Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to ja_JP translation catalogue (1176 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
ja_JP: WordPress用マッププラグインの第1位

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
ja_JP: %1$s 個のマーカーを追加、 %2$s 個のマーカーを更新, %3$s 個のマーカーをスキップし、%4$s個のエラーが発生

en: (no name)
ja_JP: (無記名)

en: (no title)
ja_JP: (タイトル無し)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">あなたのプラグインを最新状態に保ち安全に動作させるためアップデート版及びサポートへのアクセス権を更新してください</a>。

en: A map with ID %1$s does not exist.
ja_JP: ID %1$s のマップは存在しません。

en: A marker with ID %1$s does not exist.
ja_JP: マーカー ID %1$s は存在しません。

en: AJAX request
ja_JP: AJAX要求

en: API endpoint
ja_JP: API エンドポイント

en: API key
ja_JP: API キー

en: API key missing
ja_JP: APIキーの登録なし

en: API key optional
ja_JP: オプションのAPIキー

en: API key required
ja_JP: API キーが必要です

en: Access to updates and support valid until
ja_JP: アップデートとサポートへのアクセス権は有効期限は

en: Action
ja_JP: アクション

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Map
ja_JP: マップを追加

en: Add basemap
ja_JP: ベースマップを追加

en: Add close button
ja_JP: 閉じるボタンを追加

en: Add filter
ja_JP: フィルターを追加

en: Add from GeoJSON
ja_JP: GeoJSONから追加する

en: Add map
ja_JP: マップを追加

en: Add maps
ja_JP: マップを追加

en: Add marker
ja_JP: マーカーを追加

en: Add markers
ja_JP: マーカーを追加

en: Add new layer
ja_JP: 新レイヤーを追加

en: Add new map
ja_JP: 新マップを追加

en: Add new marker
ja_JP: 新マーカーを追加

en: Add or edit map
ja_JP: マップを追加又は編集

en: Add or edit marker
ja_JP: マーカーを追加又は編集

en: Add overlay
ja_JP: オーバーレイを追加

en: Add popup to track
ja_JP: トラックにポップアップを追加する

en: Add/edit custom layer
ja_JP: カスタムレイヤを追加/編集

en: Added shapes
ja_JP: 追加された図形

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
ja_JP: 新しい翻訳の追加や既存の翻訳の更新はとても簡単です - 詳細は %s を参照ください。

en: Address
ja_JP: 住所

en: Adds a map shortcode.
ja_JP: マップショートコードを追加

en: Admin area
ja_JP: アドミニストレータ領域

en: Advanced
ja_JP: 上級者用

en: Affiliate ID
ja_JP: アフィリエイト ID

en: Affiliates
ja_JP: アフィリエイト

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: All
ja_JP: 全部

en: All maps
ja_JP: 全マップ

en: All markers
ja_JP: マーカー全部

en: All markers except from these maps
ja_JP: これらのマップ上のものを除いた全マーカー

en: Allowed file types
ja_JP: 許可されるファイルタイプ

en: Also load shapes for added filters
ja_JP: 追加されたフィルタ用に図形を読み込む

en: Always
ja_JP: 常に

en: Always initialize the map with the view seen here, regardless of the screen size of the device viewing it
ja_JP: 表示させるデバイスのスクリーンサイズに関わらず、現在見ているビューサイズで常にマップを初期化する。

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: An API key is required if you want to use Azure Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
ja_JP: Azure Maps を使用したい場合は API キーが必要です。API キーの入手方法については %1$s を参照ください。

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
ja_JP: Bing マップを利用したい時は API キーが必要になります。API キーの取得方法に関する情報は %1$s を参照ください。

en: An older installation was detected.
ja_JP: 旧バージョンのファイルが見つかりました。

en: An unknown error has occured
ja_JP: 未知のエラーが発生しました

en: App icon URL
ja_JP: アプリアイコンの URL

en: Apply
ja_JP: 適用する

en: Apply settings to all maps
ja_JP: 設定を全てのマップに適用

en: Apply settings to all markers
ja_JP: 全てのマーカに設定を適用する

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
ja_JP: マップに割当てられた全てのマーカに設定を適用する(フィルタ経由で追加されたマーカには適用されない)

en: Apply settings to these maps
ja_JP: これらのマップに設定を適用

en: Apply settings to these markers
ja_JP: マーカに設定を適用する

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Arabic (Saudi Arabia)
ja_JP: アラビア語 (サウジアラビア)

en: Arcs
ja_JP: 円弧

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
ja_JP: 選ばれたレイヤを指定のマップに適用してもいいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
ja_JP: 選択したマップに設定を適用してよろしいですか？この操作は、取消できません。

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
ja_JP: 選択したマーカに、選んだ設定を本当に適用していいですか？この操作はやり直しできません。

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
ja_JP: 本当に ID %1$s のマップを削除してよいですか？

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
ja_JP: ID %1$s のマーカーを本当に削除してよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
ja_JP: 選択したアイコンを本当に削除していいですか？この操作はやり直しできません。

en: Are you sure you want to delete this marker?
ja_JP: このマーカーを本当に削除しますか？

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
ja_JP: これらのアイコンを置換えてもよろしいですか？この操作は取消できません。

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
ja_JP: 本当に設定を既定値にリセットしてもよろしいですか？この操作は元に戻せません！

en: Are you sure?
ja_JP: よろしいですか？

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Assamese
ja_JP: アッッサム語

en: Assign all unassigned markers to a map
ja_JP: 未割当のマーカー全部を一つのマップに割り当てる

en: Assign markers
ja_JP: マーカーを割り当てる

en: Assign markers to this map
ja_JP: このマップにマーカーを割り付ける

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
ja_JP: 選択したマーカーをマップ ID %1$s に割り付ける

en: Assigned to map
ja_JP: マップに割付済

en: Assignment mode
ja_JP: 割り当てモード

en: Assignments
ja_JP: 割り当て

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
ja_JP: 注意: ショートコードを記事に埋め込んだ後にショートコードを変更する場合、これらのページ上のショートコードは手動で変更する必要があります。そうでない場合、マップは表示されません！

en: Attribution
ja_JP: 属性

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
ja_JP: レイヤがアクティブな時マップに表示される属性テキスト

en: Authentication configuration
ja_JP: 認証方法の構成

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
ja_JP: Google Maps API プレミアムプランユーザ用の認証

en: Authentication method
ja_JP: 認証方法

en: Author
ja_JP: 作成者

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Auto close
ja_JP: 自動グローズ

en: Automatic (use WordPress default)
ja_JP: 自動 (WordPress の既定設定を使用)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
ja_JP: 自動 (WordPress の言語設定を使用)

en: Automatic (use the browser language setting)
ja_JP: 自動 (ブラウザの言語設定を使用)

en: Autostart
ja_JP: 自動起動

en: Available placeholders
ja_JP: 利用できる代用画像

en: Available providers
ja_JP: 利用可能なプロバイダ

en: Azerbaijani (Latin)
ja_JP: アゼルバイジャン語 (ラテン)

en: Azure Maps API key
ja_JP: Azure Maps API キー

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Backup and restore
ja_JP: バックアップと復旧

en: Backup completed successfully
ja_JP: バックアップが正しく終了しました

en: Backup or restore settings
ja_JP: 設定をバックアップまたは再生

en: Backup, restore & reset
ja_JP: バックアップ、復元並びリセット

en: Bangla (Bangladesh)
ja_JP: ベンガル語 (バングラデシュ)

en: Bangla (India)
ja_JP: ベンガル語 (インド)

en: Basemap
ja_JP: ベースマップ

en: Basemaps
ja_JP: ベースマップ

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Batch update layers
ja_JP: レイヤをバッチアップデート

en: Batch update map settings
ja_JP: マップ設定のバッチ更新

en: Batch update markers
ja_JP: マーカをバッチ更新する

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
ja_JP: サポートチケットを新規に発行する前に、よくある共通の問題点についての情報が得られるよう、 %1$s 上の指示に従ってください。

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Below
ja_JP: 下

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
ja_JP: 以下は JSON 形式でエンコードされた現在の設定値です。バックアップを作成または復元するのにコピー・ペーストを利用ください。

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Beta testing
ja_JP: ベータテスト

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
ja_JP: ベータテストが有効化されています。アップデート版はベータリリースチャンネルからダウンロードされます。動作不安定である可能性もあるので、本バージョンを自己責任で使用しフィードバックのため<a href="%1$s" target="_blank">ヘルプデスク</a>を利用ください。

en: Bevel
ja_JP: ベベル角

en: Bicycle
ja_JP: 自転車

en: Bicycling
ja_JP: 自転車

en: Bing Maps (worldwide)
ja_JP: Bing マップ (全世界)

en: Bing Maps API key
ja_JP: Bing マップ API キー

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Bosnian (Latin)
ja_JP: ボスニア語 (ラテンアルファベット)

en: Both
ja_JP: 両方

en: Bottom
ja_JP: 一番下

en: Bounce at zoom limits
ja_JP: ズーム境界で跳ねる

en: Bounds
ja_JP: 境界

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
ja_JP: 境界は左上隅原点からのピクセル値になります

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
ja_JP: 求む「賞金稼ぎ」- セキュリティのバグを見つけて賞金とライセンスを獲得しよう。

en: Box zoom
ja_JP: ボックスズーム

en: Breakpoint
ja_JP: ブレークポイント

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Burmese
ja_JP: ビルマ語

en: Butt
ja_JP: 接合

en: Buttons
ja_JP: ボタン

en: Cache directory
ja_JP: キャッシュ・ディレクトリ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Capabilities
ja_JP: 機能

en: Car
ja_JP: 自動車

en: Catalan
ja_JP: カタロニア語

en: Catalan Spanish
ja_JP: カタロニア スペイン語

en: Center
ja_JP: 中央

en: Center on map
ja_JP: マップ中央に移動

en: Central Curdish
ja_JP: 中央クルド語

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change icon
ja_JP: アイコンを変更

en: Change marker icon
ja_JP: マーカーアイコンを変更

en: Change settings
ja_JP: 変更設定

en: Change units
ja_JP: 単位を変更

en: Changelog
ja_JP: 変更ログ

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
ja_JP: 変更履歴を読み込むことができません、後でもう一度お試し下さい。

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
ja_JP: 検索対象の国を変更。2文字の国コード (%1$s) をコンマ区切りで渡すことが可能。

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
ja_JP: 検索対象の国を変更。2又は3文字の国コード (%1$s) をコンマ区切りで渡すことが可能。

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
ja_JP: 結果の言語を変更。2文字の国コードを渡します (%1$s)。

en: Changes the language of the results. You can pass an <a href="%1$s" target="_blank">IETF language</a> tag.
ja_JP: 結果で使用する言語の変更。 <a href="%1$s" target="_blank">IETF language</a> タグを渡すことが可能。

