Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to sv_SE translation catalogue (1124 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
sv_SE: #1 kart-tilläggsprogram för WordPress

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
sv_SE: %1$s markörer adderade, %2$s markörer uppdaterade, %3$s markörer hoppades över

en: (no name)
sv_SE: (inget namn)

en: (no title)
sv_SE: (ingen titel)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
sv_SE: <a href="%1$s">Vänligen förnya din tillgång till uppdateringar och stöd för att hålla din plugin uppdaterad och säker</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
sv_SE: En karta med ID%1$s existerar inte.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
sv_SE: En markör med ID %1$s existerar inte.

en: AJAX request
sv_SE: AJAX-förfrågan

en: API endpoint
sv_SE: API slutposition

en: API key
sv_SE: API nyckel

en: API key missing
sv_SE: API-nyckel saknas

en: API key optional
sv_SE: API-nyckel valfri

en: API key required
sv_SE: API-nyckel krävs

en: Access to updates and support valid until
sv_SE: Tillgång till uppdateringar och support gäller tills

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Map
sv_SE: Lägg till karta

en: Add basemap
sv_SE: Lägg till baskarta

en: Add close button
sv_SE: Lägg till stängknapp

en: Add filter
sv_SE: Lägg till filter

en: Add from GeoJSON
sv_SE: Lägg till från GeoJSON

en: Add map
sv_SE: Lägg till karta

en: Add maps
sv_SE: Lägga till kartor

en: Add marker
sv_SE: Lägg till markör

en: Add markers
sv_SE: Lägg till markörer

en: Add new layer
sv_SE: Lägg till nytt lager

en: Add new map
sv_SE: Lägg till ny karta

en: Add new marker
sv_SE: Lägg till ny markör

en: Add or edit map
sv_SE: Lägg till eller editera karta

en: Add or edit marker
sv_SE: Lägg till eller editera markör

en: Add overlay
sv_SE: Lägg till överlagring

en: Add popup to track
sv_SE: Lägga till popup att spåra

en: Add/edit custom layer
sv_SE: Lägg till/redigera anpassat lager

en: Added shapes
sv_SE: Tillagda former

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
sv_SE: Att lägga till en ny översättning eller uppdatera en befintlig är enkelt - besök %s för mer information.

en: Address
sv_SE: Adress

en: Adds a map shortcode.
sv_SE: Lägger till en kart-kortkod.

en: Admin area
sv_SE: Adminområde

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Affiliate ID
sv_SE: Annonsförmedlar-ID

en: Affiliates
sv_SE: Annonsförmedlare

en: Afrikaans
sv_SE: Afrikanska

en: Albanian
sv_SE: Albanska

en: All
sv_SE: Alla

en: All maps
sv_SE: Alla kartor

en: All markers
sv_SE: Alla markörer

en: All markers except from these maps
sv_SE: Alla markörer utom från dessa kartor

en: Allowed file types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Also load shapes for added filters
sv_SE: Ladda också former för tillagda filter

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Always initialize the map with the view seen here, regardless of the screen size of the device viewing it
sv_SE: Initiera alltid kartan med vyn som ses här, oavsett skärmstorleken på enheten som visar den

en: Amharic
sv_SE: Amhariska

en: An API key is required if you want to use Azure Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
sv_SE: En API-nyckel krävs om du vill använda Azure Maps. För mer information om hur du får en API-nyckel, vänligen besök %1$s.

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
sv_SE: En API-nyckel krävs om du vill använda Bing Maps. För mer information om hur du skaffa en API-nyckel, besök %1$s.

en: An older installation was detected.
sv_SE: En äldre installation upptäcktes.

en: An unknown error has occured
sv_SE: Ett okänt fel uppstod

en: And
sv_SE: Och

en: App icon URL
sv_SE: App ikon URL

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Apply settings to all maps
sv_SE: Tillämpa inställningarna på alla kartor

en: Apply settings to all markers
sv_SE: Tilldela inställningarna till dessa markörer

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
sv_SE: Använd inställningar på alla markörer som är tilldelade dessa kartor (gäller inte markörer som har lagts till via filter)

en: Apply settings to these maps
sv_SE: Tillämpa inställningarna på dessa kartor

en: Apply settings to these markers
sv_SE: Tilldela inställningarna till dessa markörer

en: Arabic
sv_SE: Arabiska

en: Arabic (Saudi Arabia)
sv_SE: Arabiska

en: Arcs
sv_SE: Bågar

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill tillämpa de valda lagren på de valda kartorna? Detta kan inte göras ogjort.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill använda de valda inställningarna på de valda kartorna? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill tillämpa de valda inställningarna på markerade markörer? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
sv_SE: Är du säker du vill ta bort kartan med ID %1$s?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
sv_SE: Är du säker på att du vill radera markören med ID %1$s

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
sv_SE: Är du säker på att du vill radera valda ikoner? Detta kan inte ångras!

en: Are you sure you want to delete this marker?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera den här markören?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill ersätta dessa ikoner? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa inställningarna till standardinställningarna? Detta kan inte ångras!

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Armenian
sv_SE: Armeniska

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Assamese
sv_SE: Assamesiska

en: Assign all unassigned markers to a map
sv_SE: Tilldela alla otilldelade markörer på en karta

en: Assign markers
sv_SE: Tilldela markörer

en: Assign markers to this map
sv_SE: Tilldela markörer till denna karta

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
sv_SE: Tilldela de valda markörerna på kartan med ID %1$s

en: Assigned to map
sv_SE: Tilldelat till karta

en: Assignment mode
sv_SE: Tilldelningsläge

en: Assignments
sv_SE: Tilldelningar

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
sv_SE: OBS! Om du ändrar kortkoden efter att du bäddat in kortkoder i innehåll, måste kortkoderna på dessa sidor ändras manuellt. Annars kommer inte dessa kartor att synas!

en: Attribution
sv_SE: Erkännande

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
sv_SE: Tilldelningstext som ska visas på kartan när skiktet är aktivt

en: Authentication configuration
sv_SE: Autentiserings konfiguration

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
sv_SE: Autentisering för Google Maps API Premium Plan kunder

en: Authentication method
sv_SE: Autentiseringsmetod

en: Author
sv_SE: Författare

en: Auto close
sv_SE: Auto Stäng

en: Automatic (use WordPress default)
sv_SE: Automatisk (Använd WordPress standard)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
sv_SE: Automatisk (Använd WordPress språkinställningen)

en: Automatic (use the browser language setting)
sv_SE: Automatisk (Använd webbläsarens språkinställning)

en: Available placeholders
sv_SE: Tillgängliga platshållare

en: Available providers
sv_SE: Tillgängliga leverantörer

en: Azerbaijani (Latin)
sv_SE: Azerbajdzjanska (latin)

en: Azure Maps API key
sv_SE: Azure Maps API-nyckel

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Backup and restore
sv_SE: Säkerhetskopiera och återställ

en: Backup completed successfully
sv_SE: Säkerhetskopiering slutförd

en: Backup or restore settings
sv_SE: Säkerhetskopiera eller återställ inställningarna

en: Backup, restore & reset
sv_SE: Säkerhetskopiera, återställ och återställ

en: Bangla (India)
sv_SE: Bangla (Indien)

en: Basemap
sv_SE: Baskarta

en: Basemaps
sv_SE: Baskartor

en: Basque
sv_SE: Baskiska

en: Batch update layers
sv_SE: Batchuppdatering av lager

en: Batch update map settings
sv_SE: Inställningar för batchuppdatering av karta

en: Batch update markers
sv_SE: Massuppdatera inställningarna för alla markörer

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
sv_SE: Innan du lägger ut en ny supportbiljett, följ instruktionerna på %1$s som guidar hur du hanterar de vanligaste problemen.

en: Belarusian
sv_SE: Vitryska

en: Below
sv_SE: Under

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
sv_SE: Nedan visas de aktuella inställningarna, kodade i JSON. Använda kopiera och klistra in för att skapa eller återställa en säkerhetskopia.

en: Beta testing
sv_SE: Betatestning

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
sv_SE: Beta-testning är aktiverad - uppdateringar hämtas från beta release kanal. Använda dessa versioner på egen risk, eftersom de kan vara instabil, och använd <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> för feedback.

en: Bevel
sv_SE: Avfasning

en: Bicycle
sv_SE: Cykel

en: Bicycling
sv_SE: Cykel

en: Bing Maps (worldwide)
sv_SE: Bing Kartor (världen)

en: Bing Maps API key
sv_SE: Bing Maps API-nyckel

en: Bosnian
sv_SE: Bosniska

en: Bosnian (Latin)
sv_SE: Bosniska

en: Both
sv_SE: Båda

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Bounce at zoom limits
sv_SE: Studsa på zoom gränser

en: Bounds
sv_SE: Gränser

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
sv_SE: Gränserna kommer att vara i pixlar med utgångspunkt högst upp till vänster

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
sv_SE: Prisjägare sökes - hitta säkerhet buggar att tjäna pengar och licenser!

en: Box zoom
sv_SE: Zooma med ruta

en: Breakpoint
sv_SE: Brytpunkt

en: Bulgarian
sv_SE: Bulgariska

en: Burmese
sv_SE: Burmesiska

en: Butt
sv_SE: Tvärt avslut

en: Buttons
sv_SE: Knappar

en: Cache directory
sv_SE: Cache-katalog

en: Cancel
sv_SE: Ångra

en: Capabilities
sv_SE: Behörigheter

en: Car
sv_SE: Bil

en: Catalan
sv_SE: Katalanska

en: Catalan Spanish
sv_SE: Katalan Spanska

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Center on map
sv_SE: Center på karta

en: Central Curdish
sv_SE: Centralkurdiska

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Change icon
sv_SE: Ändra ikon

en: Change marker icon
sv_SE: Ändra markörikon

en: Change settings
sv_SE: Ändra inställnignar

en: Change units
sv_SE: Ändra enheter

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
sv_SE: Ändringslogg kunde inte laddas, vänligen försök igen senare.

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
sv_SE: Ändrar länderna att söka i. Du kan skicka en kommaseparerad lista med landskoder med två bokstäver (%1$s).

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
sv_SE: Ändrar länderna att söka i. Du kan skicka en kommaseparerad lista med två- eller tre-ställiga landskodsbokstäver (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
sv_SE: Ändra standardspråket för resultaten. Du kan använda de tvåstaviga landskoderna (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass an <a href="%1$s" target="_blank">IETF language</a> tag.
sv_SE: Ändrar språket för resultaten. Du kan ange en <a href="%1$s" target="_blank">IETF language</a> tag.

