisans anahtarı alın

en: Option C: get an anonymous trial license key
tr: Seçenek C: anonim deneme sürümü lisans anahtarı alın

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
tr: Haritalar ve KML dosyalarındaki bindirmelerdeki Mapsmarker.com backlinkleri saklama seçeneği

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
tr: Bir ayırıcı boru (|) ile ayrılmış isteğe bağlı bileşen filtreleri. Her bileşen filtresi şu bileşeni içerir:değer çifti ve coğrafi kodlayıcıdan gelen sonuçları tamamen kısıtlama. Daha fazla bilgi için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
tr: CcTLD (ülke kodu üst düzey alan adı) olarak belirtilen isteğe bağlı bölge kodu. Bu parametre coğrafi kodlayıcıdan gelen sonuçları tamamen kısıtlamaz, yalnızca etkileyecektir. CcTLD'lerin listesi için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: Or
tr: Veya

en: Order by
tr: Sırala

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Overlays
tr: Katmanlar

en: PHP version
tr: PHP sürümü

en: Pace
tr: Adım

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Pedestrian
tr: Yaya

en: Permalinks
tr: Kalıcı bağlantılar

en: Permalinks base URL
tr: Kalıcı bağlantıların temel URL'si

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
tr: Maps Marker Pro API bitiş noktaları için kalıcı bağlantılar düzgün çalışmıyor, bu da API bağlantılarının (örnek Tam ekran) çalışmayacağı anlamına geliyor. Bunu düzeltmek için lütfen <a href="%1$s">WordPress entegrasyon ayarları</a>na gidin ve WordPress klasörünüzün URL'sini "
    Kalıcı bağlantıların temel URL'si" seçeneğine ekleyin.

en: Permalinks slug
tr: Adres kısa adı

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Persian
tr: Farsça

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
tr: %1$s dışındaki bir sürümün ayarlarını geri yüklemenin, bu sürüme eklenen, bu sürümde değiştirilen veya kaldırılan ayarların varsayılan değerlerine geri dönmesine neden olacağını lütfen unutmayın.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
tr: Maps Marker Pro kurulumunu bitirmek için lütfen buraya tıklayın.

en: Please click here to renew your access to updates and support
tr: Lütfen eklenti güncellemelerine ve destek sayfasına erişebilmek için buraya tıklayarak yenileme yapın.

en: Please do not delete the old plugin until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
tr: Lütfen tüm verilerin doğru bir şekilde taşındığını doğrulayana kadar eski eklentiyi silmeyin. Ayrıca, gerekli olması durumunda taşımayı daha sonra tekrar çalıştırabilmek için %1$s ve %2$s veritabanı tablolarının yedeklerini almanızı öneririz.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
tr: Lütfen virgülle ayrılmış bir ID listesi girin (örnek 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
tr: Devam etmek için lütfen lisans anahtarını girin.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
tr: Lütfen devam etmek için geçerli bir e-posta adresi girin (yada anonim deneme lisans anahtarı edinin)

en: Please enter your first name
tr: Lütfen adınızı girin

en: Please enter your last name
tr: Lütfen soyadınızı girin

en: Please go to the health page for more information.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen sağlık sayfasına gidin.

en: Please go to the license page for more information.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen lisans sayfasına gidin.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
tr: Lütfen bir lisansın etkinleştirildiği etki alanına bağlı olduğunu unutmayın. Lisansınızı başka bir alan adı altında kullanmak istiyorsanız, lütfen <a href="%1$s" target="_blank">bu eğitimi</a> izleyin.

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
tr: Kullandığınız önbelleklerin temizlenmesi gerektiğini aksi halde haritaların çalışmayı durdurabileceğini lütfen unutmayın.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
tr: Lütfen unutmayın, kişiselleştirilmiş deneme lisansınız  <a href="%1s" target="_blank">destek talebi aç</a>ma yetkisine sahip olmayacak ve deneme sürümü bitiminde bir hatırlatma alacaksınız.

en: Please note that marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
tr: Unutmayın ki işaretçi haritaları kullanımdan kaldırıldı, ancak yine de geriye dönük uyumluluk için kullanılabilir haldeler. Ancak, aynı görünümleri sağlamak için ek kısa kod niteliklerine ihtiyaç var. Bunu programlı olarak yapmanın yüksek riski nedeniyle, bu kısa kodları manuel olarak değiştirmenizi istiyoruz. Kullanılan kısa kodların bir listesini ve bunların nasıl güncellenmesi gerektiğini görmek için geçiş kontrolünü başlatın. Yalnızca yazılardaki ve sayfalardaki kısakodlar tespit edilebilir, bu nedenle lütfen bileşenlerde veya başka yerlerde herhangi bir kısa kod kullanıp kullanmadığınızı da ayrıca kontrol ediniz. Bu durum yalnızca işaretçi haritaları için oluşturulan kısa kodları etkiler. Katman haritaları için kullanım açısından kısa kodların güncellenmesine gerek yoktur.