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
ja_JP: 結果の使用言語を変更。 IETF言語タグ (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>) を渡すことが可能。

en: Check migration
ja_JP: データ移行内容を確認

en: Chinese
ja_JP: 中国語

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (Simplified, China)
ja_JP: 中国語 (簡体字, 中国)

en: Chinese (Traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体字)

en: Chinese (Traditional, Taiwan)
ja_JP: 中国語 (繁体字, 台湾)

en: Chinese (simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体字)

en: Choose
ja_JP: 選ぶ

en: Circle
ja_JP: 円

en: Clear measurements
ja_JP: 計測を削除

en: Clear measurements on stop
ja_JP: 停止時に計測値を消去

en: Click and drag to <b>move point</b>
ja_JP: クリック、ドラッグして<b>ポイントを移動</b>

en: Click behavior in view
ja_JP: ビュー内でのクリック動作

en: Click behavior out of view
ja_JP: ビューから離れたときのクリック動作

en: Click here for more info
ja_JP: 詳細情報はここをクリック

en: Click to <b>finish line</b>
ja_JP: クリックして<b>ラインを完成</b>

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Clustering
ja_JP: クラスタリング

en: Collapsed
ja_JP: 折りたたむ

en: Collapsed height
ja_JP: 折りたたみ高さ

en: Collapsed on mobile
ja_JP: モバイルでは折りたたむ

en: Collapsed width
ja_JP: 折りたたみ時の幅

en: Color
ja_JP: 色

en: Columns
ja_JP: 列

en: Comma-separated list of bounds
ja_JP: 境界に関するコンマ区切りのリスト

en: Comma-separated list of layers to show
ja_JP: コンマ区切りリストであるレイヤを表示

en: Comma-separated list of styles
ja_JP: スタイルのカンマ区切りのリスト

en: Components
ja_JP: コンポーネント

en: Condensed
ja_JP: 濃縮された

en: Controls
ja_JP: 操作

en: Coordinates
ja_JP: 座標

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy detailed report to clipboard
ja_JP: 詳細レポートをクリップボードにコピー

en: Could not parse settings
ja_JP: 設定をパースすることができませんでした

en: Could not replace icon
ja_JP: アイコンの置換えはできませんでした

en: Could not retrieve file
ja_JP: ファイルを取得できませんでした

en: Count
ja_JP: カウント

en: Countries
ja_JP: 国

en: Create backup
ja_JP: バックアップを作成

en: Credentials missing or incomplete
ja_JP: 証明書の登録なし、又は不完全

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Culture parameter
ja_JP: カルチャーパラメータ

en: Current page
ja_JP: 現在のページ

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom JavaScript
ja_JP: カスタムJavaScript

en: Custom layers
ja_JP: カスタムレイヤー

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Daily
ja_JP: 日毎

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dari
ja_JP: ダリー語

en: Data migration
ja_JP: データ移行

en: Data migration completed successfully
ja_JP: データ移行は正常に完了しました。

en: Database error
ja_JP: データーベースエラー

en: Database reset successfully
ja_JP: データベースが正常にリセットされました

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date & time
ja_JP: 日付と時刻

en: Date format
ja_JP: 日付フォーマット

en: Date type
ja_JP: 日付の形式

en: Default culture
ja_JP: 既定のカルチャー

en: Default language
ja_JP: 既定の言語

en: Default order by
ja_JP: 既定の順序

en: Default sort order
ja_JP: 規定のソート順序

en: Default sorting
ja_JP: 既定のソート

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
ja_JP: ジオコーディングのプロバイダへ要求を送信する前段階における文字入力間隔のミリ秒単位の遅延。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete all maps
ja_JP: 全てのマップを削除する

en: Delete all markers
ja_JP: 全てのマーカを削除する

en: Delete map
ja_JP: マップを削除

en: Delete maps and assign markers to this map
ja_JP: マップを削除てこのマップにマーカーを割り付ける

en: Delete maps and assigned markers
ja_JP: レイヤー及び割付けられたマーカーを複製

en: Delete maps and unassign markers
ja_JP: マップ削除してマーカーの割付を解除する

en: Delete marker
ja_JP: マーカーを消去

en: Delete markers
ja_JP: マーカーを削除

en: Delete other maps
ja_JP: 他のマップを削除

en: Delete other markers
ja_JP: 他のマーカーを削除

en: Delete selected
ja_JP: 選択したものを削除する

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
ja_JP: 選択したマップを削除してマップ上のすべてのマーカーをマップ ID %1$s に割付ける。

en: Delete the selected maps and their markers?
ja_JP: 選択されたマップとマーカを消去しますか？

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
ja_JP: 選択したマップを削除してマップへのマーカーの割付を取り消しますか？

en: Delete the selected markers?
ja_JP: 選択したマーカーを削除しますか？

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Description
ja_JP: 説明

en: Direction
ja_JP: ルート検索

en: Directions
ja_JP: ルート検索

en: Directions provider
ja_JP: 経路案内プロバイダ

en: Disable at zoom
ja_JP: ズーム時に無効

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
ja_JP: このオプションを無効にすることでフィルタされていないポップアップテキストを表示させることが出来ますが、特殊なHTMLタグが必要な場合にのみ推奨されます。

en: Distance
ja_JP: 距離

en: Distance precision
ja_JP: 距離精度

en: Distance unit
ja_JP: 距離単位

en: Distribute the license key to all subsites
ja_JP: ライセンスキーを全サブサイトに配布する

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Double click zoom
ja_JP: ダブルクリックによるズーム

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Dragging
ja_JP: ドラッグ

en: Draw
ja_JP: 描く

en: Draw circle
ja_JP: 円を描く

en: Draw marker
ja_JP: マーカーを描く

en: Draw radius
ja_JP: 半径を描く

en: Driving
ja_JP: 自家用車

en: Duplicate maps
ja_JP: マップの重複

en: Duplicate maps and assign the same markers
ja_JP: マップを複製して同じマーカーを割り付ける

en: Duplicate markers
ja_JP: マーカーを複製する

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
ja_JP: 選択したマップを複製して、それぞれのマーカーに割付ますか？

en: Duplicate the selected maps?
ja_JP: 選択したマップを複製しますか？

en: Duplicate the selected markers?
ja_JP: 選択したマーカーを複製しますか？

en: Duration
ja_JP: 時間

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Dutch (Netherlands)
ja_JP: ドイツ語 (オランダ)

en: Edge buffer tiles
ja_JP: エッジバッファタイル

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit map
ja_JP: マップ編集

en: Edit marker
ja_JP: マーカーを編集

en: Edit other maps
ja_JP: 他のマップを編集

en: Edit other markers
ja_JP: 他のマーカーを編集

en: Edit post
ja_JP: 投稿を編集

en: Elevation
ja_JP: 累積標高

en: Elevation chart
ja_JP: 標高グラフ

en: Email
ja_JP: 電子メール

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Enable / disable
ja_JP: 有効化 / 無効化

en: End
ja_JP: 終了

en: End icon
ja_JP: 終了アイコン

en: English
ja_JP: 英語

en: English (Australia)
ja_JP: 英語 (オーストラリア)

en: English (Australian)
ja_JP: 英語 (オーストラリア)

en: English (Great Britain)
ja_JP: 英語 (英国)

en: English (New Zealand)
ja_JP: 英語 (ニュージーランド)

en: English (USA)
ja_JP: 英語 (米国)

en: English (United Kingdom)
ja_JP: 英語 (イギリス)

en: English (United States)
ja_JP: 英語 (米国)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
ja_JP: 全マップ上に既定で付いている MapsMarker.com へのバックリンクを、あなたの個人的アフィリエイトリンクに置き換えるには、あなたのアフィリエイト ID を入力して下さい - Pro 版の売上の最大50％までの歩合を受け取ることが可能になります。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error loading GPX
ja_JP: GPX取得エラー

en: Error: The local key is invalid for this license.
ja_JP: エラー: ローカルキーがこのライセンスに対しては不正です

en: Error: The local key is invalid.
ja_JP: エラー: ローカルキーが不正

en: Error: The local license key is invalid for this location.
ja_JP: エラー: この位置に対しては、ローカルライセンスキーは不正です

en: Error: This license has an invalid status.
ja_JP: エラー: ライセンスが不正状態です。

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
ja_JP: エラー: このライセンスは保留されています。この現象は、同じドメインに2番めの試用ライセンスを登録しようとした時にしばしば発生します。 <a href="%1s" target="_blank">ココをクリックして、このドメイン用に期限切れ無しのライセンスを取得して下さい</a>。

en: Error: This license is pending review.
ja_JP: エラー: このライセンスは検証の為保留中

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
ja_JP: エラー: このバージョンのソフトは、ダウンロードアクセス権限の期限切れになった後で発行されました。<a href="%1$s" target="_blank">ダウンロードファイル及びサポートへのアクセス権を更新</a>するか<a href="%2$s" target="_blank">%3$s 以前のバージョンにダウングレード</a>して下さい。

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
ja_JP: エラー: 新しいローカルライセンスキーを取得出来ませんでした。詳しくは %s を参照

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
ja_JP: エラー: マップを読み込めませんでした。マップID%1$sが存在しません。サイトの持主に問い合わせ下さい。

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
ja_JP: エラー: マップが読込まれませんでした - ID %1$s のマーカーは存在しません。サイトの保有者に問合せ下さい。

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
ja_JP: エラー: マップを詠込めませんでした。ショートコードの不正。サイトの持主に問い合わせ下さい。

en: Error: too many requests. Please try again in %s seconds.
ja_JP: エラー: リクエスト数が多過ぎです。%s 秒後に再度操作願います。

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Evenodd
ja_JP: 偶奇数

en: Example
ja_JP: 例

en: Example link for map with ID 1: %1$s
ja_JP: ID 1を持つマップへのリンクの例: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
ja_JP: ID 1を持つフルスクリーンマップへのリンクの例: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
ja_JP: ID 1を持つマップへのリンクの例: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
ja_JP: 特定のマップを除外

en: Exit fullscreen
ja_JP: フルスクリーン表示を終了

en: Expanded
ja_JP: 展開

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expires
ja_JP: 期限切れ

en: Expiry
ja_JP: 期限

en: Export as GeoJSON
ja_JP: GeoJSON 形式でエクスポート

en: Export as GeoRSS
ja_JP: GeoRSS 形式でエクスポート

en: Export as KML
ja_JP: KML としてエクスポート

en: Export completed successfully
ja_JP: エクスポートが正しく終了しました

en: Export endpoint
ja_JP: エンドポイントをエクスポート

en: Export markers
ja_JP: マーカーをエクスポート

en: External URLs require an "allow origin" header
ja_JP: 外部 URL には "allow origin" ヘッダが必要です

en: Failed to send request
ja_JP: リクエスト送信に失敗

en: Fallback basemap
ja_JP: 代替ベースマップ

en: Farsi
ja_JP: ペルシャ語

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
ja_JP: フィードが取得出来ませんでした、後でやり直すか %1$s で最新のブログ記事をご覧下さい

