Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to hi_IN translation catalogue (1131 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस के लिए #1 मैपिंग प्लगइन

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
hi_IN: %1$s मार्कर जोड़े गए, %2$s मार्कर अपडेट किए गए, %3$s मार्कर छोड़े गए, %4$s त्रुटियां

en: (no name)
hi_IN: (कोई नाम नहीं)

en: (no title)
hi_IN: (कोई शीर्षक नहीं)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
hi_IN: <a href="%1$s">अपने प्लगइन को अद्यतित और सुरक्षित रखने के लिए कृपया अपडेट और समर्थन तक अपनी पहुंच को नवीनीकृत करें</a>।

en: A map with ID %1$s does not exist.
hi_IN: आईडी %1$s वाला नक्शा मौजूद नहीं है।

en: A marker with ID %1$s does not exist.
hi_IN: आईडी %1$s वाला मार्कर मौजूद नहीं है।

en: AJAX request
hi_IN: अजाक्स अनुरोध

en: API endpoint
hi_IN: एपीआई समापन बिंदु

en: API key missing
hi_IN: एपीआई कुंजी गुम है

en: API key required
hi_IN: एपीआई कुंजी की आवश्यकता है

en: Access to updates and support valid until
hi_IN: अपडेट तक पहुंच और समर्थन तक मान्य है

en: Action
hi_IN: गतिविधि

en: Activate
hi_IN: सक्रिय

en: Add
hi_IN: जोड़ना

en: Add Map
hi_IN: मानचित्र जोड़ें

en: Add basemap
hi_IN: बेसमैप जोड़ें

en: Add close button
hi_IN: बंद करें बटन जोड़ें

en: Add filter
hi_IN: फ़िल्टर जोड़ें

en: Add from GeoJSON
hi_IN: जियोसन से जोड़ें

en: Add map
hi_IN: मानचित्र जोड़ें

en: Add maps
hi_IN: नक्शे जोड़ें

en: Add marker
hi_IN: मार्कर जोड़ें

en: Add markers
hi_IN: मार्कर जोड़ें

en: Add new layer
hi_IN: नई परत जोड़ें

en: Add new map
hi_IN: नया नक्शा जोड़ें

en: Add new marker
hi_IN: नया मार्कर जोड़ें

en: Add or edit map
hi_IN: नक्शा जोड़ें या संपादित करें

en: Add or edit marker
hi_IN: मार्कर जोड़ें या संपादित करें

en: Add overlay
hi_IN: ओवरले जोड़ें

en: Add popup to track
hi_IN: ट्रैक करने के लिए पॉपअप जोड़ें

en: Add/edit custom layer
hi_IN: कस्टम परत जोड़ें/संपादित करें

en: Added shapes
hi_IN: जोड़े गए आकार

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
hi_IN: नया अनुवाद जोड़ना या किसी मौजूदा को अपडेट करना काफी आसान है - अधिक जानकारी के लिए कृपया %s पर जाएँ।

en: Address
hi_IN: पता

en: Adds a map shortcode.
hi_IN: एक नक्शा शोर्ट जोड़ता है।

en: Admin area
hi_IN: प्रशासन क्षेत्र

en: Advanced
hi_IN: विकसित

en: Affiliate ID
hi_IN: संबद्ध आईडी

en: Affiliates
hi_IN: सहबद्धों

en: Afrikaans
hi_IN: दी

en: Albanian
hi_IN: अल्बानियन

en: All
hi_IN: सभी

en: All maps
hi_IN: सभी नक्शे

en: All markers
hi_IN: सभी मार्कर

en: All markers except from these maps
hi_IN: इन मानचित्रों को छोड़कर सभी मार्कर

en: Allowed file types
hi_IN: अनुमत फ़ाइल प्रकार

en: Also load shapes for added filters
hi_IN: अतिरिक्त फ़िल्टर के लिए आकार भी लोड करें

en: Always
hi_IN: हमेशा

en: Amharic
hi_IN: अम्हारिक्

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
hi_IN: यदि आप बिंग मैप्स का उपयोग करना चाहते हैं तो एपीआई कुंजी आवश्यक है। एपीआई कुंजी कैसे प्राप्त करें, इस बारे में अधिक जानकारी के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: An unknown error has occured
hi_IN: एक अज्ञात त्रुटि हुई है

en: And
hi_IN: और

en: App Code
hi_IN: ऐप कोड

en: App ID
hi_IN: ऐप आईडी

en: App icon URL
hi_IN: ऐप आइकन यूआरएल

en: Apply
hi_IN: लागू करना

en: Apply settings to all maps
hi_IN: सभी नक्शों पर सेटिंग लागू करें

en: Apply settings to all markers
hi_IN: सभी मार्करों पर सेटिंग्स लागू करें

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
hi_IN: इन मानचित्रों को निर्दिष्ट सभी मार्करों पर सेटिंग्स लागू करें (फ़िल्टर के माध्यम से जोड़े गए मार्करों पर लागू नहीं होंगे)

en: Apply settings to these maps
hi_IN: इन नक्शों पर सेटिंग लागू करें

en: Apply settings to these markers
hi_IN: इन मार्करों पर सेटिंग्स लागू करें

en: Arabic
hi_IN: अरबी

en: Arabic (Saudi Arabia)
hi_IN: अरबी (सऊदी अरब)

en: Arcs
hi_IN: आर्क्स

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
hi_IN: क्या आप वाकई चयनित परतों को चयनित मानचित्रों पर लागू करना चाहते हैं? इसे असंपादित नहीं किया जा सकता है।

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप चुनी हुई सेटिंग्स को चयनित नक्शों पर लागू करना चाहते हैं? इसे असंपादित नहीं किया जा सकता है।

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप चुनी हुई सेटिंग्स को चयनित मार्करों पर लागू करना चाहते हैं? इसे असंपादित नहीं किया जा सकता है।

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
hi_IN: क्या आप वाकई आईडी %1$s वाले मानचित्र को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
hi_IN: क्या आप वाकई %1$s आईडी वाले मार्कर को हटाना चाहते हैं

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
hi_IN: क्या आप वाकई चयनित आइकन हटाना चाहते हैं? इसे असंपादित नहीं किया जा सकता है!

en: Are you sure you want to delete this marker?
hi_IN: क्या आप वाकई इस मार्कर को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
hi_IN: क्या आप वाकई इन आइकन को बदलना चाहते हैं? इसे असंपादित नहीं किया जा सकता है।

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
hi_IN: क्या आप वाकई सेटिंग्स को उनके डिफ़ॉल्ट पर रीसेट करना चाहते हैं? इसे असंपादित नहीं किया जा सकता है!

en: Are you sure?
hi_IN: क्या आपको यकीन है?

en: Armenian
hi_IN: अर्मेनियाई

en: Ascending
hi_IN: आरोही

en: Assamese
hi_IN: असमिया

en: Assign all unassigned markers to a map
hi_IN: सभी अनिर्दिष्ट मार्करों को मानचित्र पर असाइन करें

en: Assign markers
hi_IN: मार्कर असाइन करें

en: Assign markers to this map
hi_IN: इस मानचित्र पर मार्कर असाइन करें

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
hi_IN: चयनित मार्करों को मानचित्र पर आईडी %1$s के साथ असाइन करें

en: Assigned to map
hi_IN: नक्शा सौंपा

en: Assignment mode
hi_IN: असाइनमेंट मोड

en: Assignments
hi_IN: कार्य

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
hi_IN: ध्यान दें: यदि आप सामग्री में एम्बेड किए गए शॉर्टकोड के बाद शोर्टकोड बदलते हैं, तो इन पृष्ठों पर शोर्टकोड को मैन्युअल रूप से बदलना होगा। अन्यथा, ये मानचित्र प्रदर्शित नहीं होंगे!

en: Attribution
hi_IN: आरोपण

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
hi_IN: परत सक्रिय होने पर मानचित्र पर दिखाने के लिए एट्रिब्यूशन टेक्स्ट

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
hi_IN: Google मैप्स एपीआई प्रीमियम प्लान ग्राहकों के लिए प्रमाणीकरण

en: Authentication method
hi_IN: प्रमाणन विधि

en: Auto
hi_IN: ऑटो

en: Auto close
hi_IN: ऑटो बंद

en: Automatic (use WordPress default)
hi_IN: स्वचालित (वर्डप्रेस डिफ़ॉल्ट का उपयोग करें)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
hi_IN: स्वचालित (वर्डप्रेस भाषा सेटिंग का उपयोग करें)

en: Automatic (use the browser language setting)
hi_IN: स्वचालित (ब्राउज़र भाषा सेटिंग का उपयोग करें)

en: Autostart
hi_IN: ऑटो स्टार्ट

en: Available placeholders
hi_IN: उपलब्ध प्लेसहोल्डर्स

en: Available providers
hi_IN: उपलब्ध प्रदाता

en: Azerbaijani (Latin)
hi_IN: अज़रबैजानी (लैटिन)

en: Background color
hi_IN: पीछे का रंग

en: Backup and restore
hi_IN: बैकअप और पुनर्स्थापना

en: Backup completed successfully
hi_IN: बैकअप सफलतापूर्वक पूरा हुआ

en: Backup or restore settings
hi_IN: बैकअप या सेटिंग्स पुनर्स्थापित करें

en: Backup, restore & reset
hi_IN: बैकअप, पुनर्स्थापित करें और रीसेट करें

en: Bangla (Bangladesh)
hi_IN: बांग्ला (बांग्लादेश)

en: Bangla (India)
hi_IN: बांग्ला (भारत)

en: Basemap
hi_IN: आधार नक्शा

en: Basemaps
hi_IN: बेसमैप्स

en: Basque
hi_IN: बस्क

en: Batch update layers
hi_IN: बैच अद्यतन परतें

en: Batch update map settings
hi_IN: बैच अद्यतन नक्शा सेटिंग्स

en: Batch update markers
hi_IN: बैच अद्यतन मार्कर

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
hi_IN: इससे पहले कि आप एक नया समर्थन टिकट पोस्ट करें, कृपया %1$s पर दिए गए निर्देशों का पालन करें ताकि सबसे सामान्य समस्याओं से निपटने के तरीके पर दिशानिर्देश मिल सकें।

en: Belarusian
hi_IN: बेलारूसी

en: Below
hi_IN: नीचे

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
hi_IN: नीचे आपकी वर्तमान सेटिंग्स हैं, जो JSON में एन्कोडेड हैं। बैकअप बनाने या पुनर्स्थापित करने के लिए कॉपी और पेस्ट का उपयोग करें।

en: Bengali
hi_IN: बंगाली

en: Beta testing
hi_IN: बीटा परीक्षण

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
hi_IN: बीटा परीक्षण सक्षम है - अपडेट बीटा रिलीज़ चैनल से डाउनलोड किए जाएँगे। इन संस्करणों का उपयोग अपने जोखिम पर करें, क्योंकि वे अस्थिर हो सकते हैं, और फ़ीडबैक के लिए कृपया <a href="%1$s" target="_blank">हेल्पडेस्क</a> का उपयोग करें।

en: Bevel
hi_IN: झुकना

en: Bicycle
hi_IN: साइकिल

en: Bing Maps (worldwide)
hi_IN: बिंग मैप्स (दुनिया भर में)

en: Bing Maps API key
hi_IN: बिंग मैप्स एपीआई कुंजी

en: Bosnian
hi_IN: बोस्नियाई

en: Bosnian (Latin)
hi_IN: बोस्नियाई (लैटिन)

en: Bottom
hi_IN: तल

en: Bounce at zoom limits
hi_IN: ज़ूम सीमा पर बाउंस करें

en: Bounds
hi_IN: सीमा

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
hi_IN: सीमाएं शीर्ष-बाएं ओरिजिन वाले पिक्सेल में होंगी

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
hi_IN: बाउंटी हंटर्स चाहते थे - नकद और लाइसेंस कमाने के लिए सुरक्षा बग खोजें!

en: Box zoom
hi_IN: बॉक्स ज़ूम

en: Breakpoint
hi_IN: ब्रेकप्वाइंट

en: Bulgarian
hi_IN: बल्गेरियाई

en: Burmese
hi_IN: बर्मी

en: Butt
hi_IN: बट

en: Buttons
hi_IN: बटन

en: CSV
hi_IN: सीएसवी

en: Cancel
hi_IN: रद्द करना

en: Capabilities
hi_IN: क्षमताओं

en: Car
hi_IN: कार

en: Catalan
hi_IN: कातालान

en: Catalan Spanish
hi_IN: कैटलन स्पेनिश

en: Center
hi_IN: केंद्र

en: Center on map
hi_IN: मानचित्र पर केंद्र

en: Central Curdish
hi_IN: केंद्रीय दही

en: Change
hi_IN: परिवर्तन

en: Change icon
hi_IN: आइकॉन बदलें

en: Change marker icon
hi_IN: मार्कर आइकन बदलें

en: Change settings
hi_IN: सेटिंग्स परिवर्तित करना

en: Change units
hi_IN: इकाइयां बदलें

en: Changelog
hi_IN: बदलाव का

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
hi_IN: चेंजलॉग लोड नहीं किया जा सका, कृपया बाद में पुनः प्रयास करें।

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
hi_IN: खोजने के लिए देशों को बदलता है। आप दो-अक्षर वाले देश कोड (%1$s) की अल्पविराम से अलग की गई सूची पास कर सकते हैं।

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
hi_IN: खोजने के लिए देशों को बदलता है। आप दो-अक्षर या तीन-अक्षर वाले देश कोड (%1$s) की अल्पविराम से अलग की गई सूची पास कर सकते हैं।

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
hi_IN: परिणामों की भाषा बदलता है। आप दो अक्षरों वाला देश कोड (%1$s) पास कर सकते हैं।

