Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to da_DK translation catalogue (1111 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
da_DK: #1 kortlægnings plugin til WordPress

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
da_DK: %1$s markører er tilføjet, %2$s markører er opdateret, %3$s markører er sprunget over, %4$s fejl

en: (no name)
da_DK: (intet navn)

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
da_DK: <a href="%1$s">Du skal forny din adgang til opdateringer og support for at holde dit plugin opdateret og sikkert</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
da_DK: Et kort med ID %1$s findes ikke.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
da_DK: Der findes ikke en markør med i ID %1$s.

en: AJAX request
da_DK: AJAX forespørgsels

en: API endpoint
da_DK: API-slutpunkt

en: API key
da_DK: API nøgle

en: API key missing
da_DK: API-nøgle mangler

en: API key optional
da_DK: API-nøgle, valgfri

en: API key required
da_DK: API-nøgle er påkrævet

en: Access to updates and support valid until
da_DK: Adgang til opdateringer og support er gyldig indtil

en: Action
da_DK: Handling

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add Map
da_DK: Tilføj kort

en: Add basemap
da_DK: Tilføj basiskort

en: Add close button
da_DK: Tilføj luk knap

en: Add filter
da_DK: Tilføj filter

en: Add from GeoJSON
da_DK: Tilføj fra GeoJSON

en: Add map
da_DK: Tilføj kort

en: Add maps
da_DK: Tilføj kort

en: Add marker
da_DK: Tilføj markør

en: Add markers
da_DK: Tilføj markører

en: Add new layer
da_DK: Tilføj nyt lag

en: Add new map
da_DK: Tilføj nyt kort

en: Add new marker
da_DK: Tilføj ny markør

en: Add or edit map
da_DK: Tilføj og rediger kort

en: Add or edit marker
da_DK: Tilføj eller rediger markør

en: Add overlay
da_DK: Tilføj overlag

en: Add popup to track
da_DK: Tilføj popup vindue til spor

en: Add/edit custom layer
da_DK: Tilføj/rediger brugerdefineret lag

en: Added shapes
da_DK: Tilføjet figurer

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
da_DK: Tilføjelse af en ny oversættelse eller opdatering af en eksisterende er ret nemt - besøg venligst %s for mere information.

en: Address
da_DK: Adresse

en: Adds a map shortcode.
da_DK: Tilføjer en kort-kode for kort.

en: Admin area
da_DK: Administrator område

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Affiliate ID
da_DK: Affiliate/partner-id

en: Affiliates
da_DK: Affiliates/partners

en: Albanian
da_DK: Albansk

en: All
da_DK: Alle

en: All maps
da_DK: Alle kort

en: All markers
da_DK: Alle markører

en: All markers except from these maps
da_DK: Alle markører undtagen fra disse kort

en: Allowed file types
da_DK: Tilladte filtyper

en: Also load shapes for added filters
da_DK: Indlæs også figurer for tilføjede filtre

en: Always
da_DK: Altid

en: Always initialize the map with the view seen here, regardless of the screen size of the device viewing it
da_DK: Initialiser altid kortet med den visning, der ses her, uanset skærmstørrelsen på den enhed, der ser det

en: Amharic
da_DK: Amharisk

en: An API key is required if you want to use Azure Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
da_DK: En API nøgle er påkrævet, hvis du vil anvende Azure Maps. For mere information hvordan du får en API nøgle, besøg %1$s.

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
da_DK: En API-nøgle er påkrævet, hvis du vil bruge Bing Maps. For mere information om, hvordan du får en API-nøgle, skal du se her %1$s.

en: An older installation was detected.
da_DK: En ældre installation blev fundet.

en: An unknown error has occured
da_DK: Der opstod en ukendt fejl

en: And
da_DK: Og

en: App icon URL
da_DK: App-ikon url

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Apply settings to all maps
da_DK: Anvend indstillinger på alle kort

en: Apply settings to all markers
da_DK: Anvend indstillinger på alle markører

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
da_DK: Anvend indstillinger på alle markører, der er tildelt disse kort (gælder ikke for markører, der tilføjes via filtre)

en: Apply settings to these maps
da_DK: Anvend indstillinger på disse kort

en: Apply settings to these markers
da_DK: Anvend indstillinger på disse markører

en: Arabic
da_DK: Arabisk

en: Arabic (Saudi Arabia)
da_DK: Arabisk (Saudi-Arabien)

en: Arcs
da_DK: Buer

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på du vil tilføje de valgte lag til det valgte kort? Dette kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på du vil anvende de valgte indstillinger på valgte kort? Dette kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på du vil anvende de valgte indstillinger på de valgte markører? Dette kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette kortet med ID %1$s?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
da_DK: Er du sikker på du vil slette markøren med ID %1$s

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
da_DK: Er du sikker på du vil slette de valgte ikoner?. Dette kan ikke fortrydes!

en: Are you sure you want to delete this marker?
da_DK: Ønsker du virkelig at slette denne markør?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på du vil udskifte disse ikoner? Dette kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
da_DK: Er du sikker på du vil nulstille indstillingerne til standard? Dette kan ikke fortrydes!

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: Armenian
da_DK: Armensk

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Assign all unassigned markers to a map
da_DK: Tildel alle ikke-tildelte markører til et kort

en: Assign markers
da_DK: Tildel markører

en: Assign markers to this map
da_DK: Tildel markører til dette kort

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
da_DK: Tildel valgte markører til kortet med id-%1$s

en: Assigned to map
da_DK: Tildelt til kort

en: Assignment mode
da_DK: Tildelings tilstand

en: Assignments
da_DK: Tildelinger

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
da_DK: OBS: Hvis du ændrer kort-koden efter at have indlejret kort-koden i et indhold, skal kort-koden på disse sider ændres manuelt. Ellers vil disse kort ikke blive vist!

en: Attribution
da_DK: Tilskrivning

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
da_DK: Tilskrivningstekst, der skal vises på kortet når laget er aktivt

en: Authentication configuration
da_DK: Godkendelseskonfiguration

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
da_DK: Godkendelse til Google Maps APIs Premium Plan-kunder

en: Authentication method
da_DK: Godkendelsesmetode

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Auto
da_DK: Automatisk

en: Auto close
da_DK: Automatisk lukning

en: Automatic (use WordPress default)
da_DK: Automatisk (brug WordPress-standard)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
da_DK: Automatisk (brug WordPress sprogindstilling)

en: Automatic (use the browser language setting)
da_DK: Automatisk (brug browserens sprogindstilling)

en: Autostart
da_DK: Automatisk start

en: Available placeholders
da_DK: Tilgængelige pladsholdere

en: Available providers
da_DK: Tilgængelige udbydere

en: Azerbaijani (Latin)
da_DK: Aserbajdsjansk (latinsk)

en: Azure Maps API key
da_DK: Azure Maps API nøgle

en: Background color
da_DK: Baggrunds farve

en: Backup and restore
da_DK: Sikkerhedskopiering og gendannelse

en: Backup completed successfully
da_DK: Sikkerhedskopieringen er fuldført

en: Backup or restore settings
da_DK: Sikkerhedskopier eller gendan indstillinger

en: Backup, restore & reset
da_DK: Sikkerhedskopier, gendanne & nulstille

en: Bangla (India)
da_DK: Bangla (Indien)

en: Basemap
da_DK: Basiskort

en: Basemaps
da_DK: Basiskort

en: Basque
da_DK: Baskisk

en: Batch update layers
da_DK: Batch opdatering af lag

en: Batch update map settings
da_DK: Batch opdatering af kort indstillinger

en: Batch update markers
da_DK: Batch opdatering af markører

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
da_DK: Før du sender en ny support anmodning, skal du følge instruktionerne på %1$s for at læse vejledningen på hvordan du håndterer de mest almindelige problemer.

en: Belarusian
da_DK: Russisk (Hvide Rusland)

en: Below
da_DK: Nedenfor

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
da_DK: Nedenfor er dine aktuelle indstillinger, kodet i JSON. Brug kopier og indsæt for at oprette eller genskabe en sikkerhedskopi.

en: Bengali
da_DK: Bengalsk

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
da_DK: Beta test er aktiveret - opdateringer hentes fra betaversionskanalen. Brugen af disse versioner på egen risiko, da de kan være ustabile, så anvende gerne <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> til feedback.

en: Bevel
da_DK: Skrå

en: Bicycle
da_DK: Cykel

en: Bicycling
da_DK: Cykel

en: Bing Maps (worldwide)
da_DK: Bing Kort (over hele verden)

en: Bing Maps API key
da_DK: Bing Maps API-nøgle

en: Bosnian
da_DK: Bosnisk

en: Bosnian (Latin)
da_DK: Bosnisk (latinsk)

en: Both
da_DK: Begge

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bounce at zoom limits
da_DK: Skippe ved zoom begrænsning

en: Bounds
da_DK: Geokodings grænser

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
da_DK: Geokodings grænser vil være i pixels med udgangspunkt i øverste til venstre

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
da_DK: Dusørjægere ønskede - finde sikkerhedsfejl for at tjene penge og licenser!

en: Box zoom
da_DK: Boks zoom

en: Breakpoint
da_DK: Ombrydningspunkt

en: Bulgarian
da_DK: Bulgarsk

en: Burmese
da_DK: Burmesisk

en: Butt
da_DK: Endestykke

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: Cache directory
da_DK: Cache mappe

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Capabilities
da_DK: Kapaciteter

en: Car
da_DK: Bil

en: Catalan
da_DK: Catalansk

en: Catalan Spanish
da_DK: Katalansk (Spanien)

en: Center on map
da_DK: Center på kort

en: Change
da_DK: Skift

en: Change icon
da_DK: Skift ikon

en: Change marker icon
da_DK: Skift markør ikon

en: Change settings
da_DK: Skift indstillinger

en: Change units
da_DK: Skift enheder

en: Changelog
da_DK: Ændringslog

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
da_DK: Ændringslog kunne ikke indlæses, prøv igen senere.

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
da_DK: Ændre resultatet af lande som kan søges. Du kan bruge en komma-separerede list over landekoder med to bogstaver (%1$s).

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
da_DK: Ændre landene i søgningen. Du kan bruge en komma-separerede liste over landekoder med to eller tre bogstaver (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
da_DK: Ændrer sproget af resultaterne. Du kan bruge to bogstaver som landskoder (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass an <a href="%1$s" target="_blank">IETF language</a> tag.
da_DK: Ændrer sproget for resultaterne. Du kan videregive et <a href="%1$s" target="_blank">IETF-sprog</a>-tag.