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
ja_JP: ファイル(ファイル中の割り当て情報に基づき、全てのマーカが割り当てられます)

en: File could not be opened
ja_JP: ファイルが開けませんでした

en: File could not be parsed
ja_JP: ファイルを読解することができませんでした

en: File could not be read
ja_JP: ファイルが読込めませんでした。

en: File could not be written
ja_JP: ファイルに書き込めませんでした

en: File missing
ja_JP: ファイル無し

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: File type
ja_JP: ファイルタイプ

en: Filename missing
ja_JP: ファイル名がありません

en: Filipino
ja_JP: フィリピン語

en: Fill
ja_JP: フィル

en: Fill color
ja_JP: 塗りつぶし色

en: Fill opacity
ja_JP: 塗りつぶし透明度

en: Fill rule
ja_JP: フィル規則

en: Filter logic "and" will only show markers that are assigned to all selected filters at the same time. This is almost never desired. Please only change this if you are sure it is the correct setting for your map
ja_JP: フィルター論理"and"は、同時選択のフィルター全てを適用したマーカーのみを表示します。これが好ましい結果であるということは殆んど無いでしょう。地図の設定が正しいことに自信がある時だけ変更してください。

en: Filter mode
ja_JP: フィルターモード

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Filters control
ja_JP: フィルター制御

en: Find a location
ja_JP: 場所を見つける

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: First name
ja_JP: 姓

en: Fit all markers
ja_JP: 全マーカーをマップ上に表示

en: Fit markers after searching
ja_JP: 検索後マーカーを全表示

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
ja_JP: 修正済み(ファイル中に割当情報が存在しても、全てのマーカは選択されたマップに割り当てされます)

en: Fixed zoom level
ja_JP: 固定ズームレベル

en: Follow @MapsMarker on Twitter
ja_JP: ツイッターで @MapsMarker をフォロー

en: Follow MapsMarker on Facebook
ja_JP: フェースブックで MapsMarker をフォローする

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
ja_JP: コミュニティで作成されているカスタムレイヤーおよび WMS サービスについては、 %1$s を参照ください。

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
ja_JP: 対応するジオコーディングプロバイダの比較をするには %1$s 参照下さい

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
ja_JP: 無料のLocationIQ ジオコーディングAPI キーの入手方法の手順については、%1$s を参照

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
ja_JP: MapQuest ジオコーディング API キーの入手方法については、 %1$s を参照ください。

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
ja_JP: 無料のTomTom ジオコーディングAPIキーを入手する方法については、%1$sを参照下さい。

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
ja_JP: エクスポート機能及び出力ファイルを別フォーマットに変換する方法については、%1$sを参照下さい。

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
ja_JP: インポート機能、ファイル要求およびフォーマット間の変換についてのチュートリアルについては、%1$sを参照下さい。

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
ja_JP: Maps Marker アフィリエイトプログラム及びアフィリエイト ID の取得方法についての情報は、 %1$s を参照ください。

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
ja_JP: 使用制限条項、価格、使用上限ならび Google ジオコーディング API キーの登録方法については、 %1$s を参照ください。

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
ja_JP: 利用規約、価格、使用制限、その他については %1$s を参照。

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Free trial license valid until
ja_JP: 無料試用ライセンスの有効期限は

en: French
ja_JP: フランス語

en: French (Canada)
ja_JP: フランス語 (カナダ)

en: French (France)
ja_JP: フランス語 (フランス)

en: Frontend
ja_JP: フロントエンド

en: Fullscreen
ja_JP: フルスクリーン

en: Fullscreen button
ja_JP: フルスクリーン表示ボタン

en: Fullscreen endpoint
ja_JP: フルスクリーン・エンドポイント

en: Fullscreen map
ja_JP: フルスクリーンマップ

en: GPX control
ja_JP: GPX制御

en: GPX download
ja_JP: GPX ダウンロード

en: GPX download button
ja_JP: GPX ダウンロード用ボタン

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: GPX トラック <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
ja_JP: GPX トラック

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: General
ja_JP: 一般

en: GeoJSON button
ja_JP: GeoJSONボタン

en: GeoJSON export
ja_JP: GeoJSON のエクスポート

en: GeoRSS export
ja_JP: GeoRSS のエクスポート

en: GeoRss button
ja_JP: GeoRssボタン

en: Geocoding
ja_JP: ジオコーディング

en: Geocoding bounds
ja_JP: ジオコーディング境界

en: Geocoding control
ja_JP: ジオコーディング制御

en: Geocoding error
ja_JP: ジオコーディングエラー

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
ja_JP: ジオコーディングとは地点表記 - 住所、名前や場所など - を地球表面の地点に変換する工程を意味します。

en: Geocoding provider
ja_JP: ジオコーディングのプロバイダ

en: Geocoding settings
ja_JP: ジオコーディングの設定

en: Geolocation error
ja_JP: ジオロケーションのエラー

en: Georgian
ja_JP: ジョージア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: German (Germany)
ja_JP: ドイツ語 (ドイツ)

en: Gesture handling
ja_JP: ジェスチャーによる操作

en: Get a non-expiring license key
ja_JP: 無期限のライセンスキーを取得

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
ja_JP: %1$s で無期限のライセンスキーを取得して以下で有効化して下さい。

en: Get directions
ja_JP: ルート検索する

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
ja_JP: GeoJSON, KML, GeoRSSエクスポート・エンドポイントを全てのマップに対してグローバルに有効または無効にする

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
ja_JP: 全マップに対してフルスクリーン・エンドポイントを有効または無効にする

en: Google Maps (worldwide)
ja_JP: Google Maps (全世界)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
ja_JP: Google Maps  API プレミアムプランユーザのみ

en: Google Maps JavaScript API key
ja_JP: Google Maps  JavaScript API キー

en: Google styles
ja_JP: Google スタイル

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Grid lines color
ja_JP: グリッド線の色

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Gzip compression
ja_JP: Gizip圧縮

en: HERE Maps API key
ja_JP: HERE Maps APIキー

en: HTML filter for popups
ja_JP: ポップアップ用HTMLフィルタ

en: Hausa (Latin)
ja_JP: ハウサ語 (ラテンアルファベット)

en: Header and data size mismatch at row %1$u
ja_JP: 行%1$uでヘッダとデータサイズが食い違い

en: Health check
ja_JP: ヘルスチェック

en: Heart rate
ja_JP: 心拍数

en: HeavyVehicle
ja_JP: トラック

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height of the icons in pixels.
ja_JP: アイコンのピクセル高さ

en: Help & Support
ja_JP: ヘルプ＆サポート

en: Help translate Maps Marker Pro
ja_JP: Maps Marker Pro の翻訳に協力する

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
ja_JP: 各ユーザーの役割について、ここでバックエンド機能を設定することができます。管理者は、常にすべての機能が利用可能です。

en: Hide changelog
ja_JP: 変更履歴を非表示

en: Hide fields with no value
ja_JP: 値の無いフィールドを隠す

en: Hide minimap
ja_JP: ミニマップを非表示

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hourly
ja_JP: 時間毎

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
ja_JP: マップがどの頻度で変更される可能性があるか。この値はサーチエンジンに一般情報として提供されますが、ページがクロールされる回数と正確には相関しないかもしれません。追加情報は、 %1$s を参照ください。

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
ja_JP: 私は、 <a href="%1$s" target="_blank">サービス利用規約</a>及び<a href="%2$s" target="_blank">個人情報保護方針</a>を読みました

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon anchor
ja_JP: アイコンアンカー

en: Icon replaced successfully
ja_JP: アイコンが正しく置換えられました。

en: Icon size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Icon to replace
ja_JP: 置換えされるアイコン

en: Icons
ja_JP: アイコン

en: Icons directory
ja_JP: アイコンのディレクトリ

en: If a popup text is set, it will appear here
ja_JP: ポップアップテキストが設定された場合、ここに表示されます。

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
ja_JP: 空である場合、"WordPress アドレス (URL)" - %1$s - が使用されます

en: If empty, the entire planet will be searched.
ja_JP: 空欄時、全世界が検索される

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
ja_JP: 空欄であれば、WordPress の言語設定が使われます。

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
ja_JP: 有効である場合、マップの検索と挿入が簡単にできるように、投稿とページの編集画面上の TinyMCE エディタ上部に"マップを挿入"ボタンが追加されます

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, links to fullscreen maps will automatically be added to the sitemap.
ja_JP: 有効化されかつ、プラグイン %1$s が起動している場合、自動的にフルスクリーンへのリンクがサイトマップに追加されます。

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
ja_JP: 有効にすることで、マップのデータの読込み時間が改善されます。

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
ja_JP: 有効時、マップはビューポートで表示されてから読み込まれます。

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
ja_JP: 有効のとき、必要に応じてポップアップがロードされます。

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
ja_JP: 有効時、Wordpress 管理バーにドロップダウンメニューを表示

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
ja_JP: 有効の時、管理ダッシュボード上にウィジェットを表示し、mapsmarker.com より最新のマーカーとブログ記事を表示します

en: If enabled, the first available basemap will be used as a fallback whenever there are no other valid basemaps available for a given map (e.g. when the API key for the only added basemap is removed or no basemap was added to the map at all).
ja_JP: 有効時、与えられたマップ用に対する正しいベースマップが他に存在しない場合は常に、利用可能な最初のベースマップが代替として使用されます（例 単一のベースマップ用のAPIキーが削除された、又はマップにベースマップが全く追加されていない）。

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
ja_JP: 有効の場合、有害なプログラムが入り込まないよう、非対応タグはポップアップから削除されます。

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
ja_JP: セットすると境界内側のタイルのみを詠込みます

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
ja_JP: ダウンロードが自動で始まらない場合、<a href="%1$s">ここをクリック</a>してください

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
ja_JP: リストが左右に設定され、かつマップ幅がこの値より小さい場合、リストはマップの下に表示されます。

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
ja_JP: Google マップ API プレミアムプランを契約している場合、上記の承認方法を "%1$s" に変更し、Google からのウェルカムメールにある登録情報を以下にご記入ください。

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
ja_JP: ライセンスに関する問題については、<a href="%1$s" target="_blank">新たにサポート用チケットを発行して下さい</a>。