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
hi_IN: परिणामों की भाषा बदलता है। आप IETF भाषा टैग पास कर सकते हैं (<a href="%1$s" target="_blank">समर्थित टैग</a>)।

en: Check migration
hi_IN: प्रवासन की जाँच करें

en: Chinese
hi_IN: चीनी

en: Chinese (Simplified)
hi_IN: सरलीकृत चीनी)

en: Chinese (Traditional)
hi_IN: चीनी पारंपरिक)

en: Chinese (simplified)
hi_IN: साधारण रूप में चीनी)

en: Chinese (traditional)
hi_IN: पारंपरिक चीनी भाषा)

en: Choose
hi_IN: चुनना

en: Circle
hi_IN: घेरा

en: Clear measurements
hi_IN: स्पष्ट माप

en: Clear measurements on stop
hi_IN: स्टॉप पर स्पष्ट माप

en: Click and drag to <b>move point</b>
hi_IN: <b>मूव पॉइंट</b> पर क्लिक करें और खींचें

en: Click behavior in view
hi_IN: व्यवहार को ध्यान में रखते हुए क्लिक करें

en: Click behavior out of view
hi_IN: व्यवहार को देखने से बाहर क्लिक करें

en: Click here for more info
hi_IN: अधिक जानकारी के लिए यहां क्लिक करें

en: Click to <b>finish line</b>
hi_IN: <b>फिनिश लाइन</b> के लिए क्लिक करें

en: Close
hi_IN: बंद करना

en: Clustering
hi_IN: क्लस्टरिंग

en: Collapsed
hi_IN: संक्षिप्त किए गए

en: Collapsed height
hi_IN: ढह गई ऊंचाई

en: Collapsed on mobile
hi_IN: मोबाइल पर गिर गया

en: Collapsed width
hi_IN: संकुचित चौड़ाई

en: Color
hi_IN: रंग

en: Columns
hi_IN: कॉलम

en: Comma-separated list of bounds
hi_IN: अल्पविराम से अलग की गई सीमाओं की सूची

en: Comma-separated list of layers to show
hi_IN: दिखाने के लिए परतों की अल्पविराम से अलग की गई सूची

en: Comma-separated list of styles
hi_IN: शैलियों की अल्पविराम से अलग की गई सूची

en: Components
hi_IN: अवयव

en: Condensed
hi_IN: सघन

en: Controls
hi_IN: नियंत्रण

en: Coordinates
hi_IN: COORDINATES

en: Could not parse settings
hi_IN: सेटिंग पार्स नहीं कर सके

en: Could not retrieve file
hi_IN: फ़ाइल पुनर्प्राप्त नहीं की जा सकी

en: Count
hi_IN: गिनती करना

en: Countries
hi_IN: देशों

en: Credentials missing or incomplete
hi_IN: क्रेडेंशियल गुम या अपूर्ण

en: Croatian
hi_IN: क्रोएशियाई

en: Culture parameter
hi_IN: संस्कृति पैरामीटर

en: Current page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ

en: Custom
hi_IN: रिवाज़

en: Custom JavaScript
hi_IN: कस्टम जावास्क्रिप्ट

en: Custom layers
hi_IN: कस्टम परतें

en: Czech
hi_IN: चेक

en: Daily
hi_IN: प्रतिदिन

en: Danish
hi_IN: दानिश

en: Dari
hi_IN: दारी

en: Data by
hi_IN: डेटा द्वारा

en: Data migration
hi_IN: आंकड़ों का विस्थापन

en: Data migration completed successfully
hi_IN: डेटा माइग्रेशन सफलतापूर्वक पूरा हुआ

en: Database error
hi_IN: डाटाबेस त्रुटि

en: Database reset successfully
hi_IN: डेटाबेस सफलतापूर्वक रीसेट किया गया

en: Date
hi_IN: तारीख

en: Date & time
hi_IN: दिनांक समय

en: Date format
hi_IN: तारिख का प्रारूप

en: Date type
hi_IN: दिनांक प्रकार

en: Default culture
hi_IN: डिफ़ॉल्ट संस्कृति

en: Default language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा

en: Default order by
hi_IN: द्वारा डिफ़ॉल्ट आदेश

en: Default sort order
hi_IN: डिफ़ॉल्ट क्रम क्रम

en: Default sorting
hi_IN: डिफ़ॉल्ट सॉर्टिंग

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
hi_IN: जियोकोडिंग प्रदाता को अनुरोध भेजे जाने से पहले चरित्र इनपुट के बीच मिलीसेकंड में देरी।

en: Delete
hi_IN: मिटाना

en: Delete all maps
hi_IN: सभी मानचित्र हटाएं

en: Delete all markers
hi_IN: सभी मार्कर हटाएं

en: Delete map
hi_IN: नक्शा हटाएं

en: Delete maps and assign markers to this map
hi_IN: मानचित्र हटाएं और इस मानचित्र पर मार्कर असाइन करें

en: Delete maps and assigned markers
hi_IN: नक्शे और असाइन किए गए मार्कर हटाएं

en: Delete maps and unassign markers
hi_IN: नक्शों को हटाएं और मार्करों को अनअसाइन करें

en: Delete marker
hi_IN: मार्कर हटाएं

en: Delete markers
hi_IN: मार्कर हटाएं

en: Delete other maps
hi_IN: अन्य नक्शे हटाएं

en: Delete other markers
hi_IN: अन्य मार्कर हटाएं

en: Delete selected
hi_IN: चयनित को हटाओ

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
hi_IN: चयनित मानचित्रों को हटाएं और उनके सभी मार्करों को आईडी %1$s वाले मानचित्र पर असाइन करें

en: Delete the selected maps and their markers?
hi_IN: चयनित नक्शों और उनके मार्करों को हटाएं?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
hi_IN: चयनित नक्शों को हटाएं और उनके मार्करों को अनअसाइन करें?

en: Delete the selected markers?
hi_IN: चयनित मार्कर हटाएं?

en: Descending
hi_IN: अवरोही

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Direction
hi_IN: दिशा

en: Directions
hi_IN: दिशा-निर्देश

en: Directions provider
hi_IN: दिशा प्रदाता

en: Disable at zoom
hi_IN: ज़ूम पर अक्षम करें

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
hi_IN: इस विकल्प को अक्षम करने से आप फ़िल्टर न किए गए पॉपअप प्रदर्शित कर सकते हैं और इसकी अनुशंसा केवल तभी की जाती है जब विशेष HTML टैग की आवश्यकता हो.

en: Distance
hi_IN: दूरी

en: Distance precision
hi_IN: दूरी सटीकता

en: Distance unit
hi_IN: दूरी इकाई

en: Distribute the license key to all subsites
hi_IN: सभी सबसाइट्स को लाइसेंस कुंजी वितरित करें

en: Double click zoom
hi_IN: ज़ूम पर डबल क्लिक करें

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Dragging
hi_IN: खींचना

en: Draw
hi_IN: चित्र बनाना

en: Draw circle
hi_IN: वृत्त खींचना

en: Draw marker
hi_IN: ड्रा मार्कर

en: Draw radius
hi_IN: त्रिज्या खींचे

en: Duplicate maps
hi_IN: डुप्लीकेट नक्शे

en: Duplicate maps and assign the same markers
hi_IN: नक़्शों की प्रतिलिपि बनाएँ और समान मार्कर असाइन करें

en: Duplicate markers
hi_IN: डुप्लिकेट मार्कर

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
hi_IN: चयनित नक्शों की प्रतिलिपि बनाएँ और उनके संबंधित मार्कर असाइन करें?

en: Duplicate the selected maps?
hi_IN: चयनित नक्शों की प्रतिलिपि बनाएँ?

en: Duplicate the selected markers?
hi_IN: चयनित मार्करों को डुप्लिकेट करें?

en: Duration
hi_IN: अवधि

en: Dutch
hi_IN: डच

en: Dutch (Netherlands)
hi_IN: डच (नीदरलैंड)

en: Edge buffer tiles
hi_IN: एज बफर टाइल्स

en: Edit
hi_IN: संपादन करना

en: Edit map
hi_IN: नक्शा संपादित करें

en: Edit marker
hi_IN: मार्कर संपादित करें

en: Edit other maps
hi_IN: अन्य मानचित्र संपादित करें

en: Edit other markers
hi_IN: अन्य मार्करों को संपादित करें

en: Edit post
hi_IN: संपादित पोस्ट

en: Elevation
hi_IN: ऊंचाई

en: Elevation chart
hi_IN: ऊंचाई चार्ट

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Enable
hi_IN: सक्षम

en: Enable / disable
hi_IN: अक्षम सक्षम

en: End
hi_IN: अंत

en: End icon
hi_IN: अंत चिह्न

en: English
hi_IN: अंग्रेज़ी

en: English (Australian)
hi_IN: अंग्रेजी (ऑस्ट्रेलियाई)

en: English (Great Britain)
hi_IN: अंग्रेजी (ग्रेट ब्रिटेन)

en: English (United Kingdom)
hi_IN: अंग्रेजी यूनाइटेड किंगडम)

en: English (United States)
hi_IN: अंग्रेजी संयुक्त राज्य)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
hi_IN: सभी मानचित्रों पर डिफ़ॉल्ट MapsMarker.com बैकलिंक को अपने व्यक्तिगत सहबद्ध लिंक से बदलने के लिए अपनी सहबद्ध आईडी दर्ज करें - आपको प्रो संस्करण की बिक्री से 50% तक कमीशन प्राप्त करने में सक्षम बनाता है।

en: Error
hi_IN: गलती

en: Error loading GPX
hi_IN: जीपीएक्स लोड करने में त्रुटि

en: Error: The local key is invalid for this license.
hi_IN: त्रुटि: इस लाइसेंस के लिए स्थानीय कुंजी अमान्य है।

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
hi_IN: त्रुटि: स्थानीय लाइसेंस कुंजी के साथ छेड़छाड़ की गई है या अमान्य है।

en: Error: The local license key is invalid for this location.
hi_IN: त्रुटि: इस स्थान के लिए स्थानीय लाइसेंस कुंजी अमान्य है।

en: Error: This license has an invalid status.
hi_IN: त्रुटि: इस लाइसेंस की स्थिति अमान्य है।

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
hi_IN: त्रुटि: यह लाइसेंस निलंबित कर दिया गया है। यह आमतौर पर तब होता है जब कोई व्यक्ति उसी डोमेन के लिए दूसरा परीक्षण लाइसेंस पंजीकृत करने का प्रयास करता है। <a href="%1s" target="_blank">कृपया इस डोमेन के लिए समाप्त न होने वाला लाइसेंस प्राप्त करने के लिए यहां क्लिक करें।</a>

en: Error: This license is pending review.
hi_IN: त्रुटि: यह लाइसेंस समीक्षा के लिए लंबित है।

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
hi_IN: त्रुटि: आपकी डाउनलोड पहुंच समाप्त होने के बाद प्लगइन का यह संस्करण जारी किया गया था। कृपया <a href="%1$s" target="_blank">अपना डाउनलोड और समर्थन एक्सेस नवीनीकृत करें</a> या <a href="%2$s" target="_blank">%3$s या पुराने संस्करण</a> में डाउनग्रेड करें।

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
hi_IN: त्रुटि: एक नई स्थानीय लाइसेंस कुंजी प्राप्त नहीं की जा सकी। अधिक जानकारी के लिए कृपया %s देखें

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
hi_IN: त्रुटि: नक्शा लोड नहीं किया जा सका - आईडी %1$s वाला नक्शा मौजूद नहीं है। कृपया साइट के मालिक से संपर्क करें।

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
hi_IN: त्रुटि: नक्शा लोड नहीं किया जा सका - आईडी %1$s वाला मार्कर मौजूद नहीं है। कृपया साइट के मालिक से संपर्क करें।

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
hi_IN: त्रुटि: नक्शा लोड नहीं किया जा सका - अमान्य शोर्ट। कृपया साइट के मालिक से संपर्क करें।

en: Estonian
hi_IN: एस्तोनियावासी

en: Evenodd
hi_IN: सम विषम

en: Example
hi_IN: उदाहरण

en: Example link for map with ID 1: %1$s
hi_IN: आईडी 1: %1$s वाले मानचित्र के लिए उदाहरण लिंक

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
hi_IN: आईडी 1: %1$s के साथ फ़ुलस्क्रीन मैप का उदाहरण लिंक

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
hi_IN: आईडी 1 के साथ मानचित्र के लिए उदाहरण लिंक: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
hi_IN: विशिष्ट मानचित्रों को बाहर करें

en: Exit fullscreen
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन से बाहर निकलें

en: Expanded
hi_IN: विस्तारित

en: Export as GeoJSON
hi_IN: जियोसन के रूप में निर्यात करें

en: Export as GeoRSS
hi_IN: जियोआरएसएस के रूप में निर्यात करें

en: Export as KML
hi_IN: केएमएल के रूप में निर्यात करें

en: Export completed successfully
hi_IN: निर्यात सफलतापूर्वक पूर्ण हुआ

en: Export endpoint
hi_IN: निर्यात समापन बिंदु

en: Export markers
hi_IN: निर्यात मार्कर

en: External URLs require an "allow origin" header
hi_IN: बाहरी URL के लिए "मूल की अनुमति दें" हेडर की आवश्यकता होती है

en: Failed to send request
hi_IN: अनुरोध भेजने में विफल रहा

en: Fallback basemap
hi_IN: फ़ॉलबैक बेसमैप

en: Farsi
hi_IN: फारसी

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
hi_IN: फ़ीड पुनर्प्राप्त नहीं की जा सकी, कृपया बाद में पुनः प्रयास करें या %1$s पर नवीनतम ब्लॉग पोस्ट पढ़ें।