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
da_DK: Ændre resultatet af lande. Du kan indsætte et IETF lande-tags (<a href="%1$s" target="_blank">understøttet tags</a>).

en: Check migration
da_DK: Kontroller sammenfletning

en: Chinese
da_DK: Kinesisk

en: Chinese (Simplified)
da_DK: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese (Simplified, China)
da_DK: Kinesisk (forenklet, Kina)

en: Chinese (Traditional)
da_DK: Kinesisk (Traditionel)

en: Chinese (Traditional, Taiwan)
da_DK: kinesisk (traditionel, Taiwan)

en: Chinese (simplified)
da_DK: Kinesisk (simpel)

en: Chinese (traditional)
da_DK: Kinesisk (traditionel)

en: Choose
da_DK: Vælg

en: Circle
da_DK: Cirkel

en: Clear measurements
da_DK: Ryd måleenheder

en: Clear measurements on stop
da_DK: Ryd måleenheder ved stop

en: Click and drag to <b>move point</b>
da_DK: Klik og træk for at <b>flytte punktet</b>

en: Click behavior in view
da_DK: Klik funktionsmåde når visningen er indenfor

en: Click behavior out of view
da_DK: Klik funktionsmåde når visningen er udenfor

en: Click here for more info
da_DK: Klik her for mere information

en: Click to <b>finish line</b>
da_DK: Klik for at <b>færdiggør linjen</b>

en: Close
da_DK: Luk

en: Clustering
da_DK: Klyngeanalyse

en: Collapsed
da_DK: Sammenfoldet

en: Collapsed height
da_DK: Sammenfoldet, højde

en: Collapsed on mobile
da_DK: Sammenfold på mobilenheder

en: Collapsed width
da_DK: Sammenfoldet, bredde

en: Color
da_DK: Farve

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Comma-separated list of bounds
da_DK: Komma separeret liste over kort-udsnit

en: Comma-separated list of layers to show
da_DK: Komma separeret liste over lag som skal vises

en: Comma-separated list of styles
da_DK: Komma separeret liste af stilarter

en: Components
da_DK: Komponenter

en: Condensed
da_DK: Kondenseret

en: Controls
da_DK: Kontroller

en: Coordinates
da_DK: Koordinater

en: Copy
da_DK: Kopi

en: Copy detailed report to clipboard
da_DK: Kopier detaljeret rapport til udklipsholder

en: Could not parse settings
da_DK: Kunne ikke analysere indstillinger

en: Could not replace icon
da_DK: Kunne ikke erstatte ikon

en: Could not retrieve file
da_DK: Filen kunne ikke hentes

en: Count
da_DK: Tælle

en: Countries
da_DK: Lande

en: Create backup
da_DK: Opret sikkerhedskopi

en: Credentials missing or incomplete
da_DK: Legitimationsoplysninger mangler eller er ufuldstændige

en: Croatian
da_DK: Kroatisk

en: Culture parameter
da_DK: Kultur-parameter

en: Current page
da_DK: Nuværende side

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom JavaScript
da_DK: Brugerdefineret Javascript

en: Custom layers
da_DK: Brugerdefineret lag

en: Czech
da_DK: Tjekkisk

en: Daily
da_DK: Daglig

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Data migration
da_DK: Data sammenfletning

en: Data migration completed successfully
da_DK: Data sammenfletningen blev korrekt gennemført

en: Database error
da_DK: Database fejl

en: Database reset successfully
da_DK: Nulstilling af databasen lykkedes

en: Date
da_DK: Dato

en: Date & time
da_DK: Dato & tid

en: Date format
da_DK: Dato format

en: Date type
da_DK: Dato type

en: Default culture
da_DK: Standardkultur

en: Default language
da_DK: Standardsprog

en: Default order by
da_DK: Standard sortering efter

en: Default sort order
da_DK: Standard sortering

en: Default sorting
da_DK: Standard sortering

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
da_DK: Forsinkelse i millisekunder mellem indtastning af tegn, før en forespørgsel sendes til geokodnings udbyderen.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete all maps
da_DK: Slet alle kort

en: Delete all markers
da_DK: Slet alle markører

en: Delete map
da_DK: Slet kort

en: Delete maps and assign markers to this map
da_DK: Slet kort og tildel markører til dette kort

en: Delete maps and assigned markers
da_DK: Slet kort og deres tildelte markører

en: Delete maps and unassign markers
da_DK: Slet kort og tildelte markører

en: Delete marker
da_DK: Slet markør

en: Delete markers
da_DK: Slet markører

en: Delete other maps
da_DK: Slet andre kort

en: Delete other markers
da_DK: Slet andre markører

en: Delete selected
da_DK: Slet valgte

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
da_DK: Slet valgte kort og tildel alle markørerne til kortet med id-%1$s

en: Delete the selected maps and their markers?
da_DK: Slet de markeret kort og deres markører?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
da_DK: Slet valgte kort og fjern tildelingen af markørerne?

en: Delete the selected markers?
da_DK: Slet valgte markører?

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Direction
da_DK: Retning

en: Directions
da_DK: Rutevejledning

en: Directions provider
da_DK: Udbyder af rutevejledning

en: Disable at zoom
da_DK: Deaktiver ved zoom

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
da_DK: Deaktivering af denne indstilling giver dig mulighed for at vise ufiltrerede popups og anbefales kun, hvis der er behov for specielle HTML-koder.

en: Distance
da_DK: Afstand

en: Distance precision
da_DK: Afstands præcision

en: Distance unit
da_DK: Afstands enhed

en: Distribute the license key to all subsites
da_DK: Distribuere licensnøglen til alle underordnede websteder

en: Domain
da_DK: Domæne

en: Double click zoom
da_DK: Dobbeltklik zoom

en: Dragging
da_DK: Trække

en: Draw
da_DK: Tegn

en: Draw circle
da_DK: Tegn cirkel

en: Draw marker
da_DK: Tegn markør

en: Draw radius
da_DK: Tegn radius

en: Driving
da_DK: Kører

en: Duplicate maps
da_DK: Kopier kort

en: Duplicate maps and assign the same markers
da_DK: Kopier kort og tildel kortet de samme markører

en: Duplicate markers
da_DK: Kopier markører

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
da_DK: Kopier valgte kort og kortets tildelte markører?

en: Duplicate the selected maps?
da_DK: Kopier valgte kort?

en: Duplicate the selected markers?
da_DK: Kopier valgte markører?

en: Duration
da_DK: Varighed

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: Dutch (Netherlands)
da_DK: Hollandsk (Holland)

en: Edge buffer tiles
da_DK: Kant buffer kort-udsnit

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit map
da_DK: Rediger kort

en: Edit marker
da_DK: Rediger markør

en: Edit other maps
da_DK: Ændre andre kort

en: Edit other markers
da_DK: Ændre andre markører

en: Edit post
da_DK: Rediger indlæg

en: Elevation
da_DK: Højde

en: Elevation chart
da_DK: Højde diagram

en: Email
da_DK: E-mail

en: Enable
da_DK: Aktiveret

en: Enable / disable
da_DK: Aktiver / deaktiver

en: End
da_DK: Slut

en: End icon
da_DK: Slut ikon

en: English
da_DK: Engelsk

en: English (Australia)
da_DK: Engelsk (Australien)

en: English (Australian)
da_DK: Engelsk (Australsk)

en: English (Great Britain)
da_DK: Engelsk (Storbritannien)

en: English (New Zealand)
da_DK: Engelsk (New Zealand)

en: English (USA)
da_DK: Engelsk (USA)

en: English (United Kingdom)
da_DK: Engelsk (Storbritannien)

en: English (United States)
da_DK: Engelsk (United States)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
da_DK: Indtast dit affiliate/partner ID for at erstatte standard MapsMarker.com krediteringen på alle kort med dit personlige affiliate/partner link - så du kan modtage provision op til 50% fra salg af pro-versionen.

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error loading GPX
da_DK: Fejl ved indlæsning af GPX

en: Error: The local key is invalid for this license.
da_DK: Fejl: Den lokale nøgle er ugyldig for denne licens.

en: Error: The local key is invalid.
da_DK: Fejl: Den lokale nøgle er ugyldig.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
da_DK: Fejl: Den lokale licensnøgle er ugyldig for denne placering.

en: Error: This license has an invalid status.
da_DK: Fejl: Denne licens har en ugyldig status.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
da_DK: Fejl: Denne licens er blevet suspenderet. Dette sker normalt, når nogen prøver at registrere en anden prøvelicens til det samme domæne. <a href="%1s" target="_blank"> Klik her for at få en ikke-udløbende licens til dette domæne.</a>

en: Error: This license is pending review.
da_DK: Fejl: Denne licens er under behandling.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
da_DK: Fejl: Denne version af plugin'et blev udgivet, efter at din download adgang er udløbet. Du skal <a href="%1$s" target="_blank">forny din download og support adgang</a> eller <a href="%2$s" target="_blank">nedgradere til din tidligere gyldige version </a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
da_DK: Fejl: en ny lokal licensnøgle kunne ikke hentes. Se venligst %s for mere information

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
da_DK: Fejl: kort kunne ikke indlæses - et kort med ID %1$s eksisterer ikke. Kontakt venligst ejeren af webstedet.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
da_DK: Fejl: kort kunne ikke indlæses - en markør med ID %1$s eksisterer ikke. Kontakt venligst ejeren af webstedet.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
da_DK: Fejl: kort kunne ikke indlæses - Ugyldig kort-kode. Kontakt venligst ejeren af webstedet.

en: Error: too many requests. Please try again in %s seconds.
da_DK: Fejl: for mange forespørgsler. Prøv igen om %s sekunder.

en: Estonian
da_DK: Estisk

en: Example
da_DK: Eksempel

en: Example link for map with ID 1: %1$s
da_DK: Eksempel link til kort med ID 1: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
da_DK: Eksempel link til fuldskærm kort ID 1: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
da_DK: Eksempel links til kort med ID 1: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
da_DK: Udeluk bestemte kort

en: Exit fullscreen
da_DK: Afslut fuldskærm

en: Expanded
da_DK: Udvidet

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: Expires
da_DK: Udløber

en: Expiry
da_DK: Udløb

en: Export as GeoJSON
da_DK: Eksporter som GeoJSON

en: Export as GeoRSS
da_DK: Eksporter som GeoRSS

en: Export as KML
da_DK: Eksporter som KML

en: Export completed successfully
da_DK: Eksporten blev fuldført

en: Export endpoint
da_DK: Eksporter slutpunkt

en: Export markers
da_DK: Eksporter markører

en: External URLs require an "allow origin" header
da_DK: Eksterne url'er kræver et "allow origin" header

en: Failed to send request
da_DK: Anmodningen kunne ikke sendes

en: Fallback basemap
da_DK: Fallback basiskort

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
da_DK: Feed kunne ikke hentes, prøv igen senere eller læs de seneste blogindlæg her %1$s.