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ja_JP: Google マップを使用したい場合、 Google マップ JavaScript API キーを登録する必要があります。利用規約、価格、使用上限、その他については %1$s を参照ください。

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ja_JP: HERE Maps を利用したい時は、 HERE の個人アカウントを登録する必要があります。チュートリアル、利用制限、価格、使用上限、その他について、 %1$s を参照ください。

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ja_JP: Lima Labs マップを希望する場合は、Lima Labs の個人アカウントを登録する必要があります。サービスに関する取決め、価格、使用制限、その他については %1$s を参照下さい。

en: If you want to use Stadia Maps, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ja_JP: Stadia Mapsを使用したい場合、Stadiaの個人アカウントを登録する必要があります。チュートリアル、サービス規約、価格、使用制限その他については、 %1$sを参照下さい。

en: If you want to use Stadia geocoding, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ja_JP: Stadia ジオコーディングを使用したい場合は、Stadia の個人アカウントを登録する必要があります。使い方の説明、使用条項、価格、使用制限その他については %1$s を参照ください。

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ja_JP: TomTomマップを使用したい時は、TomTomの個人アカウントを登録する必要があります。 手順の解説、サービス利用規約、費用、及び利用制限については、%1$sを参照下さい。

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
ja_JP: 位置バイアスを掛けたくない場合、全世界を範囲とするよう位置を 0,0 に、かつ 半径を20000000 (2万キロ) に設定して下さい

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
ja_JP: 自身の言語が無いまたは完全に翻訳されていない場合は、どうぞウェブ方式の翻訳プラットフォームにて手伝って下さい:

en: Igbo
ja_JP: イボ語

en: Image format
ja_JP: 画像フォーマット

en: Imperial
ja_JP: 帝国単位

en: Imperial (metric)
ja_JP: 帝国単位 (計測単位)

en: Import markers
ja_JP: マーカをインポート

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
ja_JP: 重要: アクセス権の更新を購入後、注文を確定する為、ライセンスキー横の更新ボタンをクリックして下さい

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
ja_JP: 何か問題がある場合、いつでも<a href="%1$s">プラグインの設定をリセット</a>することが出来ます。

en: Inactive (API key required)
ja_JP: 無効 (API キーが必要)

en: Include specific maps
ja_JP: 特定のマップを含める

en: Indicator line color
ja_JP: インジケータの色

en: Indicator line width
ja_JP: インジケータの線幅

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Inertia
ja_JP: 慣性

en: Inertia deceleration
ja_JP: 慣性の減速

en: Inertia max speed
ja_JP: 慣性最大速度

en: Initial view
ja_JP: 初期ビュー

en: Insert map
ja_JP: マップを挿入

en: Installation finished - you can now start creating maps!
ja_JP: インストール完了 - マップの作成を開始することが出来ます！

en: Integration
ja_JP: 拡張

en: Interaction
ja_JP: やり取り

en: Interface language
ja_JP: インターフェースの言語

en: Invalid GeoJSON
ja_JP: GeoJSON が不正

en: Invalid JSON
ja_JP: JSONが不正

en: Invalid URL
ja_JP: URLが不正

en: Invalid data
ja_JP: 不正なデータ

en: Invalid filename
ja_JP: ファイル名が不正

en: Invalid format
ja_JP: フォーマットが不正です

en: Invalid header row
ja_JP: ヘッダ行の不正

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
ja_JP: 無効なライセンスキーです。ライセンスキーは %1$s で始まらなくてはいけません

en: Invalid map ID
ja_JP: マップIDが不正

en: Invalid marker ID
ja_JP: 不正なマーカーID

en: Invalid provider
ja_JP: 不正なプロバイダ

en: Invalid request
ja_JP: 不正な要求です

en: Invalid response
ja_JP: 不正な応答

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
ja_JP: タイル用のY軸番号付けを逆にする

en: Irish
ja_JP: アイリッシュ語

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Italian (Italy)
ja_JP: イタリア語 (イタリア)

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: JavaScript callback
ja_JP: JavaScript コールバック

en: Jump to marker
ja_JP: マーカーに移動

en: Jump to marker and zoom
ja_JP: マークにジャンプしてズーム

en: KML button
ja_JP: KMLボタン

en: KML export
ja_JP: KML エクスポート

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Keep current zoom level
ja_JP: 現在のズームレベルを保持

en: Keyboard navigation
ja_JP: キーボードによるナビゲーション

en: Keyboard pan delta
ja_JP: キーボード パン デルタ

en: Khmer
ja_JP: クメール語

en: Kinyarwanda
ja_JP: キニヤルワンダ語

en: Kiswahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Konkani
ja_JP: コンカニ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Kyrgyz
ja_JP: キルギス語

en: Language
ja_JP: 言語

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Latest available version:
ja_JP: 入手可能な最新バージョン:

en: Latest news
ja_JP: 最近のニュース

en: Latitude
ja_JP: 緯度

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
ja_JP: 緯度(南), 経度(西), 緯度(北), 経度(東)

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Layers
ja_JP: レイヤー

en: Layers control
ja_JP: レイヤー制御

en: Left
ja_JP: 左

en: Libraries, services and images
ja_JP: ライブラリー、サービスならび画像

en: License
ja_JP: ライセンス

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: License key missing
ja_JP: ライセンスキーが入力されていません

en: License registered to
ja_JP: ライセンスの供与先

en: License settings
ja_JP: ライセンス設定

en: Lima Labs API key
ja_JP: Lima Labs API キー

en: Line cap
ja_JP: ラインキャップ

en: Line color
ja_JP: 線色

en: Line join
ja_JP: 線接合

en: Line tension
ja_JP: ライン張力

en: Line width
ja_JP: 線長

en: Link target
ja_JP: ターゲットをリンク

en: List
ja_JP: リスト

en: List action
ja_JP: リストの挙動

en: List all maps
ja_JP: 全マップをリスト表示

en: List all markers
ja_JP: 全マーカーを一覧

en: List settings
ja_JP: 設定一覧を表示

en: Lithuanian
ja_JP: ロトアニア語

en: Loading changelog, please wait ...
ja_JP: 変更履歴を読込中、お待ち下さい...

en: Locate button
ja_JP: 位置表示ボタン

en: Location
ja_JP: 位置

en: Location biasing
ja_JP: 位置に対するバイアス

en: Location finder
ja_JP: 位置ファインダー

en: LocationIQ API key
ja_JP: LocationIQ APIキー

en: LocationIQ Geocoding API key
ja_JP: LocationIQ ジオコーディングAPI キー

en: LocationIQ can be used without an API key. A key can be obtained after registering a personal account, which allows to raise the usage limits. For a more information, please visit %1$s.
ja_JP: LocationIQはAPIキーなしでも使用できます。個人アカウントを登録後キーを入手すると使用上限を上げることができます。詳細は、%1$sを参照。

en: Locator
ja_JP: ロケーター

en: Locator fill color
ja_JP: ロケーターの塗りつぶし色

en: Locator fill opacity
ja_JP: ロケーターのフィルの透明度

en: Locator radius
ja_JP: ロケーター半径

en: Locator stroke
ja_JP: ロケーターのストローク

en: Locator stroke color
ja_JP: ロケーターのストローク色

en: Locator stroke weight
ja_JP: ロケーターのストローク重み

en: Logic
ja_JP: 論理

en: Longitude
ja_JP: 経度

en: Luxembourgish
ja_JP: ルクセンブルク語

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malay (Malaysia)
ja_JP: マレー語 (マレーシア)

en: Malayalam
ja_JP: ドラビダ語

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Manage GPX tracks
ja_JP: GPXトラックを管理

en: Manage icons
ja_JP: アイコンを管理する

en: Maori
ja_JP: マオリ語

en: Map
ja_JP: マップ

en: Map ID missing
ja_JP: Map IDがありません

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
ja_JP: 無効なライセンスの為、マップが表示されませんでした。詳細は、<a href="%1$s">ライセンスのページ</a>を参照して下さい。

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
ja_JP: <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> により作成されたマップは、不正なライセンスのため表示されません。詳細は、サイトの所有者にお尋ね下さい。

en: Map dimensions
ja_JP: マップのサイズ

en: Map lazy loading
ja_JP: マップの遅延ロード

en: Map missing
ja_JP: マップが存在しません

en: Map not found
ja_JP: マップが見つかりません

en: Map saved successfully
ja_JP: マップは正しく保存されました

en: Map settings for new maps
ja_JP: 新マップの設定

en: Map style
ja_JP: マップのスタイル

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
ja_JP: MapQuest ジオコーディング API では無料 API キーによって %1$s トランザクション/月および %2$s リクエスト/秒までの使用が可能です。要望があればより高い使用量が得られます - %3$s 。

en: MapQuest Geocoding API key
ja_JP: MapQuest ジオコーディング API キー

en: Maps
ja_JP: マップ

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
ja_JP: Maps Marker Pro - WordPress 用マッププラグインの第1位

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
ja_JP: Maps Marker Pro - プラグインの更新ファイルが入手可能です！

en: Maps Marker Pro 4 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating the old one.
ja_JP: Maps Marker Pro 4 は最初から完全にコードを書き直して、新規のデータベース構造を採用しています。結果、既存データを移行する必要があります。移行をできるだけリスク無しで行う為、プラグインフォルダの名前が変更され (WordPress からすれば別のプラグインと考えられている) 、新規のデータベースが作成されました。これによって、何か問題が生じた場合、単に本バージョンを無効化して 旧バージョンを再び有効化することで、旧バージョンのプラグインへ簡単に戻すことが可能です。

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
ja_JP: Maps Marker Pro はバージョン %1s から %2s に正しく更新されました！

en: Maps and markers
ja_JP: マップとマーカー

en: Maps deleted successfully
ja_JP: 正常にマップが削除されました

en: Maps per page
ja_JP: 1ページ当りのマップ数

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
ja_JP: MapsMarkerアフィリエイトプログラム - さあ登録して最大50%の歩合を受け取りましょう！