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
hi_IN: फ़ाइल (सभी मार्करों को फ़ाइल में उनके असाइनमेंट की जानकारी के अनुसार असाइन किया जाएगा)

en: File could not be parsed
hi_IN: फ़ाइल को पार्स नहीं किया जा सका

en: File could not be read
hi_IN: फ़ाइल पढ़ी नहीं जा सकी

en: File could not be written
hi_IN: फ़ाइल लिखी नहीं जा सकी

en: File missing
hi_IN: फ़ाइल गुम हो गई है

en: File not found
hi_IN: फ़ाइल प्राप्त नहीं हुई

en: File type
hi_IN: फाइल का प्रकार

en: Filename missing
hi_IN: फ़ाइल नाम गुम है

en: Filipino
hi_IN: filipino

en: Fill
hi_IN: भरना

en: Fill color
hi_IN: रंग भरना

en: Fill opacity
hi_IN: अपारदर्शिता भरें

en: Fill rule
hi_IN: नियम भरें

en: Filter mode
hi_IN: फ़िल्टर मोड

en: Filters
hi_IN: फिल्टर

en: Filters control
hi_IN: फ़िल्टर नियंत्रण

en: Find a location
hi_IN: एक स्थान खोजें

en: Finnish
hi_IN: फिनिश

en: First name
hi_IN: संतोष

en: Fit all markers
hi_IN: सभी मार्करों को फिट करें

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
hi_IN: फिक्स्ड (सभी मार्करों को चयनित मानचित्रों को सौंपा जाएगा, भले ही उनके पास फ़ाइल में असाइनमेंट जानकारी हो)

en: Fixed zoom level
hi_IN: निश्चित ज़ूम स्तर

en: Follow @MapsMarker on Twitter
hi_IN: ट्विटर पर @MapsMarker को फॉलो करें

en: Follow MapsMarker on Facebook
hi_IN: फेसबुक पर मैपमार्कर को फॉलो करें

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
hi_IN: कस्टम लेयर्स और WMS सेवाओं की समुदाय-क्यूरेटेड सूची के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
hi_IN: समर्थित जियोकोडिंग प्रदाताओं की तुलना के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
hi_IN: अपनी निःशुल्क LocationIQ जियोकोडिंग API कुंजी कैसे प्राप्त करें, इस पर एक ट्यूटोरियल के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
hi_IN: अपनी निःशुल्क मैपक्वेस्ट जियोकोडिंग एपीआई कुंजी कैसे प्राप्त करें, इस पर एक ट्यूटोरियल के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
hi_IN: अपनी निःशुल्क टॉमटॉम जियोकोडिंग एपीआई कुंजी कैसे प्राप्त करें, इस पर एक ट्यूटोरियल के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
hi_IN: निर्यात सुविधा के बारे में अधिक विवरण और आउटपुट फ़ाइल को अन्य स्वरूपों में कैसे परिवर्तित करें, इस पर एक ट्यूटोरियल के लिए, कृपया %1$s पर जाएँ।

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
hi_IN: आयात सुविधा, फ़ाइल आवश्यकताओं और प्रारूपों के बीच कनवर्ट करने के तरीके पर एक ट्यूटोरियल के बारे में अधिक विवरण के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
hi_IN: मैप्स मार्कर एफिलिएट प्रोग्राम और अपनी एफिलिएट आईडी कैसे प्राप्त करें, इस बारे में अधिक जानकारी के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
hi_IN: सेवाओं की शर्तों, मूल्य निर्धारण, उपयोग की सीमाओं और Google जियोकोडिंग एपीआई कुंजी को पंजीकृत करने के तरीके पर एक ट्यूटोरियल के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
hi_IN: सेवाओं की शर्तों, मूल्य निर्धारण, उपयोग की सीमाओं और अधिक के लिए कृपया %1$s पर जाएं।

en: Format
hi_IN: प्रारूप

en: Free trial license valid until
hi_IN: नि: शुल्क परीक्षण लाइसेंस तक मान्य है

en: French
hi_IN: फ्रेंच

en: French (Canada)
hi_IN: फ्रेंच (कनाडा)

en: French (France)
hi_IN: फ़्रांस के लोग फ्रेंच)

en: Frontend
hi_IN: फ़्रंट एंड

en: Fullscreen
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन

en: Fullscreen button
hi_IN: फुलस्क्रीन बटन

en: Fullscreen endpoint
hi_IN: फुलस्क्रीन समापन बिंदु

en: Fullscreen map
hi_IN: फुलस्क्रीन नक्शा

en: GPX
hi_IN: जीपीएक्स

en: GPX URL
hi_IN: जीपीएक्स यूआरएल

en: GPX control
hi_IN: जीपीएक्स नियंत्रण

en: GPX download
hi_IN: जीपीएक्स डाउनलोड

en: GPX download button
hi_IN: जीपीएक्स डाउनलोड बटन

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: जीपीएस ट्रैक <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: जीपीएस ट्रैक्स <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
hi_IN: जीपीएक्स ट्रैक

en: Galician
hi_IN: गैलिशियन्

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Geo sitemap endpoint
hi_IN: भौगोलिक साइटमैप समापन बिंदु

en: GeoJSON
hi_IN: जियोसन

en: GeoJSON button
hi_IN: जियोसन बटन

en: GeoJSON export
hi_IN: जियोजॉन निर्यात

en: GeoRSS export
hi_IN: जियोआरएसएस निर्यात

en: GeoRss button
hi_IN: जियोआरएसएस बटन

en: Geocoding
hi_IN: जियोकोडिंग

en: Geocoding bounds
hi_IN: जियोकोडिंग सीमा

en: Geocoding control
hi_IN: जियोकोडिंग नियंत्रण

en: Geocoding error
hi_IN: जियोकोडिंग त्रुटि

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
hi_IN: जियोकोडिंग किसी स्थान के विवरण - जैसे पता, नाम या स्थान - को पृथ्वी की सतह पर किसी स्थान में बदलने की प्रक्रिया है।

en: Geocoding provider
hi_IN: जियोकोडिंग प्रदाता

en: Geocoding settings
hi_IN: जियोकोडिंग सेटिंग्स

en: Geolocation error
hi_IN: भौगोलिक स्थान त्रुटि

en: Georgian
hi_IN: जॉर्जीयन्

en: German
hi_IN: जर्मन

en: German (Germany)
hi_IN: जर्मन जर्मनी)

en: Gesture handling
hi_IN: इशारों को संभालना

en: Get a non-expiring license key
hi_IN: एक गैर-समाप्त होने वाली लाइसेंस कुंजी प्राप्त करें

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
hi_IN: %1$s पर एक न खत्म होने वाली लाइसेंस कुंजी प्राप्त करें और नीचे दी गई लाइसेंस कुंजी को सक्रिय करें।

en: Get directions
hi_IN: दिशा - निर्देश प्राप्त करें

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
hi_IN: वैश्विक रूप से सभी मानचित्रों के लिए GeoJSON, KML और GeoRSS निर्यात समापन बिंदुओं को सक्षम या अक्षम करता है।

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
hi_IN: सभी मानचित्रों के लिए वैश्विक रूप से पूर्णस्क्रीन समापन बिंदु को सक्षम या अक्षम करता है।

en: Globally enables or disables the geo sitemap endpoint %1$s
hi_IN: भौगोलिक साइटमैप समापन बिंदु %1$s को विश्व स्तर पर सक्षम या अक्षम करता है

en: Google Maps (worldwide)
hi_IN: गूगल मैप्स (दुनिया भर में)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
hi_IN: केवल Google मैप्स एपीआई प्रीमियम प्लान ग्राहक

en: Google Maps JavaScript API key
hi_IN: Google मानचित्र जावास्क्रिप्ट एपीआई कुंजी

en: Google styles
hi_IN: गूगल शैलियों

en: Greek
hi_IN: यूनानी

en: Grid lines color
hi_IN: ग्रिड लाइनों का रंग

en: Gujarati
hi_IN: गुजराती

en: Gzip compression
hi_IN: Gzip संपीड़न

en: HERE Maps API key
hi_IN: यहां मैप्स एपीआई कुंजी

en: HTML filter for popups
hi_IN: पॉपअप के लिए HTML फ़िल्टर

en: Hausa (Latin)
hi_IN: हौसा (लैटिन)

en: Header and data size mismatch at row %1$u
hi_IN: पंक्ति %1$u पर शीर्षलेख और डेटा आकार मेल नहीं खाते

en: Health check
hi_IN: स्वास्थ्य जांच

en: Heart rate
hi_IN: हृदय गति

en: HeavyVehicle
hi_IN: भारी वाहन

en: Hebrew
hi_IN: यहूदी

en: Height
hi_IN: ऊंचाई

en: Height of the icons in pixels.
hi_IN: पिक्सल में आइकन की ऊंचाई।

en: Help & Support
hi_IN: मदद समर्थन

en: Help translate Maps Marker Pro
hi_IN: मानचित्र मार्कर प्रो का अनुवाद करने में सहायता करें

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
hi_IN: यहां आप प्रत्येक उपयोगकर्ता भूमिका के लिए बैकएंड क्षमताएं सेट कर सकते हैं। प्रशासकों के पास हमेशा सभी क्षमताएं होती हैं।

en: Hide changelog
hi_IN: चेंजलॉग छुपाएं

en: Hide fields with no value
hi_IN: बिना मूल्य वाले फ़ील्ड छुपाएं

en: Hide minimap
hi_IN: मिनीमैप छुपाएं

en: Hindi
hi_IN: हिंदी

en: Hourly
hi_IN: प्रति घंटा

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
hi_IN: मानचित्रों के कितनी बार बदलने की संभावना है। यह मान खोज इंजनों को सामान्य जानकारी प्रदान करता है और हो सकता है कि वे पृष्ठ को कितनी बार क्रॉल करते हैं, इससे सटीक रूप से संबंधित न हों। अतिरिक्त जानकारी %1$s पर उपलब्ध है।

en: Hungarian
hi_IN: हंगेरी

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
hi_IN: मैंने <a href="%1$s" target="_blank">सेवा की शर्तें</a> और <a href="%2$s" target="_blank">गोपनीयता नीति</a> पढ़ ली हैं।

en: ID
hi_IN: पहचान

en: Icelandic
hi_IN: आइसलैंड का

en: Icon
hi_IN: आइकन

en: Icon anchor
hi_IN: चिह्न लंगर

en: Icon replaced successfully
hi_IN: आइकन सफलतापूर्वक बदल दिया गया

en: Icon size
hi_IN: चिह्न का आकार

en: Icon to replace
hi_IN: बदलने के लिए चिह्न

en: Icons
hi_IN: माउस

en: If a popup text is set, it will appear here
hi_IN: यदि कोई पॉपअप टेक्स्ट सेट है, तो वह यहाँ दिखाई देगा

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
hi_IN: खाली होने पर, "वर्डप्रेस एड्रेस (यूआरएल)" - %1$s - का उपयोग किया जाएगा।

en: If empty, the entire planet will be searched.
hi_IN: अगर खाली हुआ तो पूरा ग्रह खोजा जाएगा।

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
hi_IN: खाली होने पर, वर्डप्रेस में सेट की गई भाषा का उपयोग किया जाएगा।

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
hi_IN: सक्षम होने पर, आसानी से मानचित्र खोजने और सम्मिलित करने के लिए पोस्ट और पृष्ठ संपादन स्क्रीन पर TinyMCE संपादक के ऊपर एक "मानचित्र सम्मिलित करें" बटन जोड़ा जाता है।

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
hi_IN: यदि सक्षम है, और %1$s प्लग इन सक्रिय है, तो KML लिंक स्वचालित रूप से साइटमैप में जुड़ जाएंगे।

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
hi_IN: यदि सक्षम है, और %1$s प्लगइन सक्रिय है, तो जियो साइटमैप स्वचालित रूप से साइटमैप अनुक्रमणिका में जोड़ दिया जाएगा।

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
hi_IN: सक्षम होने पर, लोड समय को बेहतर बनाने के लिए मैप डेटा को कंप्रेस किया जाता है.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
hi_IN: यदि सक्षम है, तो नक्शों को व्यूपोर्ट में दिखाई देने के बाद ही लोड किया जाएगा।

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
hi_IN: यदि सक्षम है, तो पॉपअप केवल आवश्यकता होने पर ही लोड किए जाएँगे।

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
hi_IN: यदि सक्षम है, तो Wordpress Admin Bar में ड्रॉपडाउन मेनू दिखाएं।

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
hi_IN: सक्षम होने पर, व्यवस्थापक डैशबोर्ड पर एक विजेट दिखाता है जो mapmarker.com से नवीनतम मार्कर और ब्लॉग पोस्ट प्रदर्शित करता है।

en: If enabled, the first available basemap will be used as a fallback whenever there are no other valid basemaps available for a given map (e.g. when the API key for the only added basemap is removed or no basemap was added to the map at all).
hi_IN: यदि सक्षम किया गया है, तो पहले उपलब्ध बेसमैप को फ़ॉलबैक के रूप में उपयोग किया जाएगा जब किसी दिए गए मानचित्र के लिए कोई अन्य मान्य बेसमैप उपलब्ध नहीं होगा (उदाहरण के लिए जब केवल जोड़े गए बेसमैप के लिए एपीआई कुंजी हटा दी जाती है या मानचित्र में कोई बेसमैप नहीं जोड़ा गया था)।

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
hi_IN: यदि सक्षम है, तो दुर्भावनापूर्ण कोड के इंजेक्शन को रोकने के लिए असमर्थित कोड टैग पॉपअप से हटा दिए जाते हैं।

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
hi_IN: यदि सेट किया जाता है, तो केवल इन सीमाओं के अंदर की टाइलें लोड की जाएंगी

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
hi_IN: यदि डाउनलोड स्वचालित रूप से प्रारंभ नहीं होता है, तो कृपया <a href="%1$s">यहां क्लिक करें</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
hi_IN: यदि सूची को दाएं या बाएं पर सेट किया गया है और मानचित्र की चौड़ाई इस मान से नीचे आती है, तो सूची को मानचित्र के नीचे दिखाया जाएगा