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
tr: Lütfen şu an sadece UTF-8 ile kodlanmış dosyaların desteklendiğine dikkat edin.

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
tr: Seçilen temel haritaların ve yer paylaşımlarının, ilgili haritalardaki mevcut ayarların yerini tamamen alacağını lütfen unutmayın.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
tr: Yeni güncellemelere erişerek, eklentinizi güncel ve güvende tutmak için lütfen erişiminizi yenileyin.

en: Please select the map you want to display
tr: Lütfen görüntülemek istediğiniz haritayı seçin

en: Please select the map you would like to add.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz haritayı seçin.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
tr: Lütfen tercih ettiğiniz yol tarifi sağlayıcısını seçin. Bu ayar etkinleştirilirse, her işaretçideki açılır pencere ekranına eklenen yol tarifleri bağlantısı için kullanılacaktır.

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: Plugin version
tr: Eklenti sürümü

en: Polish
tr: Polanyaca

en: Polygon
tr: Çokgen

en: Polyline
tr: Çoklu çizgi

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: Popup anchor
tr: Açılır sayfa bağı

en: Popup lazy loading
tr: Açılır pencere geç yükleme

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

en: Position
tr: Pozisyon

en: Positon
tr: Konum

en: Preferred route profile
tr: Tercih edilen rota profili

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
tr: <b>Nokta eklemek</b> için CTRL tuşuna basarak tıklayın

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
tr: <b>Hatta devam etmek</b> için CTRL tuşuna basarak tıklayın

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
tr: <b>Noktayı silmek</b> için SHIFT tuşuna basarak tıklayın

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
tr: Katmanın baş meridyenler çevresinde kaydırılmasını engeller.

en: Preview
tr: Önizleme

en: Priority for maps
tr: Haritalar için öncelik

en: Provider
tr: Sağlayan

en: Publish
tr: Yayınla

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Published on %1$s
tr: %1$s tarihinde yayınlandı

en: Punjabi
tr: Pencapça

en: Punjabi (Arabic)
tr: Punjabi dili (Arapca)

en: Punjabi (Gurmukhi)
tr: Punjabi dili (Gurmukhi)

en: Quechua (Peru)
tr: Keçuva dili (Peru)

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Raster tiles
tr: Tarama döşemeleri

en: Rate limit savings and performance
tr: Oran limiti tasarrufları ve performans

en: Recent markers
tr: Yeni işaretçiler

en: Recommended
tr: Önerilen

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

en: Redirect to external GPX files
tr: Harici GPX dosyalarına yönlendir

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
tr: İndirme düğmesine basıldığında dahili GPX dosyası gibi işlenmesi yerine harici GPX dosyalarına yönlendirir. Bunu etkinleştirmeniz sunucu trafiğinde tasarruf etmenizi sağlar, fakat harici GPX dosyalarının indirme yerine tarayıcıda açılmasına sebep olabilir.

en: Region
tr: Bölge

en: Register strings
tr: Dizileri kaydet

en: Register strings for translation
tr: Dizileri çeviri için kaydet

en: Remove all markers from a map
tr: Katmandan bütün işaretçileri sil

en: Remove markers
tr: İşaretçileri kaldır

en: Renew your access to updates and support
tr: Güncellemelere ve desteğe erişimini yenile

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace marker icons
tr: İşaretçi simgelerini değiştir

en: Replacement icon
tr: Değiştirme simgesi

en: Request parameter keys will be uppercase
tr: Parametre anahtarlarının büyük harf olmasını iste

en: Resellers
tr: Aracılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
tr: ID'leri sıfırla (yeni eklenecek haritalar 1 ID'si ile başlayacaktır)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
tr: ID'leri sıfırla (yeni eklenecek işaretçiler 1 ID'si ile başlayacaktır)

en: Reset button
tr: Yeniden başlatma butonu

en: Reset database
tr: Veritabanını sıfırla

en: Reset location
tr: Konumu sıfırla

en: Reset map view
tr: Harita görünümünü sıfırla

en: Reset settings
tr: Ayarları sıfırla

en: Responsive map
tr: Duyarlı harita

en: Restore backup
tr: Yedeklemeyi geri yükle

en: Restore completed successfully
tr: Geri yükleme başarıyla tamamlandı

en: Restrict to current view
tr: Mevcut görünümle sınırla

en: Return images with transparency
tr: Resimlerin şeffaflığını geri döndür

en: Reverse X-axis
tr: X eksenini tersine çevir

en: Reverse Y-axis
tr: Y eksenini tersine çevir

en: Right
tr: Sağa yasla

en: Role
tr: Rol

en: Romanian
tr: Romanca

en: Romanian (Romania)
tr: Romence (Romanya)