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
ja_JP: MapsMarker リセラープログラム　‐　20％引きで再販！

en: MapsMarker.com backlinks
ja_JP: MapsMarker.com バックリンク

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: Marker ID
ja_JP: マーカーID

en: Marker icon
ja_JP: マーカーのアイコン

en: Marker list
ja_JP: マーカーリスト

en: Marker mode
ja_JP: マーカーモード

en: Marker name
ja_JP: マーカー名

en: Marker saved successfully
ja_JP: マーカーは正しく保存されました

en: Marker settings for new markers
ja_JP: 新マップのマーカー設定

en: Marker with ID %1$s not found
ja_JP: ID %1$s のマーカーは見つかりませんでした。

en: Marker with ID %1$s updated
ja_JP: ID %1$sのマーカーが更新されました

en: Markers
ja_JP: マーカー

en: Markers deleted successfully
ja_JP: 正常にマーカが削除されました

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
ja_JP: マップ%1$sからマップ%2$sに、マーカーが正しく移行されました。

en: Markers per page
ja_JP: ページあたりマーカー数

en: Markers successfully assigned to map %1$s
ja_JP: マップ%1$sにマーカーが正しく割り当てられました。

en: Markers successfully removed from map %1$s
ja_JP: マップ%1$sからマーカーが正しく削除されました。

en: Max bounds
ja_JP: 跳ねの最大幅

en: Max cluster radius
ja_JP: クラスタ半径の最大値

en: Max height
ja_JP: 最大高さ

en: Max interval
ja_JP: 最大間隔

en: Max width
ja_JP: 最大幅

en: Max zoom
ja_JP: 最大ズーム

en: Maximum upload size exceeded
ja_JP: 最大アップロードサイズを超過しました

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
ja_JP: サーバでタイル取得可能な最大ズームレベル

en: Measure button
ja_JP: 測定ボタン

en: Metadata
ja_JP: メタデータ

en: Metadata could not be processed
ja_JP: メタデータを処理できませんでした

en: Method of travel
ja_JP: 旅行手段

en: Metric
ja_JP: 計測法

en: Metric (imperial)
ja_JP: 計測法 (帝国単位)

en: Metric units
ja_JP: メートル単位

en: Min width
ja_JP: 最小幅

en: Min zoom
ja_JP: 最小ズーム

en: Minimap
ja_JP: ミニマップ

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
ja_JP: ジオコーディングのプロバイダに要求を送るには最小限の文字を入力する必要があります。

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
ja_JP: サーバのタイルが表示可能な最小ズームレベル

en: Misc
ja_JP: その他

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
ja_JP: 未入力 (割当情報の無いマーカーが選択されたマップに割り当てられます)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
ja_JP: 欠如 (座標値が欠如したマーカーがジオコーディングされます)

en: Missing address for geocoding
ja_JP: ジオコーディング用のアドレスが欠如

en: Missing marker ID
ja_JP: マーカーIDの入力がありません

en: Missing or incomplete coordinates
ja_JP: 座標が抜けているか、不完全

en: Miter
ja_JP: マイター

en: Miter-Clip
ja_JP: マイタークリップ

en: Modified
ja_JP: 変更済み

en: Mongolian (Cyrillic)
ja_JP: モンゴル語 (キリル文字)

en: Monthly
ja_JP: 月毎

en: Move markers
ja_JP: マーカーを移動

en: Move markers to a map
ja_JP: マップにマーカーを移動

en: Move objects to map copies
ja_JP: オブジェクトをマップの複製に移動

en: Moving
ja_JP: 移動中

en: Moving time
ja_JP: 移動時間

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
ja_JP: マルチサイトのみ: サブサイトの設定も更新

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name of the layer
ja_JP: レイヤの名前

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
ja_JP: マップ又は API エンドポイントへのプリティリンク作成用に必要です

en: Nepali (Nepal)
ja_JP: ネパール語(ネパール)

en: Neutral Ground Truth (Latin)
ja_JP: 中立地上検証データ (ラテン語)

en: Neutral Ground Truth (Local)
ja_JP: 中立地上検証データ (現地語)

en: Never
ja_JP: やらない

en: New icons will be uploaded to the following directory
ja_JP: 新アイコンは以下のディレクトリにアップロードされます

en: New marker added
ja_JP: 新マーカーが追加されました

en: New shape settings
ja_JP: 新図形の設定

en: New shortcode
ja_JP: 新ショートコード

en: New tab
ja_JP: 新タブ

en: News via RSS
ja_JP: RSS 経由のニュース

en: News via email
ja_JP: ニュースをメールで発信

en: No elevation data available
ja_JP: 標高データ無し

en: No geographical data found
ja_JP: 地理データが見つかりませんでした

en: No issues have been found.
ja_JP: 問題は見つかりませんでした。

en: No limit
ja_JP: 限界なし

en: No maps selected
ja_JP: マップが選択されていません。

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
ja_JP: マップ用ショートコードが見つかりません - "移行を開始"をクリックして続けてください。

en: No markers are using the selected icon
ja_JP: 選択のアイコンにはマーカーは割当てられていません

en: No markers found
ja_JP: マーカーが見つかりませんでした

en: No markers selected
ja_JP: マーカが選択されていません

en: No preference
ja_JP: 指定なし

en: No preview
ja_JP: プレビューなし

en: No preview - save and reload to see changes
ja_JP: プレビュー無し ー 変更を見るには保存し再読込みしてください。

en: No results
ja_JP: 変化なし

en: No settings selected
ja_JP: 設定が選択されていません

en: No supported multilingual plugin found
ja_JP: 対応可能な多言語プラグインは見つかりませんでした

en: No supported multilingual plugin installed.
ja_JP: サポートできる多言語プラグインがインストールされていません。

en: No wrap
ja_JP: 重なりなし

en: None
ja_JP: 無し

en: None (geocoding disabled)
ja_JP: 無し (ジオコーディング無効)

en: Nonzero
ja_JP: 非ゼロ

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Norwegian (Bokmål)
ja_JP: ノルウェー語 (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
ja_JP: ノルウェー語(ニーノシュク)

en: Norwegian Bokmål
ja_JP: ノルウェー語ブークモール

en: Not assigned to any map
ja_JP: どのマップにも割当てされていません

en: Not used in any content
ja_JP: どのコンテンツにおいても使用されていません

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
ja_JP: 注意: マーカーは割付られていないだけで、消去はされていません

en: Now
ja_JP: 現在

en: Number of markers to show:
ja_JP: 表示マーカー数：

en: Odia
ja_JP: オリヤー語

en: Off
ja_JP: オフ

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
ja_JP: オフ (座標無しのマーカーはスキップされる)

en: Off (no changes to marker assignments)
ja_JP: オフ(マーカの割り当ては変更されない)

en: On
ja_JP: オン

en: On (all markers will be geocoded)
ja_JP: オン (全マーカーをジオコーディング)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
ja_JP: オン(インポートされたマーカは割り当てられる、又は割り当てが削除されます)

en: On demand
ja_JP: オンデマンド

en: Once
ja_JP: 一回

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
ja_JP: エラーが解決したら、更新ボタンをクリック願います。補助が更に必要である場合 は<a href="%1$s" target="_blank">サポートチケットを開く</a>。

en: One result
ja_JP: 1個の結果

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
ja_JP: 選択したマップに有効化された設定が適用されます。設定を有効化するには、チェックボックスをオンにしてください。

en: Only markers from these maps
ja_JP: マップ上のマーカーのみ

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
ja_JP: 問題が生じた、又はサポートからそうするよう推奨された場合にのみ、この WordPress フォルダの URL についてのオプションを設定して下さい

en: Opacity
ja_JP: 透過度

en: Opacity of the layer
ja_JP: レイヤの透明度

en: Open Media Library
ja_JP: オープンメディアライブラリ

en: Open link
ja_JP: リンクを開く

en: Open on hover
ja_JP: マウスを重ねた時に開く

en: Open popup
ja_JP: ポップアップを開く

en: Open popup and zoom
ja_JP: ポップアップを開いてズーム

en: Open standalone map in fullscreen mode
ja_JP: 独立マップをフルスクリーンモードで開く

en: Option A: activate an unexpiring license key
ja_JP: オプションA: 期限切れ無しのライセンスキーを有効にする

en: Option B: get a personalized trial license key
ja_JP: オプション B: 個人用に作成された試用ライセンスキー

en: Option C: get an anonymous trial license key
ja_JP: オプション C: 匿名の試用ライセンスキーを取得

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
ja_JP: KML ファイル中のマップ及びスクリーンオーバーレイへのバックリンクを非表示にするオプション

en: Optional comma-separated list of region codes, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will fully restrict the results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
ja_JP: オプションとして ccTLD (country code top-level domain) で規定されたリージョン・コードのコンマ分離リスト。
    このパラメータはジオコーダーからの結果を全面的に制限します。ccTLDのリストについては、%1$s を参照ください。

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
ja_JP: パイプ (|) で区切られたオプションの構成フィルター。各構成フィルターは構成部分からなります: 対になった値はジオコーダから結果を完全に制限します。詳細については、 %1$s を参照ください。

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
ja_JP: ccTLD (最上位ドメインの国コード) として指定されるオプションの地域コード。このパラメータはジオコーダからの結果に、完全に制限するほどではないが、影響を及ぼす。ccTLD のリストについては、%1$s を参照ください。

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Overlay
ja_JP: オーバーレイ

en: Overlays
ja_JP: オーバーレイ

en: PHP version
ja_JP: PHPバージョン

en: Pace
ja_JP: ペース

en: Pagination
ja_JP: ページ割付

en: Panel
ja_JP: パネル

en: Pedestrian
ja_JP: 徒歩

en: Permalinks
ja_JP: パーマリンク

en: Permalinks base URL
ja_JP: パーマリンク・ベースの URL

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
ja_JP: Maps Marker Pro API エンドポイントへのパーマリンクが正しく動作していない為、API リンク(全画面表示など)が動作しません。修正するには、<a href="%1$s">Wordpress 拡張設定</a>に移動し、 WordPress フォルダへの URL を選択肢"パーマリンク・ベースの URL"に追加して下さい。

en: Permalinks slug
ja_JP: パーマリンクスラグ

en: Permanent
ja_JP: 恒常的

en: Persian
ja_JP: ペルシャ語

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
ja_JP: %1$s 以外のバージョンから修復することにより、それらの既定値に戻ってしまうので、本バージョンの設定への追加、変更、または削除がなされることになることをご承知おきください。

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
ja_JP: ココをクリックして、Maps Marker Pro のインストールを完了して下さい

en: Please click here to renew your access to updates and support
ja_JP: アップデートおよびサポートへのアクセス権を更新するにはココをクリックして下さい

en: Please do not delete the old plugin until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
ja_JP: すべてのデータが正しく移行できたことを確認できるまで旧バージョンのプラグインを削除しないでください。あとで必要に応じて移行データで再び動作させることを可能にする為、%1$s および %2$s のデータベーステーブルのバックアップを作成することをおすすめします。

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
ja_JP: コンマ区切りのIDリスト (例 1, 2, 3) を入力ください。

en: Please enter a license key to continue.
ja_JP: ライセンスキーを入力して続けて下さい

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力して下さい (又は匿名の試用ライセンスキーを取得して下さい)

en: Please enter your first name
ja_JP: 名を入力してください

en: Please enter your last name
ja_JP: 姓を入力してください

en: Please go to the health page for more information.
ja_JP: 詳細情報はヘルスページで

en: Please go to the license page for more information.
ja_JP: 詳細は、ライセンスのページを参照ください。