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
hi_IN: यदि आप एक Google मैप्स एपीआई प्रीमियम प्लान ग्राहक हैं, तो कृपया ऊपर दी गई प्रमाणीकरण विधि को "%1$s" में बदलें और नीचे दी गई साख भरें, जो आपको Google से स्वागत ईमेल में प्राप्त हुई थी।

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
hi_IN: अगर आपको अपने लाइसेंस के साथ कोई समस्या है, तो कृपया <a href="%1$s" target="_blank">एक सपोर्ट टिकट खोलें</a>।

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
hi_IN: यदि आप Google मानचित्र का उपयोग करना चाहते हैं, तो आपको एक व्यक्तिगत Google मानचित्र JavaScript API कुंजी पंजीकृत करनी होगी। सेवाओं की शर्तों, मूल्य निर्धारण, उपयोग की सीमाओं और अधिक के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
hi_IN: यदि आप HERE मैप्स का उपयोग करना चाहते हैं, तो आपको एक व्यक्तिगत HERE खाता पंजीकृत करना होगा। एक ट्यूटोरियल, सेवाओं की शर्तों, मूल्य निर्धारण, उपयोग की सीमाओं और अधिक के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
hi_IN: यदि आप लीमा लैब्स मैप्स का उपयोग करना चाहते हैं, तो आपको व्यक्तिगत लीमा लैब्स खाता पंजीकृत करना होगा। एक ट्यूटोरियल, सेवाओं की शर्तों, मूल्य निर्धारण, उपयोग की सीमाओं और अधिक के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
hi_IN: यदि आप टॉमटॉम मैप्स का उपयोग करना चाहते हैं, तो आपको एक व्यक्तिगत टॉमटॉम खाता पंजीकृत करना होगा। एक ट्यूटोरियल, सेवाओं की शर्तों, मूल्य निर्धारण, उपयोग की सीमाओं और अधिक के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
hi_IN: यदि आप कोई स्थान पूर्वाग्रह नहीं रखना चाहते हैं, तो पूरी दुनिया को शामिल करने के लिए स्थान को 0,0 और त्रिज्या को 20000000 (20 हजार किलोमीटर) पर सेट करें।

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
hi_IN: यदि आपकी भाषा गायब है या अभी तक पूरी तरह से अनुवादित नहीं हुई है, तो आपको वेब-आधारित अनुवाद प्लैटफ़ॉर्म पर सहायता के लिए आमंत्रित किया जाता है:

en: Igbo
hi_IN: ईग्बो

en: Image format
hi_IN: छवि प्रारूप

en: Imperial
hi_IN: शाही

en: Imperial (metric)
hi_IN: शाही मीट्रिक)

en: Import markers
hi_IN: आयात मार्कर

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
hi_IN: महत्वपूर्ण: कृपया अपना ऑर्डर पूरा करने के लिए नवीनीकरण खरीदने के बाद लाइसेंस कुंजी के आगे अपडेट बटन पर क्लिक करें।

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
hi_IN: किसी भी समस्या के मामले में, आप कभी भी <a href="%1$s">प्लगइन सेटिंग रीसेट कर सकते हैं</a>।

en: Inactive (API key required)
hi_IN: निष्क्रिय (एपीआई कुंजी आवश्यक)

en: Include specific maps
hi_IN: विशिष्ट मानचित्र शामिल करें

en: Indicator line color
hi_IN: संकेतक रेखा रंग

en: Indicator line width
hi_IN: सूचक रेखा की चौड़ाई

en: Indonesian
hi_IN: इन्डोनेशियाई

en: Inertia
hi_IN: जड़ता

en: Inertia deceleration
hi_IN: जड़ता मंदी

en: Inertia max speed
hi_IN: जड़ता अधिकतम गति

en: Initial view
hi_IN: प्रारंभिक दृश्य

en: Insert map
hi_IN: नक्शा डालें

en: Installation finished - you can now start creating maps!
hi_IN: स्थापना समाप्त - अब आप मानचित्र बनाना प्रारंभ कर सकते हैं!

en: Integration
hi_IN: एकीकरण

en: Interaction
hi_IN: परस्पर क्रिया

en: Interface language
hi_IN: अंतरफलक भाषा

en: Invalid GeoJSON
hi_IN: अमान्य जियोसन

en: Invalid JSON
hi_IN: अमान्य JSON

en: Invalid URL
hi_IN: असामान्य यूआरएल

en: Invalid filename
hi_IN: अमान्य फ़ाइल नाम

en: Invalid format
hi_IN: अवैध प्रारूप

en: Invalid header row
hi_IN: अमान्य हेडर पंक्ति

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
hi_IN: अमान्य लाइसेंस कुंजी। लाइसेंस कुंजी %1$s से प्रारंभ होनी चाहिए

en: Invalid map ID
hi_IN: अमान्य नक्शा आईडी

en: Invalid marker ID
hi_IN: अमान्य मार्कर आईडी

en: Invalid provider
hi_IN: अमान्य प्रदाता

en: Invalid request
hi_IN: अमान्य अनुरोध

en: Invalid response
hi_IN: अवैध प्रतिक्रिया

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
hi_IN: टाइलों के लिए Y-अक्ष क्रमांक को उलटा करता है

en: Irish
hi_IN: आयरिश

en: Italian
hi_IN: इतालवी

en: Italian (Italy)
hi_IN: इतालवी (इटली)

en: Japanese
hi_IN: जापानी

en: JavaScript callback
hi_IN: जावास्क्रिप्ट कॉलबैक

en: Jump to marker
hi_IN: मार्कर पर जाएं

en: Jump to marker and zoom
hi_IN: मार्कर पर जाएं और ज़ूम करें

en: K'iche'
hi_IN: कीचे'

en: KML button
hi_IN: केएमएल बटन

en: KML export
hi_IN: केएमएल निर्यात

en: Kannada
hi_IN: कन्नडा

en: Kazakh
hi_IN: कजाख

en: Keep current zoom level
hi_IN: वर्तमान ज़ूम स्तर रखें

en: Keyboard navigation
hi_IN: कीबोर्ड नेविगेशन

en: Keyboard pan delta
hi_IN: कीबोर्ड पैन डेल्टा

en: Khmer
hi_IN: खमेर

en: Kinyarwanda
hi_IN: किन्यारवाण्डा

en: Konkani
hi_IN: कोंकणी

en: Korean
hi_IN: कोरियाई

en: Kyrgyz
hi_IN: किरगिज़

en: Language
hi_IN: भाषा

en: Last name
hi_IN: उपनाम

en: Latest available version:
hi_IN: नवीनतम उपलब्ध संस्करण:

en: Latest news
hi_IN: ताजा खबर

en: Latitude
hi_IN: अक्षांश

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
hi_IN: अक्षांश (दक्षिण), देशांतर (पश्चिम), अक्षांश (उत्तर), देशांतर (पूर्व)

en: Latvian
hi_IN: लात्वीयावासी

en: Layers
hi_IN: परतों

en: Layers control
hi_IN: परतें नियंत्रित करती हैं

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
hi_IN: यदि आप ऐप आईडी और ऐप कोड का उपयोग करके प्रमाणित करना चाहते हैं तो एपीआई कुंजी को खाली छोड़ दें।

en: Left
hi_IN: छोडा

en: Legacy authentication
hi_IN: विरासत प्रमाणीकरण

en: Libraries, services and images
hi_IN: पुस्तकालय, सेवाएं और छवियां

en: License
hi_IN: लाइसेंस

en: License Key
hi_IN: लाइसेंस कुंजी

en: License key missing
hi_IN: लाइसेंस कुंजी गुम है

en: License registered to
hi_IN: लाइसेंस पंजीकृत है

en: License settings
hi_IN: लाइसेंस सेटिंग्स

en: Lima Labs API key
hi_IN: लीमा लैब्स एपीआई कुंजी

en: Line cap
hi_IN: लाइन कैप

en: Line color
hi_IN: रेखा का रंग

en: Line join
hi_IN: रेखा जुड़ना

en: Line tension
hi_IN: लाइन का तनाव

en: Line width
hi_IN: रेखा की चौडाई

en: Link target
hi_IN: लिंक लक्ष्य

en: List
hi_IN: सूची

en: List action
hi_IN: सूची क्रिया

en: List all maps
hi_IN: सभी मानचित्रों की सूची बनाएं

en: List all markers
hi_IN: सभी मार्करों की सूची बनाएं

en: List settings
hi_IN: सूची सेटिंग्स

en: Lithuanian
hi_IN: लिथुआनियाई

en: Loading changelog, please wait ...
hi_IN: चेंजलॉग लोड हो रहा है, कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Locate button
hi_IN: पता लगाएँ बटन

en: Location
hi_IN: जगह

en: Location biasing
hi_IN: स्थान पूर्वाग्रह

en: Location finder
hi_IN: स्थान खोजक

en: LocationIQ
hi_IN: स्थानआईक्यू

en: LocationIQ Geocoding API key
hi_IN: स्थानआईक्यू जियोकोडिंग एपीआई कुंजी

en: Locator
hi_IN: सुनने का यंत्र

en: Locator fill color
hi_IN: लोकेटर रंग भरें

en: Locator fill opacity
hi_IN: लोकेटर अपारदर्शिता भरें

en: Locator radius
hi_IN: लोकेटर त्रिज्या

en: Locator stroke
hi_IN: लोकेटर स्ट्रोक

en: Locator stroke color
hi_IN: लोकेटर स्ट्रोक रंग

en: Locator stroke weight
hi_IN: लोकेटर स्ट्रोक वजन

en: Logic
hi_IN: तर्क

en: Longitude
hi_IN: देशान्तर

en: Luxembourgish
hi_IN: लक्जमबर्गिश

en: Macedonian
hi_IN: मेसीडोनियन

en: Malay
hi_IN: मलायी

en: Malay (Malaysia)
hi_IN: मलय (मलेशिया)

en: Malayalam
hi_IN: मलयालम

en: Maltese
hi_IN: मोलतिज़

en: Manage GPX tracks
hi_IN: GPX ट्रैक प्रबंधित करें

en: Manage icons
hi_IN: आइकन प्रबंधित करें

en: Maori
hi_IN: माओरी

en: Map
hi_IN: नक्शा

en: Map ID missing
hi_IN: मानचित्र आईडी गुम

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
hi_IN: अमान्य लाइसेंस के कारण नक्शा प्रदर्शित नहीं किया जा सका। अधिक जानकारी <a href="%1$s">लाइसेंस पृष्ठ</a> पर पाई जा सकती है।

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
hi_IN: <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> से बनाया गया नक्शा अमान्य लाइसेंस के कारण प्रदर्शित नहीं किया जा सका। अधिक जानकारी के लिए कृपया साइट के मालिक से संपर्क करें।

en: Map dimensions
hi_IN: नक्शा आयाम

en: Map lazy loading
hi_IN: नक्शा आलसी लोड हो रहा है

en: Map missing
hi_IN: नक्शा गायब

en: Map not found
hi_IN: मानचित्र नहीं मिला

en: Map saved successfully
hi_IN: नक्शा सफलतापूर्वक सहेजा गया

en: Map settings for new maps
hi_IN: नए मानचित्रों के लिए मानचित्र सेटिंग

en: Map style
hi_IN: नक्शा शैली

en: Map tiles by
hi_IN: मानचित्र टाइल द्वारा

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
hi_IN: MapQuest जियोकोडिंग एपीआई %1$s लेनदेन/महीने तक और अधिकतम %2$s अनुरोधों/सेकंड की एक मुफ्त एपीआई कुंजी के साथ अनुमति देता है। मांग पर उच्च कोटा उपलब्ध है - %3$s।

en: MapQuest Geocoding API key
hi_IN: मैपक्वेस्ट जियोकोडिंग एपीआई कुंजी

en: Maps
hi_IN: एमएपीएस

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
hi_IN: मैप्स मार्कर प्रो - वर्डप्रेस के लिए #1 मैपिंग प्लगइन

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
hi_IN: मैप्स मार्कर प्रो - प्लगइन अपडेट उपलब्ध!

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
hi_IN: मैप्स मार्कर प्रो को संस्करण %1s से %2s में सफलतापूर्वक अपडेट कर दिया गया है!