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
da_DK: Fil (alle markører vil blive tilføjet i henhold til information om tildeling i filen)

en: File could not be opened
da_DK: Fil kunne ikke åbnes

en: File could not be parsed
da_DK: Filen kunne ikke analyseres

en: File could not be read
da_DK: Filen kunne ikke læses

en: File could not be written
da_DK: Filen kunne ikke skrives

en: File missing
da_DK: Fil mangler

en: File not found
da_DK: Filen blev ikke fundet

en: File type
da_DK: Fil type

en: Filename missing
da_DK: Filnavn mangler

en: Filipino
da_DK: Filippinsk

en: Fill
da_DK: Udfyld

en: Fill color
da_DK: Fyld farve

en: Fill opacity
da_DK: Fyld farvens gennemsigtighed

en: Fill rule
da_DK: Regel for udfyldning

en: Filter logic "and" will only show markers that are assigned to all selected filters at the same time. This is almost never desired. Please only change this if you are sure it is the correct setting for your map
da_DK: Filterlogik "og" vil kun vise markører, der er tildelt alle valgte filtre på samme tid. Dette er næsten aldrig ønsket. Ændr kun dette, hvis du er sikker på, at det er den korrekte indstilling for dit kort

en: Filter mode
da_DK: Filtreringsmåde

en: Filters
da_DK: Filtre

en: Filters control
da_DK: Filtre kontrol

en: Find a location
da_DK: Find en lokation

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: First name
da_DK: Fornavn

en: Fit all markers
da_DK: Tilpas alle markører

en: Fit markers after searching
da_DK: Placer markører efter søgning

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
da_DK: Fastgjort (alle markører vil blive tildelt det valgte kort selvom de har information om tildeling filen)

en: Fixed zoom level
da_DK: Fast zoom level

en: Follow @MapsMarker on Twitter
da_DK: Følg @MapsMarker på Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
da_DK: Følg MapsMarker på Facebook

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
da_DK: Hvis du vil have en fællesskabskurateret liste over brugerdefineret lag og WMS-tjenester, kan du se her %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
da_DK: For en sammenligning af understøttede geokodnings-leverandører kan du besøge %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
da_DK: Et selvstudium i hvordan du får din gratis LocationIQ Geocoding API-nøgle, kan du se her %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
da_DK: Se et selvstudium om, hvordan du får din gratis MapQuest Geokoding API-nøgle, her %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
da_DK: Du kan se et selvstudium om, hvordan du får din gratis TomTom Geocoding API-nøgle her %1$s.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
da_DK: Du kan finde flere oplysninger om eksportfunktionen og et selvstudium om, hvordan outputfilen konverteres til andre formater, %1$s.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
da_DK: Du kan finde flere oplysninger om importfunktionen, filkravene og et selvstudium om, hvordan du konverterer mellem formater, %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
da_DK: For mere information om Maps Maker affiliate/partner programmet og hvordan du får dit affiliate/partner ID, kan du se her %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
da_DK: For servicevilkår, priser, forbrugsgrænser og et selvstudium i hvordan du registrerer en Google Geocoding API-nøgle, kan du se her %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
da_DK: For servicevilkår, priser, forbrugsgrænser og mere, kan du se her %1$s.

en: Free trial license valid until
da_DK: Gratis prøve licens er gyldig til

en: French
da_DK: Fransk

en: French (Canada)
da_DK: Fransk (Canada)

en: French (France)
da_DK: Fransk (Frankrig)

en: Frontend
da_DK: Front-end

en: Fullscreen
da_DK: Fuldskærm

en: Fullscreen button
da_DK: Fuldskærm knap

en: Fullscreen endpoint
da_DK: Fuldskærm slutpunkt

en: Fullscreen map
da_DK: Fuldskærms kort

en: GPX URL
da_DK: GPX URL-adresse

en: GPX control
da_DK: GPX kontrol

en: GPX download button
da_DK: GPX download knap

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: GPX sporet <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: GPX sporene <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
da_DK: GPX spor

en: Galician
da_DK: Galicisk

en: General
da_DK: Generelt

en: GeoJSON button
da_DK: GeoJSON knap

en: GeoJSON export
da_DK: GeoJSON eksport

en: GeoRSS export
da_DK: GeoRSS eksport

en: GeoRss button
da_DK: GeoRss knap

en: Geocoding
da_DK: Geokodning

en: Geocoding bounds
da_DK: Geokodings grænser

en: Geocoding control
da_DK: Kontroller geocoding

en: Geocoding error
da_DK: Geokodning fejl

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
da_DK: Geokodning er processen med at omdanne en beskrivelse af en lokalitet - som en adresse, navn eller sted - til en placering på jordens overflade.

en: Geocoding provider
da_DK: Geokoding udbyder

en: Geocoding settings
da_DK: Geokodnings indstillinger

en: Geolocation error
da_DK: Geolokalisering fejl

en: Georgian
da_DK: Georgisk

en: German
da_DK: Tysk

en: German (Germany)
da_DK: Tysk (Tyskland)

en: Gesture handling
da_DK: Gestus håndtering

en: Get a non-expiring license key
da_DK: Få en licensnøgle, der ikke er udløbet

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
da_DK: Få en licensnøgle der ikke er udløbet på %1$s, og aktiver licensnøglen nedenfor.

en: Get directions
da_DK: Få rutevejledning

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
da_DK: Aktiver eller deaktiver globalt GeoJSON, KML og GeoRSS eksport-slutpunkter for alle kort.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
da_DK: Aktiver eller deaktiver globalt fuldskærm-slutpunktet for alle kort.

en: Google Maps (worldwide)
da_DK: Google Maps (over hele verden)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
da_DK: Kun Google Maps APIs Premium Plan kunder

en: Google Maps JavaScript API key
da_DK: Google Maps JavaScript API-nøgle

en: Google styles
da_DK: Google stilarter

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Grid lines color
da_DK: Farve på gitter linjer

en: Gujarati
da_DK: Gujaratisk

en: Gzip compression
da_DK: Gzip kompression

en: HERE Maps API key
da_DK: HERE Maps API nøgle

en: HTML filter for popups
da_DK: HTML-filter til popup-elementer

en: Header and data size mismatch at row %1$u
da_DK: Uoverensstemmelse mellem sidehoved og data størrelse i række %1$u

en: Health check
da_DK: Sundhedstjek

en: Heart rate
da_DK: Puls

en: HeavyVehicle
da_DK: Tungt køretøj

en: Hebrew
da_DK: Hebrærisk

en: Height
da_DK: Højde

en: Height of the icons in pixels.
da_DK: Højde på ikoner i pixels.

en: Help & Support
da_DK: Hjælp & Support

en: Help translate Maps Marker Pro
da_DK: Hjælp med at oversætte Maps Marker Pro

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
da_DK: Her kan du indstille back-end funktionerne for hver brugerrolle. Administratorer har altid alle funktioner.

en: Hide changelog
da_DK: Skjul ændringslog

en: Hide fields with no value
da_DK: Skjul felter uden værdi

en: Hide minimap
da_DK: Skjul minimap

en: Hourly
da_DK: Hver time

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
da_DK: Hvor ofte kortene sandsynligvis vil ændre sig. Denne værdi giver generelle oplysninger til søgemaskiner og kan ikke korrelere nøjagtigt til, hvor ofte de gennemgår siden. Yderligere oplysninger findes på %1$s.

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
da_DK: Jeg har læst <a href="%1$s" target="_blank">Vilkår og betingelser</a> samt <a href="%2$s" target="_blank">Privatlivspolitikken</a> .

en: Icelandic
da_DK: Islandsk

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon anchor
da_DK: Ikon anker

en: Icon replaced successfully
da_DK: Ikonet blev udskiftet korrekt

en: Icon size
da_DK: Ikon størrelse

en: Icon to replace
da_DK: Ikon, der skal udskiftes

en: Icons
da_DK: Ikoner

en: Icons directory
da_DK: Ikon mappe

en: If a popup text is set, it will appear here
da_DK: Hvis en popup-tekst er angivet vil den blive vist her

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
da_DK: Hvis feltet er tomt, vil "WordPress adresse (URL)" - %1$s - blive brugt.

en: If empty, the entire planet will be searched.
da_DK: Hvis feltet er tomt, vil der blive søgt på hele planeten.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
da_DK: Hvis det er tomt, vil sproget som er angivet i WordPress blive brugt.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
da_DK: Hvis aktiveret, bliver en "Indsæt kort" knap tilføjet TinyMCE-editoren på indlæg og side redigeringen så du nemt kan søge og indsætte kort.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, links to fullscreen maps will automatically be added to the sitemap.
da_DK: Hvis det er aktiveret, og %1$s plugin'et er aktivt, vil links til fuldskærmskort automatisk blive tilføjet til sitemap.

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
da_DK: Hvis det er aktiveret, komprimeres kortdata for at forbedre indlæsningstider.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
da_DK: Hvis aktiveret, indlæses kort først når de er blevet synlige i visningen.

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
da_DK: Hvis dette er aktiveret, vil pop-ups kun blive indlæst når de behøves.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
da_DK: Hvis aktiveret, vises en rullemenu i Wordpress Admin panelet.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
da_DK: Hvis aktiveret, så vises en widget i admin panelet som viser de seneste markører samt blogindlæg fra mapsmarker.com.

en: If enabled, the first available basemap will be used as a fallback whenever there are no other valid basemaps available for a given map (e.g. when the API key for the only added basemap is removed or no basemap was added to the map at all).
da_DK: Hvis det er aktiveret, vil det første tilgængelige basiskort blive brugt som et reservekort, når der ikke er andre gyldige basiskort tilgængelige for et givet kort (f.eks. når API-nøglen for det eneste tilføjede basiskort fjernes, eller der slet ikke blev tilføjet noget basiskort til kortet).

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
da_DK: Hvis aktiveret, fjernes ikke-understøttede kode-tags fra popups for at forhindre infiltration af ondsindet kode.