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
ja_JP: ライセンスは有効化されたドメインに固定されていることに注意下さい。別のドメインでライセンスを使用したい場合、<a href="%1$s" target="_blank">このチュートリアル</a>を参照下さい

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
ja_JP: 使用中のキャッシュをすべて消去して下さい。マップが動作しなくなる可能性があります。

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
ja_JP: 個人用試用ライセンスとは異なり、試用ライセンスが期限切れになった時に<a href="%1s" target="_blank">サポートチケットを開く</a>ことやリマインダーを受け取ることが出来なくなることにご注意下さい。

en: Please note that marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
ja_JP: マーカーマップは廃止されましたが、旧版との互換性用として使用は可能です。しかし、同じように表示するにはショートコードに属性を追加する必要があります。この操作をプログラムで行うのは危険性が高い為、ショートコードを手動で入れ替えることが求められます。使用済みのショートコードのリスト及び更新の必要の有無について情報を得るため、移行チェックを実行してください。投稿とページ中のショートコードのみ検知可能な為、ウィジェットその他の場所でショートコードを使っているかどうか確認願います。移行チェックはマーカーマップ用のショートコードのみが関係します。レイヤーマップ用のショートコードは更新する必要はありません。

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
ja_JP: 現在サポートしているエンコーディングはUTF-8のみであることに注意下さい。

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
ja_JP: 選択したベースマップとオーバーレイにより、対応するマップの現在の設定を完全に上書きすることになることにご注意下さい。

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
ja_JP: アップデート及びサポートへのアクセス情報を更新し、プラグインを最新かつ安全のものにして下さい。

en: Please select the map you want to display
ja_JP: 表示させたいマップを選択ください。

en: Please select the map you would like to add.
ja_JP: 追加したいマップを選んで下さい。

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
ja_JP: お好みの経路案内プロバイダを選択してください。有効の場合、各マーカーのポップアップテキストに貼り付けられる経路案内に関するリンクに利用されます。

en: Plugin settings
ja_JP: ポリゴン設定

en: Plugin version
ja_JP: プラグインバージョン

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Polygon
ja_JP: 多角形

en: Polyline
ja_JP: 線分群

en: Popup
ja_JP: ポップアップ

en: Popup anchor
ja_JP: ポップアップアンカー

en: Popup lazy loading
ja_JP: ポップアップの遅延ロード

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja_JP: ポルトガル語(ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja_JP: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Position
ja_JP: 位置

en: Positon
ja_JP: 位置

en: Preferred route profile
ja_JP: 優先するルートプロファイル

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
ja_JP: CTRLキーを押しながらクリックして<b>ポイントを追加</b>

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
ja_JP: CTRLキーを押しながらクリックして<b>ライン作成を再開</b>

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
ja_JP: SHIFTキーを押しながらクリックして<b>ポイントを削除</b>

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
ja_JP: 下子午線周辺にレイヤが配置されないようにする

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Priority for maps
ja_JP: マップの優先度

en: Provider
ja_JP: プロバイダ

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Published
ja_JP: 発行済み

en: Published on %1$s
ja_JP: %1$s に発行

en: Punjabi
ja_JP: パンジャブ語

en: Punjabi (Arabic)
ja_JP: パンジャブ語 (アラブ文字)

en: Punjabi (Gurmukhi)
ja_JP: パンジャブ語 (グルムーキー文字)

en: Quechua (Peru)
ja_JP: ケチュア語 (ペルー)

en: Radius
ja_JP: 半径

en: Raster tiles
ja_JP: ラスタータイル

en: Rate limit savings and performance
ja_JP: 利用率上限の節約および性能

en: Recent markers
ja_JP: 最近作成したマーカー

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Rectangle
ja_JP: 矩形

en: Redirect to external GPX files
ja_JP: 外部GPXファイルにリダイレクトする

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
ja_JP: ダウロードボタンを押した時に内部GPXファイルの様に処理せず、外部GPXファイルにリダイレクトします。有効にすることで、サーバーとのトラフィックを節約しますが、GPXファイルをダウンロードせず、ブラウザーで開くようになります。

en: Region
ja_JP: 領域

en: Region codes
ja_JP: リージョンコード

en: Register strings
ja_JP: 文字列を登録

en: Register strings for translation
ja_JP: 翻訳のため文字列を登録する

en: Remove all markers from a map
ja_JP: 全てのマーカーをマップから削除

en: Remove markers
ja_JP: マーカーを削除する

en: Renew your access to updates and support
ja_JP: アップデートとサポートへのアクセス権を更新する

en: Replace
ja_JP: 置換える

en: Replace marker icons
ja_JP: マーカーアイコンを置換える

en: Replacement icon
ja_JP: 置換え用アイコン

en: Request parameter keys will be uppercase
ja_JP: パラメータキーが大文字であることを要求

en: Resellers
ja_JP: 再販業者

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
ja_JP: IDをリセット(新規にマップをID 1から始める)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
ja_JP: IDをリセット(新規にマーカをID 1から始める)

en: Reset button
ja_JP: リセットボタン

en: Reset database
ja_JP: データベースをリセット

en: Reset location
ja_JP: 位置のリセット

en: Reset map view
ja_JP: マップビューをリセット

en: Reset settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Responsive map
ja_JP: レスポンシブマップ

en: Restore backup
ja_JP: バックアップから修復

en: Restore completed successfully
ja_JP: 復元が正しく終了しました

en: Restrict to current view
ja_JP: 現在のビューに制限

en: Return images with transparency
ja_JP: 透明画像を返す

en: Reverse X-axis
ja_JP: X軸を逆向きにする

en: Reverse Y-axis
ja_JP: Y軸を逆向きにする

en: Right
ja_JP: 右

en: Role
ja_JP: 役割

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Romanian (Romania)
ja_JP: ルーマニア語 (ルーマニア)

en: Round
ja_JP: 円弧

en: Row %1$s in table %2$s could not be processed
ja_JP:  テーブル %2$s 内の%1$s 行は処理されませんでした

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Same tab
ja_JP: 同タブ

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save current values as defaults for new maps
ja_JP: 現在の値を新マップの既定値として保存

en: Save current values as defaults for new markers
ja_JP: 現在値を新マーカーの既定値として登録する

en: Scale
ja_JP: 尺度

en: Scheduled
ja_JP: 計画済み

en: Scottish Gaelic
ja_JP: スコットランドゲール語

en: Scroll wheel zoom
ja_JP: スクロールホイールによるズーム

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search and sort
ja_JP: 検索と並び替え

en: Search maps
ja_JP: マップを検索

en: Search markers
ja_JP: マーカーを検索

en: Security check failed
ja_JP: セキュリティチェックに失敗

en: Select all
ja_JP: 全てを削除

en: Select icons
ja_JP: 選択したアイコン

en: Select or Upload GPX file
ja_JP: GPX ファイルを選択またはアップロード

en: Select the map you want to display
ja_JP: 表示したいマップを選択

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
ja_JP: セルビア語 (キリル文字, ボスニアヘルツェゴビナ)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
ja_JP: セルビア語 (キリル文字, セルビア)

en: Serbian (Latin, Serbia)
ja_JP: セルビア語 (ラテンアルファベット, セルビア)

en: Sesotho sa Leboa
ja_JP: 北ソト語

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
ja_JP: ベータ版へのアップグレードを容易にしたい場合、有効に設定して下さい

en: Set view
ja_JP: ビューを設定

en: Setswana
ja_JP: セツワナ語

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings missing
ja_JP: 設定がありません

en: Settings reset successfully
ja_JP: 設定が正常にリセットされました

en: Settings saved successfully
ja_JP: 設定が正しく保存されました

en: Settings updated successfully
ja_JP: 設定が正常に更新されました

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
ja_JP: このタブがアクティブである間、フィルタ経由で追加された図形は表示されない

en: Share
ja_JP: 共有

en: Share URL
ja_JP: URLを共有

en: Share button
ja_JP: 共有ボタン

en: Share text
ja_JP: テキストを共有

en: Share window
ja_JP: ウインドウを共有

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
ja_JP: マップ追加用ショートコード - 例: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
ja_JP: 最短

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show QR code for fullscreen map
ja_JP: フルスクリーンマップへの QR コードを表示

en: Show address
ja_JP: 住所を表示

en: Show advanced settings
ja_JP: 詳細設定を表示

en: Show all available markers (disables individual filters)
ja_JP: 利用可能なマーカーを全部表示 (個別のフィルターを無効化)

en: Show bearings
ja_JP: 傾きを表示

en: Show bounds on hover
ja_JP: ポインタを重ねたときに領域を表示

en: Show clear button
ja_JP: 消去ボタンを表示

en: Show coordinates
ja_JP: 座標を表示

en: Show directions link
ja_JP: ルート検索のリンクを表示

en: Show end icon
ja_JP: 終点アイコンを表示

en: Show error tiles
ja_JP: エラーになったタイトルを表示

en: Show fullscreen link
ja_JP: フルスクリーンへのリンクを表示

en: Show health check:
ja_JP: ヘルスチェックを表示

en: Show imperial
ja_JP: 帝国単位を表示

en: Show in markers list
ja_JP: マーカーリストに表示

en: Show in popup
ja_JP: ポップアップに表示

en: Show interval markers
ja_JP: 区間マーカーを表示

en: Show location finder
ja_JP: 位置ファインダーの表示

en: Show location marker
ja_JP: ロケーションのマーカーを表示

en: Show marker
ja_JP: マーカーを表示

en: Show marker name
ja_JP: マーカー名を表示

en: Show me where I am
ja_JP: 私の位置を表示して下さい

en: Show metric
ja_JP: 単位を表示

en: Show minimap
ja_JP: ミニマップを表示

en: Show news and links:
ja_JP: ニュースとリンクを表示

en: Show popup
ja_JP: ポップアップを表示

en: Show prefix
ja_JP: 敬称を表示

en: Show release notes
ja_JP: リリースノートを表示

en: Show search and sort
ja_JP: 検索と並び替えを表示

en: Show start icon
ja_JP: 始点アイコンを表示

en: Show start/end icons
ja_JP: 開始/終了アイコンを表示

en: Show unit button
ja_JP: 単位ボタンを表示

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
ja_JP: 画像が読み込み出来ないタイルへの代用画像

en: Sindhi (Arabic)
ja_JP: シンド語 (アラビア語)

en: Single marker mode
ja_JP: シングルマーカーモード

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Sitemaps
ja_JP: サイトマップ

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Sort order
ja_JP: 並べ替え順

en: Sorting
ja_JP: ソート中

en: Source
ja_JP: 移動元

en: Source or target missing
ja_JP: ソースまたはターゲットがありません

en: Source or target not found
ja_JP: ソースまたはターゲットが見つかりません

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Spanish (Mexico)
ja_JP: スペイン語 (メキシコ)

en: Spanish (Spain)
ja_JP: スペイン語 (スペイン)

en: Spanish (United States)
ja_JP: スペイン語 (米国)

en: Spiderfy multiplier
ja_JP: Spiderfy 倍率

en: Spiderfy on every zoom
ja_JP: 各ズームレベルにSpiderfyを適用

en: Square
ja_JP: 正方形

en: Stadia Geocoding API key
ja_JP: Stadia ジオコーディング API キー

en: Stadia Maps API key
ja_JP: Stadia Maps APIキー

en: Stamen has discontinued their tile hosting services and partnered with with Stadia Maps to provide tile hosting. In order to continue using Stamen map tiles, you need to register a free Stadia Maps account and obtain an API key. For more information on how to set up Stadia Maps, please <a href="%1$s">click here</a>.
ja_JP: Stamenはホスティングサービスを終了し、ホスティング提供の為、Stadia Mapsと提携しました。Stamenマップのタイルを継続して使用するには、Stadia Mapsの無料アカウントに登録し、APIキーを入手する必要があります。Stadia Mapsの設定方法に関する詳細情報については、<a href="%1$s">ここをクリック</a>して下さい。.