en: Round
tr: Yuvarlak

en: Row %1$s in table %2$s could not be processed
tr: %2$s tablosundaki %1$s satırı işlenemiyor

en: Russian
tr: Rusça

en: Same tab
tr: Aynı sekme

en: Save
tr: Kaydet

en: Save current values as defaults for new maps
tr: Mevcut değerleri yeni haritalar için varsayılan olarak kaydet

en: Save current values as defaults for new markers
tr: Mevcut değerleri yeni işaretçiler için varsayılan olarak kaydet

en: Scale
tr: Ölçekle

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: Scottish Gaelic
tr: İskoçça

en: Scroll wheel zoom
tr: Fare tekerleği ile yakınlaştırma

en: Search
tr: Ara

en: Search and sort
tr: Arama ve sıralama

en: Search maps
tr: Haritalarda ara

en: Search markers
tr: İşaretçi ara

en: Security check failed
tr: Güvenlik kontrolü başarısız

en: Select all
tr: Hepsini seç

en: Select icons
tr: İkonları seç

en: Select or Upload GPX file
tr: GPX dosyası seç ya da yükle

en: Select the map you want to display
tr: Görüntülemek istediğiniz haritayı seçin

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
tr: Sırpça (Kiril, Bosna Hersek)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
tr: Sırpça (Kiril, sırbistan)

en: Serbian (Latin, Serbia)
tr: Sırpça (Latin, Sırbistan)

en: Sesotho sa Leboa
tr: Kuzey Sotho Dili

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
tr: Beta sürümleri kolayca güncellemek istiyorsanız etkinleştirin

en: Set view
tr: Görünümü ayarla

en: Setswana
tr: Setsvana dili

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings missing
tr: Ayarlar eksik

en: Settings reset successfully
tr: Ayarlar başarıyla sıfırlandı

en: Settings saved successfully
tr: Ayarlar başarıyla kaydedildi

en: Settings updated successfully
tr: Ayarlar başarıyla güncellendi

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
tr: Filtreler aracılığıyla eklenen şekiller, bu sekme etkinken gizlenir

en: Share
tr: Paylaş

en: Share URL
tr: URL'yi paylaş

en: Share button
tr: Paylaş butonu

en: Share text
tr: Metin paylaş

en: Share window
tr: Pencereyi paylaş

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
tr: Haritayı eklemek için kısakod - Örnek: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
tr: En kısa

en: Show
tr: Göster

en: Show QR code for fullscreen map
tr: Tam ekran harita için QR kodunu göster

en: Show address
tr: Adresi göster

en: Show advanced settings
tr: Gelişmiş ayarları göster

en: Show all available markers (disables individual filters)
tr: Geçerli tüm işaretçileri göster (tekil filtreleri devre dışı bırakır)

en: Show bearings
tr: Kerterizleri göster

en: Show bounds on hover
tr: Fareyle üzerine gelindiğinde sınırları göster

en: Show clear button
tr: Temizle düğmesini göster

en: Show coordinates
tr: Koordinatları göster

en: Show directions link
tr: Yol tarifi bağlantısını göster

en: Show end icon
tr: Bitiş ikonunu göster

en: Show error tiles
tr: Döşeme hatalarını göster

en: Show fullscreen link
tr: Tam ekran bağlantısını göster

en: Show health check:
tr: Sistem durumu denetimini göster:

en: Show imperial
tr: Emperyal göster

en: Show in markers list
tr: İşaretçiler listesinde göster

en: Show in popup
tr: Açılır pencerede göster

en: Show interval markers
tr: Aralık işaretçilerini göster

en: Show location finder
tr: Konum bulucuyu göster

en: Show location marker
tr: Konum işaretçisi göster

en: Show marker
tr: İşaretçiyi göster

en: Show marker name
tr: İşaretçi adını göster

en: Show me where I am
tr: Nerede olduğumu göster

en: Show metric
tr: Metriği göster

en: Show minimap
tr: Mini harita göster

en: Show news and links:
tr: Haberleri ve bağlantıları göster:

en: Show popup
tr: Açılır pencereyi göster

en: Show prefix
tr: Ön eki göster

en: Show release notes
tr: Sürüm notlarını göster

en: Show search and sort
tr: Arama ve sıralamayı göster

en: Show start icon
tr: Başlangıç ikonunu göster

en: Show start/end icons
tr: Başlangıç/Bitiş ikonlarını göster

en: Show unit button
tr: Birim düğmesini göster

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
tr: Yüklenemeyen döşemeler olduğunda bir yer tutucu resim gösterir