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
hi_IN: मैप्स मार्कर प्रो में एक <a href="%1$s" target="_blank">जियो साइटमैप</a> शामिल है। इस साइटमैप को मैन्युअल रूप से पंजीकृत करने का तरीका जानने के लिए, कृपया <a href="%2$s" target="_blank">इस ट्यूटोरियल</a> पर जाएं। वैकल्पिक रूप से, आप प्रक्रिया को स्वचालित करने के लिए समर्थित प्लगइन्स में से एक का उपयोग कर सकते हैं।

en: Maps and markers
hi_IN: मानचित्र और मार्कर

en: Maps deleted successfully
hi_IN: मानचित्र सफलतापूर्वक हटा दिए गए

en: Maps per page
hi_IN: मानचित्र प्रति पृष्ठ

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
hi_IN: MapsMarker सहबद्ध कार्यक्रम - अभी साइन अप करें और 50% तक कमीशन प्राप्त करें!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
hi_IN: MapsMarker पुनर्विक्रेता कार्यक्रम - 20% छूट के साथ पुनः बिक्री!

en: MapsMarker.com backlinks
hi_IN: MapsMarker.com बैकलिंक्स

en: Marathi
hi_IN: मराठी

en: Marker ID
hi_IN: मार्कर आईडी

en: Marker icon
hi_IN: मार्कर आइकन

en: Marker list
hi_IN: मार्कर सूची

en: Marker mode
hi_IN: मार्कर मोड

en: Marker name
hi_IN: मार्कर का नाम

en: Marker saved successfully
hi_IN: मार्कर सफलतापूर्वक सहेजा गया

en: Marker settings for new markers
hi_IN: नए मार्करों के लिए मार्कर सेटिंग्स

en: Marker with ID %1$s not found
hi_IN: आईडी %1$s वाला मार्कर नहीं मिला

en: Marker with ID %1$s updated
hi_IN: आईडी %1$s वाला मार्कर अपडेट किया गया

en: Markers
hi_IN: मार्करों

en: Markers deleted successfully
hi_IN: मार्कर सफलतापूर्वक हटा दिए गए

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
hi_IN: मैप %1$s के मार्कर सफलतापूर्वक मैप %2$s में ले जाए गए

en: Markers per page
hi_IN: प्रति पृष्ठ मार्कर

en: Markers successfully assigned to map %1$s
hi_IN: %1$s को मैप करने के लिए मार्कर सफलतापूर्वक असाइन किए गए

en: Markers successfully removed from map %1$s
hi_IN: मानचित्र %1$s से मार्करों को सफलतापूर्वक हटा दिया गया

en: Max bounds
hi_IN: अधिकतम सीमा

en: Max cluster radius
hi_IN: मैक्स क्लस्टर त्रिज्या

en: Max height
hi_IN: अधिकतम ऊँचाई

en: Max interval
hi_IN: अधिकतम अंतराल

en: Max width
hi_IN: अधिकतम चौड़ाई

en: Max zoom
hi_IN: अधिकतम ज़ूम

en: Maximum upload size exceeded
hi_IN: अधिकतम अपलोड आकार पार हो गया

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
hi_IN: अधिकतम ज़ूम स्तर जिसके लिए सर्वर में टाइलें उपलब्ध हैं

en: Measure button
hi_IN: माप बटन

en: Metadata
hi_IN: मेटाडाटा

en: Metric
hi_IN: मीट्रिक

en: Metric (imperial)
hi_IN: इंपीरियल मीट्रिक)

en: Metric units
hi_IN: मेट्रिक इकाइयां

en: Min width
hi_IN: न्यूनतम चौड़ाई

en: Min zoom
hi_IN: न्यूनतम ज़ूम

en: Minimap
hi_IN: मिनिमैप

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
hi_IN: जियोकोडिंग प्रदाता को अनुरोध भेजे जाने से पहले टाइप किए जाने वाले वर्णों की न्यूनतम मात्रा।

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
hi_IN: न्यूनतम ज़ूम स्तर जिसके लिए सर्वर के पास टाइलें उपलब्ध हैं

en: Misc
hi_IN: विविध

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
hi_IN: लापता (अनुपलब्ध असाइनमेंट जानकारी वाले मार्कर चयनित मानचित्रों को सौंपे जाएंगे)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
hi_IN: गुम (अनुपलब्ध निर्देशांक वाले मार्करों को जियोकोड किया जाएगा)

en: Missing address for geocoding
hi_IN: जियोकोडिंग के लिए गुम पता

en: Missing marker ID
hi_IN: लापता मार्कर आईडी

en: Missing or incomplete coordinates
hi_IN: लापता या अधूरा निर्देशांक

en: Miter
hi_IN: मिटर

en: Miter-Clip
hi_IN: मेटर-क्लिप

en: Mongolian (Cyrillic)
hi_IN: मंगोलियाई (सिरिलिक)

en: Monthly
hi_IN: महीने के

en: Move markers
hi_IN: मार्कर ले जाएँ

en: Move markers to a map
hi_IN: मार्करों को मानचित्र पर ले जाएं

en: Move objects to map copies
hi_IN: प्रतियों को मैप करने के लिए वस्तुओं को ले जाएं

en: Moving
hi_IN: चलती

en: Moving time
hi_IN: गतिमान समय

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
hi_IN: मल्टीसाइट-ओनली: सभी सबसाइट्स पर सेटिंग्स को भी अपडेट करें

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name of the layer
hi_IN: परत का नाम

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
hi_IN: फुलस्क्रीन मैप्स या एपीआई एंडपॉइंट्स के लिए सुंदर लिंक बनाने की जरूरत है।

en: Nepali (Nepal)
hi_IN: नेपाली (नेपाल)

en: Never
hi_IN: कभी नहीँ

en: New icons will be uploaded to the following directory
hi_IN: नए आइकन निम्न निर्देशिका में अपलोड किए जाएंगे

en: New marker added
hi_IN: नया मार्कर जोड़ा गया

en: New shape settings
hi_IN: नई आकृति सेटिंग्स

en: New shortcode
hi_IN: नया शोर्ट

en: New tab
hi_IN: नया टैब

en: News via RSS
hi_IN: आरएसएस के माध्यम से समाचार

en: News via email
hi_IN: ईमेल के माध्यम से समाचार

en: No elevation data available
hi_IN: कोई ऊंचाई डेटा उपलब्ध नहीं है

en: No geographical data found
hi_IN: कोई भौगोलिक डेटा नहीं मिला

en: No issues have been found.
hi_IN: कोई समस्या नहीं मिली है।

en: No limit
hi_IN: कोई सीमा नहीं

en: No maps selected
hi_IN: कोई नक्शा नहीं चुना गया

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
hi_IN: कोई मार्कर मैप शॉर्टकोड नहीं मिला - जारी रखने के लिए कृपया "माइग्रेशन प्रारंभ करें" पर क्लिक करें।

en: No markers found
hi_IN: कोई मार्कर नहीं मिला

en: No markers selected
hi_IN: कोई मार्कर नहीं चुना गया

en: No preview
hi_IN: कोई पूर्वावलोकन

en: No preview - save and reload to see changes
hi_IN: कोई पूर्वावलोकन नहीं - परिवर्तन देखने के लिए सहेजें और पुनः लोड करें

en: No results
hi_IN: कोई परिणाम नहीं

en: No supported multilingual plugin found
hi_IN: कोई समर्थित बहुभाषी प्लगइन नहीं मिला

en: No supported multilingual plugin installed.
hi_IN: कोई समर्थित बहुभाषी प्लगइन स्थापित नहीं है।

en: No wrap
hi_IN: कोई लपेट नहीं

en: None
hi_IN: कोई भी नहीं

en: None (geocoding disabled)
hi_IN: कोई नहीं (जियोकोडिंग अक्षम)

en: Nonzero
hi_IN: अशून्य

en: Norwegian
hi_IN: नार्वेजियन

en: Norwegian (Bokmål)
hi_IN: नॉर्वेजियन (बोकमाल)

en: Norwegian (Nynorsk)
hi_IN: नॉर्वेजियन (नायनोर्स्क)

en: Not assigned to any map
hi_IN: किसी मानचित्र को निर्दिष्ट नहीं किया गया है

en: Not used in any content
hi_IN: किसी भी सामग्री में उपयोग नहीं किया गया

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
hi_IN: नोट: मार्कर केवल असाइन नहीं किए गए हैं, लेकिन हटाए नहीं गए हैं।

en: Now
hi_IN: अब

en: Number of markers to show:
hi_IN: दिखाने के लिए मार्करों की संख्या:

en: OK
hi_IN: ठीक है

en: Odia
hi_IN: उड़िया

en: Off
hi_IN: बंद

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
hi_IN: बंद (अनुपलब्ध निर्देशांक वाले मार्कर छोड़ दिए जाएंगे)

en: Off (no changes to marker assignments)
hi_IN: बंद (मार्कर असाइनमेंट में कोई बदलाव नहीं)

en: On
hi_IN: पर

en: On (all markers will be geocoded)
hi_IN: चालू (सभी मार्करों को जियोकोड किया जाएगा)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
hi_IN: चालू (आयातित मार्कर असाइन किए जाएंगे या असाइन नहीं किए जाएंगे)

en: On demand
hi_IN: मांग पर

en: Once
hi_IN: एक बार

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
hi_IN: एक बार त्रुटि का समाधान हो जाने के बाद, कृपया अपडेट बटन पर क्लिक करें। यदि आपको और सहायता की आवश्यकता है, तो आप <a href="%1$s" target="_blank">सहायता टिकट खोल सकते हैं</a>।

en: One result
hi_IN: एक परिणाम

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
hi_IN: चयनित नक्शों पर केवल सक्रिय सेटिंग्स लागू की जाएंगी। किसी सेटिंग को सक्रिय करने के लिए, बाईं ओर स्थित चेकबॉक्स पर टिक करें।

en: Only markers from these maps
hi_IN: इन मानचित्रों से केवल मार्कर

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
hi_IN: इस विकल्प को केवल अपने वर्डप्रेस फ़ोल्डर के URL पर सेट करें यदि आप समस्याओं का सामना कर रहे हैं या समर्थन द्वारा इसकी सिफारिश की गई है!

en: Opacity
hi_IN: अस्पष्टता

en: Opacity of the layer
hi_IN: परत की अपारदर्शिता

en: Open Media Library
hi_IN: ओपन मीडिया लाइब्रेरी

en: Open link
hi_IN: खुली लिंक

en: Open on hover
hi_IN: हॉवर पर खोलें

en: Open popup
hi_IN: पॉपअप खोलें

en: Open popup and zoom
hi_IN: पॉपअप खोलें और ज़ूम करें

en: Open standalone map in fullscreen mode
hi_IN: स्टैंडअलोन मानचित्र को फ़ुलस्क्रीन मोड में खोलें

en: Option A: activate an unexpiring license key
hi_IN: विकल्प ए: एक न खत्म होने वाली लाइसेंस कुंजी को सक्रिय करें

en: Option B: get a personalized trial license key
hi_IN: विकल्प बी: एक व्यक्तिगत परीक्षण लाइसेंस कुंजी प्राप्त करें

en: Option C: get an anonymous trial license key
hi_IN: विकल्प सी: एक अनाम परीक्षण लाइसेंस कुंजी प्राप्त करें

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
hi_IN: KML फ़ाइलों में मैप्स और स्क्रीन ओवरले पर Mapsmarker.com के बैकलिंक्स को छिपाने का विकल्प।

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
hi_IN: वैकल्पिक घटक फ़िल्टर, एक पाइप (|) द्वारा अलग किए गए। प्रत्येक घटक फ़िल्टर में एक घटक होता है: मूल्य युग्म और जियोकोडर से परिणामों को पूरी तरह से प्रतिबंधित करेगा। अधिक जानकारी के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
hi_IN: वैकल्पिक क्षेत्र कोड, जिसे ccTLD (देश कोड शीर्ष-स्तरीय डोमेन) के रूप में निर्दिष्ट किया गया है। यह पैरामीटर केवल जियोकोडर के परिणामों को प्रभावित करेगा, पूरी तरह से प्रतिबंधित नहीं करेगा। सीसीटीएलडी की सूची के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: Or
hi_IN: या

en: Order by
hi_IN: द्वारा आदेश

en: Overlay
hi_IN: उपरिशायी

en: Overlays
hi_IN: ओवरले

en: PHP version
hi_IN: पीएचपी संस्करण

en: Pace
hi_IN: गति

en: Pagination
hi_IN: पृष्ठ पर अंक लगाना

en: Panel
hi_IN: पैनल

en: Pedestrian
hi_IN: पैदल यात्री

en: Permalinks
hi_IN: स्थायी लिंक में

en: Permalinks base URL
hi_IN: स्थायी लिंक आधार यूआरएल

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
hi_IN: मैप्स मार्कर प्रो एपीआई एंडपॉइंट्स के लिए स्थायी लिंक सही तरीके से काम नहीं कर रहे हैं, जिसका अर्थ है कि एपीआई लिंक (जैसे फुलस्क्रीन) काम नहीं करेंगे। इसे ठीक करने के लिए, कृपया <a href="%1$s">WordPress एकीकरण सेटिंग</a> पर नेविगेट करें और URL को अपने WordPress फ़ोल्डर में "पर्मलिंक बेस URL" विकल्प में जोड़ें।

en: Permalinks slug
hi_IN: पर्मालिंक्स स्लग

en: Permanent
hi_IN: स्थायी

en: Persian
hi_IN: फ़ारसी

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
hi_IN: कृपया ध्यान रखें कि %1$s के अलावा किसी अन्य संस्करण से सेटिंग्स को पुनर्स्थापित करने से सेटिंग्स को इस संस्करण में जोड़ दिया गया है, बदल दिया गया है या हटा दिया गया है ताकि उनके डिफ़ॉल्ट मानों को वापस लाया जा सके।

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
hi_IN: मैप्स मार्कर प्रो की स्थापना समाप्त करने के लिए कृपया यहां क्लिक करें।

en: Please click here to renew your access to updates and support
hi_IN: अपडेट और समर्थन तक अपनी पहुंच को नवीनीकृत करने के लिए कृपया यहां क्लिक करें

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
hi_IN: कृपया अल्पविराम से अलग की गई आईडी की सूची दर्ज करें (जैसे 1,2,3)।

en: Please enter a license key to continue.
hi_IN: कृपया जारी रखने के लिए लाइसेंस कुंजी दर्ज करें।

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
hi_IN: कृपया एक मान्य ईमेल पता दर्ज करें (या एक अनाम परीक्षण लाइसेंस कुंजी प्राप्त करें)

en: Please enter your first name
hi_IN: कृपया अपना प्रथम नाम प्रविष्ट करें

en: Please enter your last name
hi_IN: कृपया अपना अंतिम नाम दर्ज करें

en: Please go to the health page for more information.
hi_IN: कृपया अधिक जानकारी के लिए स्वास्थ्य पृष्ठ पर जाएँ।

en: Please go to the license page for more information.
hi_IN: अधिक जानकारी के लिए कृपया लाइसेंस पृष्ठ पर जाएं।

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि एक लाइसेंस उस डोमेन से जुड़ा होता है जिस पर इसे सक्रिय किया गया था। अगर आप किसी अन्य डोमेन पर अपने लाइसेंस का उपयोग करना चाहते हैं, तो कृपया <a href="%1$s" target="_blank">इस ट्यूटोरियल</a> का अनुसरण करें।

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि आपके द्वारा उपयोग किए जा रहे किसी भी कैश को साफ़ किया जाना चाहिए, या मानचित्र कार्य करना बंद कर सकते हैं।