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
sv_SE: Ändrar språk för resultaten. Du kan skicka en IETF-språktagg (<a href="%1$s" target="_blank"> taggar som stöds</a>).

en: Check migration
sv_SE: Kontrollera migreringen

en: Chinese
sv_SE: KInesiska

en: Chinese (Simplified)
sv_SE: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Simplified, China)
sv_SE: Kinesiska (Förenklad, Kina)

en: Chinese (Traditional)
sv_SE: Kinesiska (traditionell)

en: Chinese (Traditional, Taiwan)
sv_SE: Kinesiska (Traditionell, Taiwan)

en: Chinese (simplified)
sv_SE: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (traditional)
sv_SE: Kinesiska (traditionell)

en: Choose
sv_SE: Välj

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Clear measurements
sv_SE: Rensa mätningarna

en: Clear measurements on stop
sv_SE: Tydliga mätningar vid stopp

en: Click and drag to <b>move point</b>
sv_SE: Klicka och dra för att <b>flytta punkt</b>

en: Click behavior in view
sv_SE: Klicka på beteende i vyn

en: Click behavior out of view
sv_SE: Klicka på beteende utanför vyn

en: Click here for more info
sv_SE: Klicka här för mer info

en: Click to <b>finish line</b>
sv_SE: Klicka för att <b>avsluta linjen</b>

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Clustering
sv_SE: Klusterbildning

en: Collapsed
sv_SE: Kollapsade

en: Collapsed height
sv_SE: Kollapsade höjd

en: Collapsed on mobile
sv_SE: Kollapsat på mobilen

en: Collapsed width
sv_SE: Kollapsade bredd

en: Color
sv_SE: Färg

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Comma-separated list of bounds
sv_SE: Kommaseparerad gränslista

en: Comma-separated list of layers to show
sv_SE: Kommaseparerad lista över lager som ska visas

en: Comma-separated list of styles
sv_SE: Kommaseparerad lista över stilar

en: Components
sv_SE: Komponenter

en: Condensed
sv_SE: Komprimerad

en: Controls
sv_SE: Kontroller

en: Coordinates
sv_SE: Koordinater

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy detailed report to clipboard
sv_SE: Kopiera detaljerad rapport till urklipp

en: Could not parse settings
sv_SE: Kunde inte behandla inställningarna

en: Could not replace icon
sv_SE: Kunde inte ersätta ikon

en: Could not retrieve file
sv_SE: Kunde inte hämta filen

en: Count
sv_SE: Räkna

en: Countries
sv_SE: Länder

en: Create backup
sv_SE: Skapa säkerhetskopia

en: Credentials missing or incomplete
sv_SE: Inloggningsuppgifter saknas eller är ofullständiga

en: Croatian
sv_SE: Kroatiska

en: Culture parameter
sv_SE: Kulturparameter

en: Current page
sv_SE: Nuvarande sida

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom JavaScript
sv_SE: Anpassad JavaScript

en: Custom layers
sv_SE: Anpassade lager

en: Czech
sv_SE: Tjekiska

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Danish
sv_SE: Danska

en: Data migration
sv_SE: Migrerar data

en: Data migration completed successfully
sv_SE: Migrering av data lyckades

en: Database error
sv_SE: Databasfel

en: Database reset successfully
sv_SE: Databas har återställts

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date & time
sv_SE: Datum & tid

en: Date format
sv_SE: Datumformat

en: Date type
sv_SE: Datumtyp

en: Default culture
sv_SE: Förvald kultur

en: Default language
sv_SE: Standardspråk

en: Default order by
sv_SE: Förvald sortering enligt

en: Default sort order
sv_SE: Förvald sorteringsordning

en: Default sorting
sv_SE: Standard sortering

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
sv_SE: Fördröjning i millisekunder mellan teckeninmatningar innan en begäran till geokodleverantören skickas.

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete all maps
sv_SE: Radera alla kartor

en: Delete all markers
sv_SE: Radera alla markörer

en: Delete map
sv_SE: Radera karta

en: Delete maps and assign markers to this map
sv_SE: Ta bort kartor och tilldela markörer till denna karta

en: Delete maps and assigned markers
sv_SE: Radera kartor och tilldelade markörer

en: Delete maps and unassign markers
sv_SE: Radera kartor och otilldelade markörer

en: Delete marker
sv_SE: Radera markör

en: Delete markers
sv_SE: Radera markörer

en: Delete other maps
sv_SE: Ta bort andra kartor

en: Delete other markers
sv_SE: Ta bort andra markörer

en: Delete selected
sv_SE: Radera valda

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
sv_SE: Ta bort de valda kartorna och tilldela alla markörer till kartan med ID %1$s

en: Delete the selected maps and their markers?
sv_SE: Radera valda kartor och deras markörer?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
sv_SE: Ta bort de valda kartorna och avregistrera dess markörer?

en: Delete the selected markers?
sv_SE: Radera valda markörer?

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Direction
sv_SE: Riktning

en: Directions
sv_SE: Vägbeskrivning

en: Directions provider
sv_SE: Vägbeskrivning-leverantör

en: Disable at zoom
sv_SE: Inaktivera på zoom

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
sv_SE: Genom att avaktivera detta val kan du visa ofiltrerad popuptext och är bara rekommenderad om speciella HTML-taggar behövs.

en: Distance
sv_SE: Avstånd

en: Distance precision
sv_SE: Avståndsprecision

en: Distance unit
sv_SE: Avståndsenhet

en: Distribute the license key to all subsites
sv_SE: Distribuera licensnyckel till alla underwebbplatser

en: Domain
sv_SE: domän

en: Double click zoom
sv_SE: Dubbelklick-zoom

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Dragging
sv_SE: Dragning

en: Draw
sv_SE: Rita

en: Draw circle
sv_SE: Rita cirkel

en: Draw marker
sv_SE: Rita markör

en: Draw radius
sv_SE: Rita radie

en: Driving
sv_SE: Med bil

en: Duplicate maps
sv_SE: Duplicera kartor

en: Duplicate maps and assign the same markers
sv_SE: Duplicera kartor och tilldela samma markörer

en: Duplicate markers
sv_SE: Duplicera markörer

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
sv_SE: Duplicera de markerade kartorna och tilldela sina respektive markörer?

en: Duplicate the selected maps?
sv_SE: Duplicera de valda kartorna?

en: Duplicate the selected markers?
sv_SE: Kopiera valda markörer?

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Dutch
sv_SE: Nederländska

en: Dutch (Netherlands)
sv_SE: Nederländska (Nederländerna)

en: Edge buffer tiles
sv_SE: Kantbuffertplattor

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit map
sv_SE: Editera karta

en: Edit marker
sv_SE: Ändra markör

en: Edit other maps
sv_SE: Redigera andra kartor

en: Edit other markers
sv_SE: Redigera andra markörer

en: Edit post
sv_SE: Redigera inlägg

en: Elevation
sv_SE: Höjd

en: Elevation chart
sv_SE: Höjddiagram

en: Email
sv_SE: E-postadress

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable / disable
sv_SE: Aktivera / inaktivera

en: End
sv_SE: Slut

en: End icon
sv_SE: Slutikon

en: English
sv_SE: Engelska

en: English (Australia)
sv_SE: Engelska (Australien)

en: English (Australian)
sv_SE: Engelska (Australien)

en: English (Great Britain)
sv_SE: Engelska (Storbritannien)

en: English (New Zealand)
sv_SE: Engelska (Nya Zeeland)

en: English (USA)
sv_SE: Engelska (USA)

en: English (United Kingdom)
sv_SE: Engelska (Storbritannien)

en: English (United States)
sv_SE: Engelska (USA)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
sv_SE: Ange ditt Annonsförmedlar ID för att ersätta standard MapsMarker.com-bakåtlänk på alla kartor med din personliga medlemslänk - så att du kan få provision på upp till 50% från försäljningen av pro-versionen.

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error loading GPX
sv_SE: Kunde inte ladda GPX

en: Error: The local key is invalid for this license.
sv_SE: Varning: Den lokala nyckeln är inte godkänd för denna licensen.

en: Error: The local key is invalid.
sv_SE: Error: Den lokala nyckeln är ogiltig.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
sv_SE: Fel: Den lokala licensnyckeln är inte godkänd för denna plats.

en: Error: This license has an invalid status.
sv_SE: Fel: Denna licens har en ogiltig status.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
sv_SE: Fel: Denna licens har upphört. Denna händer oftast när någon försöker registrera en andra licens för samma domän. <a href="%1s" target="_blank">Vänligen klicka här för att få en fullständig licens för denna domän.</a>

en: Error: This license is pending review.
sv_SE: Varning: Denna licens är inte godkänd ännu.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
sv_SE: Fel: Den här versionen av insticksprogrammet släpptes efter att din nedladdningbehörighet gått ut. Vänligen <a href="%1$s" target="_blank">förnya din nedladdnings och support behörighet</a> or <a href="%2$s" target="_blank">nedgradera till tidigare gällande version </a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
sv_SE: Fel: En ny, lokal licensnyckel kunde inte hämtas. Var god se %s för mer information

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
sv_SE: Fel: Kartan kunde inte laddas - en karta med ID %1$s existerar inte. Kontakta hemsidans ägare.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
sv_SE: Fel: karta kunde inte laddas - en markör med ID %1$s finns inte. Kontakta webbplatsens ägare.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
sv_SE: Fel: kartan kunde inte laddas - ogiltig kortkod. Kontakta hemsidans ägare.

en: Error: too many requests. Please try again in %s seconds.
sv_SE: Error: för många förfrågningar. Vänligen försök igen om %s sekunder.

en: Estonian
sv_SE: Estniska

en: Evenodd
sv_SE: Jämnudda

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Example link for map with ID 1: %1$s
sv_SE: Exempel-länk för karta med ID 1: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
sv_SE: Exempellänk till helskärms-karta ID 1: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
sv_SE: Exempel-länkar för karta med ID 1: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
sv_SE: Uteslut specifika kartor

en: Exit fullscreen
sv_SE: Lämna fullskärmsläge

en: Expanded
sv_SE: Expanderad

en: Expired
sv_SE: Utgången

en: Expires
sv_SE: Upphör

en: Expiry
sv_SE: Utgångsdatum

en: Export as GeoJSON
sv_SE: Exportera som GeoJSON

en: Export as GeoRSS
sv_SE: Exportera som GeoRSS

en: Export as KML
sv_SE: Exportera som KML

en: Export completed successfully
sv_SE: Exporten slutfördes framgångsrikt

en: Export endpoint
sv_SE: Exportera slutpunkt

en: Export markers
sv_SE: Exportera markörer

en: External URLs require an "allow origin" header
sv_SE: Externa webbadresser kräver en "tillåt ursprung”-rubrik

en: Failed to send request
sv_SE: Kunde inte skicka förfrågan

en: Fallback basemap
sv_SE: Reservbaskarta

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
sv_SE: Feed kunde inte hämtas, försök igen senare eller läs de senaste blogginläggen på %1$s.