en: Sindhi (Arabic)
tr: Sindice (Arapca)

en: Single marker mode
tr: Tekil işaretçi modu

en: Sinhala
tr: Sinhala dili

en: Sitemaps
tr: Site haritaları

en: Slovenian
tr: Sloven

en: Sort order
tr: Sıralama

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Source
tr: Kaynak

en: Source or target missing
tr: Kaynak yada hedef eksik

en: Source or target not found
tr: Kaynak yada hedef bulunamadı

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish (Mexico)
tr: İspanyolca (Meksika)

en: Spanish (Spain)
tr: İspanyolca (İspanya)

en: Spanish (United States)
tr: İspanyolca (ABD)

en: Spiderfy multiplier
tr: Spiderfy çarpanı

en: Spiderfy on every zoom
tr: Her yakınlaştırmada örümcek üflemi

en: Square
tr: Kare

en: Start
tr: Başla

en: Start anonymous free 30-day trial period
tr: 30 günlük anonim deneme sürümüne başla

en: Start export
tr: Dışa aktarmaya başla

en: Start full-text search
tr: Tam-metin aramasını başlat

en: Start icon
tr: Başlangıç İkonu

en: Start import
tr: Içe aktarmaya başla

en: Start migration
tr: Geçişi başlat

en: Start personalized free 30-day trial period
tr: Özelleştirilmiş 30 günlük deneme süresini başlat

en: Start typing for suggestions
tr: Öneriler için yazmaya başla

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
tr: Öneriler için yazmaya başla (Minimum %1$s karakter)

en: Sticky
tr: Sabit

en: Stop
tr: Dur

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
tr: Kullanılabilir döşeme sunucusu alt etki alanları dizisi (her harf bir alt etki alanının adıdır)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
tr: Çeviri için başarıyla kayıt edilen tüm haritalar ve işaretçiler için diziler

en: Stroke
tr: Strok

en: Stroke color
tr: Fırça rengi

en: Stroke opacity
tr: Strok şeffaflığı

en: Stroke weight
tr: Strok ağırlığı

en: Styles
tr: Stiller

en: Subdomains
tr: Alt alan adları

en: Summary
tr: Özet

en: Support
tr: Destek

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Swedish (Sweden)
tr: İsveççe  (İsviçre)

en: Tagalog
tr: Filipince

en: Tajik (Cyrillic)
tr: Tacik dili (Kiril)

en: Tamil
tr: Tamil dili

en: Target
tr: Hedef

en: Tatar (Cyrillic)
tr: Tatarca (Kiril)

en: Telugu
tr: Telugu dili

en: Test mode
tr: Test modu

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
tr: Test modu kapalı - yapacağınız değişiklikler veritabanına kaydedilecektir.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
tr: Test modu açık - veritabanında herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

en: Thai
tr: Taice

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
tr: GPX dosyası yüklenemedi. Lütfen site sahibiyle iletişime geçin.

en: The URL points to a Web Map Service
tr: Bağlantı bir Web Harita Hizmetini işaret ediyor

en: The correct URL is: %1$s
tr: Doğru URL: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
tr: Kültür parametresi, coğrafi varlıkların kültürünün, yer isimlerinin ve bing harita görselleri üzerindeki harita etiketlerinin dilini seçmenize izin verir. Desteklenen kültürler için sokak isimleri yerel kültüre göre yerelleştirilmiştir. Örneğin, Fransa'da bir konum talep ederseniz, sokak isimleri Fransızca yerelleştirilmiş olur. Ülke isimleri gibi diğer yerelleştirilmiş bilgiler için erelleştirmenin düzeyi her kültüre göre farklılık gösterecektir. %1$s ile daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
tr: Yer sonuçlarının döndürüleceği mesafe (metre cinsinden). Belirtilen alanda yarıçap sapması ayarlamanın etkili olsa da sonuçları tam olarak sınırlayamayabileceğini unutmayın.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
tr: Yer sonuçlarının sorgulanacağı mesafe (metre cinsinden). Arama bölgesi için bir yarıçap sapması ayarlanmış olmasının, sonuçları belirtilen alanla tamamen sınırlayamayabileceğini unutmayın. Devre dışı bırakmak için sıfıra ayarlayın.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
tr: Dışarı aktarım uç noktası etkisizleştirilmiş, yani bu ayarın etkisi yok