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि वैयक्तिकृत परीक्षण लाइसेंस के विपरीत, आप <a href="%1s" target="_blank">समर्थन टिकट खोलने</a> या अपने परीक्षण लाइसेंस के समय अनुस्मारक प्राप्त करने में सक्षम नहीं होंगे समाप्त हो गया है।

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि वर्तमान में केवल UTF-8 एन्कोडिंग वाली फ़ाइलें ही समर्थित हैं।

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि चयनित बेसमैप्स और ओवरले संबंधित मानचित्रों पर वर्तमान सेटिंग्स को पूरी तरह से बदल देंगे।

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
hi_IN: कृपया अपने प्लगइन को अद्यतित और सुरक्षित रखने के लिए अपडेट और समर्थन तक अपनी पहुंच को नवीनीकृत करें।

en: Please select the map you want to display
hi_IN: कृपया उस मानचित्र का चयन करें जिसे आप प्रदर्शित करना चाहते हैं

en: Please select the map you would like to add.
hi_IN: कृपया उस मानचित्र का चयन करें जिसे आप जोड़ना चाहते हैं।

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
hi_IN: कृपया अपना पसंदीदा दिशा-निर्देश प्रदाता चुनें। इस सेटिंग का उपयोग निर्देश लिंक के लिए किया जाएगा जो सक्षम होने पर प्रत्येक मार्कर पर पॉपअप टेक्स्ट से जुड़ा होता है।

en: Plugin settings
hi_IN: प्लगइन सेटिंग्स

en: Plugin version
hi_IN: प्लगइन संस्करण

en: Polish
hi_IN: पोलिश

en: Polygon
hi_IN: बहुभुज

en: Polyline
hi_IN: पॉलीलाइन

en: Popup
hi_IN: पॉप अप

en: Popup anchor
hi_IN: पॉपअप एंकर

en: Popup lazy loading
hi_IN: पॉपअप आलसी लोड हो रहा है

en: Portuguese
hi_IN: पुर्तगाली

en: Portuguese (Brazil)
hi_IN: पुर्तगाली (ब्राज़ील)

en: Portuguese (Portugal)
hi_IN: पुर्तगाली (पुर्तगाल)

en: Position
hi_IN: पद

en: Positon
hi_IN: स्थिति

en: Preferred route profile
hi_IN: पसंदीदा मार्ग प्रोफ़ाइल

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
hi_IN: CTRL-कुंजी दबाएं और <b>बिंदु जोड़ें</b> के लिए क्लिक करें

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
hi_IN: CTRL-कुंजी दबाएं और <b>रीज़्यूम लाइन</b> के लिए क्लिक करें

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
hi_IN: SHIFT-कुंजी दबाएं और <b>बिंदु हटाएं</b> के लिए क्लिक करें

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
hi_IN: परत को मध्याह्न रोधी के चारों ओर लपेटने से रोकता है

en: Preview
hi_IN: पूर्वावलोकन

en: Priority for maps
hi_IN: नक्शे के लिए प्राथमिकता

en: Provider
hi_IN: प्रदाता

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित करना

en: Punjabi
hi_IN: पंजाबी

en: Punjabi (Arabic)
hi_IN: पंजाबी (अरबी)

en: Punjabi (Gurmukhi)
hi_IN: पंजाबी (गुरुमुखी)

en: Quechua (Peru)
hi_IN: क्वेशुआ (पेरू)

en: Radius
hi_IN: RADIUS

en: Raster tiles
hi_IN: रास्टर टाइल्स

en: Rate limit savings and performance
hi_IN: दर सीमा बचत और प्रदर्शन

en: Recent markers
hi_IN: हाल के मार्कर

en: Recommended
hi_IN: अनुशंसित

en: Rectangle
hi_IN: आयत

en: Redirect to external GPX files
hi_IN: बाहरी जीपीएक्स फाइलों पर रीडायरेक्ट करें

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
hi_IN: डाउनलोड बटन पर क्लिक करने पर उन्हें आंतरिक जीपीएक्स फाइलों की तरह प्रोसेस करने के बजाय बाहरी जीपीएक्स फाइलों पर रीडायरेक्ट करता है। इसे सक्षम करने से सर्वर ट्रैफ़िक की बचत होगी, लेकिन बाहरी GPX फ़ाइलें डाउनलोड होने के बजाय ब्राउज़र में खोली जा सकती हैं।

en: Region
hi_IN: क्षेत्र

en: Register strings
hi_IN: तार रजिस्टर करें

en: Register strings for translation
hi_IN: अनुवाद के लिए तार पंजीकृत करें

en: Remove all markers from a map
hi_IN: मानचित्र से सभी मार्कर हटाएं

en: Remove markers
hi_IN: मार्करों को हटा दें

en: Renew your access to updates and support
hi_IN: अपडेट और समर्थन तक अपनी पहुंच को नवीनीकृत करें

en: Replace
hi_IN: बदलना

en: Replace marker icons
hi_IN: मार्कर आइकन बदलें

en: Replacement icon
hi_IN: रिप्लेसमेंट आइकन

en: Request parameter keys will be uppercase
hi_IN: अनुरोध पैरामीटर कुंजियाँ अपरकेस होंगी

en: Resellers
hi_IN: पुनर्विक्रेताओं

en: Reset
hi_IN: रीसेट

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
hi_IN: आईडी रीसेट करें (नए नक्शे आईडी 1 से शुरू होंगे)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
hi_IN: आईडी रीसेट करें (नए मार्कर आईडी 1 से शुरू होंगे)

en: Reset button
hi_IN: बटन को रीसेट करें

en: Reset database
hi_IN: डेटाबेस रीसेट करें

en: Reset location
hi_IN: स्थान रीसेट करें

en: Reset map view
hi_IN: नक्शा दृश्य रीसेट करें

en: Reset settings
hi_IN: सेटिंग्स को दुबारा करें

en: Responsive map
hi_IN: उत्तरदायी मानचित्र

en: Restore backup
hi_IN: बैकअप बहाल

en: Restore completed successfully
hi_IN: पुनर्स्थापित सफलतापूर्वक पूरा हुआ

en: Restrict to current view
hi_IN: वर्तमान दृश्य तक सीमित करें

en: Return images with transparency
hi_IN: पारदर्शिता के साथ छवियां लौटाएं

en: Reverse X-axis
hi_IN: रिवर्स एक्स-अक्ष

en: Reverse Y-axis
hi_IN: उल्टा Y-अक्ष

en: Right
hi_IN: सही

en: Role
hi_IN: भूमिका

en: Romanian
hi_IN: रोमानियाई

en: Romanian (Romania)
hi_IN: रोमानियाई (रोमानिया)

en: Round
hi_IN: गोल

en: Russian
hi_IN: रूसी

en: Same tab
hi_IN: वही टैब

en: Save
hi_IN: सहेजें

en: Save current values as defaults for new maps
hi_IN: नए मानचित्रों के लिए वर्तमान मान को डिफ़ॉल्ट के रूप में सहेजें

en: Save current values as defaults for new markers
hi_IN: नए मार्करों के लिए वर्तमान मान को डिफ़ॉल्ट के रूप में सहेजें

en: Scale
hi_IN: पैमाना

en: Scottish Gaelic
hi_IN: स्कॉटिश गेलिक

en: Scroll wheel zoom
hi_IN: स्क्रॉल व्हील ज़ूम

en: Search
hi_IN: खोज

en: Search and sort
hi_IN: खोजें और क्रमबद्ध करें

en: Search maps
hi_IN: नक्शे खोजें

en: Search markers
hi_IN: खोज मार्कर

en: Security check failed
hi_IN: सुरक्षा जांच विफल रही

en: Select all
hi_IN: सबका चयन करें

en: Select icons
hi_IN: चिह्नों का चयन करें

en: Select or Upload GPX file
hi_IN: GPX फ़ाइल चुनें या अपलोड करें

en: Select the map you want to display
hi_IN: उस मानचित्र का चयन करें जिसे आप प्रदर्शित करना चाहते हैं

en: Serbian
hi_IN: सर्बियाई

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
hi_IN: सर्बियाई (सिरिलिक, बोस्निया और हर्जेगोविना)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
hi_IN: सर्बियाई (सिरिलिक, सर्बिया)

en: Serbian (Latin, Serbia)
hi_IN: सर्बियाई (लैटिन, सर्बिया)

en: Sesotho sa Leboa
hi_IN: सेसोथो सा लेबोआ

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
hi_IN: यदि आप आसानी से बीटा रिलीज़ में अपग्रेड करना चाहते हैं तो सक्षम पर सेट करें।

en: Set view
hi_IN: दृश्य सेट करें

en: Setswana
hi_IN: सेत्सवाना

en: Settings
hi_IN: समायोजन

en: Settings missing
hi_IN: सेटिंग्स गायब हैं

en: Settings reset successfully
hi_IN: सेटिंग्स सफलतापूर्वक रीसेट हो गईं

en: Settings saved successfully
hi_IN: सेटिंग सफलतापूर्वक सहेजी गईं

en: Settings updated successfully
hi_IN: सेटिंग्स सफलतापूर्वक अपडेट की गईं

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
hi_IN: जब यह टैब सक्रिय होता है तब फ़िल्टर के माध्यम से जोड़े गए आकार छिपे रहते हैं

en: Share
hi_IN: शेयर करना

en: Share URL
hi_IN: शेयर यूआरएल

en: Share button
hi_IN: शेयर बटन

en: Share text
hi_IN: पाठ साझा करें

en: Share window
hi_IN: शेयर विंडो

en: Shortcode
hi_IN: छोटे संकेत

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
hi_IN: मानचित्र जोड़ने के लिए शोर्टकोड - उदाहरण: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
hi_IN: कम से कम

en: Show
hi_IN: दिखाना

en: Show QR code for fullscreen map
hi_IN: फुल स्क्रीन मैप के लिए क्यूआर कोड दिखाएं

en: Show address
hi_IN: पता दिखाएँ

en: Show advanced settings
hi_IN: उन्नत सेटिंग दिखाएं

en: Show all available markers (disables individual filters)
hi_IN: सभी उपलब्ध मार्कर दिखाएं (अलग-अलग फ़िल्टर अक्षम करता है)

en: Show bearings
hi_IN: बियरिंग्स दिखाएं

en: Show bounds on hover
hi_IN: होवर पर सीमाएं दिखाएं

en: Show clear button
hi_IN: स्पष्ट बटन दिखाएं

en: Show coordinates
hi_IN: निर्देशांक दिखाएं

en: Show directions link
hi_IN: दिशा-निर्देश लिंक दिखाएं

en: Show end icon
hi_IN: अंत चिह्न दिखाएं

en: Show error tiles
hi_IN: त्रुटि टाइल्स दिखाएं

en: Show fullscreen link
hi_IN: फुलस्क्रीन लिंक दिखाएं

en: Show health check:
hi_IN: स्वास्थ्य जांच दिखाएं:

en: Show imperial
hi_IN: शाही दिखाओ

en: Show in markers list
hi_IN: मार्कर सूची में दिखाएं

en: Show in popup
hi_IN: पॉपअप में दिखाएं

en: Show interval markers
hi_IN: अंतराल मार्कर दिखाएं

en: Show location finder
hi_IN: स्थान खोजक दिखाएं

en: Show location marker
hi_IN: स्थान मार्कर दिखाएं

en: Show marker name
hi_IN: मार्कर नाम दिखाएं

en: Show me where I am
hi_IN: मुझे दिखाओ कि मैं कहाँ हूँ

en: Show metric
hi_IN: मीट्रिक दिखाएं

en: Show minimap
hi_IN: मिनिमैप दिखाएं

en: Show news and links:
hi_IN: समाचार और लिंक दिखाएं:

en: Show popup
hi_IN: पॉपअप दिखाएं

en: Show release notes
hi_IN: रिलीज नोट दिखाएं

en: Show search and sort
hi_IN: खोज दिखाएँ और क्रमित करें

en: Show start icon
hi_IN: स्टार्ट आइकन दिखाएं

en: Show start/end icons
hi_IN: प्रारंभ/समाप्ति आइकन दिखाएं

en: Show unit button
hi_IN: यूनिट बटन दिखाएं

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
hi_IN: उन टाइलों के लिए प्लेसहोल्डर इमेज दिखाता है जिन्हें लोड नहीं किया जा सकता

en: Sindhi (Arabic)
hi_IN: सिंधी (अरबी)

en: Single marker mode
hi_IN: सिंगल मार्कर मोड

en: Sinhala
hi_IN: सिंहली

en: Sitemaps
hi_IN: साइटमैप

en: Slovak
hi_IN: स्लोवाक

en: Slovenian
hi_IN: स्लोवेनियाई

en: Sort order
hi_IN: क्रमबद्ध आदेश

en: Sorting
hi_IN: छंटाई

en: Source
hi_IN: स्रोत

en: Source or target missing
hi_IN: स्रोत या लक्ष्य गुम

en: Source or target not found
hi_IN: स्रोत या लक्ष्य नहीं मिला

en: Spanish
hi_IN: स्पैनिश

en: Spanish (Mexico)
hi_IN: स्पेनिश (मेक्सिको)

en: Spanish (Spain)
hi_IN: स्पेनिश (स्पेन)

en: Spanish (United States)
hi_IN: स्पेनिश (संयुक्त राज्य अमेरिका)

en: Spiderfy multiplier
hi_IN: स्पाइडरफाई गुणक

en: Spiderfy on every zoom
hi_IN: प्रत्येक ज़ूम पर स्पाइडरफाई करें

en: Square
hi_IN: वर्ग

en: Start
hi_IN: शुरू

en: Start anonymous free 30-day trial period
hi_IN: अनाम निःशुल्क 30-दिन की परीक्षण अवधि प्रारंभ करें

en: Start export
hi_IN: निर्यात प्रारंभ करें

en: Start full-text search
hi_IN: पूर्ण-पाठ खोज प्रारंभ करें

en: Start icon
hi_IN: स्टार्ट आइकन

en: Start import
hi_IN: आयात प्रारंभ करें

en: Start migration
hi_IN: माइग्रेशन प्रारंभ करें

en: Start personalized free 30-day trial period
hi_IN: वैयक्तिकृत निःशुल्क 30-दिन की परीक्षण अवधि प्रारंभ करें

en: Start typing for suggestions
hi_IN: सुझावों के लिए टाइप करना प्रारंभ करें

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
hi_IN: सुझावों के लिए टाइप करना प्रारंभ करें (%1$s वर्ण न्यूनतम)

en: Sticky
hi_IN: चिपचिपा

en: Stop
hi_IN: रुकना

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
hi_IN: उपलब्ध टाइल सर्वर सबडोमेन की स्ट्रिंग (प्रत्येक अक्षर एक सबडोमेन नाम है)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
hi_IN: अनुवाद के लिए सफलतापूर्वक पंजीकृत सभी मानचित्रों और मार्करों के लिए स्ट्रिंग्स

en: Stroke
hi_IN: झटका

en: Stroke color
hi_IN: स्ट्रोक का रंग

en: Stroke opacity
hi_IN: स्ट्रोक अस्पष्टता

en: Stroke weight
hi_IN: स्ट्रोक का वजन

en: Styles
hi_IN: शैलियों

en: Subdomains
hi_IN: उप डोमेन

en: Support
hi_IN: सहारा

en: Swedish
hi_IN: स्वीडिश

en: Swedish (Sweden)
hi_IN: स्वीडिश (स्वीडन)

en: TMS
hi_IN: टीएमएस

en: Tagalog
hi_IN: तागालोग

en: Tajik (Cyrillic)
hi_IN: ताजिक (सिरिलिक)

en: Tamil
hi_IN: तामिल

en: Target
hi_IN: लक्ष्य

en: Tatar (Cyrillic)
hi_IN: तातार (सिरिलिक)

en: Telugu
hi_IN: तेलुगू

en: Test mode
hi_IN: परीक्षण मोड

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
hi_IN: परीक्षण मोड बंद - परिवर्तन डेटाबेस में सहेजे जाएंगे।