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
sv_SE: Fil (alla markörer tilldelas enligt deras tilldelningsinformation i filen)

en: File could not be opened
sv_SE: Filen kunde inte öppnas

en: File could not be parsed
sv_SE: Filen kunde inte analyseras

en: File could not be read
sv_SE: Filen kunde inte läsas

en: File could not be written
sv_SE: Filen kunde inte skrivas

en: File missing
sv_SE: Fil saknas

en: File not found
sv_SE: Fil hittades inte

en: File type
sv_SE: Filtyp

en: Filename missing
sv_SE: Filnamn saknas

en: Filipino
sv_SE: Filipinska

en: Fill
sv_SE: Fyll

en: Fill color
sv_SE: Fyllnadsfärg

en: Fill opacity
sv_SE: Fyllningsopacitet

en: Fill rule
sv_SE: Fyllnadsregel

en: Filter logic "and" will only show markers that are assigned to all selected filters at the same time. This is almost never desired. Please only change this if you are sure it is the correct setting for your map
sv_SE: Filterlogik "and" kommer endast att visa markörer som är tilldelade alla valda filter samtidigt. Detta är nästan aldrig önskvärt. Ändra detta endast om du är säker på att det är rätt inställning för din karta

en: Filter mode
sv_SE: Filterläge

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Filters control
sv_SE: Filterkontroll

en: Find a location
sv_SE: Hitta en plats

en: Finnish
sv_SE: Finska

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: Fit all markers
sv_SE: Anpassa alla markörer

en: Fit markers after searching
sv_SE: Justera markörer efter sökning

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
sv_SE: Fast (alla markörer tilldelas de valda kartorna, även om de har annan tilldelning i filen)

en: Fixed zoom level
sv_SE: Fast zoomnivå

en: Follow @MapsMarker on Twitter
sv_SE: Följ @MapMarkers på Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
sv_SE: Följ MapsMarker på Facebook

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
sv_SE: För en community-curated lista över anpassade lager och WMS-tjänster, besök %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
sv_SE: För en jämförelse av tillgängliga geokodningsleverantörer, besök %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
sv_SE: För en handledning om hur du får din kostnadsfria LocationIQ Geocodings API-nyckel, besök %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
sv_SE: För en handledning om hur du får din gratis MapQuest Geocoding API-nyckel, besök%1$s.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
sv_SE: För en handledning om hur du får din gratis TomTom Geocodnings API-nyckel, besök %1$s.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
sv_SE: För mer information om exportfunktionen och en handledning om hur du konverterar utdatafilen till andra format, besök %1$s.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
sv_SE: För mer information om importfunktionen, filkrav och en handledning om hur du konverterar mellan format, besök %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
sv_SE: För mer info om Maps Marker affiliateprogram och hur du får ditt affiliate ID, besök %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
sv_SE: För användarvillkor, pris, användningsbegränsningar och en handledning om hur man registrerar en Google Geocoging API-nyckel, besök %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
sv_SE: För användarvillkor, pris, användningsbegränsningar och mer, vänligen besök %1$s.

en: Free trial license valid until
sv_SE: Testversionen är giltig till

en: French
sv_SE: Franska

en: French (Canada)
sv_SE: Franska (Kanada)

en: French (France)
sv_SE: Franska (Frankrike)

en: Fullscreen
sv_SE: Fullskärm

en: Fullscreen button
sv_SE: Fullskärmsknapp

en: Fullscreen endpoint
sv_SE: Fullskärmens slutpunkt

en: Fullscreen map
sv_SE: Fullskärmskarta

en: GPX URL
sv_SE: GPX-URL

en: GPX control
sv_SE: GPX kontroll

en: GPX download
sv_SE: Ladda ner GPX

en: GPX download button
sv_SE: GPX nedladdningsknapp

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: GPX-spår <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: GPX-spår <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
sv_SE: GPX-spår

en: Galician
sv_SE: Galleleiska

en: General
sv_SE: Allmänt

en: GeoJSON button
sv_SE: GeoJSON-knapp

en: GeoRss button
sv_SE: GeoRss-knapp

en: Geocoding
sv_SE: Geokodning

en: Geocoding bounds
sv_SE: Geokodningsgränser

en: Geocoding control
sv_SE: Geokodningskontroll

en: Geocoding error
sv_SE: Geokodningsfel

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
sv_SE: Geokodning är processen att omvandla en beskrivning av en plats - som en adress, namn eller plats - till en plats på jordens yta.

en: Geocoding provider
sv_SE: Geokodning leverantör

en: Geocoding settings
sv_SE: Geokodninginställningar

en: Geolocation error
sv_SE: Geolokaliseringsfel

en: Georgian
sv_SE: Georgiska

en: German
sv_SE: Tyska

en: German (Germany)
sv_SE: Tyska (Tyskland)

en: Gesture handling
sv_SE: Gest hantering

en: Get a non-expiring license key
sv_SE: Få en icke-utgående licensnyckel

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
sv_SE: Hämta en livstids licensnyckel på %1$s och aktivera licensnyckeln nedan.

en: Get directions
sv_SE: Hämta vägbeskrivning

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
sv_SE: Global aktivering eller inaktivering av export av GeoJSON, KML och GeoRSS slutpunkter för alla kartor.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
sv_SE: Global aktivering eller inaktivering av fullskärmens slutpunkt för alla kartor.

en: Google Maps (worldwide)
sv_SE: Google Maps (globalt)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
sv_SE: Endast för Google Maps API Premium Plan kunder

en: Google Maps JavaScript API key
sv_SE: Google Maps JavaScript API-nyckel

en: Google styles
sv_SE: Google stilar

en: Greek
sv_SE: Grekiska

en: Grid lines color
sv_SE: Rutnäts linjefärg

en: Gzip compression
sv_SE: Gzip-komprimering

en: HERE Maps API key
sv_SE: HERE Maps API-nyckel

en: HTML filter for popups
sv_SE: HTML-filter för popuptext

en: Header and data size mismatch at row %1$u
sv_SE: Fel i rubrik och datastorlek vid rad %1$u

en: Health check
sv_SE: Hälsokontroll

en: Heart rate
sv_SE: Pulsfrekvens

en: HeavyVehicle
sv_SE: Tungt fordon

en: Hebrew
sv_SE: Hebreiska

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Height of the icons in pixels.
sv_SE: Ikonernas höjd i pixel.

en: Help & Support
sv_SE: Hjälp & Support

en: Help translate Maps Marker Pro
sv_SE: Hjälpa till att översätta Maps Marker Pro

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
sv_SE: Här kan du ställa in backend-funktionerna för varje användarroll. Administratörer har alltid alla möjligheter.

en: Hide changelog
sv_SE: Göm ändringsloggen

en: Hide fields with no value
sv_SE: Dölj fält som är tomma

en: Hide minimap
sv_SE: Dölj miniatyrkarta

en: Hourly
sv_SE: Var timme

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
sv_SE: Hur ofta kartorna sannolikt kommer att ändras. Detta värde ger allmän information till sökmotorer och kanske inte korrelerar exakt hur ofta de genomsöker sidan. Ytterligare information finns på %1$s.

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
sv_SE: Jag har läst <a href="%1$s" target="_blank"> Användarvillkoren </a> och <a href="%2$s" target="_blank"> Sekretesspolicyn </a> .

en: Icelandic
sv_SE: Islänska

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon anchor
sv_SE: Ikon-ankare

en: Icon replaced successfully
sv_SE: Ikonen har ersatts

en: Icon size
sv_SE: Storlek på ikon

en: Icon to replace
sv_SE: Ikon som ska ersättas

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: Icons directory
sv_SE: Ikonkatalog

en: If a popup text is set, it will appear here
sv_SE: Om en pop-up text är satt, kommer den att synas här

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
sv_SE: Om den är tom, kommer ”WordPress adress (URL)” - %1$s - att användas.

en: If empty, the entire planet will be searched.
sv_SE: Om tomt, kommer hela planeten att sökas.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
sv_SE: Om den är tom, kommer det språk som angivits i WordPress att användas.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
sv_SE: Om aktiverad, kommer en "Sätt in karta"-knapp att läggs ovanför TinyMCE editorn på post-och sido-redigeringsskärmen för att enkelt söka och infoga kartor.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, links to fullscreen maps will automatically be added to the sitemap.
sv_SE: Om aktiverad och %1$s plugin är aktiv, kommer länkar till fullskärmskartor automatiskt att adderas till webbplatskartan.

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
sv_SE: Om det är aktiverat komprimeras kartdata för att förbättra laddningstiderna.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
sv_SE: Om aktiverat, kommer kartor endast att laddas när de blir synliga i visningsområdet.

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
sv_SE: Om aktiverat, laddas popup-fönster bara när det behövs

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
sv_SE: Om aktiverat, visas en rullgardinsmeny i Wordpress Admin Bar.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
sv_SE: Om aktiverad visas en widget på adminpanelen som visar senaste markörer och blogginlägg från mapsmarker.com.

en: If enabled, the first available basemap will be used as a fallback whenever there are no other valid basemaps available for a given map (e.g. when the API key for the only added basemap is removed or no basemap was added to the map at all).
sv_SE: Om aktiverad kommer den första tillgängliga baskartan att användas som en reserv när det inte finns några andra giltiga baskartor tillgängliga för en given karta (t.ex. när API-nyckeln för den enda tillagda baskartan tas bort eller ingen baskarta har lagts till i kartan alls).

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
sv_SE: Om aktiverad, kommer osupportade kodtaggar att avlägsnas från popuptext för att förhindra injektion av skadlig kod.