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
da_DK: Hvis angivet, vil kun kort-udsnit indenfor grænserne blive indlæst

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
da_DK: Hvis overførslen ikke starter automatisk, skal du <a href="%1$s">klikke her</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
da_DK: Hvis listen er indstillet til højre eller venstre, og kortets bredde falder udenfor denne værdi, vises listen i stedet under kortet

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
da_DK: Hvis du er en Google Maps APIs Premium Plan-kunde, skal du ændre godkendelsesmetoden ovenfor til "%1$s" og udfylde nedenstående referencer, som du modtog i velkomst e-mailen fra Google.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
da_DK: Hvis du har problemer med din licens, skal du <a href="%1$s" target="_blank">åbne en ny support anmodning</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
da_DK: Hvis du vil bruge Google Maps, skal du registrere en personlig Google Maps JavaScript API-nøgle. For servicevilkår, pris, forbrugsgrænser og mere, skal du se her %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
da_DK: Hvis du vil bruge HERE Maps, skal du registrere en personlig HERE-konto. For en vejledning, servicevilkår, priser, forbrugsgrænser og mere, skal du se her %1$s.

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
da_DK: Hvis du vil bruge Lima Laps kort, skal du have registreret en personlig Lima Labs konto. Hvis du vil se et selvstudie, vilkår og betingelser, brugsgrænser og andet, skal du besøge %1$s.

en: If you want to use Stadia Maps, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
da_DK: Hvis du vil bruge Stadia Maps, skal du registrere en personlig Stadia-konto. Besøg %1$s for at få et selvstudie, servicevilkår, priser, brugsgrænser og mere.

en: If you want to use Stadia geocoding, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
da_DK: Hvis du vil bruge Stadia geokodning, skal du registrere en personlig Stadia-konto. Besøg %1$s for at få et selvstudie, servicevilkår, priser, brugsgrænser og mere.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
da_DK: Hvis du vil bruge TomTom Maps, skal du registrere en personlig TomTom-konto. For et selvstudium, vilkår for tjenester, priser, brugsgrænser og meget mere, skal du se her %1$s.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
da_DK: Hvis du foretrækker ikke at have nogen placering angivet, skal du angive placeringen til 0,0 og en radius på 20000000 (20 tusind kilometer) for at omfatte hele verden.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
da_DK: Hvis dit sprog mangler eller ikke er oversat fuldt ud endnu, er du inviteret til at hjælpe på den webbaserede oversættelsesplatform:

en: Image format
da_DK: Billede format

en: Imperial (metric)
da_DK: Imperial (metrisk)

en: Import markers
da_DK: Importer markører

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
da_DK: Vigtigt! Klik på opdateringsknappen ved siden af licensnøglen, når du har købt en fornyelse for at afslutte din ordre.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
da_DK: I tilfælde af problemer, kan du altid <a href="%1$s">nulstille plugin indstillingerne</a>.

en: Inactive (API key required)
da_DK: Inaktiv (API-nøgle kræves)

en: Include specific maps
da_DK: Medtag bestemte kort

en: Indicator line color
da_DK: Farve på indikatorlinje

en: Indicator line width
da_DK: Bredde på indikatorlinje

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Inertia
da_DK: Inerti

en: Inertia deceleration
da_DK: Inerti reducering

en: Inertia max speed
da_DK: Inerti maks. hastighed

en: Initial view
da_DK: Indledende visning

en: Insert map
da_DK: Indsæt kort

en: Installation finished - you can now start creating maps!
da_DK: Installationen er færdig - du kan nu begynde at oprette kort!

en: Interaction
da_DK: Interaktion

en: Interface language
da_DK: Sprog for grænseflade

en: Invalid GeoJSON
da_DK: Ugyldig GeoJSON

en: Invalid JSON
da_DK: Ugyldig JSON

en: Invalid URL
da_DK: Ugyldig url

en: Invalid data
da_DK: Ugyldig data

en: Invalid filename
da_DK: Ugyldigt fil navn

en: Invalid format
da_DK: Ugyldigt format

en: Invalid header row
da_DK: Ugyldig sidehoved række

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
da_DK: Ugyldig licensnøgle. Licensnøglen skal starte med %1$s

en: Invalid map ID
da_DK: Ugyldigt kort ID

en: Invalid marker ID
da_DK: Ugyldig kort-ID

en: Invalid provider
da_DK: Ugyldig udbyder

en: Invalid request
da_DK: Ugyldig forespørgsel

en: Invalid response
da_DK: Ugyldigt svar

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
da_DK: Omvendt Y-akse nummerering for kortudsnit

en: Irish
da_DK: Irsk

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italian (Italy)
da_DK: Italiensk (Italien)

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: JavaScript callback
da_DK: JavaScript-tilbagekald

en: Jump to marker
da_DK: Gå til markør

en: Jump to marker and zoom
da_DK: Gå til markør og zoom

en: KML button
da_DK: KML knap

en: KML export
da_DK: KML eksport

en: Kannada
da_DK: Kannaresisk

en: Kazakh
da_DK: Kasakhisk

en: Keep current zoom level
da_DK: Bevar det aktuelle zoom niveau

en: Keyboard navigation
da_DK: Tastatur navigation

en: Keyboard pan delta
da_DK: Tastatur pan delta

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Kyrgyz
da_DK: Kirgisisk

en: Language
da_DK: Sprog

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Latest available version:
da_DK: Seneste tilgængelige version:

en: Latest news
da_DK: Seneste nyt

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
da_DK: Breddegrad (syd), Længdegrad (vest), Breddegrad (nord), Længdegrad (øst)

en: Latvian
da_DK: Lettisk

en: Layers
da_DK: Lag

en: Layers control
da_DK: Lag kontrol

en: Left
da_DK: Venstre

en: Libraries, services and images
da_DK: Biblioteker, tjenester og billeder

en: License
da_DK: Licens

en: License Key
da_DK: Licens nøgle

en: License key missing
da_DK: Licens nøgle mangler

en: License registered to
da_DK: Licensen er registreret til

en: License settings
da_DK: Licens indstillinger

en: Lima Labs API key
da_DK: Lima Labs API-nøgle

en: Line cap
da_DK: Streg endestykke

en: Line color
da_DK: Streg farve

en: Line join
da_DK: Streg samling

en: Line tension
da_DK: Linjespænd

en: Line width
da_DK: Streg bredde

en: Link target
da_DK: Link-mål

en: List
da_DK: Liste

en: List action
da_DK: List handling

en: List all maps
da_DK: Liste over alle kort

en: List all markers
da_DK: Vis alle markører

en: List settings
da_DK: Liste indstillinger

en: Lithuanian
da_DK: Litauisk

en: Loading changelog, please wait ...
da_DK: Indlæser ændringslog, vent venligst ...

en: Locate button
da_DK: Lokations knap

en: Location
da_DK: Lokation

en: Location biasing
da_DK: Placering forspænding

en: Location finder
da_DK: Lokalitetsfinder

en: LocationIQ API key
da_DK: LocationIQ API-nøgle

en: LocationIQ Geocoding API key
da_DK: LocationIQ Geocoding API-nøgle

en: LocationIQ can be used without an API key. A key can be obtained after registering a personal account, which allows to raise the usage limits. For a more information, please visit %1$s.
da_DK: LocationIQ kan bruges uden en API-nøgle. En nøgle kan fås efter registrering af en personlig konto, som gør det muligt at hæve brugsgrænserne. For mere information, besøg venligst %1$s.

en: Locator
da_DK: Lokalisator

en: Locator fill color
da_DK: Lokalisator fyldfarve

en: Locator fill opacity
da_DK: Lokalisator fyldfarves gennemsigtighed

en: Locator radius
da_DK: Lokalisator radius

en: Locator stroke
da_DK: Lokalisator streg

en: Locator stroke color
da_DK: Lokalisator streg farve

en: Locator stroke weight
da_DK: Lokalisator streg tykkelse

en: Logic
da_DK: Logisk

en: Longitude
da_DK: Længdegrad

en: Luxembourgish
da_DK: Luxembourgsk

en: Macedonian
da_DK: Makedonsk

en: Malay
da_DK: Malaysisk

en: Malay (Malaysia)
da_DK: Malaysisk (Malaysia)

en: Maltese
da_DK: Maltesisk

en: Manage GPX tracks
da_DK: Administrer GPX-spor

en: Manage icons
da_DK: Administrer ikoner

en: Maori
da_DK: Maorisk

en: Map
da_DK: Kort

en: Map ID missing
da_DK: Kort ID mangler

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
da_DK: Kort kunne ikke vises på grund af en ugyldig licens. Du kan finde flere oplysninger på <a href="%1$s">licens siden</a>.

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
da_DK: Kort der er oprettet med <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> kunne ikke vises på grund af en ugyldig licens. Kontakt venligst ejeren af webstedet for at få flere oplysninger.

en: Map dimensions
da_DK: Kort dimensioner

en: Map lazy loading
da_DK: Lazy kort indlæsning

en: Map missing
da_DK: Kort mangler

en: Map not found
da_DK: Kort blev ikke fundet

en: Map saved successfully
da_DK: Kort blev gemt korrekt

en: Map settings for new maps
da_DK: Kort indstillinger for nye kort

en: Map style
da_DK: Kort layout

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
da_DK: MapQuest Geocoding API tillader op til %1$s transaktioner/måned og højst %2$s anmodninger/sekund med en gratis API-nøgle. Højere kvoter er tilgængelige efter anmodning - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
da_DK: MapQuest Geocoding API-nøgle

en: Maps
da_DK: Map Maker Pro

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
da_DK: Maps Marker Pro - det bedste kort plugin til WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
da_DK: Maps Marker Pro - plugin opdatering tilgængelig!

en: Maps Marker Pro 4 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating the old one.
da_DK: Maps Marker Pro 4 blev fuldstændig omskrevet fra bunden og fik en ny databasestruktur. Som følge heraf skal eksisterende data migreres. For at gøre dette så risikofrit som muligt, blev plugin-mappen omdøbt (hvilket betyder, at den betragtes som et andet plugin af WordPress), og en ny database blev oprettet. Dette giver dig mulighed for nemt at gå tilbage til det gamle plugin, hvis du skulle støde på problemer, ved blot at deaktivere denne version og genaktivere den gamle.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
da_DK: Maps Marker Pro er blevet opdateret fra version %1s til %2s!

en: Maps and markers
da_DK: Kort og markører

en: Maps deleted successfully
da_DK: Kort blev slettet korrekt

en: Maps per page
da_DK: Kort pr. side

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
da_DK: MapsMarker affiliate/partner program - tilmeld dig nu og modtage provision op til 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
da_DK: MapsMarker forhandlerprogram - videresælg med 20% rabat!