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
hi_IN: टेस्ट मोड ऑन - डेटाबेस में कोई बदलाव नहीं किया जाएगा।

en: Thai
hi_IN: थाई

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
hi_IN: जीपीएक्स फ़ाइल लोड नहीं की जा सकी। कृपया साइट के मालिक से संपर्क करें।

en: The URL points to a Web Map Service
hi_IN: URL एक वेब मानचित्र सेवा की ओर इशारा करता है

en: The correct URL is: %1$s
hi_IN: सही यूआरएल है: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
hi_IN: कल्चर पैरामीटर आपको Bing मानचित्र छवियों पर भौगोलिक संस्थाओं, स्थान के नाम और मानचित्र लेबल के लिए संस्कृति की भाषा का चयन करने की अनुमति देता है। समर्थित संस्कृतियों के लिए, सड़क के नाम स्थानीय संस्कृति के लिए स्थानीय होते हैं। उदाहरण के लिए, यदि आप फ़्रांस में किसी स्थान का अनुरोध करते हैं, तो सड़क के नाम फ़्रेंच में स्थानीयकृत होते हैं। अन्य स्थानीयकृत डेटा जैसे देश के नाम के लिए, स्थानीयकरण का स्तर प्रत्येक संस्कृति के लिए अलग-अलग होगा। उदाहरण के लिए, प्रत्येक संस्कृति कोड के लिए "संयुक्त राज्य" के लिए स्थानीयकृत नाम नहीं हो सकता है। अधिक विवरण के लिए %1$s देखें।

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
hi_IN: वह दूरी (मीटर में) जिसके अंदर वापस जाना परिणाम देता है। ध्यान दें कि रेडियस बायसेस सेट करने से संकेतित क्षेत्र का परिणाम मिलता है, लेकिन हो सकता है कि परिणामों को निर्दिष्ट क्षेत्र तक पूरी तरह से प्रतिबंधित न किया जाए।

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
hi_IN: वह दूरी (मीटर में) जिसके अंदर वापस जाना परिणाम देता है। ध्यान दें कि रेडियस बायसेस सेट करने से संकेतित क्षेत्र का परिणाम मिलता है, लेकिन हो सकता है कि परिणामों को निर्दिष्ट क्षेत्र तक पूरी तरह से प्रतिबंधित न किया जाए। अक्षम करने के लिए शून्य पर सेट करें।

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
hi_IN: एक्सपोर्ट एंडपॉइंट अक्षम है, इसलिए इस सेटिंग का कोई प्रभाव नहीं है

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
hi_IN: फ़ुलस्क्रीन समापन बिंदु अक्षम है, इसलिए इस सेटिंग का कोई प्रभाव नहीं पड़ता

en: The geolocation has been denied
hi_IN: भौगोलिक स्थान से इनकार किया गया है

en: The geolocation has failed for an unknown reason
hi_IN: जियोलोकेशन किसी अज्ञात कारण से विफल हो गया है

en: The geolocation has timed out
hi_IN: जियोलोकेशन का समय समाप्त हो गया है

en: The geolocation is unavailable
hi_IN: जियोलोकेशन अनुपलब्ध है

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
hi_IN: बैकएंड और/या फ्रंटएंड पर मानचित्रों पर उपयोग करने के लिए इंटरफ़ेस भाषा। कृपया ध्यान दें कि Google मैप्स और बिंग मैप्स के लिए भाषा को बेसमैप सेटिंग सेक्शन के अनुसार अलग से सेट किया जा सकता है।

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
hi_IN: वह भाषा जिसमें परिणाम लौटाने हैं. समर्थित भाषाओं की सूची के लिए, कृपया %1$s पर जाएं।

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
hi_IN: शाब्दिक जानकारी प्रदर्शित करते समय उपयोग की जाने वाली भाषा जैसे कि नियंत्रणों के नाम, कॉपीराइट नोटिस और लेबल।

en: The map is not used in any content.
hi_IN: किसी भी सामग्री में मानचित्र का उपयोग नहीं किया गया है।

en: The map is used in the following content:
hi_IN: मानचित्र का उपयोग निम्नलिखित सामग्री में किया जाता है:

en: The marker has been moved since this address was selected and may no longer correspond to the correct location.
hi_IN: इस पते के चयन के बाद से मार्कर को स्थानांतरित कर दिया गया है और अब सही स्थान के अनुरूप नहीं हो सकता है।

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
hi_IN: वह बिंदु जिसके आस-पास आप स्थान की जानकारी प्राप्त करना चाहते हैं। अक्षांश, देशांतर के रूप में निर्दिष्ट किया जाना चाहिए (उदा. %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
hi_IN: आपकी साइट पर अन्य URL के सापेक्ष नक्शों की प्राथमिकता।

en: The tiles are non-geographical
hi_IN: टाइलें गैर-भौगोलिक हैं

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
hi_IN: आइकन के "टिप" का x-निर्देशांक (इसके शीर्ष बाएं कोने के सापेक्ष)।

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
hi_IN: पॉपअप एंकर का x-निर्देशांक (आइकन एंकर के सापेक्ष)।

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
hi_IN: आइकन के "टिप" का y-निर्देशांक (इसके शीर्ष बाएं कोने के सापेक्ष)।

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
hi_IN: पॉपअप एंकर का y-निर्देशांक (आइकन एंकर के सापेक्ष)।

en: There are %1$s unassigned markers.
hi_IN: %1$s असाइन नहीं किए गए मार्कर हैं।

en: There are issues with your installation.
hi_IN: आपकी स्थापना के साथ समस्याएँ हैं।

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
hi_IN: इसमें कस्टम परतें, मानचित्र, मार्कर और संबंध शामिल हैं। सेटिंग्स को अलग से बैक अप लेने की आवश्यकता है।

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
hi_IN: यह मार्कर कस्टम ओवरले और/या WMS लेयर का उपयोग करता है, जो मार्कर मैप के लिए असमर्थित हैं। कृपया इस मार्कर के लिए एक मैप बनाएं और पुराने मार्कर शोर्टकोड को नए मैप शोर्टकोड से बदलें।

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
hi_IN: यह मैप्स मार्कर प्रो डेटाबेस को रीसेट कर देगा। सभी कस्टम परतें, मानचित्र, मार्कर और संबंध हटा दिए जाएंगे। सेटिंग्स प्रभावित नहीं होती हैं।

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
hi_IN: यह चयनित मैप्स मार्कर प्रो सेटिंग्स को उनके डिफ़ॉल्ट मानों पर रीसेट कर देगा।

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
hi_IN: यह समस्याओं और असंगतताओं के लिए प्लगइन का परीक्षण करेगा।

en: Ticks font color
hi_IN: टिक्स फ़ॉन्ट रंग

en: Tigrinya
hi_IN: तिग्रिन्या

en: Tiles courtesy of
hi_IN: टाइल्स के सौजन्य से

en: Time
hi_IN: समय

en: TinyMCE button
hi_IN: टिनीएमसीई बटन

en: To download a detailed report, please <a href="%1$s">click here</a>.
hi_IN: विस्तृत रिपोर्ट डाउनलोड करने के लिए, कृपया <a href="%1$s">यहां क्लिक करें</a>।

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
hi_IN: जियोकोडिंग सुविधा का उपयोग करने के लिए, कृपया <a href="%1$s" target="_blank">जियोकोडिंग सेटिंग</a> में एक या अधिक प्रदाताओं को सक्रिय करें

en: TomTom
hi_IN: टॉम टॉम

en: TomTom API key
hi_IN: टॉमटॉम एपीआई कुंजी

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
hi_IN: टॉमटॉम जियोकोडिंग एपीआई एक मुफ्त एपीआई कुंजी के साथ %1$s लेनदेन/माह तक और अधिकतम %2$s अनुरोध/सेकंड की अनुमति देता है। मांग पर उच्च कोटा उपलब्ध है - %3$s।

en: TomTom Geocoding API key
hi_IN: टॉमटॉम जियोकोडिंग एपीआई कुंजी

en: Tools
hi_IN: औजार

en: Tooltip
hi_IN: टूलटिप

en: Tooltip background color
hi_IN: टूलटिप पृष्ठभूमि रंग

en: Tooltip font color
hi_IN: टूलटिप फ़ॉन्ट रंग

en: Top
hi_IN: शीर्ष

en: Total
hi_IN: कुल

en: Total maps:
hi_IN: कुल नक्शे:

en: Total markers:
hi_IN: कुल मार्कर:

en: Track
hi_IN: संकरा रास्ता

en: Track color
hi_IN: ट्रैक रंग

en: Track name
hi_IN: ट्रैक नाम

en: Track opacity
hi_IN: ट्रैक अस्पष्टता

en: Track smooth factor
hi_IN: चिकने कारक को ट्रैक करें

en: Track weight
hi_IN: ट्रैक वजन

en: Trademarks and copyright
hi_IN: ट्रेडमार्क और कॉपीराइट

en: Translate
hi_IN: अनुवाद करना

en: Translations
hi_IN: अनुवाद

en: Transparent tiles
hi_IN: पारदर्शी टाइलें

en: Turkish
hi_IN: तुर्की

en: Turkmen (Latin)
hi_IN: तुर्कमेन (लैटिन)

en: Turn off measuring
hi_IN: मापने को बंद करें

en: Turn on measuring
hi_IN: मापने चालू करें

en: Tutorial and example styles
hi_IN: ट्यूटोरियल और उदाहरण शैलियों

en: Two finger zoom
hi_IN: टू फिंगर जूम

en: Type
hi_IN: टाइप

en: Typeahead suggestions character limit
hi_IN: आगे टाइप करें सुझाव वर्ण सीमा

en: Typing interval delay
hi_IN: टाइपिंग अंतराल में देरी

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: URL missing
hi_IN: यूआरएल गायब है

en: URL template for the tile server
hi_IN: टाइल सर्वर के लिए URL टेम्प्लेट

en: Uighur
hi_IN: उइघुर

en: Ukrainian
hi_IN: यूक्रेनी

en: Unable to determine delimiter
hi_IN: सीमांकक निर्धारित करने में असमर्थ

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
hi_IN: दुर्भाग्य से, अल्गोलिया ने अपनी जियोकोडिंग सेवाओं को बंद कर दिया है। जियोकोडिंग को फिर से सक्षम करने के लिए, आपको अन्य उपलब्ध जियोकोडिंग प्रदाताओं में से कम से कम एक के लिए एपीआई कुंजी पंजीकृत करने और इसे नए डिफ़ॉल्ट के रूप में सक्रिय करने की आवश्यकता है। जियोकोडिंग एपीआई कुंजियां कैसे पंजीकृत और सेट अप करें, इस बारे में अधिक जानकारी के लिए, कृपया <a href="%1$s">यहां क्लिक करें</a>।

en: Unit
hi_IN: यूनिट

en: Units
hi_IN: इकाइयों

en: Until pan
hi_IN: पैन तक

en: Until pan or zoom
hi_IN: पैन या ज़ूम करने तक

en: Update
hi_IN: अपडेट करना

en: Update GPX
hi_IN: जीपीएक्स अपडेट करें

en: Update existing, add remaining
hi_IN: मौजूदा अपडेट करें, शेष जोड़ें

en: Update frequency
hi_IN: आवृत्ति अद्यतन करें

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
hi_IN: अपडेट निर्देश: चूंकि आपके उपयोगकर्ता के पास प्लगइन अपडेट करने का अधिकार नहीं है, कृपया अपने <a href="%1$s">व्यवस्थापक</a> से संपर्क करें