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
sv_SE: Om satt, laddas endast plattor inom dessa gränser

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
sv_SE: Om nedladdningen inte startar automatiskt, <a href="%1$s">Klicka här</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
sv_SE: Om listan är inställd på höger eller vänster och kartans bredd hamnar under detta värde, kommer listan att visas under kartan istället

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
sv_SE: Om du är en Google Maps API Premium Plan kund, ändra autentiseringsmetoden ovan till ”%1$s” och fyll i referenserna nedan som du fått i ett välkomstmeddelande från Google.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
sv_SE: Om du har några problem med din licens, <a href="%1$s" target="_blank">öppna ett nytt supportärende!</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
sv_SE: Om du vill använda Google Maps måste du registrera en personlig Google Maps JavaScript API-nyckel. För användarvillkor, prissättning, användningsgränser och mer, besök %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
sv_SE: Om du vill använda HERE kartor, måste du registrera ett personligt HERE konto. För handledning, servicevillkor, pris och användningsbegränsningar, besök %1$s.

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
sv_SE: Om du vill använda Lima Labs Kartor måste du registrera ett personligt Lima Labs-konto. Besök %1$s för en handledning, tjänstevillkor, priser, användningsgränser och mer.

en: If you want to use Stadia Maps, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
sv_SE: Om du vill använda Stadia Maps måste du registrera ett personligt Stadia-konto. För en handledning, användarvillkor, prissättning, användningsbegränsningar och mer, vänligen besök %1$s.

en: If you want to use Stadia geocoding, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
sv_SE: Om du vill använda Stadia-geokodning måste du registrera ett personligt Stadia-konto. För en handledning, användarvillkor, prissättning, användningsbegränsningar och mer, vänligen besök %1$s.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
sv_SE: Om du vill använda TomTom Maps måste du registrera ett personligt TomTom-konto. För en handledning, villkor för tjänster, prissättning, användningsgränser och mer, besök %1$s.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
sv_SE: Om du föredrar att inte ha någon platspåverkan, ställ in platsen till 0,0 och radien till 20000000 (20 tusen kilometer), för att omfatta hela världen.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
sv_SE: Om ditt språk saknas eller inte helt översatt ännu, är du inbjuden att hjälpa till på den webbaserade översättningplattformen:

en: Igbo
sv_SE: Ibo

en: Image format
sv_SE: Bildformat

en: Imperial
sv_SE: Brittiska måttenheter

en: Imperial (metric)
sv_SE: Imperial (metrisk)

en: Import markers
sv_SE: Importera markörer

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
sv_SE: Viktigt: Klicka på uppdateringsknappen bredvid licensnyckeln för att avsluta din beställning.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
sv_SE: I händelse av några fel så kan du alltid <a href="%1$s">återställa tilläggets inställningar</a>.

en: Inactive (API key required)
sv_SE: Inaktiv (API-nyckel krävs)

en: Include specific maps
sv_SE: Inkludera specifika kartor

en: Indicator line color
sv_SE: Indikatorns linjefärg

en: Indicator line width
sv_SE: Indikatorns linjebredd

en: Indonesian
sv_SE: Indonesiska

en: Inertia
sv_SE: Tröghet

en: Inertia deceleration
sv_SE: Tröghetsminskning

en: Inertia max speed
sv_SE: Tröghet max hastighet

en: Initial view
sv_SE: Inledande vy

en: Insert map
sv_SE: Infoga karta

en: Installation finished - you can now start creating maps!
sv_SE: Installationen klar - du kan nu börja skapa kartor!

en: Interaction
sv_SE: Interaktioner

en: Interface language
sv_SE: Språk för gränssnitt

en: Invalid GeoJSON
sv_SE: Ogiltig GeoJSON

en: Invalid JSON
sv_SE: Ogiltig JSON

en: Invalid URL
sv_SE: Ogiltig URL

en: Invalid data
sv_SE: Ogiltiga data

en: Invalid filename
sv_SE: Ogiltigt filnamn

en: Invalid format
sv_SE: Ogiltigt format

en: Invalid header row
sv_SE: Ogiltig rubrikrad

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
sv_SE: Ogiltig licensnyckel. Licensnyckeln måste börja med %1$s

en: Invalid map ID
sv_SE: Ogiltig Kart-ID

en: Invalid marker ID
sv_SE: Ogiltig markör-ID!

en: Invalid provider
sv_SE: Ogiltig leverantör

en: Invalid request
sv_SE: Ogiltig förfrågan

en: Invalid response
sv_SE: Ogiltigt svar

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
sv_SE: Inverterar Y-axelns numrering för brickor

en: Irish
sv_SE: Irlänska

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: Italian (Italy)
sv_SE: Italienska (Italien)

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: Jump to marker
sv_SE: Hoppa till markör

en: Jump to marker and zoom
sv_SE: Hoppa till markör och zooma

en: KML button
sv_SE: KML-knapp

en: KML export
sv_SE: KML- export

en: Kannada
sv_SE: Kanadensiska

en: Kazakh
sv_SE: Kazakiska

en: Keep current zoom level
sv_SE: Behåll nuvarande zoomnivån

en: Keyboard navigation
sv_SE: Tangentbordsnavigering

en: Keyboard pan delta
sv_SE: Tangentbordspanorerings delta

en: Korean
sv_SE: Koreanska

en: Kyrgyz
sv_SE: Kirgisiska

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Latest available version:
sv_SE: Senaste tillgängliga version:

en: Latest news
sv_SE: Senaste nytt

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
sv_SE: Latitud (söder), Longitud (väster), Latitud (nord), Longitud (öst)

en: Latvian
sv_SE: Lettiska

en: Layers
sv_SE: Lager

en: Layers control
sv_SE: Lagerkontroll

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Libraries, services and images
sv_SE: Bibliotek, tjänster och bilder

en: License
sv_SE: Licens

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: License key missing
sv_SE: Licensnyckel saknas

en: License registered to
sv_SE: Licensen är registrerad på

en: License settings
sv_SE: Licensinställningar

en: Lima Labs API key
sv_SE: Lima Labs API-nyckel

en: Line cap
sv_SE: Linjetäckning

en: Line color
sv_SE: Linjefärg

en: Line join
sv_SE: Linjesammanfogning

en: Line tension
sv_SE: Linjespänning

en: Line width
sv_SE: Linjebredd

en: Link target
sv_SE: Länkmål

en: List
sv_SE: Lista

en: List action
sv_SE: Lista åtgärd

en: List all maps
sv_SE: Visa alla kartor

en: List all markers
sv_SE: Lista alla markörer

en: List settings
sv_SE: Listinställningar

en: Lithuanian
sv_SE: Litauiska

en: Loading changelog, please wait ...
sv_SE: Laddar ändringslogg, vänligen vänta ...

en: Locate button
sv_SE: Hitta plats knapp

en: Location
sv_SE: Plats

en: Location biasing
sv_SE: Lägespåverkan

en: Location finder
sv_SE: Positionssökare

en: LocationIQ API key
sv_SE: LocationIQ API-nyckel

en: LocationIQ Geocoding API key
sv_SE: LocationIQ Geokodnings API-nyckel

en: LocationIQ can be used without an API key. A key can be obtained after registering a personal account, which allows to raise the usage limits. For a more information, please visit %1$s.
sv_SE: LocationIQ kan användas utan en API-nyckel. En nyckel kan erhållas efter att ha registrerat ett personligt konto, vilket gör det möjligt att höja användningsgränserna. För mer information, vänligen besök %1$s.

en: Locator
sv_SE: Positionsgivare

en: Locator fill color
sv_SE: Positionsfyllningsfärg

en: Locator fill opacity
sv_SE: Positionsopacitetsfyllnad

en: Locator radius
sv_SE: Positionsradie

en: Locator stroke
sv_SE: Positionslinje

en: Locator stroke color
sv_SE: Positionslinjefärg

en: Locator stroke weight
sv_SE: Positionslinjebredd

en: Logic
sv_SE: Logik

en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: Luxembourgish
sv_SE: Luxemburgiska

en: Macedonian
sv_SE: Makedonska

en: Malay
sv_SE: Malaviska

en: Malay (Malaysia)
sv_SE: Malajiska (Malaysia)

en: Maltese
sv_SE: Maltesiska

en: Manage GPX tracks
sv_SE: Bearbeta GPX-spår

en: Manage icons
sv_SE: Hantera ikoner

en: Map
sv_SE: Karta

en: Map ID missing
sv_SE: Karta-ID saknas

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
sv_SE: Kartan kunde inte visas på grund av en ogiltig licens. Mer information finns på <a href="%1$s">licenssidan</a>.

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
sv_SE: Kartan skapad med <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> kunde inte visas på grund av en ogiltig licens. Kontakta ägaren för mer information.

en: Map dimensions
sv_SE: Kartdimensioner

en: Map lazy loading
sv_SE: Ladda bara kartor när det behövs

en: Map missing
sv_SE: Kartan saknas

en: Map not found
sv_SE: Kartan kunde inte hittas

en: Map saved successfully
sv_SE: Kartan har sparats

en: Map settings for new maps
sv_SE: Kartinställningar för nya kartor

en: Map style
sv_SE: Kartstil

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
sv_SE: MapQuest geokodning API tillåter upp till %1$s transaktioner/månad och maximalt %2$s begäranden/sekund med en gratis API-nyckel. Högre kvoter finns på efterfrågan - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
sv_SE: MapQuest geokodning API-nyckel

en: Maps
sv_SE: Kartor

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
sv_SE: Maps Marker Pro - #1 karttillägget för WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
sv_SE: Maps Marker Pro - tilläggsuppdatering tillgänglig!

en: Maps Marker Pro 4 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating the old one.
sv_SE: Maps Marker Pro 4.0 var helt omskrivet från början och har fått en ny databasstruktur. Som ett resultat måste befintliga data migreras. För att göra detta så riskfritt som möjligt, blev pluginmappen omdöpt (vilket innebär att det anses vara ett annat plugin av WordPress) och en ny databas skapades. Det här låter dig att enkelt gå tillbaka till det gamla pluginet om du skulle stöta på några problem genom att helt enkelt avaktivera den här versionen och återaktivera Maps Marker 3.1.1.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
sv_SE: Maps Marker Pro har uppdaterats från version %1s till %2s!

en: Maps and markers
sv_SE: Kartor och markörer

en: Maps deleted successfully
sv_SE: Kartorna har raderats

en: Maps per page
sv_SE: Kartor per sida

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
sv_SE: MapsMarker annonsförmedlarprogram - bli förmedlare nu och få provision på upp till 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
sv_SE: MapsMarker återförsäljarprogram - sälj vidare med 20% rabatt!