en: MapsMarker.com backlinks
da_DK: MapsMarker.com kreditering

en: Marker ID
da_DK: Markør ID

en: Marker icon
da_DK: Markør ikon

en: Marker list
da_DK: Markør liste

en: Marker mode
da_DK: Markør tilstand

en: Marker name
da_DK: Markør navn

en: Marker saved successfully
da_DK: Markør blev gemt korrekt

en: Marker settings for new markers
da_DK: Markør indstillinger for nye markører

en: Marker with ID %1$s not found
da_DK: Markør med ID %1$s blev ikke fundet

en: Marker with ID %1$s updated
da_DK: Markør med ID %1$s er opdateret

en: Markers
da_DK: Markører

en: Markers deleted successfully
da_DK: Markører blev slettet korrekt

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
da_DK: Markørerne fra kort %1$s er korrekt flyttet til kort %2$s

en: Markers per page
da_DK: Markører pr. side

en: Markers successfully assigned to map %1$s
da_DK: Markørerne er korrekt tildelt kort %1$s

en: Markers successfully removed from map %1$s
da_DK: Markørerne er korrekt flyttet fra kort %1$s

en: Max bounds
da_DK: Maks. kort-udsnit

en: Max cluster radius
da_DK: Maks. radius på klyngeanalyse

en: Max height
da_DK: Maks. højde

en: Max interval
da_DK: Maks. interval

en: Max width
da_DK: Maks. bredde

en: Max zoom
da_DK: Maks. zoom

en: Maximum upload size exceeded
da_DK: Den maksimale overførselsstørrelse er overskredet

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
da_DK: Maksimalt zoom niveau, som serveren har tilgængelige kort-udsnit til

en: Measure button
da_DK: Måleenheds knap

en: Metadata
da_DK: Meta data

en: Metadata could not be processed
da_DK: Metadata kunne ikke behandles

en: Method of travel
da_DK: Rejsemåde

en: Metric
da_DK: Metrisk

en: Metric (imperial)
da_DK: Metrisk (imperial)

en: Metric units
da_DK: Metriske enheder

en: Min width
da_DK: Min. bredde

en: Min zoom
da_DK: Min. zoom

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
da_DK: Mindste antal tegn, der skal skrives, før der sendes en anmodning til geokodnings udbyderen.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
da_DK: Minimum zoom niveau, som serveren har tilgængelige kort-udsnit til

en: Misc
da_DK: Diverse

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
da_DK: Manglende (markører med manglende oplysninger om tildelinger, vil blive tildelt det valgte kort)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
da_DK: Mangler (markører med manglende koordinater vil blive geokodet)

en: Missing address for geocoding
da_DK: Manglende adresse til geokodning

en: Missing marker ID
da_DK: Manglende markør ID

en: Missing or incomplete coordinates
da_DK: Manglende eller ufuldstændige koordinater

en: Miter
da_DK: Gering

en: Miter-Clip
da_DK: Geringskip

en: Modified
da_DK: Ændre

en: Mongolian (Cyrillic)
da_DK: Mongolsk (Kyrillisk)

en: Monthly
da_DK: Månedlig

en: Move markers
da_DK: Flyt markører

en: Move markers to a map
da_DK: Flyt markører til et kort

en: Move objects to map copies
da_DK: Flyt objekter til kort kopier

en: Moving
da_DK: Flytter

en: Moving time
da_DK: Flyttetid

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
da_DK: Kun for multisite: opdater også indstillinger på alle underordnede websteder

en: Name
da_DK: Navn

en: Name of the layer
da_DK: Navn på laget

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
da_DK: Nødvendig for at skabe pæne links til kort i fuldskærmsvisning eller API-slutpunkter.

en: Nepali (Nepal)
da_DK: Nepalesisk (Nepal)

en: Neutral Ground Truth (Latin)
da_DK: Neutral Grund (Latin)

en: Neutral Ground Truth (Local)
da_DK: Neutral Grund (Lokal)

en: Never
da_DK: Aldrig

en: New icons will be uploaded to the following directory
da_DK: Nye ikoner vil blive uploadet til følgende mappe

en: New marker added
da_DK: Ny markør er tilføjet

en: New shape settings
da_DK: Indstillinger for nye figurer

en: New shortcode
da_DK: Ny kort-kode

en: New tab
da_DK: Nyt faneblad

en: News via RSS
da_DK: Nyheder via RSS

en: News via email
da_DK: Nyheder via e-mail

en: No elevation data available
da_DK: Der er ingen højde-data tilgængelig

en: No geographical data found
da_DK: Der blev ingen geografiske data fundet

en: No issues have been found.
da_DK: Det blev ikke fundet nogen problemer.

en: No limit
da_DK: Ingen begrænsning

en: No maps selected
da_DK: Der er ikke valgt nogen kort

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen kort markør kort-kode - klik på "Start sammenfletning" for at fortsætte.

en: No markers are using the selected icon
da_DK: Ingen markører bruger det valgte ikon

en: No markers found
da_DK: Der blev ingen markører fundet

en: No markers selected
da_DK: Der er ingen markører valgt

en: No preference
da_DK: Ingen præference

en: No preview
da_DK: Ingen forhåndsvisning

en: No preview - save and reload to see changes
da_DK: Ingen forhåndsvisning - gem og genindlæs for at se ændringer

en: No results
da_DK: Der blev ikke fundet nogen resultater

en: No settings selected
da_DK: Der er ikke valgt nogle indstillinger

en: No supported multilingual plugin found
da_DK: Der blev ikke fundet et understøttet flersproget plugin

en: No supported multilingual plugin installed.
da_DK: Der er ikke installeret et understøttet flersproget plugin.

en: No wrap
da_DK: Ingen ombrydning

en: None
da_DK: Ingen

en: None (geocoding disabled)
da_DK: Ingen (geokodning er deaktiveret)

en: Norwegian
da_DK: Norsk

en: Norwegian (Bokmål)
da_DK: Norsk (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
da_DK: Norsk (Nynorsk)

en: Norwegian Bokmål
da_DK: Norsk (Bokmål)

en: Not assigned to any map
da_DK: Ikke tildelt noget kort

en: Not used in any content
da_DK: Ikke brugt i nogen sammenhæng

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
da_DK: Bemærk: Markører er kun tildelt, men ikke slettet.

en: Now
da_DK: Nu

en: Number of markers to show:
da_DK: Antal markører, der skal vises:

en: OK
da_DK: Ok

en: Off
da_DK: Fra

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
da_DK: Fra (markører med manglende koordinater vil blive sprunget over)

en: Off (no changes to marker assignments)
da_DK: Fra (ingen ændringer af markør tildelinger)

en: On
da_DK: Til

en: On (all markers will be geocoded)
da_DK: Til (alle markører vil blive geokodet)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
da_DK: Til (importeret markører vil blive enten tildelt eller ikke-tildelt)

en: On demand
da_DK: Efter behov

en: Once
da_DK: En gang

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
da_DK: Når fejlen er løst, skal du klikke på opdateringsknappen. Hvis du har brug for yderligere hjælp, kan du <a href="%1$s" target="_blank">åbne en support anmodning</a>.

en: One result
da_DK: Et resultat

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
da_DK: Kun aktive indstillinger anvendes på det valgte kort. Hvis du vil aktivere en indstilling, skal du markere afkrydsningsfeltet til venstre.

en: Only markers from these maps
da_DK: Kun markører fra disse kort

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
da_DK: Angiv kun denne valgmulighed til url-adressen til din WordPress-mappe, hvis du oplever problemer eller anbefales det ved support!

en: Opacity
da_DK: Gennemsigtighed

en: Opacity of the layer
da_DK: Lagets gennemsigtighed

en: Open Media Library
da_DK: Åbn medie bibliotek

en: Open link
da_DK: Åbn link

en: Open on hover
da_DK: Åbn ved markering

en: Open popup
da_DK: Åbn popup

en: Open popup and zoom
da_DK: Åbn Pop-up og zoom

en: Open standalone map in fullscreen mode
da_DK: Åbn selvstændigt kort i fuldskærm

en: Option A: activate an unexpiring license key
da_DK: Mulighed A: aktiver en licens nøgle som ikke udløber

en: Option B: get a personalized trial license key
da_DK: Mulighed B: få en personlig prøve licens nøgle

en: Option C: get an anonymous trial license key
da_DK: Mulighed C: få en anonym prøve licens nøgle

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
da_DK: Mulighed for at skjule krediteringen til Mapmarker.com på kort og skærm overlejring i KML-filer.

en: Optional comma-separated list of region codes, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will fully restrict the results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
da_DK: Valgfri kommasepareret liste over regionskoder, angivet som et ccTLD (landekode-topniveaudomæne). Denne parameter vil fuldstændigt begrænse resultaterne fra geokoderen. Besøg %1$s for at se en liste over ccTLD'er.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
da_DK: Valgfri komponentfiltre, adskilt af et rør (|). Hvert komponentfilter består af et komponent: værdipar og vil fuldt ud begrænse resultaterne fra geocoden. For mere information, besøg venligst %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
da_DK: Valgfri region kode, angivet som et ccTLD (domæne øverste niveau domæne). Denne parameter påvirker kun, ikke fuldstændigt begrænser resultaterne fra geocoden. For en liste over ccTLD'er, besøg venligst %1$s.

en: Or
da_DK: Eller

en: Order by
da_DK: Sortering efter

en: Overlay
da_DK: Overlejring

en: Overlays
da_DK: Overlejringer

en: Pace
da_DK: Tempo

en: Pagination
da_DK: Side inddeling

en: Pedestrian
da_DK: Fodgænger

en: Permalinks base URL
da_DK: Webbadressen til Permalinks

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
da_DK: Permalinks til Maps Marker Pro API-slutpunkter fungerer ikke korrekt, hvilket betyder, at API-links (f.eks. fuld skærm) ikke fungerer. Du kan løse dette problem ved at navigere til <a href="%1$s">WordPress indstillinger</a> og tilføje URL-adressen til din WordPress-mappe under indstillingen "Permalinksindstillinger".

en: Persian
da_DK: Persisk

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
da_DK: Vær opmærksom på at genoprette indstillinger fra en anden version end %1$s vil resultere i indstillinger, der er blevet tilføjet, ændret eller fjernet i denne version for at vende tilbage til deres standardværdier.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
da_DK: Klik her for at afslutte installationen af Maps Marker Pro.

en: Please click here to renew your access to updates and support
da_DK: Klik venligst her for at fornye din adgang til plugin opdateringer og support

en: Please do not delete the old plugin until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
da_DK: Slet venligst ikke det gamle plugin, før du har bekræftet, at alle data er blevet migreret korrekt. Vi anbefaler også at lave en sikkerhedskopi af databasetabellerne %1$s og %2$s, for at kunne køre migreringen igen på et senere tidspunkt, hvis det skulle blive nødvendigt.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
da_DK: Indtast venligst en kommasepareret liste af ID'er (f.eks. 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
da_DK: Indtast venligst en licensnøgle for at fortsætte.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
da_DK: Skriv en gyldig email adresse for at fortsætte (eller få en anonym prøve licens)

en: Please enter your first name
da_DK: Indtast dit fornavn

en: Please enter your last name
da_DK: Indtast dit efternavn

en: Please go to the health page for more information.
da_DK: Gå venligst til siden med sundhedstjek for yderligere information.

en: Please go to the license page for more information.
da_DK: Gå til licens siden for at få flere oplysninger.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
da_DK: Bemærk venligst at en licens er bundet til det domæne, den blev aktiveret på. Hvis du vil bruge din licens på et andet domæne, skal du følge vejledningen i <a href="%1$s" target="_blank">dette selvstudium</a>.