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
hi_IN: अपडेट निर्देश: कृपया <a href="%1$s">अपडेट पेज</a> से अपडेट शुरू करें।

en: Update markers
hi_IN: अद्यतन मार्कर

en: Update settings
hi_IN: सेटिंग अपडेट करें

en: Updated
hi_IN: अद्यतन

en: Upload
hi_IN: डालना

en: Upload new icon
hi_IN: नया आइकन अपलोड करें

en: Uppercase parameters
hi_IN: अपरकेस पैरामीटर

en: Urdu
hi_IN: उर्दू

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
hi_IN: मानचित्र को ज़ूम करने के लिए ctrl + स्क्रॉल का प्रयोग करें

en: Use the following directions provider
hi_IN: निम्नलिखित दिशा-निर्देश प्रदाता का प्रयोग करें

en: Use tools
hi_IN: औजारों का प्रयोग करें

en: Use two fingers to move the map
hi_IN: मानचित्र को स्थानांतरित करने के लिए दो अंगुलियों का उपयोग करें

en: Used in content
hi_IN: सामग्री में प्रयुक्त

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
hi_IN: फुलस्क्रीन मैप्स या एपीआई एंडपॉइंट्स के लिए सुंदर लिंक बनाने के लिए उपयोग किया जाता है।

en: Uyghur
hi_IN: उईघुर

en: Uzbek
hi_IN: उज़बेक

en: Uzbek (Latin)
hi_IN: उज़्बेक (लैटिन)

en: Valencian
hi_IN: वैलेंसियन

en: Version
hi_IN: संस्करण

en: Version of the service to use
hi_IN: उपयोग करने के लिए सेवा का संस्करण

en: Vietnamese
hi_IN: वियतनामी

en: View fullscreen
hi_IN: फुलस्क्रीन देखें

en: View maps
hi_IN: नक्शे देखें

en: View markers
hi_IN: मार्कर देखें

en: View post
hi_IN: पोस्ट देखें

en: View release notes
hi_IN: देखें निर्गमन टिप्पणी

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
hi_IN: चेतावनी: यदि आप बैकअप को पुनर्स्थापित करते हैं, तो संपूर्ण मैप्स मार्कर प्रो डेटाबेस मिटा दिया जाएगा और फ़ाइल से डेटा के साथ बदल दिया जाएगा। इसे असंपादित नहीं किया जा सकता है।

en: WARNING: this cannot be undone.
hi_IN: चेतावनी: इसे पूर्ववत नहीं किया जा सकता है।

en: WMS settings
hi_IN: डब्ल्यूएमएस सेटिंग्स

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
hi_IN: चेतावनी: पंक्ति %2$s (%3$s) में %1$s के लिए अमान्य मान - इसके बजाय वर्तमान मान %4$s का उपयोग कर रहा है

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
hi_IN: चेतावनी: उत्पादन साइटों पर अनुशंसित नहीं - अपने जोखिम पर उपयोग करें!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
hi_IN: चेतावनी: मैप्स मार्कर प्रो के अपडेट और समर्थन तक आपकी पहुंच समाप्त हो गई है!

en: Warning: your license is invalid!
hi_IN: चेतावनी: आपका लाइसेंस अमान्य है!

en: Waypoints
hi_IN: वेपाइंट

en: Waypoints radius
hi_IN: वेपाइंट त्रिज्या

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
hi_IN: हम OpenStreetMap का उपयोग करने की सलाह देते हैं, लेकिन अगर आप भी Google मानचित्र का उपयोग करना चाहते हैं, तो आपको <a href="%1$s" target="_blank">Google मानचित्र Javascript API कुंजी</a> पंजीकृत करने की आवश्यकता है।

en: Weekly
hi_IN: साप्ताहिक

en: Weighting method of routing
hi_IN: रूटिंग की वेटिंग विधि

en: Welsh
hi_IN: वेल्श

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
hi_IN: अधिकतम दूरी का चयन किए बिना किसी स्थान को देखने पर, मानचित्र इस स्तर तक ज़ूम करेगा (अक्षम करने के लिए 0)।

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
hi_IN: मानचित्र के किनारों को पार करते समय, मार्कर जैसे ऑब्जेक्ट को मानचित्र की नई प्रति में समेकित रूप से स्थानांतरित कर दिया जाएगा

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
hi_IN: बैच जियोकोडिंग का उपयोग करते समय या जब अस्पष्ट परिणाम लौटाए जाते हैं, तो प्रदान किए गए बाउंडिंग बॉक्स के भीतर कोई भी परिणाम परिणाम सूची के शीर्ष पर ले जाया जाएगा। नीचे आपको वियना/ऑस्ट्रिया के लिए एक उदाहरण मिलेगा:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
hi_IN: चयनित बेसमैप प्रदाता से पुनर्प्राप्त नहीं की जा सकने वाली प्रत्येक मैप टाइल के लिए मैप इमेजरी के स्थान पर त्रुटि छवि दिखाना है या नहीं। अक्षम होने पर, लोड होने में विफल रहने वाली टाइलें मानचित्र पर रिक्त वर्गों के रूप में दिखाई देंगी.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
hi_IN: क्या परत को बेसमैप या ओवरले के रूप में माना जाना चाहिए

en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Width of the icons in pixels.
hi_IN: पिक्सल में आइकन की चौड़ाई।

en: Width unit
hi_IN: चौड़ाई इकाई

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
hi_IN: यदि मोबाइल उपकरणों पर होमस्क्रीन पर एक पूर्णस्क्रीन मानचित्र का लिंक जोड़ा जाता है तो इसका उपयोग किया जाएगा। खाली होने पर मैप्स मार्कर प्रो लोगो का उपयोग किया जाएगा।

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
hi_IN: यूनिट सेटिंग के आधार पर, प्रत्येक किलोमीटर या मील पर एक मार्कर प्रदर्शित करेगा

en: Wolof
hi_IN: वोलोफ

en: WordPress Admin Bar integration
hi_IN: वर्डप्रेस व्यवस्थापक बार एकीकरण

en: WordPress admin dashboard widget
hi_IN: वर्डप्रेस व्यवस्थापक डैशबोर्ड विजेट

en: WordPress integration
hi_IN: वर्डप्रेस एकीकरण

en: WordPress version
hi_IN: वर्डप्रेस संस्करण

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.
hi_IN: XML साइटमैप आपके ब्लॉग को बेहतर इंडेक्स करने के लिए Google, Bing, Yahoo और Ask.com जैसे सर्च इंजनों की मदद करते हैं। इस तरह के साइटमैप के साथ, क्रॉलर के लिए आपकी साइट की पूरी संरचना को देखना और इसे अधिक कुशलता से पुनर्प्राप्त करना बहुत आसान हो जाता है। Google स्थल जैसी सेवाओं के लिए आपके स्थानीय एसईओ मूल्य को बेहतर बनाने के लिए भौगोलिक स्थान की जानकारी को साइटमैप में भी जोड़ा जा सकता है।

en: Y-axis max value
hi_IN: वाई-अक्ष अधिकतम मान

en: Y-axis min value
hi_IN: Y- अक्ष न्यूनतम मान

en: Y-axis offset value
hi_IN: Y-अक्ष ऑफसेट मान

en: Yearly
hi_IN: सालाना

en: Yiddish
hi_IN: यहूदी

en: Yoruba
hi_IN: योरूबा

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
hi_IN: आपने पहले ही इस साइट के लिए 30-दिन का नि:शुल्क परीक्षण शुरू कर दिया है - नि:शुल्क परीक्षण लाइसेंस कुंजी: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
hi_IN: आप वर्तमान में v%1$s का उपयोग कर रहे हैं और प्लगइन लेखक नई सुविधाओं, बग फिक्स और अपडेट किए गए अनुवादों के लिए v%2$s को अपडेट करने की अत्यधिक अनुशंसा करता है (कृपया <a href="%3$s" target="_blank">यह ब्लॉग पोस्ट</a> नवीनतम रिलीज के बारे में अधिक जानकारी के लिए देखें)।

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
hi_IN: आप प्लगइन "%1$s" का उपयोग कर रहे हैं, जो गंभीर रूप से पुराना है और मैप्स मार्कर प्रो के साथ असंगत है - कृपया इसे निष्क्रिय करें।

en: You are within %1$s %2$s from this point
hi_IN: आप इस बिंदु से %1$s %2$s के भीतर हैं

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
hi_IN: आप <a href="%1$s">टूल पेज</a> पर सेटिंग्स का बैकअप, रिस्टोर और रीसेट कर सकते हैं।

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
hi_IN: आप विभिन्न जियोकोडिंग प्रदाताओं में से चुन सकते हैं, जो आपको अपनी आवश्यकताओं के अनुसार सर्वोत्तम परिणाम प्राप्त करने में सक्षम बनाता है।

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
hi_IN: आप संस्करण %1$s का उपयोग बिना किसी सीमा के जारी रख सकते हैं। हालाँकि, आप समर्थन प्रणाली तक पहुँचने या बगफिक्स, नई सुविधाओं और अनुकूलन सहित अपडेट प्राप्त करने में सक्षम नहीं होंगे।

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
hi_IN: आप अंतर्निहित परतों को सक्षम या अक्षम कर सकते हैं। जब कोई परत अक्षम होती है, तो वह नक़्शे बनाते, संपादित करते या देखते समय उपलब्ध नहीं होगी। कृपया ध्यान दें कि पंजीकरण की आवश्यकता वाली परतें तब तक उपलब्ध नहीं होंगी जब तक कि क्रेडेंशियल्स (एपीआई कुंजी आदि) को जोड़ा नहीं गया है, भले ही वे यहां सक्षम हों।

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
hi_IN: आप बिना किसी दायित्व के 30 दिनों के लिए मैप्स मार्कर प्रो का मुफ्त में परीक्षण कर सकते हैं।

en: You do not have the required capabilities to add maps.
hi_IN: आपके पास मानचित्र जोड़ने के लिए आवश्यक क्षमताएं नहीं हैं.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
hi_IN: आपके पास मार्कर जोड़ने के लिए आवश्यक क्षमताएं नहीं हैं।

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
hi_IN: आपके पास %1$s आईडी वाले मानचित्र को संपादित करने की आवश्यक क्षमताएं नहीं हैं।

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
hi_IN: आपके पास आईडी %1$s वाले मार्कर को संपादित करने की आवश्यक क्षमताएं नहीं हैं।

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
hi_IN: आप किसी स्थान और त्रिज्या पैरामीटर को पास करके किसी निर्दिष्ट मंडली के परिणामों को पूर्वाग्रहित कर सकते हैं। यह स्थान स्वत: पूर्ण सेवा को उस मंडली के भीतर परिणाम दिखाने को प्राथमिकता देने का निर्देश देता है। परिभाषित क्षेत्र के बाहर के परिणाम अभी भी प्रदर्शित हो सकते हैं। आप केवल निर्दिष्ट देश के भीतर उन स्थानों को दिखाने के लिए परिणामों को फ़िल्टर करने के लिए घटक पैरामीटर का उपयोग कर सकते हैं।

en: You must agree to the ToS
hi_IN: आपको ToS से सहमत होना होगा

en: You need to confirm this action
hi_IN: आपको इस क्रिया की पुष्टि करने की आवश्यकता है

en: You seem located outside the boundaries of the map
hi_IN: आप मानचित्र की सीमाओं के बाहर स्थित प्रतीत होते हैं

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
hi_IN: आपकी नि:शुल्क 30 दिवसीय परीक्षण लाइसेंस कुंजी की समय सीमा समाप्त हो गई है। <a href="%1s" target="_blank">जारी रखने के लिए कृपया एक मान्य प्रो लाइसेंस कुंजी खरीदें</a>।

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
hi_IN: आपकी नि:शुल्क 30 दिवसीय परीक्षण लाइसेंस कुँजी अमान्य है।

en: Zoom
hi_IN: ज़ूम

en: Zoom buttons
hi_IN: ज़ूम बटन

en: Zoom in
hi_IN: ज़ूम इन

en: Zoom level offset
hi_IN: ज़ूम स्तर ऑफ़सेट

en: Zoom out
hi_IN: ज़ूम आउट

en: Zoom step
hi_IN: जूम स्टेप

en: all
hi_IN: सब

en: click here for 1000+ free icons
hi_IN: 1000+ निःशुल्क आइकन के लिए यहां क्लिक करें

en: click here for more details
hi_IN: अधिक जानकारी के लिए यहां क्लिक करें

en: click to sort
hi_IN: सॉर्ट करने के लिए क्लिक करें

en: contributors
hi_IN: योगदानकर्ताओं

en: culture code
hi_IN: संस्कृति कोड

en: days left
hi_IN: दिन शेष

en: disabled
hi_IN: अक्षम

en: download GPX file
hi_IN: जीपीएक्स फ़ाइल डाउनलोड करें

en: edit
hi_IN: संपादन करना

en: enabled
hi_IN: सक्षम

en: feet
hi_IN: पैर

en: hide
hi_IN: छिपाना

en: isiXhosa
hi_IN: इज़ीसोसा

en: isiZulu
hi_IN: इसिज़ूलू

en: language code
hi_IN: भाषा कोड

en: markers
hi_IN: मार्कर

en: meters
hi_IN: मीटर की दूरी पर

en: miles
hi_IN: मील की दूरी पर

en: nautical miles
hi_IN: नॉटिकल माइल

en: none
hi_IN: कोई भी नहीं

en: of
hi_IN: का

en: open starter guide
hi_IN: ओपन स्टार्टर गाइड

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
hi_IN: openrouteservice.org (केवल OpenStreetMap, यूरोप पर आधारित)

en: optional
hi_IN: वैकल्पिक

en: required
hi_IN: आवश्यक

en: results
hi_IN: परिणाम

en: settings
hi_IN: समायोजन

en: show
hi_IN: प्रदर्शन

en: show all available changelogs
hi_IN: सभी उपलब्ध चेंजलॉग दिखाएं

en: translate
hi_IN: अनुवाद करना

en: under
hi_IN: नीचे

en: {s} - subdomain
hi_IN: {एस} - उपडोमेन

en: {x} and {y} - tile coordinates
hi_IN: {x} और {y} - टाइल निर्देशांक

en: {z} - zoom level
hi_IN: {z} - ज़ूम स्तर