en: MapsMarker.com backlinks
sv_SE: MapsMaker.com tillbakalänkningar

en: Marker ID
sv_SE: Markör-ID

en: Marker icon
sv_SE: Markörikon

en: Marker list
sv_SE: Markörslista

en: Marker mode
sv_SE: Markörläge

en: Marker name
sv_SE: Namn på markör

en: Marker saved successfully
sv_SE: Markören har sparats

en: Marker settings for new markers
sv_SE: Markörinställningar för nya markörer

en: Marker with ID %1$s not found
sv_SE: Markör med ID%1$s hittades inte

en: Marker with ID %1$s updated
sv_SE: Markör med ID %1$s uppdaterad

en: Markers
sv_SE: Markörer

en: Markers deleted successfully
sv_SE: Markörerna har raderats

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
sv_SE: Markörer från karta %1$s har flyttats till karta %2$s

en: Markers per page
sv_SE: Markörer per sida

en: Markers successfully assigned to map %1$s
sv_SE: Markörer har tilldelats kartan %1$s

en: Markers successfully removed from map %1$s
sv_SE: Markörer har tagits bort från kartan %1$s

en: Max bounds
sv_SE: Max gränser

en: Max cluster radius
sv_SE: Maximal klung-radie

en: Max height
sv_SE: Max höjd

en: Max interval
sv_SE: Max intervall

en: Max width
sv_SE: Max bredd

en: Maximum upload size exceeded
sv_SE: Maximal uppladdningsstorlek överskreds

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
sv_SE: Maximal zoomnivå som servern har kartplattor tillgängliga för

en: Measure button
sv_SE: Mät-knapp

en: Metadata could not be processed
sv_SE: Metadata kunde inte bearbetas

en: Method of travel
sv_SE: Färdsätt

en: Metric
sv_SE: Metersystem

en: Metric (imperial)
sv_SE: Metriska (imperial)

en: Metric units
sv_SE: Metersystem

en: Min width
sv_SE: Min bredd

en: Minimap
sv_SE: Minikarta

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
sv_SE: Minsta antal tecken som måste skrivas innan en begäran skickas till geokodningsleverantören.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
sv_SE: Minsta zoomnivå som servern har brickor tillgängliga för

en: Misc
sv_SE: Övrigt

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
sv_SE: Saknas (markörer som saknar tilldelningsinformation kommer att tilldelas de valda kartorna)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
sv_SE: Saknas (markörer med saknade koordinater kommer att bli koordinatsatta)

en: Missing address for geocoding
sv_SE: Saknad adress för geokodning

en: Missing marker ID
sv_SE: Saknad markör ID

en: Missing or incomplete coordinates
sv_SE: Saknade eller ofullständiga koordinater

en: Miter
sv_SE: Skarpt hörn

en: Miter-Clip
sv_SE: Skarpare hörn

en: Modified
sv_SE: Modifierad

en: Mongolian (Cyrillic)
sv_SE: Mongoliska (Kyrilliska)

en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

en: Move markers
sv_SE: Flytta markörer

en: Move markers to a map
sv_SE: Flytta markörer till en karta

en: Move objects to map copies
sv_SE: Flytta objekt till kartkopior

en: Moving
sv_SE: Flyttar

en: Moving time
sv_SE: Förflyttningstid

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
sv_SE: Gäller endast Multisite: Uppdatera även inställningarna för alla undersajter

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name of the layer
sv_SE: Namn på lagret

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
sv_SE: Behövs för att skapa vackra länkar till fullskärmskartor eller API-slutpunkter.

en: Nepali (Nepal)
sv_SE: Nepalesiska (Nepal)

en: Neutral Ground Truth (Local)
sv_SE: Neutral Ground Truth (Lokal)

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: New icons will be uploaded to the following directory
sv_SE: Nya ikoner kommer att bli uppladdade till följande mapp

en: New marker added
sv_SE: Ny markör tillagd

en: New shape settings
sv_SE: Nya forminställningar

en: New shortcode
sv_SE: Ny kortkod

en: New tab
sv_SE: Ny flik

en: News via RSS
sv_SE: Nyheter via RSS

en: News via email
sv_SE: Nyheter via e-post

en: No elevation data available
sv_SE: Inga höjddata tillgängliga

en: No geographical data found
sv_SE: Inga geografiska data hittades

en: No issues have been found.
sv_SE: Inga problem har hittats.

en: No limit
sv_SE: Ingen begränsning.

en: No maps selected
sv_SE: Inga kartor valda

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
sv_SE: Hittade inga kart-kortkoder - Klicka på "Starta migrering" för att fortsätta.

en: No markers are using the selected icon
sv_SE: Inga markörer använder den valda ikonen

en: No markers found
sv_SE: Hittade inga markörer

en: No markers selected
sv_SE: Inga markörer valda

en: No preference
sv_SE: Ingen preferens

en: No preview
sv_SE: Ingen förhandsvisning

en: No preview - save and reload to see changes
sv_SE: Ingen förhandsgranskning - Spara och ladda om för att se förändringar

en: No results
sv_SE: Inga resultat

en: No settings selected
sv_SE: Inga inställningar valda

en: No supported multilingual plugin found
sv_SE: Inget supportande flerspråkigt insticksprogram installerat

en: No supported multilingual plugin installed.
sv_SE: Inget supportande flerspråkigt plugin installerat.

en: No wrap
sv_SE: Inget omslag

en: None
sv_SE: Inget

en: None (geocoding disabled)
sv_SE: Ingen (geokodning inaktiverad)

en: Nonzero
sv_SE: Ickenoll

en: Norwegian
sv_SE: Norska

en: Norwegian (Bokmål)
sv_SE: Norska (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
sv_SE: Norska (Nynorsk)

en: Norwegian Bokmål
sv_SE: Norska (Bokmål)

en: Not assigned to any map
sv_SE: Inte tilldelad till någon karta

en: Not used in any content
sv_SE: Ej använd i något innehåll

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
sv_SE: Obs: markörer är endast otilldelade, men inte raderade.

en: Now
sv_SE: Nu

en: Number of markers to show:
sv_SE: Antal markörer att visa:

en: OK
sv_SE: Ok

en: Off
sv_SE: Av

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
sv_SE: Av (markörer med saknade koordinater kommer att hoppas över)

en: Off (no changes to marker assignments)
sv_SE: Av (inga ändringar i markörtilldelningar)

en: On
sv_SE: På

en: On (all markers will be geocoded)
sv_SE: På (alla markörer kommer att bli koordinatsatta)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
sv_SE: På (importerade markörer tilldelas eller tilldelas inte)

en: On demand
sv_SE: På begäran

en: Once
sv_SE: En gång

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
sv_SE: När felet är löst klickar du på uppdateringsknappen. Om du behöver ytterligare hjälp kan du <a href="%1$s" target="_blank">öppna en supportbiljett</a>.

en: One result
sv_SE: Ett resultat

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
sv_SE: Endast aktiva inställningar tillämpas på de valda kartorna. För att aktivera en inställning markerar du kryssrutan till vänster.

en: Only markers from these maps
sv_SE: Endast markörer från dessa kartor

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
sv_SE: Sätt bara detta alternativ till webbadressen för din WordPress-mapp om du upplever problem eller rekommenderas så av supporten!

en: Opacity
sv_SE: Genomskinlighet

en: Opacity of the layer
sv_SE: Lagrets opacitet

en: Open Media Library
sv_SE: Media bibliotek

en: Open link
sv_SE: Öppna länk

en: Open on hover
sv_SE: Öppen vid hovring

en: Open popup
sv_SE: Öppna popupruta

en: Open popup and zoom
sv_SE: Öppna popup och zooma

en: Open standalone map in fullscreen mode
sv_SE: Öppna fristående karta i helskärmsläge

en: Option A: activate an unexpiring license key
sv_SE: Alternativ A: aktivera en licensnyckel som inte löper ut

en: Option B: get a personalized trial license key
sv_SE: Alternativ B: få en personlig testlicensnyckel

en: Option C: get an anonymous trial license key
sv_SE: Alternativ C: hämta en anonym testlicensnyckel

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
sv_SE: Inställning för att gömma tillbaka-länkar till Mapsmarker.com på kartor och skärmlager i KML filerna.

en: Optional comma-separated list of region codes, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will fully restrict the results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
sv_SE: Valfri kommaseparerad lista med regionskoder, specificerad som en ccTLD (landskod toppdomän). Denna parameter kommer helt att begränsa resultaten från geokodaren. För en lista över ccTLDs, vänligen besök %1$s.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
sv_SE: Valfria komponentfilter, avgränsade med ett vertikalstreck (|). Varje komponentfilter består av en komponent: värde-par och kommer att helt begränsa resultaten från geocoder. Mer information finns på %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
sv_SE: Valfri regionkod, anges som en ccTLD (landskods toppdomän). Denna parameter kommer bara påverka, inte helt begränsa, resultat från geocoder. För en lista över toppdomäner, besök %1$s.

en: Or
sv_SE: Eller

en: Order by
sv_SE: Sortera i

en: Overlay
sv_SE: Överlägg

en: Overlays
sv_SE: Överlägg

en: PHP version
sv_SE: PHP-version

en: Pace
sv_SE: Takt

en: Pagination
sv_SE: sidnumrering

en: Pedestrian
sv_SE: Fotgängare

en: Permalinks
sv_SE: Permalänkar

en: Permalinks base URL
sv_SE: Permalänkars bas-URL

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
sv_SE: Permalänkar för Maps Marker Pro API slutpunkter fungerar inte korrekt, vilket innebär att markörer inte kan visas och API länkar fungerar inte. Lös problemet genom att navigera till <a href="%1$s">WordPress integrationsinställningar</a> och lägg till webbadressen till din WordPress-mapp till alternativet ”permalänks bas URL”.

en: Permalinks slug
sv_SE: Permalänksändelse

en: Persian
sv_SE: Persiska

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
sv_SE: Vänligen notera att om du återställer inställningar från en version annan än %1$s så kommer inställningar som har lagts till, ändrats eller tagits bort i denna version att återgå till sina ursprungliga värden.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
sv_SE: Klicka här för att slutföra installationen av Maps Marker Pro

en: Please click here to renew your access to updates and support
sv_SE: Klicka här för att förnya din tillgång till uppdateringar och support

en: Please do not delete the old plugin until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
sv_SE: Ta inte bort den äldre versionen av Maps Marker Pro innan du har verifierat att alla data har migrerats korrekt. Vi rekommenderar också att säkerhetskopiera databastabellerna %1$s and %2$s för att kunna köra migreringen igen vid en senare tidpunkt, om det blir nödvändigt.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
sv_SE: Lägg till en komma-separerad lista med IDn, (t.ex. 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
sv_SE: Ange en licensnyckel för att fortsätta.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
sv_SE: Ange en giltig e-postadress för att fortsätta (eller skaffa en anonym testlicens-nyckel)

en: Please enter your first name
sv_SE: Ange ditt förnamn

en: Please enter your last name
sv_SE: Ange ditt efternamn

en: Please go to the health page for more information.
sv_SE: Gå till hälsosidan för mer information.

en: Please go to the license page for more information.
sv_SE: Gå till licenssidan för mer info.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
sv_SE: Observera att en licens är bundet till domänen det aktiverades på. Om du vill använda din licens på en annan domän, vänligen följ <a href="%1$s" target="_blank">denna handledning</a>.