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
da_DK: Bemærk at hvis du anvender et cache plugin, så skal dette ryddes, ellers kan kortene stoppe med at fungerer.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
da_DK: Bemærk, at i modsætning til en personlig prøvelicens, kan du ikke åbne <a href="%1s" target="_blank">supportanmodninger eller</a> få en påmindelse, når din prøvelicens er udløbet.

en: Please note that marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
da_DK: Bemærk venligst, at markørkort er blevet forældet, men kan stadig bruges til bagud kompatibilitet. Der kræves dog yderligere kortkode-attributter for at få dem til at se ens ud. På grund af den høje risiko ved at gøre dette programmatisk, kræver vi, at du udskifter disse kortkoder manuelt. Start migrationskontrollen for at få en liste over brugte kortkoder, og hvordan de skal opdateres. Kun kortkoder i indlæg og sider kan detekteres, så tjek også venligst om du bruger nogle kortkoder i widgets eller andre steder. Dette påvirker kun kortkoder til markørkort. Kortkoder til lagkort skal ikke opdateres.

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
da_DK: Bemærk, at det kun er filer med UTF-8-kodning, der understøttes i øjeblikket.

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
da_DK: Bemærk venligst, at de valgte basiskort og overlejringer fuldstændigt erstatter de nuværende indstillinger på de respektive kort.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
da_DK: Forny din adgang til opdateringer og support for at holde dit plugin opdateret og sikkert.

en: Please select the map you want to display
da_DK: Vælg venligst det kort, du vil fremvise

en: Please select the map you would like to add.
da_DK: Vælg venligst kortet, som du ønsker at tilføje.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
da_DK: Vælg venligst din foretrukne udbyder af rutevejledning. Denne indstilling vil blive brugt til rutevejledningen, der bliver knyttet til popup teksten på hver markør, hvis den er aktiveret.

en: Plugin settings
da_DK: Plugin indstillinger

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Polyline
da_DK: Polylinje

en: Popup anchor
da_DK: Popup anker

en: Popup lazy loading
da_DK: Lazy indlæsning af pop-ups.

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Portuguese (Brazil)
da_DK: Portugisisk (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
da_DK: Portugisisk (portugal)

en: Position
da_DK: Placering

en: Positon
da_DK: Position

en: Preferred route profile
da_DK: Foretrukken ruteprofil

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
da_DK: Tryk på CTRL-tasten og klik for at <b>tilføje punkt</b>

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
da_DK: Tryk CTRL-taste og klik for at<b>genoptage linje</b>

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
da_DK: Tryk på SHIFT-tasten og klik for at <b>slette punktet</b>

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
da_DK: Forhindre laget i at blive ombrudt antimeridian længdekredsen

en: Preview
da_DK: Forhåndsvis

en: Priority for maps
da_DK: Prioritet for kort

en: Provider
da_DK: Udbyder

en: Publish
da_DK: Udgiv

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Published on %1$s
da_DK: Udgivet den %1$s

en: Punjabi (Arabic)
da_DK: Punjabi (Arabisk)

en: Raster tiles
da_DK: Raster kortudsnit

en: Rate limit savings and performance
da_DK: Sæt prisbegrænsninger og ydeevne

en: Recent markers
da_DK: seneste markører

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Rectangle
da_DK: Rektangel

en: Redirect to external GPX files
da_DK: Omdiriger til eksterne GPX filer

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
da_DK: Omdirigerer til eksterne GFX filer i stedet for at behandle dem som interne GPX filer når der klikkes knappen for at downloade dem. Aktivering af denne mulighed, vil spare server trafik, men kan betyde at eksterne GPX filer vil åbnes i browseren i stedet for at blive downloadet.

en: Region codes
da_DK: Regionskoder

en: Register strings
da_DK: Registrer strenge

en: Register strings for translation
da_DK: Registrer strenge til oversættelse

en: Remove all markers from a map
da_DK: Slet alle markører fra et kort

en: Remove markers
da_DK: Fjern markører

en: Renew your access to updates and support
da_DK: Forny din adgang til opdateringer og support

en: Replace
da_DK: Erstat

en: Replace marker icons
da_DK: Udskift markør ikoner

en: Replacement icon
da_DK: Ikon udskiftning

en: Request parameter keys will be uppercase
da_DK: Anmodning parameter nøgler vil blive store bogstaver

en: Resellers
da_DK: Forhandlere

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
da_DK: Nulstil ID'er (nye kort vil begynde med ID 1)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
da_DK: Nulstil ID'er (nye markører vil begynde med ID 1)

en: Reset button
da_DK: Nulstil-knap

en: Reset database
da_DK: Nulstil database

en: Reset location
da_DK: Nulstil placeringen

en: Reset map view
da_DK: Nulstil kortvisning

en: Reset settings
da_DK: Nulstil indstillinger

en: Responsive map
da_DK: Responsivt kort

en: Restore backup
da_DK: Gendan sikkerhedskopi

en: Restore completed successfully
da_DK: Gendannelsen blev fuldført

en: Restrict to current view
da_DK: Begræns til den aktuelle visning

en: Return images with transparency
da_DK: Returner billeder med gennemsigtighed

en: Reverse X-axis
da_DK: Omvendt X-akse

en: Reverse Y-axis
da_DK: Omvendt Y-akse

en: Right
da_DK: Højre

en: Role
da_DK: Brugerrolle

en: Romanian
da_DK: Romænsk

en: Romanian (Romania)
da_DK: Romænsk (Romænien)

en: Round
da_DK: Rund

en: Row %1$s in table %2$s could not be processed
da_DK: Række %1$s i tabel %2$s kunne ikke behandles

en: Russian
da_DK: Russisk

en: Same tab
da_DK: Samme faneblad

en: Save
da_DK: Gem

en: Save current values as defaults for new maps
da_DK: Gem aktuelle værdier som standard for nye kort

en: Save current values as defaults for new markers
da_DK: Gem aktuelle værdier som standard for nye markører

en: Scale
da_DK: Skaler

en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Scottish Gaelic
da_DK: Gælisk (Skotland)

en: Scroll wheel zoom
da_DK: Zoom med musens hjul

en: Search
da_DK: Søg

en: Search and sort
da_DK: Søgning og sortering

en: Search maps
da_DK: Søg kort

en: Search markers
da_DK: Søg markører

en: Security check failed
da_DK: Sikkerhedscheck mislykkedes

en: Select all
da_DK: Slet alle

en: Select icons
da_DK: Vælg ikoner

en: Select or Upload GPX file
da_DK: Vælg eller upload GPX fil

en: Select the map you want to display
da_DK: Vælg det kort, du vil vise

en: Serbian
da_DK: Serbisk

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
da_DK: Serbiske (Kyrillisk, Bosnien og Hercegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
da_DK: Serbian (Kyrillisk, Serbien)

en: Serbian (Latin, Serbia)
da_DK: Serbisk (Latin, Serbien)

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
da_DK: Indstil til aktiveret, hvis du nemt vil opgradere til betaudgivelser.

en: Set view
da_DK: Angiv visning

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings missing
da_DK: Indstillinger mangler

en: Settings reset successfully
da_DK: Nulstilling af indstillinger lykkedes

en: Settings saved successfully
da_DK: Indstillinger blev korrekt gemt

en: Settings updated successfully
da_DK: Indstillinger blev opdateret korrekt

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
da_DK: Figurer som tildeles via filtre er skjulte mens dette faneblad er aktiv

en: Share
da_DK: Deling

en: Share URL
da_DK: Url-adresse til deling

en: Share button
da_DK: Knap for deling

en: Share text
da_DK: Tekst for deling

en: Share window
da_DK: Vindue for deling

en: Shortcode
da_DK: Kort-kode

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
da_DK: Kort-kode for at tilføje kort - Eksempel: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
da_DK: Korteste

en: Show
da_DK: Vis

en: Show QR code for fullscreen map
da_DK: Vis QR-kode for fuldskærmskort

en: Show address
da_DK: Vis adresse

en: Show advanced settings
da_DK: Vis avancerede indstillinger

en: Show all available markers (disables individual filters)
da_DK: Vis alle tilgængelige markerører (deaktiverer individuelle filtre)

en: Show bearings
da_DK: Vis retninger

en: Show bounds on hover
da_DK: Vis felt afgrænsninger ved markering

en: Show clear button
da_DK: Vis ryd knappen

en: Show coordinates
da_DK: Vis koordinater

en: Show directions link
da_DK: Vis link til rutevejledning

en: Show end icon
da_DK: Vis slut ikon

en: Show error tiles
da_DK: Vis felter med fejl

en: Show fullscreen link
da_DK: Vis link til visning i fuldskærm

en: Show health check:
da_DK: Vis sundhedstjek:

en: Show imperial
da_DK: Vis imperial

en: Show in markers list
da_DK: Vis i markør liste

en: Show in popup
da_DK: Vis i popup vindue

en: Show interval markers
da_DK: Vis interval markører

en: Show location finder
da_DK: Vis lokalitetsfinder

en: Show location marker
da_DK: Vis ikon for beliggenhed

en: Show marker
da_DK: Vis markør

en: Show marker name
da_DK: Vis markørnavn

en: Show me where I am
da_DK: Vis mig, hvor jeg er

en: Show metric
da_DK: Vis metrisk

en: Show minimap
da_DK: Vis minimap

en: Show news and links:
da_DK: Vis nyheder og links:

en: Show popup
da_DK: Vis popup

en: Show prefix
da_DK: Vis præfiks

en: Show release notes
da_DK: Vis udgivelsesnotater

en: Show search and sort
da_DK: Vis søgning og sortering

en: Show start icon
da_DK: Vis start ikon

en: Show start/end icons
da_DK: Vis start/slut ikoner

en: Show unit button
da_DK: Vis enheds knappen

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
da_DK: Vis et pladsholder billede for kortudsnit der ikke kan indlæses