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
tr: Tam ekran uç noktası etkisizleştirilmiş, yani bu ayarın etkisi yok

en: The geolocation has been denied
tr: Coğrafi konum reddedildi

en: The geolocation has failed for an unknown reason
tr: Coğrafi konum bilinmeyen bir nedenle başarısız oldu

en: The geolocation has timed out
tr: Coğrafi konum zaman aşımına uğradı

en: The geolocation is unavailable
tr: Coğrafi konum mevcut değil

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
tr: Arkayüz ve/veya önyüzdeki haritalarda kullanılacak arayüz dili. Google Haritalar ve Bing haritaları için dillerin, temel harita ayarları bölümünden ayrı ayrı ayarlanabileceğini unutmayın.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
tr: Sonuçların gösterileceği dil. Desteklenen dillerin listesi için lütfen %1$s adresini ziyaret edin.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
tr: Kontrol adları, telif hakkı bildirimleri ve de etiketler gibi metinsel bilgileri görüntülerken kullanılacak dil.

en: The map is not used in any content.
tr: Bu harita hiç bir içerikte kullanılmıyor.

en: The map is used in the following content:
tr: Bu harita şu içeriklerde kullanılıyor:

en: The marker has been moved since this address was selected and may no longer correspond to the correct location.
tr: İşaretçi, bu adres seçildikten sonra taşınmıştır ve artık doğru konuma karşılık gelmeyebilir.

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
tr: Yer bilgilerini almak istediğiniz nokta. Enlem,boylam (örnek %1$s) olarak belirtilmelidir.

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
tr: Sitenizdeki diğer URL'lere göre haritaların önceliği.

en: The selected file (%1$s) exceeds the maximum upload file size on your server (%2$s)
tr: Seçili dosya (%1$s) sunucunuzda izin verilen dosya yükleme boyutunu (%2$s) aşıyor.

en: The tiles are non-geographical
tr: Döşemeler coğrafi değil

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
tr: Simge "ipucu" için x-koordinatları (sol üst köşe referanslı).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
tr: Açılır pencere çıpasının x-koordinatı (simge çıpasına bağıl).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
tr: Simge "ipucu" için y-koordinatı (sol üst köşe referanslı).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
tr: Açılır pencere çıpasının y-koordinatı (simge çıpasına bağıl).

en: There are %1$s unassigned markers.
tr: Atanması yapılmamış %1$s işaretçi var.

en: There are issues with your installation.
tr: Yüklemenizle ilgili sorunlar var.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
tr: Bu seçenek, özel katmanlar, haritalar, işaretçiler ve ilişkileri içerir. Ayarların ayrı olarak yedeklenmesi gerekir.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
tr: Bu işaretçi, desteklenmeyen özel kaplamalar ve/veya WMS katmanları kullanıyor. Lütfen bu işaretçi için yeni bir harita oluşturun ve eski işaretçi kısakodunu yeni harita kısa koduyla değiştirin.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
tr: Bu, Maps Marker Pro veritabanını sıfırlayacaktır. Tüm özel katmanlar, haritalar, işaretçiler ve ilişkiler silinecektir. Ayarlar etkilenmez.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
tr: Seçilen Maps Marker Pro ayarlarını varsayılan değerlerine sıfırlar.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
tr: Bu, eklentiyi sorunlar ve uyumsuzluklar adına test edecektir.

en: Ticks font color
tr: Noktaların yazı tipi rengi

en: Tigrinya
tr: Tigrinya dili

en: Tiles courtesy of
tr: izni ile döşemeler

en: Time
tr: Zaman

en: TinyMCE button
tr: TinyMCE tuşu

en: To download a detailed report, please <a href="%1$s">click here</a>.
tr: Detaylı raporu indirmek için lütfen <a href="%1$s">buraya tıklayın</a>.

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
tr: Coğrafi kodlama özelliği için lütfen <a href="%1$s" target="_blank">coğrafi kodlama ayarlarından</a> bir ya da daha fazla sağlayıcı etkinleştirin.

en: TomTom API key
tr: TomTom API anahtarı

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
tr: TomTom Geocoding API, ücretsiz bir API anahtarıyla %1$s işlem/ay ve maksimum %2$s istek/saniye değerler sağlar. Daha yüksek kotalar da talep etmeniz üzerine mevcuttur - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
tr: TomTom Geocoding API anahtarı

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tooltip
tr: Araç ipucu

en: Tooltip background color
tr: İpucu arka plan rengi

en: Tooltip font color
tr: İpucu yazı tipi rengi

en: Top
tr: Üst

en: Total
tr: Toplam

en: Total maps:
tr: Toplam haritalar:

en: Total markers:
tr: Toplam işaretçiler:

en: Track
tr: Takip Et

en: Track color
tr: İz rengi

en: Track name
tr: İz adı

en: Track opacity
tr: İz opaklığı

en: Track smooth factor
tr: İz pürüzsüzlük faktörü

en: Track weight
tr: Yol ağırlığı

en: Trademarks and copyright
tr: Ticari markalar ve telif hakkı

en: Translate
tr: Çeviri

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Transparent tiles
tr: Transparan döşemeler