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
sv_SE: Observera att alla cacher du använder måste rensas, annars kan kartor sluta fungera.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
sv_SE: Observera att i motsats till en personlig testlicens kommer du inte att kunna <a href="%1s" target="_blank">öppna supportärenden</a> eller få en påminnelse när din provlicens har gått ut.

en: Please note that marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
sv_SE: Från och med Maps Marker Pro 4.0 har markörskartor avlägsnats, men kan fortfarande användas för bakåtkompatibilitet. Dock behövs ytterligare kortkodsattribut för att de ska se ut på samma sätt. På grund av den höga risken att göra detta programmatiskt, kräver vi att du ersätter dessa kortkoder manuellt. Starta migreringskontrollen för att få en lista över använda kortkoder och hur de behöver uppdateras. Endast kortkoder i inlägg och sidor kan hittas, så kontrollera även om du använder några kortkoder i widgets eller andra platser. Detta påverkar endast kortkoder för markörskartor. kortkoder för lagerkartor behöver inte uppdateras.

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
sv_SE: Observera att endast filer med UTF-8-kodning stöds för närvarande.

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
sv_SE: Observera att de valda baskartorna och överläggen helt kommer att ersätta de nuvarande inställningarna på respektive kartor.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
sv_SE: Vänligen förnya din access för uppdateringar och support för att hålla ditt plugin uppdaterat och säkrat.

en: Please select the map you want to display
sv_SE: Välj den karta du vill visa

en: Please select the map you would like to add.
sv_SE: Välj den karta du vill lägga till.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
sv_SE: Välj din föredragna leverantör av vägbeskrivningar. Den här inställningen används för vägbeskrivningslänken som blir kopplad till popup-text på varje markör om aktiverad.

en: Plugin settings
sv_SE: Plugin-inställningar

en: Plugin version
sv_SE: Plugin-version

en: Polish
sv_SE: Polska

en: Polyline
sv_SE: Polylinje

en: Popup anchor
sv_SE: Popup-ankare

en: Popup lazy loading
sv_SE: Ladda popup-fönster endast när det behövs

en: Portuguese
sv_SE: Portugisiska

en: Portuguese (Brazil)
sv_SE: Portigisiska (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
sv_SE: Portugisiska (Portugal)

en: Positon
sv_SE: Position

en: Preferred route profile
sv_SE: Föredragen ruttprofil

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
sv_SE: Tryck på CTRL-tangenten och klicka för att <b>lägga till punkt</b>

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
sv_SE: Tryck på CTRL-tangenten och klicka för att <b>återuppta linje</b>

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
sv_SE: Tryck på SKIFT-tangenten och klicka för att <b>radera punkt</b>

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
sv_SE: Förhindrar att lagret lindas runt antimeridianen

en: Preview
sv_SE: Förhandsvisning

en: Priority for maps
sv_SE: Prioritering för kartor

en: Provider
sv_SE: Leverantör

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Published
sv_SE: Publicerad

en: Published on %1$s
sv_SE: Publicerad den %1$s

en: Punjabi (Arabic)
sv_SE: Punjabi (Arabiska)

en: Radius
sv_SE: Radie

en: Raster tiles
sv_SE: Rasterplattor

en: Rate limit savings and performance
sv_SE: Begränsning för sparande och prestanda

en: Recent markers
sv_SE: senaste markörer

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderad

en: Rectangle
sv_SE: Rektangel

en: Redirect to external GPX files
sv_SE: Omdirigerar till externa GPX-filer

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
sv_SE: Omdirigerar till externa GPX-filer istället för att bearbeta dem som interna GPX-filer när du klickar på nedladdningsknappen. Om du aktiverar detta sparas servertrafik, men kan orsaka att externa GPX-filer öppnas i webbläsaren istället för att laddas ner.

en: Region codes
sv_SE: Regionskoder

en: Register strings
sv_SE: Registersträngar

en: Register strings for translation
sv_SE: Registrera strängar för översättning

en: Remove all markers from a map
sv_SE: Radera alla markörer från en karta

en: Remove markers
sv_SE: Ta bort markörer

en: Renew your access to updates and support
sv_SE: Förnya din tillgång till uppdateringar och support

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: Replace marker icons
sv_SE: Ersätt markör-ikoner

en: Replacement icon
sv_SE: Ersättnings-ikon

en: Request parameter keys will be uppercase
sv_SE: Begäran om parameternycklar kommer att vara versaler

en: Resellers
sv_SE: Återförsäljare

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
sv_SE: Återställ ID:er (nya kartor börjar med ID 1)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
sv_SE: Återställ ID:er (nya markörer börjar med ID 1)

en: Reset button
sv_SE: Återställningsknapp

en: Reset database
sv_SE: Återställ databasen

en: Reset location
sv_SE: Återställ plats

en: Reset map view
sv_SE: Återställ kartvy

en: Reset settings
sv_SE: Återställ inställningarna

en: Responsive map
sv_SE: Responsiv karta

en: Restore backup
sv_SE: Återställ säkerhetskopia

en: Restore completed successfully
sv_SE: Återställning har slutförts

en: Restrict to current view
sv_SE: Begränsa till aktuell vy

en: Return images with transparency
sv_SE: Returnera bilder med transparens

en: Reverse X-axis
sv_SE: Omvänd X-axel

en: Reverse Y-axis
sv_SE: Omvänd Y-axel

en: Right
sv_SE: Höger

en: Role
sv_SE: Roll

en: Romanian
sv_SE: Rumänska

en: Romanian (Romania)
sv_SE: Rumänska (Rumänien)

en: Round
sv_SE: Rund

en: Row %1$s in table %2$s could not be processed
sv_SE: Rad %1$s i tabell %2$s kunde inte bearbetas

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Same tab
sv_SE: Samma flik

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save current values as defaults for new maps
sv_SE: Spara aktuella värden som standard för nya kartor

en: Save current values as defaults for new markers
sv_SE: Spara aktuella värden som standardinställningar för nya markörer

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

en: Scottish Gaelic
sv_SE: Höglandsskotska

en: Scroll wheel zoom
sv_SE: Mushjul-zoom

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search and sort
sv_SE: Sök och sortera

en: Search maps
sv_SE: Sök kartor

en: Search markers
sv_SE: Sök markörerna

en: Security check failed
sv_SE: Säkerhetskontroll misslyckades

en: Select all
sv_SE: Välj alla

en: Select icons
sv_SE: Välj ikoner

en: Select or Upload GPX file
sv_SE: Välj eller ladda upp GPX-fil

en: Select the map you want to display
sv_SE: Välj den karta som du vill visa

en: Serbian
sv_SE: Serbiska

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
sv_SE: Serbiska (Kryllien, Bosnien och Hercegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
sv_SE: Serbiska (Kryllien, Serbien)

en: Serbian (Latin, Serbia)
sv_SE: Serbiska (Latin, Serbien)

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
sv_SE: Ställ in på aktiverad om du enkelt vill uppgradera till betaversioner.

en: Set view
sv_SE: Sätt vy

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings missing
sv_SE: Inställningar saknas

en: Settings reset successfully
sv_SE: Inställningarna återställdes

en: Settings saved successfully
sv_SE: Inställningarna har sparats

en: Settings updated successfully
sv_SE: Inställningar uppdaterades

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
sv_SE: Former som läggs till via filter döljs medan den här fliken är aktiv

en: Share
sv_SE: Dela

en: Share URL
sv_SE: Dela URL

en: Share button
sv_SE: Dela-knapp

en: Share text
sv_SE: Dela text

en: Share window
sv_SE: Dela fönster

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
sv_SE: Kortkod att lägga till kartor - exempel: [mapsmarker map = ”1”]

en: Shortest
sv_SE: Kortaste

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show QR code for fullscreen map
sv_SE: Visa QR-kod för fullskärmskarta

en: Show address
sv_SE: Visa adress

en: Show advanced settings
sv_SE: Visa avancerade inställningar

en: Show all available markers (disables individual filters)
sv_SE: Visa alla tillgängliga markörer (inaktiverar enskilda filter)

en: Show bearings
sv_SE: Visa bäringar

en: Show bounds on hover
sv_SE: Visa gränser vid hovring

en: Show clear button
sv_SE: Visa rensa-knapp

en: Show coordinates
sv_SE: Visa koordinater

en: Show directions link
sv_SE: Visa länk för vägbeskrivning

en: Show end icon
sv_SE: Visa slutikon

en: Show error tiles
sv_SE: Visa felaktiga kartrutor

en: Show fullscreen link
sv_SE: Visa helskärmlänk

en: Show health check:
sv_SE: Visa hälsokontroll:

en: Show imperial
sv_SE: Visa imperial

en: Show in markers list
sv_SE: Visa i markörlista

en: Show in popup
sv_SE: Visa i popupfönster

en: Show interval markers
sv_SE: Visa intervallmarkörer

en: Show location finder
sv_SE: Visa positionssökaren

en: Show location marker
sv_SE: Visa platsmarkör

en: Show marker
sv_SE: Visa markör

en: Show marker name
sv_SE: Visa markörnamn

en: Show me where I am
sv_SE: Visa var jag befinner mig

en: Show metric
sv_SE: Visa metriska

en: Show minimap
sv_SE: Visa miniatyrkarta

en: Show news and links:
sv_SE: Visa nyheter och länkar:

en: Show popup
sv_SE: Visa popup

en: Show prefix
sv_SE: Visa prefix

en: Show release notes
sv_SE: Visa versionsinformation

en: Show search and sort
sv_SE: Visa sök och sortera

en: Show start icon
sv_SE: Visa startikon

en: Show start/end icons
sv_SE: Visa start/slut ikoner

en: Show unit button
sv_SE: Visa enhetsknapp

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
sv_SE: Visar en platshållarbild för kartrutor som inte kan laddas

en: Sindhi (Arabic)
sv_SE: Sindhi (Arabiska)