en: Sindhi (Arabic)
da_DK: Sindhi (Arabisk)

en: Single marker mode
da_DK: Single markør tilstand

en: Sinhala
da_DK: Singalesisk

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovenian
da_DK: Slovensk

en: Sort order
da_DK: Rækkefølge af sortering

en: Sorting
da_DK: Sortering

en: Source
da_DK: Kilde

en: Source or target missing
da_DK: Kilde eller mål mangler

en: Source or target not found
da_DK: Kilde eller mål ikke fundet

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Spanish (Mexico)
da_DK: Spansk (Mexico)

en: Spanish (Spain)
da_DK: Spansk (Spanien)

en: Spanish (United States)
da_DK: Spansk (USA)

en: Spiderfy multiplier
da_DK: Spiderfy multiplikator

en: Spiderfy on every zoom
da_DK: Udvid ved zoom

en: Square
da_DK: Firkant

en: Stadia Geocoding API key
da_DK: Stadia Geocoding API nøgle

en: Stadia Maps API key
da_DK: Stadia Maps API-nøgle

en: Stamen has discontinued their tile hosting services and partnered with with Stadia Maps to provide tile hosting. In order to continue using Stamen map tiles, you need to register a free Stadia Maps account and obtain an API key. For more information on how to set up Stadia Maps, please <a href="%1$s">click here</a>.
da_DK: Stamen har stoppet deres kort-udsnits tjeneste og indgået partnerskab med Stadia Maps for at levere kort-udsnits tjenesterne. For at fortsætte med at bruge Stamen-kortudsnit skal du registrere en gratis Stadia Maps-konto og få en API-nøgle. For flere oplysninger om, hvordan du konfigurerer Stadia Maps, skal du <a href="%1$s">klikke her</a>.

en: Start anonymous free 30-day trial period
da_DK: Start anonym gratis 30-dages prøveperiode

en: Start export
da_DK: Start eksport

en: Start full-text search
da_DK: Start fuld-tekst søgning

en: Start icon
da_DK: Start ikon

en: Start migration
da_DK: Start sammenfletning

en: Start personalized free 30-day trial period
da_DK: Start personlig gratis 30-dages prøveperiode

en: Start typing for suggestions
da_DK: Start med at skrive for forslag

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
da_DK: Start med at skrive for forslag (minimum %1$s tegn)

en: Sticky
da_DK: Fastgjort

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
da_DK: Streng af tilgængelige kortudsnit server sub-domæne felter (hvert bogstav er et sub-domænenavn)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
da_DK: Strenge til alle kort og markører, der er registreret til oversættelse

en: Stroke
da_DK: Streg

en: Stroke color
da_DK: Streg farve

en: Stroke opacity
da_DK: Gennemsigtighed på streg

en: Stroke weight
da_DK: Streg styrke

en: Styles
da_DK: Stilart

en: Subdomains
da_DK: Subdomæner

en: Summary
da_DK: Sammendrag

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Swedish (Sweden)
da_DK: Svensk (Sverige)

en: Tajik (Cyrillic)
da_DK: Tadsjikiske (Kyrilliske)

en: Target
da_DK: Mål

en: Tatar (Cyrillic)
da_DK: Tatarisk (Kyrilliske)

en: Temp directory
da_DK: Midlertidig mappe

en: Test mode
da_DK: Test tilstand

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
da_DK: Test tilstand deaktiveret - ændringer vil blive gemt i databasen.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
da_DK: Test tilstand aktiveret - ingen ændringer vil foretages i databasen.

en: Thai
da_DK: Thailandsk

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
da_DK: GPX filen kunne ikke indlæses. Kontakt venligst webstedets ejer.

en: The URL points to a Web Map Service
da_DK: URL-adressen peger på en web korttjeneste

en: The correct URL is: %1$s
da_DK: Den rigtige url-adresse er: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
da_DK: Kultur-parameteren giver dig mulighed for at vælge kulturens sprog for geografiske enheder, stednavne og kortetiketter på Bing Maps billeder. For understøttede kulturer er gadenavne lokaliseret til den lokale kultur. For eksempel, hvis du anmoder om et sted i Frankrig, er gadenavne lokaliseret på fransk. For andre lokaliserede data som landnavne vil lokaliseringsniveauet variere for hver kultur. For eksempel kan der ikke være et lokalt navn for "USA" for hver kultur-kode. Se %1$s for flere detaljer.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
da_DK: Afstanden (i meter) som placeringer skal vises inden for. Bemærk, at indstilling af en radius vil vise det pågældende område, men det begrænser ikke resultatet fuldstændig til det specifikke område.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
da_DK: Afstanden (i meter) som placeringer skal vises inden for. Bemærk, at indstilling af en radius vil vise det pågældende område, men det begrænser ikke resultatet fuldstændig til det specifikke område. Indstil til 0 for at deaktiver.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
da_DK: Eksporter slutpunktet er deaktiveret, så denne indstilling har ingen effekt

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
da_DK: Fuldskærm slutpunktet er deaktiveret, så denne indstilling har ingen effekt

en: The geolocation has been denied
da_DK: Geolokaliseringen er blevet nægtet

en: The geolocation has failed for an unknown reason
da_DK: Geolokaliseringen mislykkedes af en ukendt årsag

en: The geolocation has timed out
da_DK: Geolokaliseringen fik timeout

en: The geolocation is unavailable
da_DK: Geolokaliseringen er ikke tilgængelig

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
da_DK: Grænsefladen sprog til brug på backend og / eller på kort på frontend. Bemærk, at sproget for Google Maps- og Bing-kort kan indstilles separat via afsnittet basiskort indstillinger.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
da_DK: Sproget for at returnere resultater. For en liste over understøttede sprog, besøg venligst %1$s.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
da_DK: Sproget, der bruges til visning af tekstoplysninger, f.eks. Navne til kontroller, ophavsretskendelser og etiketter.

en: The map is not used in any content.
da_DK: Kortet bruges ikke i noget indhold.

en: The map is used in the following content:
da_DK: Kortet bruges i følgende indhold:

en: The marker has been moved since this address was selected and may no longer correspond to the correct location.
da_DK: Markøren er blevet flyttet siden denne adresse blev valgt og svarer muligvis ikke længere til den korrekte placering.

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
da_DK: Det punkt, hvorfra du ønsker at hente sted information. Skal angives som breddegrad, længdegrad (f.eks. %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
da_DK: Prioriteten på kort i forhold til andre webadresser på dit website.

en: The selected file (%1$s) exceeds the maximum upload file size on your server (%2$s)
da_DK: Valgte fil (%1$s) overskrider maks. størrelse for upload til din server (%2$s)

en: The tiles are non-geographical
da_DK: Kort-udsnit er ikke-geografiske

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
da_DK: X-koordinaten af ikonens "tip" (i forhold til dets øverste venstre hjørne).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
da_DK: X-koordinatet for popup vinduets anker (i forhold til ikon ankeret).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
da_DK: Y-koordinatet for ikonets "tip" (i forhold til dets øverste venstre hjørne).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
da_DK: Y-koordinatet for popup vinduets anker (i forhold til ikon ankeret).

en: There are %1$s unassigned markers.
da_DK: Der er %1$s ikke-tildelte markører .

en: There are issues with your installation.
da_DK: Det var et problem med din installation.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
da_DK: Dette omfatter brugerdefineret lag, kort, markører og relationer. Indstillingerne skal sikkerhedskopieres separat.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
da_DK: Denne markør anvender brugerdefinerede overlejringer og/eller WMS-lag, som ikke understøttes af markør-kort. Opret et kort til denne markør, og erstat den gamle kort-kode til kortet med den nye kort-kode.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
da_DK: Dette vil nulstille Maps Marker Pro-databasen. Alle brugerdefineret lag, kort, markører og relationer slettes. Indstillingerne påvirkes ikke.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
da_DK: Dette nulstiller de valgte indstillinger for Maps Marker Pro til deres standard værdier.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
da_DK: Dette vil teste plugin'et for problemer og uoverensstemmelser.

en: Ticks font color
da_DK: Skrift farve på kryds

en: Tiles courtesy of
da_DK: Kort-udsnit venligst udlånt af

en: Time
da_DK: Tid

en: TinyMCE button
da_DK: TinyMCE knap

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
da_DK: For at anvende geocoding muligheden, skal du aktivere en eller flere udbydere i <a href="%1$s" target="_blank">geocoding indstillingerne</a>

en: TomTom API key
da_DK: TomTom API-nøgle

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
da_DK: TomTom Geocoding API tillader op til %1$s transaktioner/måned og højst %2$s anmodninger/sekund med en gratis API-nøgle. Højere kvoter er tilgængelige ved forespørgsel - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
da_DK: TomTom Geocoding API-nøgle

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Tooltip
da_DK: Værktøjstip

en: Tooltip background color
da_DK: Baggrunds farve på værktøjstip

en: Tooltip font color
da_DK: Farve på værktøjstip

en: Total
da_DK: I alt

en: Total maps:
da_DK: Samlede antal kort:

en: Total markers:
da_DK: Samlede antal markører:

en: Track
da_DK: Spor

en: Track color
da_DK: Spor farve

en: Track name
da_DK: Spornavn

en: Track opacity
da_DK: Spor gennemsigtighed

en: Track smooth factor
da_DK: Spor udlignings faktor

en: Track weight
da_DK: Spor vægt

en: Trademarks and copyright
da_DK: Varemærker og ophavsret

en: Translate
da_DK: Oversætte

en: Translations
da_DK: Oversættelser

en: Transparent tiles
da_DK: Gennemsigtige kortudsnit

en: Turkish
da_DK: Tyrkisk

en: Turkmen (Latin)
da_DK: Turkmenske (Latin)

en: Turn off measuring
da_DK: Slå målinger fra

en: Turn on measuring
da_DK: Slå målinger til

en: Tutorial and example styles
da_DK: Selvstudium og eksempel stilarter

en: Two finger zoom
da_DK: Zoom med to fingre

en: Typeahead suggestions character limit
da_DK: Typeahead forslag tegn grænse

en: Typing interval delay
da_DK: Forsinkelse i indtastningsinterval

en: URL missing
da_DK: URL mangler

en: URL template for the tile server
da_DK: URL-skabelon til serveren for kortudsnit

en: Ukrainian
da_DK: Ukrainsk

en: Unable to determine delimiter
da_DK: Afgrænsningen kunne ikke bestemmes

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
da_DK: Desværre har Algolia indstillet deres geokodningstjenester. For at aktivere geokodning igen, skal du registrere en API-nøgle for mindst én af de andre tilgængelige geokodningsudbydere og aktivere den som den nye standard. For mere information om, hvordan du registrerer og opsætter geokodnings-API-nøgler, se <a href="%1$s">her</a>.