en: Start
ja_JP: 開始

en: Start anonymous free 30-day trial period
ja_JP: 匿名で30日間の試用を開始する

en: Start export
ja_JP: エクスポート開始

en: Start full-text search
ja_JP: 全文検索を開始

en: Start icon
ja_JP: 開始のアイコン

en: Start import
ja_JP: インポート開始

en: Start migration
ja_JP: 移行を開始

en: Start personalized free 30-day trial period
ja_JP: 30日の試用期間を開始

en: Start typing for suggestions
ja_JP: 指摘のためタイプを開始してください。

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
ja_JP: 指摘のためタイプを開始してください。 (最小文字数 %1$s)

en: Sticky
ja_JP: 粘着的

en: Stop
ja_JP: 停止

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
ja_JP: タイルサーバーのサブドメインとして利用出来る文字列 (各文字がサブドメイン名)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
ja_JP: 全マップおよびマーカーの文字列は翻訳用に正しく登録されました

en: Stroke
ja_JP: ストローク

en: Stroke color
ja_JP: ストローク色

en: Stroke opacity
ja_JP: ストロークの透過度

en: Stroke weight
ja_JP: ストローク重み

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Subdomains
ja_JP: サブドメイン

en: Summary
ja_JP: 概要

en: Support
ja_JP: サポート

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Swedish (Sweden)
ja_JP: スウェーデン語 (スウェーデン)

en: Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Tajik (Cyrillic)
ja_JP: タジク語 (キリル文字)

en: Tamil
ja_JP: タミール語

en: Target
ja_JP: 移動先

en: Tatar (Cyrillic)
ja_JP: タタール語 (キリル文字)

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Temp directory
ja_JP: 一時的ディレクトリ

en: Test mode
ja_JP: テストモード

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
ja_JP: テストモードオフ - 変更はデータベースに保存されます。

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
ja_JP: テストモードオン - データベースは変更されません。

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
ja_JP: GPXファイルが取得できませんでした。サイト管理者にお尋ね下さい。

en: The URL points to a Web Map Service
ja_JP: URLがWeb Map Serviceを指す

en: The correct URL is: %1$s
ja_JP: 正しい URL: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
ja_JP: culture パラメータでは、地理要素、場所の名前、そして Bing マップ画像上のマップラベル向けの culture の言語が選択出来ます。対応済み cultures 向けに、ストリート名は local culture 用にローカライズされています。例えば、フランス内の地名をリクエストすると、ストリート名はフランス語にローカライズされます。それ以外にローカライズされた、例えば国名のようなデータ用には、ローカライズのレベルは各 culture で変化します。 例えば、culture コードの全部に"アメリカ合衆国" 向けのローカライズされた名前があるわけではありません。 詳細は %1$s を参照。

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
ja_JP: 位置結果を返す範囲 (メートル)。半径のバイアスを設定することより領域を指定出来ますが、結果を完全に指定領域内に制限することは出来ないこともあります。

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
ja_JP: 指定距離(メートル)内の位置の結果を返す。偏差を設定すると表示領域を返すことなりますが、指定領域全体を返すことにならないかもしれません。無効にするには0に設定して下さい。

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
ja_JP: エクスポート・エンドポイントが無効、よってこの設定の影響はありません

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
ja_JP: フルスクリーン・エンドポイントが無効、よってこの設定の影響はありません

en: The geolocation has been denied
ja_JP: ジオロケーションが拒否されました

en: The geolocation has failed for an unknown reason
ja_JP: ジオロケーションが、不明な原因により失敗しました。

en: The geolocation has timed out
ja_JP: ジオロケーションが時間切れになりました

en: The geolocation is unavailable
ja_JP: ジオロケーションが利用できません

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
ja_JP: バックエンドかつ (又は) フロントエンド上のマップで使用する言語。Google Maps 及び Bing マップ用言語は関連するベースマップ設定ページで別個に設定することが可能であることをご理解下さい。

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
ja_JP: 結果を返す時の言語。対応している言語については、%1$s を参照ください。

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
ja_JP: コントロール、著作権の注意事項ならびラベルに関する名前のようなテキスト情報を表示させる時に言語が使用されます。

en: The map is not used in any content.
ja_JP: このマップは、どのコンテンツにおいても使用されていません。

en: The map is used in the following content:
ja_JP: マップは以下のコンテンツで使用されています:

en: The marker has been moved since this address was selected and may no longer correspond to the correct location.
ja_JP: 選択された住所が、現在正確な位置に対応していない可能性があるので、マーカーを移動しました。

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
ja_JP: 位置情報を取得したい地点。緯度経度で指定 (例 %1$s)。

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
ja_JP: あなたのサイト上の他の URL に比較してのマップの優先順位。

en: The selected file (%1$s) exceeds the maximum upload file size on your server (%2$s)
ja_JP: 選択されたファイル (%1$s) は、あなたのサーバーのアップロード上限ファイルサイズ (%2$s) を超過しています

en: The tiles are non-geographical
ja_JP: タイルは地理的ではありません

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ja_JP: アイコンの "チップ" の x 座標 (左上隅からの相対位置)

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
ja_JP: ポップアップアンカーのx座標 (アイコンのアンカーに対して)

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ja_JP: アイコンの"tip"の ｙ 座標 (左上隅からの相対位置)

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
ja_JP: ポップアップアンカーのy座標 (アイコンのアンカーに対して)

en: There are %1$s unassigned markers.
ja_JP: 未割当のマーカーが%1$sあります

en: There are issues with your installation.
ja_JP: インストールに問題があります。

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
ja_JP: これにはカスタムレイヤー、マップ、マーカー、ならび相互関係が含まれます。設定は別にバックアップする必要があります。

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
ja_JP: このマーカーでは、マーカーマップに対応していない、カスタムオーバーレイかつ/または WWS レイヤーが使用されています。このマーカーについてマップを作成し、旧版のショートコードを新板のマップショートコードで置き換えてください。

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
ja_JP: この操作によって Maps Marker Pro のデータベースがリセットされます。カスタムレイヤー、マップ、マーカー、ならび相互関係のすべてが削除されます。設定には影響が及びません。

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
ja_JP: この操作によって選択された Maps Marker Pro の設定が既定値にリセットされます。

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
ja_JP: プラグインの問題と互換性をテストします

en: Ticks font color
ja_JP: 目盛フォントの色

en: Tigrinya
ja_JP: ティグリニャ語

en: Tiles courtesy of
ja_JP: タイルは以下のご厚意による

en: Time
ja_JP: 時刻

en: TinyMCE button
ja_JP: TinyMCE ボタン

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
ja_JP: ジオコーディングの機能を使用するには、<a href="%1$s" target="_blank">ジオコーディング設定</a>にある一つ以上のプロバイダを有効化して下さい。

en: TomTom API key
ja_JP: TomTom APIキー

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
ja_JP: TomTomジオコーディングAPIでは無料APIキーを用いて、 %1$sトランザクション/月かつ最大%2$s要求/秒まで利用することができます。それより上の制限については要望により入手可能です- %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
ja_JP: TomTom ジオコーディングAPIキー

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tooltip
ja_JP: ツールチップ

en: Tooltip background color
ja_JP: ツールチップの背景色

en: Tooltip font color
ja_JP: ツールチップのフォント色

en: Top
ja_JP: トップ

en: Total
ja_JP: 合計

en: Total maps:
ja_JP: マップ総数:

en: Total markers:
ja_JP: マーカー総数:

en: Track
ja_JP: トラック

en: Track color
ja_JP: トラックの色

en: Track name
ja_JP: トラック名

en: Track opacity
ja_JP: トラックの透明度

en: Track smooth factor
ja_JP: トラックの平滑度

en: Track weight
ja_JP: トラックの重み

en: Trademarks and copyright
ja_JP: 登録商標と著作権

en: Transit
ja_JP: 乗り換え

en: Translate
ja_JP: 翻訳する

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Transparent tiles
ja_JP: 透明タイル

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turkmen (Latin)
ja_JP: トゥルクメン語 (ラテンアルファベット)

en: Turn off measuring
ja_JP: 計測をオフ

en: Turn on measuring
ja_JP: 計測をオン

en: Tutorial and example styles
ja_JP: チュートリアルと例の様式

en: Two finger zoom
ja_JP: 2本指ズーム

en: Type
ja_JP: 種別

en: Typeahead suggestions character limit
ja_JP: ヒント用タイプ先頭文字の上限数

en: Typing interval delay
ja_JP: タイプ間隔遅延

en: URL missing
ja_JP: URLがありません

en: URL template for the tile server
ja_JP: タイルサーバーへのURLテンプレート

en: Uighur
ja_JP: ウィグル語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Unable to determine delimiter
ja_JP: 区切り文字が決定できません