en: Single marker mode
sv_SE: Enkel markör-läge

en: Sinhala
sv_SE: Singalesiska

en: Sitemaps
sv_SE: Sidkartor

en: Slovak
sv_SE: Slovakiska

en: Slovenian
sv_SE: Slovenska

en: Sort order
sv_SE: Sorteringsordning

en: Sorting
sv_SE: Sortering

en: Source
sv_SE: Källa

en: Source or target missing
sv_SE: Källa eller mål saknas

en: Source or target not found
sv_SE: Källa eller mål kunde inte hittas

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Spanish (Mexico)
sv_SE: Spanska (Mexico)

en: Spanish (Spain)
sv_SE: Spanska (Spanien)

en: Spanish (United States)
sv_SE: Spanska (USA)

en: Spiderfy multiplier
sv_SE: Spiderfy multiplikator

en: Spiderfy on every zoom
sv_SE: Sprid ut vid varje zoomning

en: Square
sv_SE: Fyrkant

en: Stadia Geocoding API key
sv_SE: Stadia Geokodnings API-nyckel

en: Stadia Maps API key
sv_SE: Stadia Maps API-nyckel

en: Stamen has discontinued their tile hosting services and partnered with with Stadia Maps to provide tile hosting. In order to continue using Stamen map tiles, you need to register a free Stadia Maps account and obtain an API key. For more information on how to set up Stadia Maps, please <a href="%1$s">click here</a>.
sv_SE: Stamen har avslutat sin tjänst för att tillhandahålla kartrutor och samarbetar nu med Stadia Maps för att tillhandahålla kartrutor. För att fortsätta använda Stamen-kartrutor måste du registrera ett gratis Stadia Maps-konto och få en API-nyckel. För mer information om hur du ställer in Stadia Maps, vänligen <a href="%1$s">klicka här</a>.

en: Start anonymous free 30-day trial period
sv_SE: Starta en anomym 30-dagars testperiod

en: Start export
sv_SE: Starta export

en: Start full-text search
sv_SE: Starta fulltextsökning

en: Start icon
sv_SE: Startikon

en: Start migration
sv_SE: Starta migreringen

en: Start personalized free 30-day trial period
sv_SE: Starta din personliga 30-dagars testperiod

en: Start typing for suggestions
sv_SE: Börja skriv för att få förslag

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
sv_SE: Börja skriv för att få förslag (minsta antal bokstäver: %1$s)

en: Sticky
sv_SE: Klistrat

en: Stop
sv_SE: Avbryt

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
sv_SE: Sträng av tillgängliga underdomäner för servern för kartrutor (varje bokstav är ett underdomännamn)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
sv_SE: Strängar för alla kartor och markörer har registrerats för översättning

en: Stroke
sv_SE: Linje

en: Stroke color
sv_SE: Linjefärg

en: Stroke opacity
sv_SE: Streckgenomskinlighet (linjens genomskinlighet)

en: Stroke weight
sv_SE: Linjebredd

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Subdomains
sv_SE: Sub-domäner

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Swedish
sv_SE: Svenska

en: Swedish (Sweden)
sv_SE: Svenska (Sverige)

en: Tajik (Cyrillic)
sv_SE: Tajik (Kyrilliska)

en: Target
sv_SE: Mål

en: Tatar (Cyrillic)
sv_SE: Tatar (Kyrilliska)

en: Temp directory
sv_SE: Temp-katalog

en: Test mode
sv_SE: Testläge

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
sv_SE: Testläge av - ändringar sparas till databasen.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
sv_SE: Testläge på - inga ändringar görs i databasen.

en: Thai
sv_SE: Tailändska

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
sv_SE: GPX-filen kunde inte laddas. Vänligen kontakta hemsidans ägare.

en: The URL points to a Web Map Service
sv_SE: URL:en pekar på en webbkartservice

en: The correct URL is: %1$s
sv_SE: Rätt URL är: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
sv_SE: Med kulturparametern kan du välja språk för kultur för geografiska enheter, ortnamn och kartetiketter på bing kartbilder. För kulturer som stöds, gatunamn är lokaliserad till den lokala kulturen. Till exempel, om du begär en plats i Frankrike, är gatunamnen lokaliserade på franska. För andra lokaliserade data såsom landsnamn, kommer nivån på lokalisering varierar för varje kultur. Till exempel kan det inte vara ett lokaliserat namn på "USA" för varje kultur-kod. Se %1$s för mer information.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
sv_SE: Avståndet (i meter) inom vilken platsresultatet ska hämtas. Observera att ställa in en radiepåverkan leder till den anvisade platsen, men begränsar inte helt resultaten till det angivna området.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
sv_SE: Avståndet (i meter) inom vilket man ska returnera platsresultaten. Observera att inställningen av en radie förinställer resultaten till det angivna området, men kanske inte helt begränsar resultaten till det angivna området. Ställ in på noll för att inaktivera.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
sv_SE: Exportens slutpunkt är inaktiverad, så denna inställning har ingen effekt

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
sv_SE: Fullskärmens slutpunkt är inaktiverad, så denna inställning har inger effekt

en: The geolocation has been denied
sv_SE: Geolokaliseringen har nekats

en: The geolocation has failed for an unknown reason
sv_SE: Geolokaliseringen har misslyckats av okänd anledning

en: The geolocation has timed out
sv_SE: Tid för geolokaliseringen har gått ut

en: The geolocation is unavailable
sv_SE: Geolokaliseringen är inte tillgänglig

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
sv_SE: Gränssnittsspråk på backend och/eller kartor på frontend. Observera att språket för Google Maps och Bing kartor kan ställas in separat via inställningsavsnittet enligt baskarta.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
sv_SE: Språket för att returnera resultat. För en lista över språk som stöds, besök %1$s.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
sv_SE: Det språk som används vid visning av textinformation som namn för kontroller, meddelanden om upphovsrätt och etiketter.

en: The map is not used in any content.
sv_SE: Kartan används inte i något innehåll.

en: The map is used in the following content:
sv_SE: Kartan används i följande innehåll:

en: The marker has been moved since this address was selected and may no longer correspond to the correct location.
sv_SE: Markören har flyttats sedan den här adressen valdes och kanske inte motsvarar rätt plats längre.

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
sv_SE: Punkten runt det du vill hämta platsinformation från. Måste anges som latitud, longitud (t.ex %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
sv_SE: Prioritet för kartor i förhållande till andra webbadresser på din webbplats.

en: The selected file (%1$s) exceeds the maximum upload file size on your server (%2$s)
sv_SE: Den valda filen (%1$s) överskrider den maximala uppladdningsstorleken på din server (%2$s)

en: The tiles are non-geographical
sv_SE: Kartrutorna är icke-geografiska

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
sv_SE: X-koordinaterna för "spetsen" av ikonerna (i förhållande till dess övre vänstra hörn).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
sv_SE: Popup-ankarets x-koordinat (relativt ikonfästet).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
sv_SE: Y-koordinaterna för "spetsen" av ikonerna (i förhållande till dess övre vänstra hörn).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
sv_SE: Popup-ankarets y-koordinat (relativt ikonfästet).

en: There are %1$s unassigned markers.
sv_SE: Det finns %1$s otilldelade markörer.

en: There are issues with your installation.
sv_SE: Det finns problem med din installation.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
sv_SE: Detta inkluderar anpassade lager, kartor, markörer och relationer. Inställningar behöver backas upp separat.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
sv_SE: Denna markör använder anpassade överlägg och/eller WMS-lager, som inte stöder markörkartor. Skapa en karta för denna markör och ersätt gamla markörkortkoder med den nya kartkortkoden.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
sv_SE: Detta återställer Maps Marker Pro databasen. Alla anpassade lager, kartor, markörer och relationer raderas. Inställningarna påverkas inte.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
sv_SE: Detta kommer att återställa de valda Maps Marker Pro inställningarna till sina standardvärden.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
sv_SE: Detta testar tilläggsprogrammet för problem och inkompatibiliteter.

en: Ticks font color
sv_SE: Teckenfärg på tecken

en: Tigrinya
sv_SE: Tigrinska

en: Tiles courtesy of
sv_SE: Kakel med tillstånd av

en: Time
sv_SE: Timme

en: TinyMCE button
sv_SE: TinyMCE knapp

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
sv_SE: För att använda geokodningsfunktionen, aktivera en eller flera leverantörer i <a href="%1$s" target="_blank">geokodningsinställningarna</a>

en: TomTom API key
sv_SE: TomTom API-nyckel

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
sv_SE: TomTom Geocoding API tillåter upp till %1$s transaktioner / månad och högst %2$s förfrågningar/sekund med en gratis API-nyckel. Högre kvoter finns tillgängliga på begäran - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
sv_SE: TomTom geokodnings API-nyckel

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Tooltip
sv_SE: Markörtips

en: Tooltip background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för verktygstips

en: Tooltip font color
sv_SE: Teckensnittsfärg för verktygstips

en: Top
sv_SE: Topp

en: Total maps:
sv_SE: Totalt antal kartor:

en: Total markers:
sv_SE: Totalt antal markörer:

en: Track
sv_SE: Spåra

en: Track color
sv_SE: Spårfärg

en: Track name
sv_SE: Spårnamn

en: Track opacity
sv_SE: Spårningsopacitet

en: Track smooth factor
sv_SE: Mjukhetsfaktor för spår

en: Track weight
sv_SE: Spårtjocklek

en: Trademarks and copyright
sv_SE: Varumärken och upphovsrätt

en: Transit
sv_SE: Kollektivtrafik

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Transparent tiles
sv_SE: Genomskinliga kartrutor

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: Turkmen (Latin)
sv_SE: Turkmeniska (Latin)

en: Turn off measuring
sv_SE: Stäng av mätning

en: Turn on measuring
sv_SE: Slå på mätning

en: Tutorial and example styles
sv_SE: Handledning och exempel stilar

en: Two finger zoom
sv_SE: Tvåfinger zoom

en: Type
sv_SE: Typ

en: Typeahead suggestions character limit
sv_SE: Minsta antal tecken som behövs för att starta autoförslag

en: Typing interval delay
sv_SE: Fördröjning vid skrivning

en: URL missing
sv_SE: URL saknas

en: URL template for the tile server
sv_SE: URL-mall för servern för kartrutor

en: Uighur
sv_SE: Uiguriska

en: Ukrainian
sv_SE: Ukrainska

en: Unable to determine delimiter
sv_SE: Det gick inte att bestämma avgränsaren

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
sv_SE: Tyvärr har Algolia lagt ner sina geokodningstjänster. För att aktivera geokodning igen måste du registrera en API-nyckel för minst en av de andra tillgängliga geokodningsleverantörerna och aktivera den som ny standard. För mer information om hur du registrerar och ställer in API-nycklar för geokodning, <a href="%1$s">klicka här</a>.