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkmen (Latin)
tr: Türkmence (Latin)

en: Turn off measuring
tr: Ölçmeyi etkinleştir

en: Turn on measuring
tr: Ölçmeyi devre dışı bırak

en: Tutorial and example styles
tr: Eğitim ve örnek stilleri

en: Two finger zoom
tr: İki parmak kullanarak yakınlaştırma

en: Type
tr: Tip

en: Typeahead suggestions character limit
tr: Önden tamamlama önerileri karakter sınırı

en: Typing interval delay
tr: Yazma aralığı gecikmesi

en: URL
tr: Link

en: URL missing
tr: URL eksik

en: URL template for the tile server
tr: Döşeme sunucusu için URL şablonu

en: Uighur
tr: Uygurca

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Unable to determine delimiter
tr: Ayırıcı tespit edilemiyor

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
tr: Ne yazık ki, Algolia coğrafi kodlama servislerini artık sürdürmüyor. Tekrar coğrafi kodlamayı etkinleştirmek için uygun durumdaki diğer coğrafi kodlama servislerinden birinden bir API anahtarı edinmeli ve yeni varsayılan olarak etkinleştirmelisiniz. Coğrafi kodlama API anahtarlarını nasıl edinebileceğiniz ve kurabileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgi için, lütfen <a href="%1$s">buraya tıklayın</a>.

en: Unit
tr: Birim

en: Units
tr: Birimler

en: Until pan
tr: Kaydırana kadar

en: Until pan or zoom
tr: Kaydırana veya yakınlaştırana kadar

en: Update
tr: Güncelle

en: Update GPX
tr: GPX'i güncelle

en: Update existing, add remaining
tr: Var olanı güncelle, kalanı ekle

en: Update frequency
tr: Güncelleme sıklığı

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
tr: Güncelleme talimatı: kullanıcı rolünüz eklentileri güncelleme yetkisine sahip olmadığından, lütfen <a href="%1$s">yöneticinizle</a> iletişime geçin

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
tr: Güncelleme yönergesi: lütfen güncellemeyi <a href="%1s">Updates-page</a> den başlatın.

en: Update markers
tr: İşaretçiyi güncelle

en: Update settings
tr: Ayarları güncelle

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload new icon
tr: Yeni simge yükle

en: Uppercase parameters
tr: Büyük harf parametreleri

en: Urdu
tr: Urduca

en: Use %1$s + scroll to zoom the map
tr: Haritayı yakınlaştırmak için %1$s + kaydırma kullanın

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
tr: Haritayı yakınlaştırmak için ctrl + kaydırma tuşlarını kullanın

en: Use the following directions provider
tr: Aşağıdaki yön bulma sağlayıcıyı kullan

en: Use tools
tr: Araçları kullan

en: Use two fingers to move the map
tr: Haritayı hareket ettirmek için iki parmağınızı kullanın

en: Used in content
tr: İçerikte kullanılmış

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
tr: Tam ekran haritalara veya API uç noktalarına güzel bağlantılar oluşturmak için kullanılır.

en: Uyghur
tr: Uygurca

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: Uzbek (Latin)
tr: Özbekçe (Latin)

en: Valencian
tr: Valensiya dili

en: Version
tr: Sürüm

en: Version of the service to use
tr: Kullanılan servisin sürümü

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View fullscreen
tr: Tam ekran görünümü

en: View maps
tr: Haritaları görüntüle

en: View markers
tr: İşaretçi görünümü

en: View post
tr: Yazıyı görüntüle

en: View release notes
tr: Sürüm notlarını görüntüle

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
tr: UYARI: Yedeği geri yüklerseniz, Maps Marker Pro veritabanının tamamı silinecek ve yeni dosyadaki verilerle değiştirilecek. Bu değişiklik geri alınamaz.

en: WARNING: this cannot be undone.
tr: UYARI: bu geri alınamaz.

en: WMS settings
tr: WMS ayarları

en: Walking
tr: Yürüme

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with this installation of Maps Marker Pro will be deleted and replaced with the data from the old plugin (which will remain unchanged). This cannot be undone.
tr: Uyarı: Eğer verilerinizi aktarırsanız, Maps Marker Pro kurulumu ile oluşturulmuş herhangi bir harita ya da işaretçi silinecek ve eski eklenti verisiyle değiştirilecektir (ki bu değişmeden kalacaktır). Bu eylem geri alınamaz.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
tr: Dikkat: %2$s (%3$s) satırındaki %1$s değeri için hatalı değer - onun yerine %4$s değerini kullanın