en: Unit
da_DK: Enhed

en: Units
da_DK: Enheder

en: Until pan
da_DK: Indtil panorering

en: Until pan or zoom
da_DK: Indtil panorering eller zoom

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update GPX
da_DK: Opdater GPX

en: Update existing, add remaining
da_DK: Opdater eksisterende, tilføj resterende

en: Update frequency
da_DK: Frekvens af opdatering

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
da_DK: Opdateringsvejledning: Da din brugerkonto ikke har ret til at opdatere plugins, skal du kontakte din <a href="%1$s">administrator</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
da_DK: Opdateings instruktioner: start venligst opdateringen fra <a href="%1s">Opdateringssiden</a>.

en: Update markers
da_DK: Opdater markører

en: Update settings
da_DK: Opdater indstillinger

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Upload new icon
da_DK: Upload nyt ikon

en: Uppercase parameters
da_DK: Parametre med store bogstaver

en: Use %1$s + scroll to zoom the map
da_DK: Brug %1$s + rulle for at zoome på kortet

en: Use bounds
da_DK: Brug grænser

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
da_DK: Brug crtl + rulle for at zoome på kortet

en: Use the following directions provider
da_DK: Brug følgende udbyder af rutevejledninger

en: Use tools
da_DK: Brug værktøjer

en: Use two fingers to move the map
da_DK: Brug to fingre for at flytte kortet

en: Used in content
da_DK: Anvendt i indhold

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
da_DK: Anvendes til, at skabe pæne links til kort i fuldskærmsvisning eller API-slutpunkter.

en: Uzbek
da_DK: Usbekisk

en: Uzbek (Latin)
da_DK: Usbekisk (Latin)

en: Valencian
da_DK: Valencia

en: Version of the service to use
da_DK: Version af den tjeneste, der skal bruges

en: Vietnamese
da_DK: Vietnamesisk

en: View fullscreen
da_DK: Se fuldskærm

en: View maps
da_DK: Se kort

en: View markers
da_DK: Se markører

en: View post
da_DK: Se indlæg

en: View release notes
da_DK: Se udgivelsesnotater

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
da_DK: ADVARSEL: Hvis du gendanner en sikkerhedskopi, bliver hele Maps Marker Pro-databasen slettet og erstattet med dataene fra filen. Dette kan ikke fortrydes.

en: WARNING: this cannot be undone.
da_DK: ADVARSEL: Dette kan ikke fortrydes.

en: WMS settings
da_DK: WMS indstillinger

en: Walking
da_DK: Gang

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with this installation of Maps Marker Pro will be deleted and replaced with the data from the old plugin (which will remain unchanged). This cannot be undone.
da_DK: Advarsel: Hvis du migrerer dine data, vil alle kort eller markører, der er oprettet med denne installation af Maps Marker Pro, blive slettet og erstattet med dataene fra det gamle plugin (som forbliver uændret). Dette kan ikke fortrydes.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
da_DK: Advarsel: Ugyldig værdi for %1$s i række %2$s (%3$s) - Bruger aktuelle værdi %4$s i stedet

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
da_DK: Advarsel: anbefales ikke på produktions sites - brug på egen risiko!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
da_DK: Advarsel! Din adgang til opdateringer og support til Maps Marker Pro er udløbet!

en: Warning: your license is invalid!
da_DK: Advarsel: Din licens er ugyldig!

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
da_DK: Vi anbefaler, at du bruger OpenStreetMap, men hvis du også vil bruge Google Maps, skal du registrere en <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API-nøgle</a>.

en: Weekly
da_DK: Ugentlig

en: Weighting method of routing
da_DK: Vægtningsmetode af rute

en: Welsh
da_DK: Valisisk

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
da_DK: Når du slår et sted op uden at vælge en maksimal afstand, vil kortet zoome til dette niveau (0 for at deaktivere).

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
da_DK: Når du panorerer forbi kanterne på et kort, flyttes objekter som markører problemfrit til den nye kopi af kortet

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
da_DK: Når du bruger batch geokodning, eller når tvetydige resultater returneres, flyttes resultater inden for den angivne grænseflade til toppen af resultatlisten. Nedenfor finder du et eksempel til Wien/Østrig:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
da_DK: Hvorvidt der skal vises et fejlbillede i stedet for kortbilleder for hver kortflise, som ikke kan hentes fra den valgte basiskortudbyder. Når de er deaktiveret, vil de felter, der ikke kan indlæses, vises som tomme firkanter på kortet.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
da_DK: Om laget skal behandles som et base kort eller en overlejring

en: Width
da_DK: Bredde

en: Width of the icons in pixels.
da_DK: Bredde på ikoner i pixels.

en: Width unit
da_DK: Bredde enhed

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
da_DK: Vil bruges, hvis et link til et fuldskærmskort bliver tilføjet til startskærmen på mobilenheder. Hvis det er tomt, bruges Maps Marker Pro-logoet.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
da_DK: Vil vise en markør for hver kilometer eller mile afhængelig af måleenhedens indstilling

en: WordPress Admin Bar integration
da_DK: Integration af WordPress Admin Bjælke

en: WordPress admin dashboard widget
da_DK: WordPress admin panel widget

en: Y-axis max value
da_DK: Y-aksel maks. værdi

en: Y-axis min value
da_DK: X-aksel min. værdi

en: Y-axis offset value
da_DK: Værdi af Y-aksel forskydning

en: Yearly
da_DK: Årlig

en: Yiddish
da_DK: Jiddisch

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
da_DK: Du har allerede startet en gratis 30-dages prøveperiode for dette website - gratis prøve-licensnøgle: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
da_DK: Du er i øjeblikket bruger v %1$s og plugin udvikleren anbefaler kraftigt, at opdaterer til v%2$s for nye funktioner, fejlrettelser og opdaterede oversættelser (se <a href="%3$s" target="_blank">dette blog-indlæg</a> for flere detaljer om den seneste udgivelse).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
da_DK: Du bruger plugin "%1$s", som er alvorligt forældet og uforenelig med Maps Marker Pro - du skal deaktivere den.

en: You are within %1$s %2$s from this point
da_DK: Du er omkring %1$s %2$s fra dette punkt

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
da_DK: Du kan sikkerhedskopiere, gendanne og nulstille indstillingerne på <a href="%1$s">værktøjssiden</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
da_DK: Du kan vælge mellem forskellige geokodning-leverandører, som giver dig mulighed for at få de bedste resultater efter dine behov.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
da_DK: Du kan fortsætte med at bruge versionen %1$s uden nogen begrænsninger. Du kan dog ikke få adgang til support systemet eller få opdateringer, herunder fejlrettelser, nye funktioner og optimeringer.

en: You can copy existing maps and markers to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
da_DK: Du kan kopiere eksisterende kort og markører til denne version ved hjælp af <a href="%1$s">datamigreringsværktøjet</a>.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
da_DK: Du kan aktiver eller deaktiver de indbyggede lag. Når et lag er deaktiveret, vil det ikke være tilgængelig når, der oprettes, redigeres eller vises kort. Bemærk, at lag som kræver registrering ikke vil være tilgængelige før legimationsoplysninger (API-nøgle osv.) er tilføjet, selvom de aktiveret her.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
da_DK: Du kan prøve Maps Marker Pro i 30 dage gratis uden forpligtelser.

en: You do not have the required capabilities to add maps.
da_DK: Du har ikke de nødvendige muligheder for at tilføje kort.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
da_DK: Du har ikke de nødvendige muligheder for at tilføje markører.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
da_DK: Du har ikke de nødvendige tilladelser til at redigere kortet med  ID%1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
da_DK: Du har ikke de nødvendige tilladelser til at redigere markøren med ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to perform this action.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at udføre denne handling

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
da_DK: Du kan påvirke resultaterne til en bestemt cirkel ved at overføre en placering og en radiusparameter. Dette giver autofuldførelse af placering tjenesten mulighed for at vise resultater inden for denne cirkel. Resultater uden for det definerede område kan stadig vises. Du kan bruge komponent-parameteren til at filtrere resultater til kun at vise de steder i et angivet land.

en: You must agree to the ToS
da_DK: Du skal accepterer vilkår og bestemmelser

en: You need to confirm this action
da_DK: Du skal bekræfte denne handling

en: You seem located outside the boundaries of the map
da_DK: Det ser ud til du er udenfor grænserne af kortet

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
da_DK: Din gratis 30-dages prøve licens nøgle er udløbet. <a href="%1s" target="_blank">Køb venligst en gyldig pro-licensnøgle for at fortsætte</a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
da_DK: Din gratis 30 dages prøve licens nøgle er ugyldig.

en: Zoom buttons
da_DK: Zoom knapper

en: Zoom in
da_DK: Zoom ind

en: Zoom out
da_DK: Zoom ud

en: Zoom step
da_DK: Zoom trin

en: all
da_DK: alle

en: click here for 1000+ free icons
da_DK: klik her og få 1000+ gratis ikoner

en: click here for more details
da_DK: klik her for flere detaljer

en: click to sort
da_DK: klik for at sortere

en: contributors
da_DK: bidragydere

en: culture code
da_DK: kultur-kode

en: days left
da_DK: dage tilbage

en: disabled
da_DK: deaktiveret

en: download GPX file
da_DK: download GPX fil

en: edit
da_DK: rediger

en: enabled
da_DK: aktiveret

en: feet
da_DK: fod

en: hide
da_DK: skjul

en: language code
da_DK: sprogkode

en: markers
da_DK: markører

en: meters
da_DK: meter

en: miles
da_DK: mil

en: nautical miles
da_DK: sømil

en: none
da_DK: ingen

en: of
da_DK: af

en: open starter guide
da_DK: åbn start guide

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
da_DK: openrouteservice.org (baseret på OpenStreetMap, kun Europa)

en: optional
da_DK: valgfri

en: required
da_DK: påkrævet

en: results
da_DK: resultater

en: settings
da_DK: indstillinger

en: show
da_DK: vis

en: show all available changelogs
da_DK: vis alle tilgængelige ændringslogs

en: translate
da_DK: oversætte

en: {s} - subdomain
da_DK: {s} - sub-domæne

en: {x} and {y} - tile coordinates
da_DK: {x} og {y} - felt koordinater

en: {z} - zoom level
da_DK: {z} - zoom niveau