en: Unit
sv_SE: Enhet

en: Units
sv_SE: Enheter

en: Until pan
sv_SE: Fram till panorering

en: Until pan or zoom
sv_SE: Fram till panorering eller zoom

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update GPX
sv_SE: Uppdatera GPX

en: Update existing, add remaining
sv_SE: Uppdatera befintliga, lägg till resterande

en: Update frequency
sv_SE: Uppdateringsfrekvens

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
sv_SE: Uppdatera instruktion: eftersom användaren inte har rätt att uppdatera plugins, vänligen kontakta din <a href="%1$s">administratör</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
sv_SE: Uppdatera instruktion: Starta uppdateringen från <a href="%1$s">uppdateringssidan</a>.

en: Update markers
sv_SE: Uppdatera markörer

en: Update settings
sv_SE: Uppdatera inställningarna

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload new icon
sv_SE: Ladda upp ny ikon

en: Uppercase parameters
sv_SE: Parametrar för stora bokstäver

en: Use %1$s + scroll to zoom the map
sv_SE: Använd %1$s + skrolla för att zooma kartan

en: Use bounds
sv_SE: Använd gränser

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
sv_SE: Använd ctrl + scroll för att zooma kartan

en: Use the following directions provider
sv_SE: Använd följande vägbeskrivningleverantör

en: Use tools
sv_SE: Använd verktygen

en: Use two fingers to move the map
sv_SE: Använd två fingrar för att flytta kartan

en: Used in content
sv_SE: Använt i innehållet

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
sv_SE: Används för att skapa vackra länkar till fullskärmskartor eller API-slutpunkter.

en: Uzbek
sv_SE: Uzbekiska

en: Valencian
sv_SE: Valencianska

en: Version of the service to use
sv_SE: Version av tjänsten som ska användas

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesiska

en: View fullscreen
sv_SE: Visa fullskärm

en: View maps
sv_SE: Visa kartor

en: View markers
sv_SE: Visa makör

en: View post
sv_SE: Visa post

en: View release notes
sv_SE: Se utgivningsanteckningar

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
sv_SE: VARNING: Om du återställer en kopia så kommer hela databasen i Maps Marker Pro att raderas och bli ersatt med data från säkerhetskopian. Detta kan inte ångras.

en: WARNING: this cannot be undone.
sv_SE: VARNING: detta kan inte ångras.

en: WMS settings
sv_SE: WMS-inställningar

en: Walking
sv_SE: Till fots

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with this installation of Maps Marker Pro will be deleted and replaced with the data from the old plugin (which will remain unchanged). This cannot be undone.
sv_SE: Varning: Om du migrerar din data kommer alla kartor eller markörer skapade med denna installation av Maps Marker Pro att raderas och ersättas med data från det gamla pluginet (som förblir oförändrat). Detta kan inte ångras.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
sv_SE: Varning: ogiltigt värde för %1$s på rad %2$s (%3$s) - använder aktuellt värde %4$s istället

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
sv_SE: Varning: rekommenderas inte på produktionsanläggningar - använd på egen risk!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
sv_SE: Varning: tillgången till uppdateringar och support för Maps Marker Pro är utgången!

en: Warning: your license is invalid!
sv_SE: Varning: din licens är ogiltig!

en: Waypoints
sv_SE: Vägpunkter

en: Waypoints radius
sv_SE: Vägpunktsradie

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
sv_SE: Vi rekommenderar att du använder OpenStreetMap - men om du också vill använda Google Maps, måste du registrera en <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API-nyckel</a>.

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Weighting method of routing
sv_SE: Viktningsmetod för routning

en: Welsh
sv_SE: Walesiska

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
sv_SE: När du letar upp en plats utan att välja ett maximalt avstånd, zoomar kartan till denna nivå (0 för att inaktivera).

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
sv_SE: Vid panorering förbi kanterna på en karta, kommer objekt såsom markörer sömlöst flyttas till kartans nya kopia

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
sv_SE: När du använder batch-geokodning eller när tvetydiga resultat returneras, kan några resultat inom den angivna begränsningsramen flyttas överst i resultatlistan. Nedan finner du ett exempel för Wien/Österrike:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
sv_SE: Huruvida en felbild ska visas i stället för kartbilder för varje kartruta som inte kan hämtas från den valda baskarte-leverantören. När den är inaktiverad visas brickorna som inte kan laddas som tomma rutor på kartan.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
sv_SE: Om lagret ska behandlas som en baskarta eller ett överlägg

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Width of the icons in pixels.
sv_SE: Ikonernas bredd i pixel.

en: Width unit
sv_SE: Bredd-enhet

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
sv_SE: Kommer att används om en länk till en helskärmskarta läggs till på hemskärmen på en mobil. Om den lämnas tom, kommer Maps Marker Pro logotypen att används.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
sv_SE: Visar en markör varje kilometer eller mil, beroende på längdenhetsinställning

en: WordPress Admin Bar integration
sv_SE: WordPress Adminpanel-integration

en: WordPress admin dashboard widget
sv_SE: WordPress adminkontrollpanel widget

en: WordPress integration
sv_SE: WordPressintegration

en: WordPress version
sv_SE: WordPress-version

en: Y-axis max value
sv_SE: Y-axel maxvärde

en: Y-axis min value
sv_SE: Y-axel minvärde

en: Y-axis offset value
sv_SE: Y-axels förskjutningsvärde

en: Yearly
sv_SE: Årligen

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
sv_SE: Du har redan startat en gratis 30-dagars testperiod för den här webbplatsen - gratis licensnyckel: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
sv_SE: Du använder v%1$s och pluginförfattaren rekommenderar uppdatering till v%2$s för nya funktioner, buggfixar och uppdaterade översättningar (se <a href="%3$s" target="_blank">detta blogginlägg</a> för mer detaljer om den senaste utgåvan).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
sv_SE: Du använder insticksprogrammet ”%1$s”, vilket är allvarligt föråldrat och inkompatibelt med Maps Marker Pro - avaktivera den.

en: You are within %1$s %2$s from this point
sv_SE: Du är inom %1$s %2$s från denna punkt

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
sv_SE: Du kan säkerhetskopiera, återställa och återställa inställningarna på <a href="%1$s"> verktygssidan</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
sv_SE: %1$s tillåter dig välja från olika geokodning leverantörer vilket gör det möjligt för dig att nå bästa resultat efter dina behov.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
sv_SE: Du kan fortsätta använda version %1$s utan några begränsningar. Du kan dock inte få tillgång till supportsystemet eller få uppdateringar inklusive buggfixar, nya funktioner och optimeringar.

en: You can copy existing maps and markers to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
sv_SE: Du kan kopiera dina befintliga kartor och markörer till den här versionen med hjälp av <a href="%1$s">datamigreringsverktyget</a> .

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
sv_SE: Du kan aktivera eller inaktivera de inbyggda lagrena. När ett lager inaktiveras, så kommer den inte att vara tillgängliga när du skapar, editerar eller tittar på en karta. Vänligen notera att lager som kräver registrering kommer inte vara tillgängliga förrän giltig nyckel (API-nyckel etc.) har angivits, även om de är aktiverade här.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
sv_SE: Du kan testa Maps Marker Pro i 30 dagar utan några förpliktelser.

en: You do not have the required capabilities to add maps.
sv_SE: Du har inte de nödvändiga funktionerna för att lägga till kartor.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
sv_SE: Du har inte de nödvändiga funktionerna för att lägga till markörer.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
sv_SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att redigera kartan med ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
sv_SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att redigera markören med ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to perform this action.
sv_SE: Du har inte de nödvändiga behörigheterna för att utföra denna åtgärd.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
sv_SE: Du kan förflytta resultatet till en viss cirkel genom att ange en plats och en radie-parameter. Detta instruerar tjänsten Autokomplettera att föredra att visa resultat inom denna cirkel. Resultat utanför det avgränsade området kan fortfarande visas. Du kan använda komponent-parametern för att filtrera resultaten för att endast visa platser inom ett visst land.

en: You must agree to the ToS
sv_SE: Du måste godkänna användarvillkoren

en: You need to confirm this action
sv_SE: Du behöver bekräfta denna åtgärd

en: You seem located outside the boundaries of the map
sv_SE: Du verkar befinna dig utanför denna kartan

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
sv_SE: Dina 30 dagars provlicens har gått ut. <a href="%1s" target="_blank">Köp en godkänd PRO licensnyckel för att fortsätta</a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
sv_SE: Din kostnadsfria 30 dagars provlicensnyckel är ogiltig.

en: Zoom buttons
sv_SE: Zoomknappar

en: Zoom in
sv_SE: Zooma in

en: Zoom level offset
sv_SE: Zoomnivå offset

en: Zoom out
sv_SE: Zooma ut

en: Zoom step
sv_SE: Zoomningssteg

en: all
sv_SE: alla

en: click here for 1000+ free icons
sv_SE: klicka här för 1000+ gratis ikoner

en: click here for more details
sv_SE: klicka här för mer information

en: click to sort
sv_SE: klicka för att sortera

en: contributors
sv_SE: bidrags

en: culture code
sv_SE: landskod

en: days left
sv_SE: dagar kvar

en: disabled
sv_SE: avaktiverad

en: download GPX file
sv_SE: ladda ner GPX fil

en: edit
sv_SE: redigera

en: enabled
sv_SE: aktiverad

en: feet
sv_SE: fot

en: hide
sv_SE: göm

en: language code
sv_SE: språkkod

en: markers
sv_SE: markörer

en: meters
sv_SE: meter

en: miles
sv_SE: sjömil

en: nautical miles
sv_SE: Sjömil

en: none
sv_SE: ingen

en: of
sv_SE: av

en: open starter guide
sv_SE: öppna startguiden

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
sv_SE: openrouteservice.org (baserad på OpenStreetMap, endast Europa)

en: optional
sv_SE: valfritt

en: required
sv_SE: obligatoriskt

en: results
sv_SE: resultat

en: settings
sv_SE: inställningar

en: show
sv_SE: visa

en: show all available changelogs
sv_SE: visa alla tillgängliga ändringsloggar

en: translate
sv_SE: översätt

en: {s} - subdomain
sv_SE: {s} - subdomän

en: {x} and {y} - tile coordinates
sv_SE: {x} och {y} - kakelkoordinater

en: {z} - zoom level
sv_SE: {z} - zoomnivå