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
tr: Dikkat:Canlı sitenizde kullanılması tavsiye edilmez - tüm sorumluluk kullanıcıya aittir!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
tr: Uyarı: Maps Marker Pro için güncelleme ve destek sayfasına erişim süreniz doldu!

en: Warning: your license is invalid!
tr: Uyarı: Lisansınız geçersiz!

en: Waypoints
tr: Ara noktalar

en: Waypoints radius
tr: Ara noktalar yarıçapı

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
tr: OpenStreetMap kullanmanızı öneririz, fakat Google Haritalar'ı kullanmak istiyorsanız, bir <a href="%1$s" target="_blank"> Google Haritalar Javascript API anahtarı </a> kaydetmeniz gerekir.

en: Weekly
tr: Haftada bir

en: Weighting method of routing
tr: Yönlendirme ağırlıklandırma yöntemi

en: Welsh
tr: Gal dili

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
tr: En fazla uzaklık seçmeden bir konum araştırdığınızda harita bu seviyede yakınlaşır (etkisizleştirmek için 0 girin).

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
tr: Bir haritanın sınırlarına yakın gezinirken, işaretçiler gibi nesneler yeni haritaya sorunsuz bir şekilde aktarılırlar

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
tr: Toplu coğrafi kodlama kullanılırken veya birden çok anlamlı belirsiz sonuçlar döndürüldüğünde, sağlanan sınırlayıcı kutu içindeki tüm sonuçlar, sonuçlar listesinin en üstüne taşınır. Aşağıda Viyana/Avusturya için bir örnek bulacaksınız:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
tr: Seçilen temel harita sağlayıcısından alınamayan her harita döşemesi için harita görüntüleri yerine bir hata görüntüsünün gösterilip gösterilmeyeceği. Devre dışı bırakıldığında, yüklenemeyen kutucuklar haritada boş kareler olarak gösterilir.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
tr: Katmanın temel harita olarak mı yoksa kaplama olarak mı ele alınacağı

en: Width
tr: Genişlik

en: Width of the icons in pixels.
tr: Simgelerin pixel olarak genişliği.

en: Width unit
tr: Genişlik birimi

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
tr: Mobil cihazlarda ana ekrana tam ekran bir harita bağlantısı eklenirse kullanılacaktır. Eğer boşsa, Maps Marker Pro logosu kullanılacaktır.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
tr: Birim ayarlarına bağlı olarak her kilometre veya her milde bir işaretçi gösterilecek

en: Wolof
tr: Wolof dili

en: WordPress Admin Bar integration
tr: WordPress yönetim çubuğu bütünleşmesi

en: WordPress admin dashboard widget
tr: Wordpress yönetim başlangıç bileşeni

en: WordPress integration
tr: WordPress entegrasyonu

en: WordPress version
tr: WordPress sürümü

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.
tr: XML site haritaları, bloğunuzun daha iyi indekslenmesi için Google, Bing, Yahoo ve Ask.com gibi arama motorlarına yardımcı olur. Böyle bir site haritası ile tarayıcıların sitenizin tam yapısını görmesi ve daha verimli bir şekilde çalışması kolaylaşır. Google Places gibi hizmetler için yerel SEO değerinizi iyileştirmek amacıyla site haritalarına coğrafi konum bilgileri de eklenebilir.

en: Y-axis max value
tr: Y ekseni en büyük değeri

en: Y-axis min value
tr: Y ekseni en küçük değeri

en: Y-axis offset value
tr: Y ekseni ofset değeri

en: Yearly
tr: Yılda bir

en: Yiddish
tr: Eski İbranice

en: Yoruba
tr: Yoruba dili

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
tr: Bu site için 30 günlük deneme süreniz zaten başladı - ücretsiz deneme lisans anahtarınız: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
tr: Şu an kullandığınız eklenti v%1$s ve eklenti yazarı yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve güncellenen çeviriler için önemle v%2$s ye geçmenizi öneriyor. ( <a href="%3$s" target="_blank">blog sayfası</a> yeni sürüm hakkında daha detaylı bilgi içerir).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
tr: Güncelliği olmayan ve Maps Marker Pro ile uyumsuz çalışan "%1$s" eklentisini kullanıyorsunuz. - lütfen eklentiyi devre dışı bırakın.

en: You are within %1$s %2$s from this point
tr: Bu noktaya %1$s %2$s dahilindesiniz