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
ja_JP: 不運にもAlgoliaはジオコーディングサービスを停止しました。ジオコーディングを再開するには、利用可能な他のプロバイダのAPIキーを少なくとも１つ登録して新規の既定値として有効化する必要があります。登録やジオコーディングの設定のしかたについての詳細は<a href="%1$s">ここをクリック</a>願います。

en: Unit
ja_JP: 単位

en: Units
ja_JP: 単位

en: Until pan
ja_JP: パンまで

en: Until pan or zoom
ja_JP: パンまたはズームするまで

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update GPX
ja_JP: GPX を更新

en: Update existing, add remaining
ja_JP: 既存のものを更新し、残りを追加する

en: Update frequency
ja_JP: 更新頻度

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
ja_JP: 更新手順: プラグインを更新する権利が消失しているので、<a href="%1$s">管理者</a>にお問い合わせください。

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
ja_JP: 更新手順: 更新は<a href="%1$s">更新用ページ</a> から始めて下さい。

en: Update markers
ja_JP: マーカーを更新

en: Update settings
ja_JP: 設定を更新

en: Updated
ja_JP: 更新済み

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload new icon
ja_JP: 新アイコンをアップロード

en: Uppercase parameters
ja_JP: 大文字パラメータ

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Use %1$s + scroll to zoom the map
ja_JP: マップのズームに%1$s + scroll を使用

en: Use bounds
ja_JP: 範囲を使用

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
ja_JP: マップのズームに ctrl + scroll を使用

en: Use the following directions provider
ja_JP: 次のルート検索プロバイダを使用

en: Use tools
ja_JP: ツールを使う

en: Use two fingers to move the map
ja_JP: マップの移動に指2本を使用

en: Used in content
ja_JP: コンテンツで使用

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
ja_JP: フルスクリーンマップまたは API エンドポイントへのプリティリンクを作成するのに使用

en: Uyghur
ja_JP: ウイグル語

en: Uzbek
ja_JP: ウズベク語

en: Uzbek (Latin)
ja_JP: ウズベク語 (ラテンアルファベット)

en: Valencian
ja_JP: バレンシア語

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version of the service to use
ja_JP: 使用するサービスのバージョン

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View fullscreen
ja_JP: フルスクリーン表示

en: View maps
ja_JP: マップを表示

en: View markers
ja_JP: マーカーを表示

en: View post
ja_JP: 投稿を表示

en: View release notes
ja_JP: リリースノートを見る

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
ja_JP: バックアップから修復した場合、Maps Marker Pro のデータベース全体が削除され、バックアップファイルのデータに変更されます。この操作は元に戻せません。

en: WARNING: this cannot be undone.
ja_JP: 警告: この操作は元に戻せません。

en: WMS settings
ja_JP: WMS 設定

en: Walking
ja_JP: 歩行

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with this installation of Maps Marker Pro will be deleted and replaced with the data from the old plugin (which will remain unchanged). This cannot be undone.
ja_JP: 警告: 自己のデータを移行した場合、Maps Maker Proの本バージョンにより作成されたマップやマーカーはいかなるものでも削除され、古いプラグイン(将来変更の予定なし)からのデータによって置き換えられます。この処理は元に戻せません。

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
ja_JP: 警告: 行 %2$s (%3$s) 中の %1$s 用の値が不正です - 代わりに現在値 %4$s を使用します

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
ja_JP: 警告: プロダクションサイトでは推奨されません - 自己責任で使用下さい！

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
ja_JP: 警告: Maps Marker Pro ついての、アップデート版とサポートへのアクセス有効期限が切れています！

en: Warning: your license is invalid!
ja_JP: 警告: ライセンスが不正です！

en: Waypoints
ja_JP: ウェイポイント

en: Waypoints radius
ja_JP: ウェイポイント半径

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
ja_JP: 私たちは OpenStreetMap を推奨しますが、Google Mapsも使用したい場合、"<a href="%1$s" target="_blank">Google MapsJavascript APIキー</a>" を登録する必要があります。

en: Weekly
ja_JP: 週毎

en: Weighting method of routing
ja_JP: ルーティングの重み付け方法

en: Welsh
ja_JP: ウェールズ語

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
ja_JP: 最長距離を選ばずに場所を検索した場合、マップはこのレベル(無効化は0)までズームします。

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
ja_JP: マップの縁を越えてパン操作すると、マーカーのようなオブジェクトは滑らかに新規に作成したマップの複製に移動します。

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
ja_JP: ジオコーディングのバッチ処理の利用時、又は不明確な結果が帰ってきた時、提供されたボックス領域内の結果は全て結果一覧の最上部に移動します。下記にオーストリアのウィーンにおける例を示します:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
ja_JP: 選択したベースマッププロバイダからマップタイルを取得出来ない時に代用されるエラー画像を表示させるかどうか。無効にした時は、マップには取得失敗したタイル部分に空の四角が表示されます。

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
ja_JP: レイヤがベースマップ又はオーバーレイとして扱うか

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width of the icons in pixels.
ja_JP: アイコンのピクセル幅

en: Width unit
ja_JP: 幅の単位

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
ja_JP: フルスクリーンマップへのリンクがモバイル機器のホーム画面に追加される場合に使用されます。空欄である場合、Maps Marker Pro のロゴが使用されます。

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
ja_JP: 単位設定により、キロ毎又はマイル毎にマーカーを表示

en: Wolof
ja_JP: ウォロフ語

en: WordPress Admin Bar integration
ja_JP: WordPress 管理バーとの統合

en: WordPress admin dashboard widget
ja_JP: WordPress 管理ダッシュボードウィジェット

en: WordPress integration
ja_JP: WordPress との融合

en: WordPress version
ja_JP: WordPressバージョン

en: Y-axis max value
ja_JP: Y軸最大値

en: Y-axis min value
ja_JP: Y軸最小値

en: Y-axis offset value
ja_JP: Y軸オフセット値

en: Yearly
ja_JP: 年毎

en: Yiddish
ja_JP: イディッシュ語

en: Yoruba
ja_JP: ヨルバ語

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
ja_JP: このサイトにおいては、30日間の無料試用が既に始まっています - 無料試用ライセンスキー: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
ja_JP: 現在お使いのバージョンは v%1$s ですが、プラグイン作成者が新機能、バグ修正、翻訳の更新などが実施済みの v%2$s へのアップデートを強く推奨しています。 (最新リリースの詳細は <a href="%3$s" target="_blank">このブログ記事</a> を参照)。

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
ja_JP: 現在相当旧式でMaps Marker Pro とは互換性の無いプラグイン "%1$s" が使用されています - 無効化してください。

en: You are within %1$s %2$s from this point
ja_JP: あなたはこの地点から %1$s %2$s 以内にいます

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
ja_JP:  <a href="%1$s">ツールのページ</a>にて設定をバックアップ、復元並びリセットが可能です。

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
ja_JP: 別のジオコーディングのプロバイダの選択が可能になっており、あなたの要求に対する最良の結果を得ることが出来ます。

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
ja_JP: バージョン %1$s を継続して使用することはできます。しかし、サポートシステムまたはバグ修正、新機能、最適化を含むアップデートを入手することはできなくなります。

en: You can copy existing maps and markers to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">データ移行ツール</a>を使って既存のマップとマーカーを本バージョンにコピーすることができます。

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
ja_JP: 組込済みのレイヤは、有効化又は無効化できます。レイヤが無効である時、マップを作成、編集、又は見ることはできません。登録が必要なレイヤをここで有効化しても資格(APIキーなど)が与えられるまでは利用できないことに注意してください。

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
ja_JP: Maps Marker Pro を30日間無料かつ義務を一切負うこと無く試用出来ます

en: You do not have the required capabilities to add maps.
ja_JP: マップを追加するのに必要な機能が備わっていません。

en: You do not have the required capabilities to add markers.
ja_JP: マーカーを追加するのに必要な機能が備わっていません。

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
ja_JP: あなたには、ID %1$sのマップを編集するのに必要な権限がありません。

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
ja_JP: あなたには、ID %1$sのマーカーを編集するのに必要な権限がありません。

en: You do not have the required capabilities to perform this action.
ja_JP: 本処理を実施する権限がありません

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
ja_JP: 位置と半径パラメータを渡すことで結果に対し指定円内へバイアスを掛けることになります。こうすることで Place Autocomplete サービスに対して、指定円内の結果表示を選ぶよう指示することになります。指定領域外の結果も表示されることもあります。このコンポーネントパラメータを使って、特定の国内における地点のみを表示させるよう結果にフィルタをかけることが出来ます。

en: You must agree to the ToS
ja_JP: ToS に合意する必要があります

en: You need to confirm this action
ja_JP: この操作を確認する必要があります。

en: You seem located outside the boundaries of the map
ja_JP: あなたは、現在マップ境界外にいるようです

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
ja_JP: 30日間の無料ライセンスキーが期限切れです。<a href="%1s" target="_blank">正式な Pro 版ライセンスキーを購入してから続けて下さい</a>

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
ja_JP: 30日間の試用キーは不正です。

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Zoom buttons
ja_JP: ズームボタン

en: Zoom in
ja_JP: ズームイン

en: Zoom level offset
ja_JP: ズームレベルオフセット値

en: Zoom out
ja_JP: ズームアウト

en: Zoom step
ja_JP: ズームステップ

en: all
ja_JP: 全て

en: click here for 1000+ free icons
ja_JP: ここをクリックして1000以上の無料のアイコンを入手

en: click here for more details
ja_JP: 詳細はここをクリック

en: click to sort
ja_JP: ソートするにはクリック

en: contributors
ja_JP: 協力者

en: culture code
ja_JP: カルチャーコード

en: days left
ja_JP: 日、残り

en: disabled
ja_JP: 無効

en: download GPX file
ja_JP: GPX ファイルをダウンロード

en: edit
ja_JP: 編集

en: enabled
ja_JP: 有効

en: feet
ja_JP: フィート

en: hide
ja_JP: 非表示

en: isiXhosa
ja_JP: イシコサ語

en: isiZulu
ja_JP: イシズル語

en: language code
ja_JP: 言語コード

en: markers
ja_JP: マーカー

en: meters
ja_JP: メートル

en: miles
ja_JP: マイル

en: nautical miles
ja_JP: 海里

en: none
ja_JP: 無し

en: of
ja_JP: の

en: open starter guide
ja_JP: スターターガイドを開く

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
ja_JP: openrouteservice.org (OpenStreetMap 基準, ヨーロッパのみ)

en: optional
ja_JP: オプション

en: required
ja_JP: 必要

en: results
ja_JP: 結果

en: settings
ja_JP: 設定

en: show
ja_JP: 表示

en: show all available changelogs
ja_JP: 入手可能な変更履歴全部を表示

en: translate
ja_JP: 翻訳する

en: under
ja_JP: の下

en: {s} - subdomain
ja_JP: {s} - サブドメイン

en: {x} and {y} - tile coordinates
ja_JP: {x} と {y} - タイル座標

en: {z} - zoom level
ja_JP: {z} - ズームレベル