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
tr: <a href="%1$s">Araçlar sayfası</a>ndan ayarları yedekleyebilir, geri yükleyebilir ve sıfırlayabilirsiniz.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
tr: İhtiyaçlarınıza göre en iyi sonuçları almanızı sağlayacak farklı coğrafi kodlama sağlayıcıları arasından seçim yapabilirsiniz.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
tr: Herhangi bir sınırlama olmaksızın %1$s sürümünü kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, destek sistemine erişemeyecek veya hata düzeltmeleri, yeni özellikler ve optimizasyonlar dahil olmak üzere, güncellemelerden bu sürümde yararlanamayacaksınız.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
tr: Yerleşik katmanları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bir katman devre dışı bırakıldığında, haritalar oluşturulurken, düzenlenirken veya görüntülenirken bu katman kullanılamaz. Kayıt gerektiren katmanların, burada etkinleştirilse dahi kimlik bilgileri (API anahtarı gibi) eklenene kadar kullanılamayacağını lütfen unutmayın.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
tr: Maps Marker Pro herhangi bir yükümlülüğe girmeden 30 gün boyunca test edebilirsiniz.

en: You do not have the required capabilities to add maps.
tr: Harita eklemek için gerekli yetkinlikler sizde bulunmuyor.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
tr: İşaretçi eklemek için gerekli yetkinlikler sizde bulunmuyor.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
tr: %1$s ID'li haritada düzenleme yapmak için gerekli yetkiye sahip değilsiniz.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
tr: %1$s ID'li işaretçide düzenleme yapmak için gerekli yetkiye sahip değilsiniz.

en: You do not have the required capabilities to perform this action.
tr: Bu eylemi gerçekleştirmek için gerekli yeteneklere sahip değilsiniz.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
tr: Bir konum ve bir yarıçap parametresi ileterek sonuçları belirli bir daireye yönlendirebilirsiniz. Bu, Otomatik Yer Tamamlama hizmetine sonuçları o daire içinde göstermeyi tercih ettiğiniz talimatını verir. Tanımlanan alanın dışındaki sonuçlar yine de görüntülenebilir. Yalnızca belirli bir ülkedeki yerleri göstermek adına sonuçları filtrelemek için bileşenler parametresini kullanabilirsiniz.

en: You must agree to the ToS
tr: Hizmet Şartları'nı kabul etmelisiniz

en: You need to confirm this action
tr: Bu eyleme onay vermeniz gerekiyor

en: You seem located outside the boundaries of the map
tr: Harita sınırları dışında görünüyorsun

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
tr: 30 günlük deneme sürümü lisans anahtarınız bitti. <a href="%1s" target="_blank">Lütfen devam etmek için geçerli bir pro lisans anahtarı satın alın</a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
tr: 30 günlük ücretsiz deneme lisansı anahtarınız geçersiz.

en: Zoom
tr: Yakınlaşma

en: Zoom buttons
tr: Yakınlaştırma butonları

en: Zoom in
tr: Yakınlaş

en: Zoom level offset
tr: Yakınlaştırma düzeyi ofseti

en: Zoom out
tr: Uzaklaş

en: Zoom step
tr: Yakınlaştırma adımı

en: all
tr: hepsi

en: click here for 1000+ free icons
tr: 1000'in üzerinde ücretsiz ikon için buraya tıkla

en: click here for more details
tr: Detaylar için buraya tıkla

en: click to sort
tr: Sıralamak için tıkla

en: contributors
tr: katkıda bulunanlar

en: culture code
tr: kültür kodu

en: days left
tr: gün kaldı

en: disabled
tr: devre dışı

en: download GPX file
tr: GPX dosyasını indir

en: edit
tr: düzenle

en: enabled
tr: etkin

en: hide
tr: gizle

en: isiZulu
tr: Zulu dili

en: language code
tr: dil kodu

en: markers
tr: işaretçiler

en: meters
tr: metre

en: miles
tr: mil

en: nautical miles
tr: deniz mili

en: none
tr: hiçbiri

en: of
tr: olan

en: open starter guide
tr: başlangıç rehberini aç

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
tr: openrouteservice.org (OpenStreetMap temelli, sadece Avrupa)

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: required
tr: gerekli

en: results
tr: sonuçlar

en: settings
tr: ayarlar

en: show
tr: göster

en: show all available changelogs
tr: tüm mevcut değişiklik kayıtlarını göster

en: translate
tr: çevirmek

en: under
tr: altında

en: {s} - subdomain
tr: {s} - alt alan adı

en: {x} and {y} - tile coordinates
tr: {x} ve {y} - döşeme koordinatları

en: {z} - zoom level
tr: {z} - yakınlaştırma seviyesi
